Xbox Live - co to vlastně je?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Xbox Live - co to vlastně je?

XBox 360 23.08.08

O konzoli Xbox 360 pocházející z dílen společnosti Microsoft slyšel prakticky každý a totéž platí i o Xbox Live, ale málokdo ji opravdu používal a ví jak vypadá. Tuto službu si většina lidí spojuje s poplatky, které spolu s poruchovostí (která už je u nových modelů minulostí) vyvolávají silné emoce v hráčích odrostlých (nebo spíše ještě neodrostlých) na PC platformě, kde hrají hry stažené ze "sociálních" fór a jim podobných služeb. Je zcela evidentní, že těmto lidem chybí informace, chybí jim komplexní pohled na Xbox Live a já doufám, že jim ho tento článek pomůže, alespoň částečně, vytvořit.

Xbox Live je, jak již bylo řečeno, online služba, která se dá rozdělit do několika částí. První část bych nazval komunitní, která v sobě sdružuje veškeré komunikace a hraní týkající se funkce - od možnosti hrát multiplayer přes posílání textových zpráv, hlasových hovorů a možnost propojit Váš Windows LIVE s Xboxovým účtem (+ samozřejmě i se Zune, nicméně to je pro 99,99% české populace pasé) a možnost komunikovat skrze Xboxové rozhraní s PC uživateli a v případě Shadowrunu i možnost s nimi hrát, sdílet s ostatními nahrávky a Vámi vytvořené mapy z Halo 3 a nahrávat screenshoty a replaye z her na internet. Další věcí, která je Microsoftem prakticky vyžadována, je implementace tzv. TrueSkill systému do každé multiplayerové hry. Jedná se o systém, který loguje Vaše počínání v průběhu hraní a následně ho statisticky vyhodnocuje podobně jako systém ELO používaný v šachách. Výsledný rating je použit pří hledání Vašich protihráčů v případě, že hrajete zápasy, které tyto statistiky ukládají (tzv. "Ranked" zápasy), takže se nemůže stát to, že potkáte hráče, který je mnohem lepší než vy a zároveň pokud jste hráčem, který podává delší dobu kvalitní výsledky tak nepotkáte začínajícího amatéra.

To by bylo zhruba tak vše ke komunitní části (případné další otázky zodpovím v diskuzi) a nyní následuje část nazvaná Xbox Live Marketplace, která je online obchodem, ve kterém můžete nakupovat hry, filmy, hudební videa a stahovatelné songy do her jako Rock Band a Guitar Hero, prostě skoro vše na co si vzpomenete. Oproti konkurenčním platformám je platba za tento obsah daleko sofistikovanější a dle mého názoru i lepší. Platí se totiž tzv. Microsoft body, která lze zakoupit buďto přímo přes Xbox Live pomocí embosované kreditní karty, anebo můžete zakoupit kódy (které prodávají i české e-shopy) a ty poté aktivujete zadáním do příslušného formuláře na Xboxu. Další neménně důležitou funkcí je i aktivace určité věci (napříkld hry) pomocí kódu, což umožňuje pořádání soutěží a rozdávání her zdarma. Někteří hráči si možná všimli nebývale vysoké koncetraci betatestů probíhajících na Xbox Live, které jsou distribuovány právě pomocí těchto kódů. Já osobně jsem například měl tu možnost testovat s relativně velkým předstihem Call of Duty 4, Battlefield Bad Company, Tom Clancy's EndWar (která dosud nevyšla) a nyní se účastním betatestu Red Faction Guerilla, nejnovějšího dílu slavné série.

