Soulcalibur IV a bojovky obecně

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Soulcalibur IV a bojovky obecně

XBox 360 24.08.08

Bojovky, mlátičky, říkejte jim jak chcete. Vždy se jedná o tu samou věc - v malinkaté aréně proti sobě stojí dva bojovníci (popříadě bojovnice) a mlátí do sebe roztodivnými zbraněmi, někteří obzvláště drsní pouze pěstmi. Mlátí, bojují, poskakují a hekají dokud jeden z nich nepadne. Já osobně jsem se s tímto žánrem setkal někdy v roce 1999, kdy jsem si u kamaráda na Playstationu 1 zahrál nějaký díl Mortal Kombat a již tehdy mi ta hra přišla stupidní. Nyní, takřka po 10 letech je situace stejná. Bojovky na konzole stále vycházejí, hráči je stále kupují a jsou ještě stupidnější.

Soulcalibur IV - hra pro dementy

Inspirací k napsání tohoto článku mi byla demoverze Soulcalibur IV, jenž se objevila tento týden na Xbox Live. Zpětně si říkám, že před stahováním oněch 700MB jsem musel mít zatemněný mozek.Možná mě zmátlo to, že hra v recenzích dostává opravdu vysoká hodnocení (i nad 90%), ale ti recenzenti jsou pravděpdoobně fanatičtí "tlačítkáři", kteří vlastní speciální ovladač pro hraní bojovek (obsahuje asi 10 čudlíků) a když zrovna nějakou bojovku nedrtí, tak si v duchu opakují komba.

Bojovky vznikly jako typicky konzoloidní žánr, který jako jeden z mála kdy si dávno nabízel multiplayeru na jedné obrazovce. Malá aréna, pouze dvě postavy - to vše bylo zapříčiněno hardwarovými omezeními. Člověk by řekl, že evoluce je věc, která probíhá ve všech odvětvích, nicméně zde jakoby se zastavil čas. Dnešní výkon konzolí je někde úplně jinde a přesto - Soulcalibur IV má, vzhledem k malé aréně, odpornou grafiku, kterou nezachrání ani modely postav. K tomu připočtětě absenci příběhu, nevalně zpracované efekty, v zavedených sériích stále stejné postavy ("fanoušci si je vyžadují") a nutnost hodiny a hodiny trénovat mačkání tlačítek přesně na setinu sekundy. Myslím si, že zde by mělo zasáhnout Ministerstvo Zdravotnictví - bojovky prokazatelně snižují IQ.

A přesto se stále prodávají. Stále to samé, akorát v jiných reáliích, se stejnými postavami a za plnou cenu. Autoři Soulcalibur nedávno vydali prohlášení, že čtvrtý díl si náramně dobře prodává - prý má na kontě již 2 miliony kopií. To je pro mě opravdu nepochopitelné číslo, které dokazuje, že část videoherní populace je na tom s racionálním myšlením opravdu špatně. Pokud tyto hry měly vůbec přežít, tak jedině jako součást Xbox Live Arcade, kde by se prodávali za cenu 800 MS bodů (protože větší hodnotu skutečně nemají). Poté není divu, že se neprodávají jiné skvosty jako Braid (skutečné umělecké dílo, které dement nedohraje), když ho hráči bojkotují kvůli vyšší ceně.


Komentáře

 1. 1 David 24.08.08, 05:08:42
  FB

  Bojovky snad krom stařičkých pecek typu Body Blows a Mortal Kombat I nehraju (nebo veeelmi výjimečně), upřímně, nikdy jsem u toho nevydržel dost dlouho, abych se naučil comba, spec. pohyby atd....

  Na druhou stranu nevidím nejmenší důvod, nazývat hráče zrovna tohoto žánru dementy... Někdo prostě u her hledá relaxaci ve formě "mlátiček", které vyžadují zejména postřeh, rychlé reakce a hbité prsty, jiný raději "intelektuálněji založené" hry logického či jiného rázu, kde to sice není takový "fofr", ale musí se to víc promýšlet... Obojí je podle mě OK a současně nelze podle toho, co člověk hraje, určovat jeho inteligenci...

  Nemyslím si, že člověk hrající logické hry musí být nutně génius a naopak, že fanda bojovek musí být uslintané pako... Pro mě osobně je znakem inteligence spíš tolerantnost k těm, kteří se rádi baví "trochu jinak", než přehnaná snaha o absolutní škatulkování všech... Tenhle systém mi přijde přiblblý podobně jako posuzování lidí podle toho, jaká se jim líbí hudba...

 2. 2 Ondra 24.08.08, 05:08:47
  FB

  [1] Zčásti je to možná pravda, ale moje zkušenosti s lidmi, které jsem potkal na Live, nebo jsem si od nich přečetl mnoho příspěvků na různých herních fórech mluví zcela v jejich neprospěch, což o lidech hrajících logické hry říci nemůžu.

