Gmail? Ne, Gigacentrum!

Včera jsem se poprvé mohl podívat na gigabajtový email od Centrum.cz,
nazvaný GigaCentrum.cz, a musím říci,
že to je již v současné verzi 0.1 BETA
špičková aplikace
Popravdě řečeno, byl jsem překvapen, co se GigaCentru podařilo vyvinout, protože již teď je to lepší než Gmail. Programátoři GigaCentra zjevně umí (na rozdíl od programátorů Seznam.cz, který je špatně napsaný a designově odporný) :-)
Co se mi moc líbí (v porovnání s Gmailem):
- jako
DOCTYPE
je použitXHTML 1.0 Transitional
, a připojených 9 JavaScript souborů, je to, oproti Gmailu, kodérsky docela dost pěkně napsané, - funguje to v mé Opeře 7.60 TP4 (což Gmail hodně dlouho nefungoval),
- umí prohledávat emaily česky, včetně ohýbání slov (což Gmail neumí a umět nebude, Gmail dokonce nepodporuje ani inkrementální hledání, a to je hodně velký problém),
- má spamový filtr, včetně while-listu a black-listu (což Gmail nemá),
- podpora pro POP3 (zatím jsem ji ale netestoval),
- umí psát HTML emaily (hodně lidí to ocení, Gmail to opět nemá),
- podobně jako Gmail při psaní zprávy nabízí (via JS) kontakty, které vyhovují napsanému textu a poslední použité konktatky,
- u kontaktů si můžete vést asi 60 položek, v Gmailu jen 4,
- umožní mi při psaní zprávy připojit neomezené množství příloh, a díky JS je to hodně rychlé (=okamžité).
- existuje upozornění na telefony (SMS zpráva) o příchozí poště (toto Gmail nemá a mít nikdy nebude),
- existuje archivace zpráv, takže nemusíte v Inboxu vidět mraky starých zpráv,
- když píšu zprávu, a kliknu na něco jiného, zpráva je mi automaticky uložena, a při kliknutí na Nová zpráva, se mi tato automaticky obnoví, moc fajn služba,
- je to celé graficky moc pěkně zpracované.
Webdesign dnes může dělat opravdu každý - Interzen
Interzen je soutěž časopisu Interval.cz (kam píši články i já), a její ročník 2004 ukázal, že dokonale postrádá smysl.
Čtenářské hlasování
Zatímco čtenářské hlasování “vyhrál” tento web, a nemělo to přitom nic společného s webdesignem, ale jen s tím, že jsem o poslání emailů požádal čtenáře tohoto weblogu (a mé prosbě bylo vyhověno), abych trochu poukázal na nesmyslnost tohoto hlasování, jiní lidé si dle Viléma Málka založili mraky freemailů, a hlasovali z nich.
Třeba takový druhý “vítězný” web ve čtenářském hlasování, který bych na toto podvodné chování tipoval (protože byl sice druhý, ale je škaredý, a především nemá žádný obsah; ale je to jen moje spekulace!), tedy web.quick.cz/hron, je v kódu napsán jako tabulkový bastl, s perlami typu:
Jinak řečeno, čtenářské hlasování se ukázalo jako zcela neužitečné.
Hlasování “odborných” porotců
“Odborná” porota se zesměšnila už tím, že někteří z nich se na soutěž vykašlali, a ani Vilémovi neposlali výsledky, kterých pár webů se jim osobně líbí, takže výsledky nebyly zveřejněny ani 48 hodin po uzávěrce. A poté, co zveřejněny byly, tak jen sumace, přitom dílčí hlasování a metodika by byla mnohem zajímavější.
Na výsledcích je vidět jediné: webdesign, tedy naučit se XHTML a CSS, dnes zvládne opravdu každý, tento primitivní značkovací jazyk je otázkou 1 týdne na pochopení. Nic víc. Naučit se ovládat nový SmartPhone zabere více času…
Myslím tím samozřejmě webdesign ve smyslu jednoduché činnosti kodéra XHTML, plus troška té přístupnosti a “SEO”, které ovšem do dobře napsaného XHTML patří automaticky.
Na druhém místě u “odborných” porotců skončil webík 14-ti letého kluka, co udělal statickou prezentaci, s pěti (ano, jen pěti) stránkami opsaného textu, a zalámal to do XHTML. Práce na 30 minut. Navíc, tento kluk ten design webu ukradl (více na www.canlog.cz).