Výše jsem zmínil možnost nákupu her přes Xbox Live Marketplace, čímž jsem ovšem nemyslel AAA tituly, nýbrž část Xbox Live s přízviskem Arcade. Xbox Live Arcade (XBLA) je místem, kde vycházejí nejrůznější menší hry od nezávislých vývojářů (nicméně se zde objevují i hry od velkých společností) za cenu 400 (5$), 800 (10$), 1200 (15$) a 1600 (20$, zatím pouze jediný titul) MS bodů. Původně bylo XBLA zamýšleno jako centrum remaků klasických her jako Pacman, nicméně s příchodem Xboxu 360 se zde začali objevovat hry, které jsou výborně hratelné, vysoce originální a hlavně zábavné. Můžu Vám zaručit, že pokud nechcete kupovat hry v krabicích, tak s XBLA si minimálně pár týdnů vystačíte. Velikou výhodou je i fakt, že vychází minimálně jedna nová hra týdně (často i dvě), takže se nebudete nikdy nudit. Z poslední doby jmenujme skvosty jako Braid (jedna z nejoriginálnějších her, co jsem kdy hrál) a Bionic Commando Rearmed, což je výborná předálávka více jak 20 let starého titulu od společnosti Capcom. Kromě Xbox Live Arcade Microsoft tento rok spustil Xbox Live Originals, na které vydává hry z původního Xboxu za cenu 1200 MS bodů, které si můžete rovnout stáhnout na svůj disk a hrát. Fable, Halo, Banjo, Black - zde najdete to nejlepší z minulé generace.

Na Xbox Live Marketplace se samozřejmě objevují i add-ony k hrám jako jsou multiplayerové mapy, mise, nové objekty a tak dále z nichž některé jsou zpoplatněné, ale hodně jich je i zdarma (z těch jmenujme nedávný update pro Burnout Paradise, který přidal nové auta a úkoly). Pro Xboxovou verzi GTAIV se na podzim připravuje exkluzivní přídavek, který by Vám měl podstatně prodloužit herní dobu. Dle samotného Microsoftu je tento stahovatelný obsah velice důležitým, jelikož u her, které ho mají, se dají očekávat daleko vyšší tržby a první majitelé si hru nechají podstatně déle (což zabrání bazarovému prodeji, z něhož vydavatelé nevidí ani korunu).

Závěrem bych chtěl všem pochybovačům vysvětlit, proč se za Xbox Live platí. Z již výše zmíněných věcí jasně vyplývá, že se jedná o neuvěřitelně komplexní a propracovanou službu (která se na podzim dočká fantastického upgradu - Radek o tom již psal), jejíž provoz je opravdu náročný. Herní servery obstarávající několik miliónů hráčů (při launchi Halo 3 hrálo v jednu dobu přes milión lidí - bez lagů) a servery zajištující bezproblémový chod hlasové komunikace (každá multiplayerová hra musí mít podporu hlasové komunikaci). Dalším důvodem, proč je zde roční poplatek za Xbox Live, je to, že v oficiálně podporovaných zemích existuje v Microsoftu administrační oddělení Xbox Live, která má za úkol nejen zajišťovat chod, ale i kompletní překlad nejen základních funkcí, ale i Xbox Live Arcade her. Ano, každý týden mají podporované země novou hru ve svém vlastním jazyce, což je v některých případech dost náročná záležitost vzhledem k časovému pressu. V porovnání s Playstationem je toto velký rozdíl - ten sice jejich český Store spustil, ale bez překladu...

Mimochodem, vítejte na mém blogu.

 

 


Komentáře

 1. 1 Daniel Tlach 23.08.08, 03:08:44
  FB

  Mno, je to prostě Steam, jen od MS, s větším počtem služeb a větší (ne o moc) komplikovaností :) Nechápu Microsoft body, připadají mi zbytečné... Je jedno zda platím přímo nebo si nakoupím body a ty pak směňuji. V obou případech musím poslat peníze MS :)

  Na XBox zatím nevyšlo nic, co bych musel nutně mít, takže konzole se bude kupovat až se Star Wars: The Force Unleashed a to asi spíš PS3 nebo Wii (uááá, ten lightsaber :D). XBoxů mám plné zuby z práce :) Tolik reklamací jednoho zařízení jsem v životě nezažil. Překvapivě více než PS3 a Wii.

  Zatím mi život otravuje Microsoft Games Live a mám chuť jim zakroutit krkem za tenhle výmysl. Stejně jako Valve za Steam. Nezřídka se mi stane, že hra nejde spustit kvůli nepřipojenému netu. Ještě se s tím vztekat na konzoli :)

 2. 2 Ondra 23.08.08, 04:08:06
  FB

  [1] Body jsou výhodné v tom, že je můžete koupit levně například na Ebay. Nemusíte spoléhat pouze na oficiální cenu, ale nákupem levnějších bodů ušetřit na hrách a ostatním obsahu.