 3. 3 David 24.08.08, 05:08:52
  FB

  [2] Hmmm... Takže kdo fandí fotbalu je nutně dement taky? Protože k tomuto názoru bych dospěl, kdybych si procházel nejrůznější "fan-site" a další místa, kde se "zapálení" fandové srocují... Soudíte celý žánr podle pár joudů, co jste někde potkal? To bych si já osobně netroufl...

 4. 4 Ondra 24.08.08, 06:08:14
  FB

  [3] Já soudím žánr bojovek podle svých zkušeností s nimi. A zrovna to srovnání s fotbalem bych si asi odpustil... Nicménně nehodlám se hádat.

 5. 5 David 24.08.08, 06:08:26
  FB

  [4] Já taky ne... Nejsem tu kvůli hádkám. Jen se pokouším naznačit, že svět není černobílý a není možné takhle jednoduše škatulkovat, aniž by se člověk "seknul" :-)

  S fotbalem to bylo nadnesené, chtěl jsem tím říct pouze to, že podle "špičky ledovce" je trošku vedle soudit všechny. Já osobně nemám prostě tyhle "rychlé soudy" rád, toť vše. Nemám potřebu obhajovat speciálně bojovky, protože jak jsem poznamenal, k tomuto žánru téměř nemám žádný vztah... :-)

 6. 6 Radek Hulán 24.08.08, 07:08:25
  FB

  Mimochodem, ta zmínka na konci o Braid - myslím, že nejsem sám, kdo by o něm uvítal článek :-)

 7. 7 Ondra 24.08.08, 07:08:59
  FB

  [6] Braida jsem zatím nezakoupil, ale tu hru musím mít. :)

 8. 8 Zdeněk Sejček 25.08.08, 12:08:22
  FB

  Podle toho, že pisatel píše, že se setkal s Mortal Kombatem v roce 1999, bych tipoval, že nezažil zlatý věk tohoto žánru za počátku 90. let, kdy jsem já se svými kamarády v pokoji u 486tky ničili klávesnici den co den ve snaze provést nějakou tu fatalitu ži jinou efektní dovednost. V jednom člověku dobré, ve čtyřech v jednom pokoji dokonalé. Mortal Kombat byla klasika a vpomínám na ni v dobrém. Dnes bych u toho pravda asi nevydržel, ale přesto si této serie vážím.

 9. 9 Ivo Sommer 25.08.08, 05:08:41
  FB

  Souhlasím s tím, že hodnotit někoho podle toho jestli hraje tu či onu hru je dost povrchní. Mám rád všelijaké hry a zrovna bojovky mi přijdou jako ideální materiál pro konzole - žádné zdlouhavé nastavování a přitom skvělá zábava na akce s větším počtem lidí. Baví mě sledovat kamarády, kteří po počátečním opovrhování po chvíli náruživě "paří". A myslím že přesně k tomuhle byla konzole stvořena - pro zábavu. A na lidech hledajících hlavně zábavu nevidím nic stupidního.

 10. 10 Miroslav Pavelek 25.08.08, 08:08:01
  FB

  Mně připadá divné chtít v bojovkách nějaký příběh,co by se tak tam dalo vymyslet?Stejné postavy?To má podle mně smysl,sice se to později "ohraje" ale mně spíš baví hrát za svoji oblíbenou postavu...Te jako kdyby v káždém díle Gothicu byl jiný hlavní hrdina...

 11. 11 Martin Novak 29.08.08, 09:08:59
  FB

  No to je teda clanek jako blazen. Sice sem bojovku uz nejakej ten rok nehral, ale za dob Mortal kombat 2,3 me strasne bavily. Ten braid vypada na pohled jako pekne nudna hra pro maly deti. Opravdu tento typ her me vubec nezajima. Zato odreagovat se u bojovky, u ktere nemusim delat nic jinyho nez mackat 3 tlacitka mi nejprijde tak spatny.

  Nejak me uz unavuje pristup - tohle(iPhone, apple, windows, bojovky, ... dosadte co potrebujete) je nahovno a kazdej kdo to ma je vul bez mozku. Ja mam tohle a jsem borec. U radka to melo styl, ale kdyz se 5 lidi pokousi delat to same, tak je to trapny.

  Jen bych podotknul, ze hry jsou od toho, aby hrace bavili. Navic ma kazda jinou cilovou skupinu.

 12. 12 Milan Maděra 31.08.08, 05:08:55
  FB

  [7] Braida jsem zkoušel jako trial na XBox Live Arcade a je to dost dobré. Člověk, který to vymyslel a naprogramoval, musí být opravdu génius.

Nový komentář