Takže, jinak řečeno, na druhém místě Interzenu skončil u “odborných” porotců webík s okopírovanými 5 stránkami z učebnice a ukradeným designem. Další komentář tato soutěž nepotřebuje…
Fedora Core 3 pro lamy - důležité odkazy
Používat Linux, jeho libovolnou distribuci, znamená především hledat na google.com a google.com/linux. Nicméně, existuje řada webů, které se Fedora Core 3 přímo věnují, a mohou Vám pomoci s vzděláváním, či řešením konkrétních problémů.
Toto je seznam mých článků o Fedora Core 3:
- Proč používat Linux
- Instalace systému,
yum.conf
- Základní nastavení systému, NTFS, nVidia
- Audio (xmms), video (xine, mplayer, ogle), webdesign aplikace
- Kompilace kernelu, zprovoznění CDMA
- Gnome místo KDE, aplikace pro Gnome
- Zprovoznění Bluetooth a GPRS/EDGE
- Spouštění Windows programů
- Kompilace Apache 2.0.52, MySQL 4.1.7 a PHP 5.0.2 ze zdroje
A zajímavé zahraniční odkazy v angličtině:
- fedora.redhat.com - domovská stránka Fedora Core
- www.fedoraforum.org - neoficiální support forum
- www.fedoratracker.org - seznam repositories pro
yum
aapt
- fedora.linux.duke.edu - blogy lidí, co pracují na Fedora Core
- www.fedorafaq.org - základní otázky a odpovědi pro Fedora Core
- www.fedorazine.com - vcelku nezajímavý Fedora Core newsletter
- www.fedoranews.org - zajímavé zprávy o Fedora Core
- www.holtmann.org - řada odkazů na zdroje pro Bluetooth na Linuxu
- extragear.kde.org - extra aplikace pro KDE
- www.gnomefiles.org - extra aplikace pro Gnome
Servery věnující se Linuxu v češtině:
- www.root.cz
- www.abclinuxu.cz
- www.penguin.cz
- www.linuxworld.cz
- www.linuxzone.cz
- underground.cz
- www.linux.cz
V komentářích uvítám náměty na další články o Fedora Core 3, nicméně, mohu psát jen o tom, co sám používám, například takové zprovoznění ADSL modemu prostě nenasimuluji, protože ADSL modem nemám ;-)
Fedora Core 3 pro lamy - spouštíme Windows programy
Spouštění Windows programů na Linuxu je snadné a rychlé díky projektu Wine. Wine je implementace Windows API nad X-kem Linuxu, není to emulátor, a je to tedy velice rychlé. Navíc, nemusíte ani vlastnit licenci na Windows…
Wine emuluje API Windows (95/98/XP), nicméně, programy, které požadují Windows XP na něm většinou neběží, a nespustíte zde ani některé programy pro Windows 98. Takový Microsoft Internet Explorer 6 SP1, Microsoft Office 2000, Adobe Photoshop 7, Total Commander, či TopStylePro, a mnohé další, na něm ale běží zcela bez problémů.
Instalace Wine
Instalaci Wine provedete nejjednodušeji přes yum
, a to
takto:
yum install wine
Wine vytvoří virtuální C:
adresář (v
~/.wine/drive_c
) a rovněž virtuální disk Z:
, což
je root /
. Není tedy problém pracovat s libovolnými
Linuxovými soubory.
Instalace Microsoft Internet Exploreru

Proč vlastně instalovat na Linuxu MSIE? Protože potřebujete testovat weby i s MSIE. To je prostě fakt. Jen pozor na to, že přes MSIE se do Vaší Linuxové instalace mohou dostat i Windows viry ;-)
Jak na instalaci? Stáhněte si Hajimeho skript, který
MSIE instaluje automaticky spuštěním souboru ./setup
(a stáhne MSIE z
webu Microsoftu; jen poznámka: můžete si jej stáhnout, jen pokud vlastníte k
této parodii na browser licenci), druhou možností je starší skript, který napsal
Mike
Hearn.
NetFront 3.2 pro Symbian telefony zdarma
Netfront 3.2 a Opera 6.2 jsou dva nejlepší (X)HTML prohlížeče pro Symbian zařízení (telefony), NetFront 3.1 jste mohli mít zdarma, a pokud pošlete email na nf3support@access-sys-eu.com
, s uvedením Vašeho současného aktivačního klíče (třeba můžete odpovědět na email s tímto klíčem), Access-Netfront Vám licenci na verzi 3.2 poskytne opět za 0 €.