 3. 3 Daniel Tlach 23.08.08, 07:08:36
  FB

  [2] To je docela šikovný :) Ačkoliv vyvstává otázka kde prodávající na eBay vezme levnější body. Ačkoliv pokud by se cena bodů zohledňovala podle lokality nakupujícího (např. u nás dražší body kvůli nějakým poplatkům), tak je to poměrně jasné.

 4. 4 Radek Hulán 23.08.08, 07:08:47
  FB

  [1] Live není jen o snadném nakupování her a doplňků, ale o multiplayeru, hodnocení hráče. Je to dokonale propojený systém, vidíš kdo z kamarádů právě hraje a co, můžeš jej přizvat do hry, podívat se na jeho herní úspěchy, posílat si zprávy, a to klidně ze hry, je na to speciální tlačítko na ovladači.

  Live a Steam nemají srovnání, Steam umí tak 2% funkcí Live na XBoxu. Chce to zažít. PS3 a XBox 360 jsou z pohledu hardware podobné, ale Live staví XBox 360 zcela mimo konkurenci, výrazně jej zlepšuje.

  Osobně nechápu, proč Microsoft nepřenese XBox Live i na "Games for Windows". Tato platforma by prostě měla fungovat na konzolích i na PC, není důvod, aby to tak nebylo.

  Jinak Microsoft Points jsou v USA výrazně levnější než v UK či obecně EU, a proto je vhodné si založit účet v US, a kupovat body na eBay. Tak 2x levnější...

  Více zde:
  http://myego.cz/item/xbox-live-gold-account-jak-si-zalozit-a-levne-zaplatit-ucet...

 5. 5 Ondra 23.08.08, 08:08:23
  FB

  A pro ty, co mají Zune, je US účet jedinou volbou - Zune Marketplace funguje pouze ve Spojených státech a Microsoft body jsou přenosné (mezi Xbox Live Marketplace a Zune Marketplace).

 6. 6 Daniel Tlach 23.08.08, 09:08:28
  FB

  [4] Takže jsem se trefil. Nemůžu říct, že jsem překvapen dražšími body v EU.

  Steam mi právě vyhovuje v tom, že prodává hry, které se mi líbí, zatímco pod Games for Windows vyšlo akorát Gears of War a World in Conflict, které jsem si koupil pěkně krabicově a levněji než byly v distribuci (některé známosti se holt vyplatí). Ostatní hry pod Games for Windows mi nějak nepadly do oka.

  Ale točí mě, že občas neumí nastartovat do offline bez připojeného internetu (!) a absence tlačítka pro update her (občas chci prostě jen nechat stáhnout updaty, což ale nejde - musím dát Launch a buď mi hra naběhne nebo ze začne updatovat).

 7. 7 Pavelčík Michal 26.08.08, 11:08:50
  FB

  Zrovna včera jsem se s Xbox Live pěkně natrápil. Nebudu popisovat celý proces, jen řeknu, že to skončilo založením druhého Windows Live ID. Teď jsem na Microsoft dost rozzlobený. Jelikož jejich cenová politika je taková, že 1 USD = 1 EUR, tak v EU platíme víc než lidi v USA. Takže já jsem si za Xbox zaplatil víc, ale dostal jsem zmrzačenou verzi, která mi neposkytuje všechny služby, které umožňuje. Musím obcházet tento jeho handicap vydáváním se za občana Velké Británie a spokojit se ruznými kompromisy. Například ze NEMŮŽU zaplatit Microsoft body kreditní kartou, ale musím si zajít do obchodu pro "dobíjecí kartu", nebo počkat, než s ní přiběhne pošťák (což se stejně většinou nestane a musím na poštu).
  Myslím, že by tady Microsoft buď neměl Xbox vůbec prodávat, nebo nám měl poskytnout všechy jeho služby. Zatím jedinou výmluvu od MS jsem slyšel, že se jim pro nás zatím nevyplatí dělat lokalizaci Xbox Live, a v angličtině nám to přece zpřístupnit nemůžou. Ale že dashboard nemá češtinu, to nikomu nevadí.
  Ještě než někdo napíše, proč si stěžuju, že jsem si Xbox přece kupovat nemusel. Ano, nemusel. Jenže na internetu se povalovalo spousta článků (podobných tomuto) o tom, jak je Xbox úžasný, a Xbox Live ještě úžasnější. Jenže informace, že Xbox Live u nás není oficiálně dostupný, v nich zapadla pod lavinou hype.

Nový komentář