Proč nikdo nevyrábí dokonalý telefon?

Nemám zájem o SmartPhone. Pokud potřebuji PDA, mám na to svůj iPAQ s WiFi a Bluetooth. Nicméně, telefon v dnešní době plní stále více funkcí, počínaje zábavou, a konče datovými přenosy. Tři nejlepší kusy obyčejných telefonů jsou dnes jednoznačně SonyEricsson K700i, Nokia 6230 a Siemens S65.
Plusy a mínusy:
SonyEricsson K700i - recenze
Plus | Mínus |
---|---|
|
|
Nokia 6230 - recenze
Plus | Mínus |
---|---|
|
|
Siemens S65 - recenze
Plus | Mínus |
---|---|
|
|
Takže, kdo je vítězem?
Z tohoto porovnání mi jednoznačně nelépe vychází Siemens S65.
Siemens S65 má oproti SE K700i rovněž 40MB paměti (jenže s měnitelnou MMC kartou), má sice mírně horší displej (ale stále je to velice dobrý displej; podstatně lepší než Nokia 6230), možnost domácího upgrade firmware přes sériový kabel, a poměrně velice slušný foťák na občasné momentky (telefon má člověk pořád u sebe, foťák ne!), a je rovněž, překvapivě, nejlevnější.
Nicméně, jedna věc zde přebíjí všechny ostatní, a to je (ne)-podpora EDGE
. Pokud T-Mobile rozběhne za 3 měsíce EDGE
, budu rozhodně jeden z prvních, kdo si jej k CDMA
Eurotelu aktivuje. Mobilní data potřebuji. Otázkou je, zda mizerný displej a zpracování Nokie 6230 versus podpora EDGE
za to vůbec stojí. Pokud by výrok zněl ano, byla by právě Nokia 6230 právě tou nejlepší kompromisní volbou.
Husí játra a běžný letní den

Tak jsem seděl včera večer v Holliday Inn hotelu, ten naproti Kongresovému centru, kde je nová pobočka firmy, vedle mě sedí Tony, o deset let starší, a taky Otto, o 20 let starší, o všichni si pochutnáváme na trojité dávce místního nejlepšího předkrmu, husí játra. Husí játra jsou výborná večeře, a toto je jedno z málo míst v Praze, kde je umí dělat, jsou zde naprosto lahodná, jemná, prostě fantastická.
Na pití si dáváme Kubíka, což je jediná ovocná šťáva, ve které nejsou mraky konzervačních látek. Já, Tony, ba i Otto, pijeme jen Kubíka, pokud si tedy zrovna nedáváme Tarapaca Merlot, jediné víno, co se dá kupovat a pít po paletách, a pořád nám chutná.
Husí játra nám nosí jedna sympatická slovenka, ve velkém sále restaurace, s výhledem na tmavé sídlo BIS, nebo koho vlastně, za hotelem, jsme jen my tři, a ji naše sešlost zjevně baví. Slovenky mají takovou veselou, přirozenou, vášnivou povahu, mám je, kromě těch husích jater, Tarapacy Merlot, a Kubíka, moc rád.
Tento příběh dnešního dne je bez pointy, je to takový normální, spokojený, letní den, s čerstvými květy na stole.
XHTML a semantický kód versus realita
XHTML, pokud by se používalo, tak jak má, je jazyk sémantický. Na rozdíl od HTML. Fakt je ale ten, že na velké většině dnešních XHTML 1.0 STRICT validních webů té sémantiky moc není. Je tam spíše k vidění 3x do sebe vnořený DIV, který není o nic víc sémantický než známá posloupnost TR, TD, TR, TD.
Takový XHTML validní web sice používá CSS pro formátování, ale to je také v podstatě celé. Vypadá to, jako by někteří web-designéři zcela zapomněli na to, kolik sémantických značek (X)HTML zavádí.
Podívejte se třeba na tento thread na forum.blogcms.com. Jeden zmatený uživatel tam chce, aby v defaultní instalaci BLOG:CMS bylo místo:
<h1>The Weblog for Jeremiah Kemper</h1>
přesně toto:
<div class='blogtitle' id='topblogtitle'> <span class='blogtitletext' id='topblogtitletext'> <h1>The Weblog for Jeremiah Kemper</h1> </span> </div>
Když jsem se na to podíval, chtělo se mi zvracet. Doslova. Mezi tím, co tento člověk chce, a 1px širokými GIFy v tabulkách není naprosto žádný rozdíl!
Užijte si DOOM 3
Doom 3 přináší herní zážitky děsivého sci-fi hororu. Nedoporučuje se pro zbabělé nebo bázlivé. Těm, co se odváží postavit Doomu 3, tak jak byl zamýšlen, vzkazujeme: Zamkněte si dveře. Zhasněte světla. A vytočte zvuk na maximum.
Lepší filmovou scifi-show jsem na počítači ještě nikdy neviděl.
Acronis - upgrade disku za 10 minut
Pracoval jsem dnes na instalaci svého nového počítače ve firmě, a měl jsem
to hotovo, díky Actronis TrueImage,
za 10 minut. TrueImage je schopen překopírovat kompletní partitions, udělat
změnu jejich velikostí, nastavit správnou partition jako primary
a active
,
a mraky dalších věcí. Prostě místo instalace Windows XP a cca 50 dalších programů,
hodinové stahování věcí z windows update, a cca 10 hodin konfigurace toho všeho,
mě to stálo jen 10 minut čekání. Firemní počítač je teď stejný s mým domácím. Podmínkou funkčnosti kopie disku byl samozřejmě téměř identický hardware.
Nejlepším na tom celém je, že TrueImage je trial-ware na 15 dní, vzhledem k tomu, že jsem jej používal přesně 10 minut, tuto licenční politiku vítám. :-)
Jaké byly dva týdny s Eurotel CDMA?