Jediný problém je, že pro telefony se Symbianem 6.1 (tedy i Siemens SX1) verze 3.2 zatím není vydána…
Fedora Core 3 pro lamy - zprovoznění Bluetooth / GPRS

Zprovoznění Bluetooth je od verze kernelu 2.6.x poměrně snadné, protože projekt bluez je v kernelu (jako modul) standardně instalován, přesto to ale není zcela plug&play věc… Tento článek by se chtěl na zprovoznění Bluetooth napojení na telefon, včetně GPRS/EDGE dial-upu přes Bluetooth, podívat (na obrázku vidíte aktivní Ethernet, CDMA i GPRS spojení zároveň).
KDE 3.3.1 má navíc podporu pro OBEX, takže kromě Bluetooth připojení k internetu přes Váš mobil můžete i synchronizovat kontakty, adresář, poznámky, soubory, a další. Prostě kompletní podpora Bluetooth.
Bluetooth moduly - zprovoznění
Nejdříve musíme fyzicky připojit Váš Bluetooth USB dongle, a potom nahrát bluetooth modul, a to takto:
# su # /etc/init.d/bluetooth start # /sbin/modprobe hci_usb # /sbin/modprobe usb-uhci
Tímto by se nám měl bluetooth aktivovat, a příkaz dmesg
vypíše něco takovéhoto:
# dmesg Bluetooth: L2CAP ver 2.4 Bluetooth: L2CAP socket layer initialized Bluetooth: RFCOMM ver 1.3 Bluetooth: RFCOMM socket layer initialized Bluetooth: RFCOMM TTY layer initialized
EDGE je slepá ulička
To, co všichni tušili, že EDGE T-Mobile, jakožto mírně vylepšené GPRS (a nikoliv 3G síť jako je CDMA Eurotelu), bude zcela k ničemu, v porovnání s CDMA, se stalo realitou. Podle Lupa.cz je EDGE nejenom velice nestabilní rychlostně, nepřináší žádné znatelné zrychlení oproti GPRS, ale rovněž bude v únoru 2005 dostupné jen pro cca 10% obyvatelstva (oproti dnešním 80% u CDMA).
Tuto tabulku převzatou z článku na Lupa.cz není potřeba více komentovat (snad jen to, že CDMA Eurotelu má 20.000 uživatelů, a v této zátěži je mnohem rychlejší než EDGE T-Mobile bez uživatelů!):
Test | GPRS | EDGE | CDMA |
---|---|---|---|
Lupa.cz | 0:47 | 0:31 | 0:14 |
Skoda-auto.cz | 0:49 | 0:43 | 0:09 |
Centrum.cz | 0:59 | 0:47 | 0:11 |
Nokia.com | 1:32 | 1:14 | 0:28 |
Download | 6,3 kB/s | 19,9 kB/s | 43 kB/s (na P-1 je to 100kB/s) |
Upload | 2,1 kB/s | 6,1 kB/s | 9,7 kB/s |
Bluetooth blues

Můj kamarád vlastní takovou malou, ale velice efektivní, přepravní firmu (což v praxi znamená, že sedí doma na telefonu a organizuje a vytěžuje náklaďáky, určuje kam mají jezdit, a kdy, po celé Evropě, pokud možno s plným nákladem, prostě dokonalá logistika, a bere za to provizi). Má doma asi 10 telefonů, pevné linky i mobily, a posílá taky mraky SMS zpráv.
Před týdnem jsem za ním přijel na Moravu, a poslouchám, že jej již přestalo bavit věčné ťukání SMS na klávesnici mobilu (na takovou maďarštinu nemůžete použít ani českou T9, takže to psaní jde fakt pomalu). Dokonce udělal to, že zavolal na infolinku Eurotelu, zda je možné nějak propojit mobil s počítačem, a posílat SMS zprávy z počítače, nicméně, dostalo se mu odpovědi, že rozhodně ne. Kde to žijeme? Osobně používám propojení telefonu s počítačem již zhruba 5 let, a telefon, který s počítačem nelze propojit je pro mě bezcenný, a to nejen kvůli SMS, ale hlavně kvůli kontaktům, organizéru, emailům, poznámkám, a jejich synchronizaci.
