Casual hry, Viva Piñata a já

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Casual hry, Viva Piñata a já

XBox 360 11.09.08

Co vlastně "casual" hry jsou? Dle definice na Wikipedii je to takový titul, který má jednoduché ovládání a lehce pochopitelná pravidla, prostě něco, co si může zahrát každý. Na Xboxu 360 je takovým agregátorem těchto her služba Live Arcade (služba umožňující zakoupit a stáhnout je na HDD), na které každou středu vychází minimálně jeden nový přírůstek. Nicméně o XBLA mluvit nehodlám a ani nechci posuzovat zda jsou "casual" hry záchranou herního průmyslu (který se stává hodně drahou záležitostí i pro velké společnosti).

Viva Pinata Trouble in Paradise

Píši pro portál (Xboxweb.cz), který se zaměřuje na Xbox 360 a spravuji sekci Xbox Live Arcade, takže s těmito hrami přicházím do styku relativně často, ale sem tam se mi do ruky dostane i "review" kopie nějakého AAA titulu, čímž momentálně byla Viva Piñata 2: Trouble in Paradise (jakýsi simulátor zahrady), která se stala inspirací k napsání tohoto článku.

Osobně se považuji za docela hardcore hráče, kterému neunikne prakticky žádný z důležitých titulů, nicméně to mi v žádném případě nebrání v tom, abych si tyto hry zahrál a královsky se u nich bavil. Viva Piñata 2 je bezpochyby mistrovským kouskem, geniálním dílem neménně geniálního britského studia Rare, perlou, kterou Microsoft koupil dlouho před vypuštěním Xboxu 360 do světa. Rare původně tvořilo výhradně pro Nintendo, kde vydalo slavné tituly jako GoldenEye 007 (N64 hra lepší než film).

Pro Xbox 360 vytvořilo hned 2 tituly, které byly k dispozici hned při startu konzole - párádní Kameo a Perfect Dark Zero - o rok později byla vydána strategická Viva Piñata, která všechny překvapila svoji komplexností a zároven i přístupností všem věkovým kategoriím. Ta se stala také první hrou, která měla českou lokalizaci. Minulý rok v říjnu byl vydán menší "spin-off" nazvaný Party Animals, což byla sbírka miniher určených hlavně pro hru více lidí na jedné konzoli. Nemůžu zapomenout na jednu z nich - Piñaty mají před sebou lodičky a ty musejí nějakým způsobem popostrkávat až k čáre. Ptáte se jakým způsobem? Co nejrychlejším mačkáním tlačítek vypijete láhev jakési tekutiny, po vypití se Piñaty začnou plácat do břicha a nakonec si mocně říhnou, čímž popostrčí lodičku. A pak že je ta hra vhodná i pro malé děti...

Viva Pinata Trouble in Paradise

Nyní však byla vydána Viva Piñata 2, konečně plnohodnotné pokračování, které však tolik nového nepřineslo (na druhou stranu je Microsoftem doporučená cena 40$, tedy budget, otázkou je za kolik se bude prodávat v Čechách), nicméně já osobně jsem se s prvním dílem nesetkal a tak mě tento titul dosti zaujal.

Pro absolutní neznalce této série vysvětlím o co se jedná. Viva Piñata je jakousi strategickou hrou, kterou bych popsal jako simulátor zahrady zkřížený s Tamagotchi. Vaším úkolem je vystavět zahradu tak, aby do ní přišli Piñaty, které se stanou stálými obyvateli a vy se o ně poté staráte, případně je odesíláte do světa a vyděláváte peníze na výbavu zahrady. Toť zhruba tak vše k samotnému konceptu.

Viva Pinata Trouble in Paradise

Jednou z věcí, kterých si na hře všimnete, je ujetá grafika. Piñaty totiž zblízka vypadají trochu jako origami, jako by byly z papíru, čemuž napovída i přítomnost cedulky na každé z nich. Jsou barevné, dělají nejrůznější zvuky, soupeří mezi sebou, nicméně jsou zcela zjevně inspirované skutečnými živými tvory. Kdybych byl hodně kritický, tak nazvu Viva Piñatu infantilní hrou, což odpovídá i věkovému ratingu 3+, který hra obdržela. Přeci jenom jsem ke hře přistupoval tak trochu s despektem a o to větší bylo mé překvapení, když jsem si Piñatu opravdu užil (a ve volných chvílích stále užívám).

Viva Piñata je totiž obrovsky komplexní hrou, kde se malé děti můžou bavit pouhým sledováním toho, co ti roztomilí tvorečkové dělají, dospělí si hru pustí jako oddechovku a staví si zahradu pro zábavu a hardcore hráči se můžou pustit do nekompromisního budování zahrady, řešení ekonomického aspektu v pozdějších částech hry (onen podtitul "Trouble in Paradise" má svůj smysl) a plnění zadaných úkolů. Viva Piñata je totiž jednou z mála her, kterou si užije každý a užil jsem si ji i já. Co mě trochu zaráží, je fakt, že druhý díl (oproti jedničce a Party Animals) postrádá lokalizaci, což prakticky znemožňuje hru koupit malým dětem, kteří nemají šanci porozumět pomocníkům ve hře. Velkým plusem je i možnost "típání" screenshotů a jejich následného uploadu na web, či přidávání nových Piñat do hry tím, že na kamerku Live Vision ukážete kartičku, hra ji zpracuje a voila - máte ji v zahradě (opravdu to funguje, vyzkoušeno).

Prostě a jednoduše - pokud jste kdokoli, kdo vlastní Xbox 360, tak Viva Piñata 2 je jasná volba. Rare znovu ukázalo, že je jedním z nejlepších vývojářských týmů světa a očekávám, že jejich Banjo Kazooie: Nuts'n'Bolts, které je prozatím ve vývoji, bude stejným, ne-li větším hitem.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si moji recenzi.


Nový komentář