Od napsání prvních a druhých zážitků s Eurotelím CDMA uplunulo zhruba 14 dnů. Jaké je sumace zkušeností s CDMA? Je to rozhodně ano, pro domácí použití, ale s pár výhradami.
CDMA se mi jeví jako řádově lepší pro domácího uživatele, než ADSL. Za neuvěřitelně nízkou cenu (899 Kč) získáte neomezené (to je zde to hlavní slovo) připojení k internetu, stabilní, a přenosné. Přístup k internetu přes CDMA bez omezení přenosu dat, znamená, že internet můžete skutečně používat, a ne se pořád obávat, jako v případě ADSL Žlutého Molocha, že překročíte limit, a pojedete rychlostí šneka (GPRS).
Proč také ne ADSL? ADSL nemáte hned. Musíte si je objednat, a pak čekat měsíce na linku. U ADSL existuje F.U.P. (fair/fuck-user policy), kdy se o pásmo nejen dělíte s cca 20 až 200 uživateli, ale pokud přenesete více než cca 10 GB, tak jste seříznuti na rychlost modemu z roku 1996. Ano, existuje i ADSL bez Fuck.U.P., a bez limitů na přenos dat, ale tam se dostanete podstatně výše než je 899 Kč.
ADSL má přesto smysl pro firmy, firma za slušné, nelimitní, ADSL připojení zaplatí cca 5.000 Kč, výhodou je zde zejména vyšší rychlost uploadu dat a možnost připojení legálně sdílet.
PHP, setlocale(), strftime() a UTF-8
Tak tu řeším jeden problém s locale a češtinou v UTF-8
, a nemohu se
k tomu dopracovat.
<?xml version='1.0' encoding='utf-8'?> <!DOCTYPE html PUBLIC '-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN'> <html><body> <?php setlocale(LC_TIME,$_GET['a']); header('Content-Type: text/html; charset=utf-8'); echo "<h1>".strftime("%A, %d.%m.%y",time())."</h1>"; ?> </body></html>
Problém je v tom, že pokud zadám do setlocale
cokoliv jiného než czech
, je vše
anglicky. Toto všechno nefunguje:
Czech_Czech Republic.UTF8 Czech_Czech Republic.65001 Czech_Czech Republic.UTF-8 cs_CZ.utf8 czech.65001 Czech_Czech Republic.UTF
Předpokládám, že řešení bude naprosto triviální, ale teď je prostě nevidím.
Možnost je napsat iconv('iso8859-2','utf-8',strftime(..))
,
ale to není řešení koncepční.
Užitečné funkce pro PHP - díl 3.
Jeden z častých problémů weblogů je ten, že obsahují velké množství externích linků, takže de-facto reprezentují takovou malou link-farmu. Nic dobrého pro Google Page Rank. S PHP se to dá velice vhodně řešit. V případě BLOG:CMS je to celé možné napsat jako plugin.
Kód používá jednu z nejmocnějších funkcí v PHP, a to preg_replace_callback
.
Je dobré se s ní pořádně seznámit.
Vlastní implementace je pak poměrně jednoduchá. Uvedený objekt nám převede libovolný
text tak, že veškeré externí linky budou směrovat na Váš vlastní web a otevírány
přes proměnnou url
. Ve spojení s NP_Cache je to možné dělat i za běhu serveru,
nikoliv jen při ukládání.
<?php class SEO { // inicializace function SEO(){ global $_SERVER; $this->server = $_SERVER['HTTP_HOST']; $this->redirect = '/redirect/'; } // převede externí linky v textu na // URL typu /redirect/?url=http://externi function _SEO(&$text){ $text = preg_replace_callback( '/<a(.*?)href=[\"|\'](.*?)[\"|\']/', array(&$this, 'myLink'), $text); } // callback funkce, převede linky, které nejsou na moji // doménu, a obsahují URI na SEO-friendly formát function myLink($m){ if (strstr($m[2],$this->server) || ( !strstr($m[2],'http://') && !strstr($m[2],'//') && !strstr($m[2],'ftp://') ) ) return '<a'.$m[1].'href="'.$m[2].'"'; else return '<a'.$m[1].'href="'. $this->redirect.'?url='.$m[2].'"'; } } // end class SEO ?>
Obtěžuje Vás spam? Mám tu řešení!

