Koupil jsem si Zune

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Koupil jsem si Zune

Hned na úvod se asi sluší říct, že nejsem hudební fanatik a se sluchátky v uších mě prakticky nemáte šanci vidět. Již delší dobu jsem sháněl nějaký multimediální přehrávač, který bude malý, z mého pohledu bude mít dostačující paměť a bude se mi líbit i vzhledově. Po delším výběru a zvažování jsem se rozhodl pro Zune od Microsoftu a musím říct, že nelituji.

O Zune již Radek Hulán psal ve svém článku zde na MyEgu, kde vyjmenoval většinu funkcí, takže o nich psát nehodlám, ale sepíšu spíše dojmy z používání. Svoje Zune jsem "vyhrál" v (pro mě) napínavé aukci na Ebay za 76 dolarů, dalších 30 dolarů mě stálo poštovné se sledováním zásilky. Zde se však nemůžu zbavit dojmu, že právě na poštovném mě prodejce pěkně "natáhl", ale co se dá dělat. Každopádně rychlost doručení byla fanstastická - přes Paypal jsem zaplatil v pondělí, v úterý mi prodejce poslal zprávu o tom, že Zune odeslal a příští týden v pondělí ráno mi Česká pošta doručila balíček až před dveře. Některé české e-shopy by mohly závidět. Co je mi trochu záhadou, je to, že zásilka (ač z Ameriky) neprošla celnicí...

Moje 4GB Zune

Vybral jsem si 4GB verzi, která mi naprosto (až na sluchátka, které bude třeba vyměnit) vyhovuje. Příjemně mě překvapil displej, protože rozlišení spolu s precizním podsvícením z něho dělají něco uchvatného, co oceníte především při sledování videa.

Po 14 dnech co Zune mám jsem zaplnil zhruba 1GB hudbou a dalších 300MB zabírají klipy a video podcasty, které se mi automaticky stahují ze Zune Marketplace. Právě na Zune Marketplace jsem se těšil ze všeho nejvíc, jelikož na Xboxu 360 je špičkové a předpokládal jsem, že zde bude zpracování na minimálně stejné úrovni. Menším problémem bylo to, že Zune Marketplace je oficiálně podporované pouze ve Spojených státech. Původně jsem myslel, že bude stačit americký účet, avšak přístup jsem stále neměl. Nakonec jsem na fórech dohledal, jak se malým trikem na Zune Marketplace připojit, protože bez této online služby by Zune nebylo tím, čím je.

Zune Pad

Stejně jako na Xbox Live se platí tzv. Microsoft body, které se dají bezproblému zakoupit na internetu v podobě kódu, kterým aktivujete určitý obnos (například 1600 MS bodů). To jsem učinil i já (poprvé jsem při tom platil Google Checkout - funguje výborně) a hned vyzkoušel nákup hudby. Jedna písníčka stojí 79 MS bodů, což je v přepočtu 1 dolar, tedy dle aktuálního kurzu přibližně 17 Kč, nicméně hodně záleží na tom, kde a za kolik koupíte onen kód. Zune Marketplace však není jen o hudbě, ale naleznete zde i sekci Video, ve které můžete zakoupit různé pořady, záznamy z Pekingu 2008, nebo celé seriálové řady (namátkou Dr. House). U seriálů platí, že za jeden díl dáte 160 MS bodů, v přepočtu tedy 35 Kč.

Radek ve svém březnovém článku zmínil existenci XNA 3.0, které umožnilo tvorbu her pro Zune. Nyní, po půl roce, již existuje několik desítek her, nicméně se jedná o komunitní tvorbu, nic oficiálního. Pro nezkušeného uživatele bude problém hru na Zune vůbec dostat - musíte mít nainstalováno Microsoft Visual C# 2008 Express Edition a XNA 3.0 Game Studio, ve kterém hru rozbalíte přímo do Zune. Prozatím to není moc "user-friendly", ale do budoucna můžeme počítat s tím, že se objeví profesionální týmy, jejichž hry budou distribzovány na Zune Marketplace podobně jako na Xbox Live Arcade.

Hello from Seattle

Věcí, která mě osobně hodně potěšila, je přítomnost profilů na které jsem zvyklý z Xbox Live. Jednoduše se můžete na kohokoli, kdo má Zune, podívat a zjistit, jaké písničky aktuálně poslouchal, jaké jsou jeho oblíbené kapely a další věci, ostatně podívejte se sami na ten můj - http://social.zune.net/member/Acro%20Music (pro porovnání s Xbox Live - http://profile.mygamercard.net/Acro%20Czech).

Zune jsem si za těch 14 dní opravdu oblíbil a musím říct, že mě překvapila i odolnost materiálu, ze kterého je Zune vyrobeno. Přehrávač nosím jen tak v kapse a prozatím na něm není ani škrábanec, stále vypadá jako nové.


Komentáře

 1. 1 Radek Hulán 06.09.08, 02:09:10
  FB

  Zune je vynikající přehrávač s výborným zvukem, který má vlastně jen jednu drobnou vadu - ony "social" funkce se v ČR nedají téměř použít, protože Zune zde má naprosté minimum lidí. Každý tahá zastaralé iPody.

  A dokud nenabídne Microsoft svůj Zune Marketplace a XBox Live oficiálně i v ČR, aby člověk nemysel "fixlovat" americké bydliště, tak to nebude jinak :(

 2. 2 Tomáš L 06.09.08, 07:09:17
  FB

  Mám pár dotazů.

  Je to nový Zune? nebo se jedná už o použity? Jelikož cena se mi zdá celkem pěkná a řešil jsem pořád jak si koupit Zune a chtěl jsem původně přes amazon.com na zásilkovou službu, ale tohle se zdá lepší.

  Jinak jak se člověk může dostat do toho Marketplace? nějak mi tam chybí jak ses tam vlastně dostal.

 3. 3 Ondra 06.09.08, 07:09:58
  FB

  [2] Zune je (bylo) úplně nové, původní majitel ho dostal dárkem a pouze otevřel krabičku. Když mi přišlo bylo vše kompletně zabaleno a na přehrávači byly i fólie.

  K tomu, aby bylo možné se z Čech dostat na Marketplace jsou zapotřebí dvě věci - tou první je účet registrovaný na americkou adresu (což není žádný problém), tím druhým je změna určitých údajů v registrech tak, aby si Zune soft myslel, že počítač je v Americe. Pro ménně zkušené uživatele komunita púřipravila hack zInternational, který ony registry změní automaticky - http://www.zuneboards.com/forums/completed/27740-zinternational-full-zune-functionality-international-zune-users.html... . Poté vše bez problému funguje.

 4. 4 Branislav Viest 07.09.08, 11:09:34
  FB

  myslím ze po zune sa poobzeram aj ja

 5. 5 Lajerský Palo 07.09.08, 02:09:13
  FB

  Hmm, chcel som sa aj ja pozriet na ten Zune, ale nejako ho neviem nikde najst. Alza, Agem, Bgslevi... Vsade len iPod a k nemu plno doplnkov a vylepseni. Nerozumiem v com je lepsi Zune oproti iPodu.

 6. 6 Honza Skýpala 08.09.08, 08:09:22
  FB

  [5] Zune je zatím uvolněn do prodeje pouze v USA a v Kanadě, nikde jinde...

 7. 7 Lajerský Palo 08.09.08, 07:09:22
  FB

  [6] Takže tým pádom je ZUNE uplne k ničomu, keď sa nedá ani kúpiť v Európe...

 8. 8 Tomáš L 09.09.08, 12:09:07
  FB

  [7] Proč by byl k ničemu? Má stejné využití jako jiný přehráváč. Dokonce lepší.

 9. 9 Vlastimil Waic 09.09.08, 01:09:32
  FB

  [3] Tento postup je poněkud overkill :-) Pro odblokování Zune Marketplace v Zune SW 2.5 postačuje v ovládacím panelu Místní a jazykové nastavení na stavit Umístění na Spojené státy.

 10. 10 Vlastimil Waic 09.09.08, 01:09:47
  FB

  [8] Při dlouhodobé zkušenosti člověk přijde na to, že to není až tak úžasné. Přehrávač je sice velmi kvalitní a opravdické sklo jako kryt displeje je téměř nezničitelné. Jenže v mém případě netěsní, takže mi jedním místem na displej proniká prach. A to je na tom nádherném displeji opravdu hnus. Microsoft tohle v USA běžně vyměňuje v rámci záruky - já ale momentálně zjišťuji, jak se to dá zařídit z ČR. Další potíž mám s absencí ekvalizéru, který v Zune druhé generace není z oficiálně neznámých příčin. Microsoft dokonce tvrdí, že ho HW přístroje nepodporuje, jenže to mi vzhledem k použitému procesoru a kapacitě RAM připadá jako nesmysl. Poslouchám metal a ten prostě Zune neumí přehrát dostatečně dynamicky - je jedno, jestli se použijí lepší originální sluchátka (dodávaná k Zune 80), nebo třeba analytičtější Sennheiser PX100. Za podstatný nedostatek taky považuji nemožnost ručního nastavení stereo/mono režimu pro rádio. Tam, kde není dokonalý signál, se pak oba režimy přepínají tak často, že to až obtěžuje. Další drobnosti: Podpora her je sice neoficiální, což ale neznamená, že jedinou možností ukončení hry musí být restart přístroje. Proč Zune nemá možnost označit ručně podcast jako zhlédnutý a místo toho se musí přhrát až do úplného konce? Proč tam naopak je možnost odhlášení odběru podcastu, když to je věc, kterou lze udělat až před další synchronizací v Zune SW? Poslední věc, která občas otravuje, je Zune SW, který je někdy poměrně svéhlavý v katalogizaci hudby. Wi-Fi synchronizace je na nic - je jednodušší Zune nacvaknout na kabel, než v menu zapínat Wi-Fi, které je navíc pomalejší. No, ale celkově vzato jsem rád, že Zune mám :-) Má pořád spousty výborných vlastností a nevěřím, že by jakýkoli jiný přehrávač měl méně problémů.

 11. 11 Lajerský Palo 09.09.08, 04:09:16
  FB

  [8] Veď predsa, keď ho nedokažem kúpiť v EU, registrovať sa dá len z Ameriky a príslušenstvo a doplnky k tomu tiež nie sú, tak je jednoznačne výhodnejší a kvalitnejši Apple iPod. A navyše asi dnes večer sa predstavia nejaké novinky.

 12. 12 Hynek Holer 12.09.08, 11:09:12
  FB

  [1] Začínám mít pocit že tě Apple platí, protože v ČR děláš všem jejím produktům docela slušnou reklamu. Když Hulán napíše "Každý tahá zastaralé iPody." je to důvod začít si shánět informace a nakonec si ho narozdíl od Zune i koupit.

Nový komentář