Hodně lidí na internetu kóduje svoje emailové adresy do hexa sekvencí, nebo místo
.
píší (dot)
, namísto @
píší (at)
nebo dokonce %40
. Proč proboha? To si opravdu myslíte, že spamboti jsou
tak triviálně naprogramovaní, že nedokáží převést %40
na @
?
Nebo (dot)
na tečku? Samozřejmě, že dokáží. Navíc, z mé zkušenosti, tyto
skrývané a kódované emailové adresy spamboti zjevně pokládají za důležitější, a
posílají na ně spamu mnohem více.
Emailové adresa, která je v nekódované podobě viditelná na webu firmy, o
té se dá předpokládat, že je proti spamu ošetřena. A že ji čte jeden, k tomu
určený člověk. Tato adresa není zajímavá. Spamboti ji ignorují. Jak ale narazí
na adresu muj(dot)email_NOSPAM_(at)doma(dot)cz
, tak ji ihned převedou
na správný tvar, a zařadí do své databáze, dá se totiž předpokládat, že ji
daný člověk čte pozorně.
Kdysi jsem používal takto kódovaná adresy v news (NNTP) konferencích, a přestože můj email byl kódován, tak na něj chodilo mraky spamu, zatímco na nekódovaný a každému volně přístupný email na hulan.info doméně spam prakticky není. Maximálně jeden, dva kousky denně.
Obávám se, že doba primitivního kódování proti spamu je dávno pryč, oficiálně zveřejněný email spamboty netáhne, navíc, pokud nějaký spam přesto dostanete, a zásadně na něj neklikáte, ani se nenecháte nalákat na unsubscribe možnost (čímž jen potvrdíte spambotům, že jste jejich email skutečně četli, a oni jej draze prodají jinam, již jako existující, zaručeně čtený, a potvrzený email), tak nebudete vědět, co je to spam.
XHTML, JavaScript a document.write()

K JavaScriptu je potřeba v XHTML
dokumentu přistupovat o hodně odlišně, než v HTML
(tedy jakýkoliv dokument, s MIME typem text/html
, bez ohledu na jeho DOCTYPE). Protože XHTML
již není ona směs znaků, ale well-formed kód, není možné jej v reálném běhu jen tak doplňovat o další, potencionálně neuzavřené, tagy. Jediný možný přístup je přes DOM. V tomto článku bych chtěl ukázat, jak si vytvořit, za pomocí DOM, jednoduchý toolbar pro snadnější vkládání komentářů, tak aby fungoval v XHTML
.
Nejdříve příklad definice CSS:
#toolbar { display:block; margin:5px 0 5px 0; }
#toolbar a:link,#toolbar a:visited{ display: block; float: left; width: 50px; height: 15px; background: blue; color: white; border: 1px outset; margin: 3px; text-align: center; font-size: small; }
#toolbar a:hover{ background: red; color: yellow; border-style:inset }
Cílem našeho DOM skriptu bude vytvořit následující menu které budeme vytvářet pomocí DOM, nikoliv přímým zápisem v XHTML
, ale ani pomocí document.write
, důvodem je, aby se toto menu nezobrazovalo pro browsery, které JavaScript nepodporují, či jej má uživatel zakázán, a aby bylo použitelné v XHTML
:
<div id='toolbar'> <a href='javascript:ct("[strong] [/strong]");' >bold</a> <a href='javascript:ct("[em] [/em]");' >italics</a> ... a další značky ... </div> <form method='post'><fieldset> <textarea id='idbody' name='body'></textarea> <input type='submit' value='Odeslat komentář' /> </fieldset></form>