Tak jsem jej posadil do auta, a zajeli jsme v Brně do Electro City, tam si, na moji radu, koupil za 4.990 Kč SonyEricsson T610, dokonalý telefon (nejen s ohledem na svoji relativně nízkou cenu, je to telefon, co má vše, tedy Bluetooth, IrDA, Javu, Mophun, email klienta, foťák, barevný displej, hlasové vytáčení a ovládání, a špičkové GUI), i-Tec BlueTooth USB dongle (1.590 Kč), a BT handsfree sluchátko (1.990 Kč). Všechno to bylo velice úhledně zabaleno, a mělo to dle prodavače během 10 minut fungovat.
Dojeli jsme zpět k němu domů, na 2 počítačích instalováno Windows XP Home se Service Packem 2. Prostě standardní nová výbava. Tak jsem zkusil nainstalovat veškerý software z CD pro SonyEricsson T610, a posílání SMS tam nebylo a XTDNConnect software byl celý anglicky. Zavolal jsem na infolinku, a tam mě bylo řečeno, že “byl dán podnět”, tak jsem poděkoval, a radostně řekl, že “to je výborné, máme už podnět, no to se můžeme v příští pětiletce těšit i na překlad!”, a zavěsil jsem.
Pomalu se můžeme vykašlat na MSIE 5.5 a starší
Podle zprávy navrcholu.cz je podíl MSIE již jen kolem 85%, z 97-98% před rokem, jinak řečeno, alternativní prohlížeče (pokud se jednomu miliónu prohlížečů nejvíce aktivních uživatelů webu dá vůbec pořád říkat alternativní), jako je Opera, Firefox, Mozilla Suite, a další, získávají již 15% trhu. A to je opravdu hodně!
Více uvádí tato tabulka:
Prohlížeč | % |
---|---|
MSIE | 85.18 % |
Gecko (Firefox, Mozilla) | 11.18 % |
Opera | 2.49 % |
KHTML (Safari, Konqueror) | 0.45 % |
Na této statistice je zajímavý podíl Opery, který přes obrovskou reklamu na open-source Firefox neklesá, ba právě naopak. Reklama pro Firefox je reklamou pro alternativní prohlížeče vůbec, a vydělává na ní i komerční Opera.

Mnohem podstatnější je ovšem jiná statistika, a to sice podíl více než stařičkých verzí MSIE (4.x a 5.0), a stařičkých (5.5). Jejich podíl je z 85% podílu MSIE jen 11%, a na odborných webech je možné tyto prohlížeče již zcela ignorovat, a není nutné pro ně optimalizovat, s ohledem na přesnost každého pixelu.
Více tabulka:
MSIE | % z MSIE | % celkem |
---|---|---|
MSIE 6.0 | 52.28 % | 44.4 % |
MSIE 6.0 WinXP SP2 | 20.76 % | 17.6 % |
MSIE 5.0 | 6.4 % | 5.44 % |
MSIE 5.5 | 5.12 % | 4.4 % |
MSIE 6.0 je totiž browser, se kterým se vcelku dá pracovat, zvláště v jeho standardním módu není nutné dělat žádné zvláštní množství kliček a hacků pro stejný vzhled stránky v Opeře, Mozille a MSIE 6.0. Samozřejmě, nelze použít pokročilé CSS techniky, pokročilé selektory, a mraky dalšího, ale dá se s tím fungovat.
Osobně na tomto webu stařičký MSIE 5.x ignoruji, a na webech nových se již MSIE 5.x rozhodně nebudu zabývat. Těch pár pixelů navíc či méně v layoutu prostě za tu námahu nestojí, uživatelům stařičkých Pentium-75MHz strojů, s Windows 95, s monitorem 14”, MSIE 5.0, a dial-up připojením, se prostě moje stránky zobrazí mírně jinak, ale budou stále dobře čitelné a výborně přístupné (a mě to bude stát mnohem méně otrocké práce) ;-)
Fedora Core 3 pro lamy - používáme Gnome místo KDE

Předchozí články série “Fedora Core 3 pro lamy” se věnovaly instalaci tohoto systému, až po jeho pokročilou konfiguraci, a to se zaměřením na KDE 3.3.1. Alternativní desktop manager (pro Fedora Core 3 dokonce preferovaný) je Gnome 2.8.
Gnome je na pomalejších počítačích výrazně rychlejší než KDE, pro někoho i líbivější, mě osobně připomíná MacOS X, řada věcí v něm totiž nejde nijak udělat, a to zcela záměrně, protože je nabízeno jen vždy to nejnutnější dle tvůrců systému (někdo to nazývá intuitivní prostředí, protože máte vždy jen jednu jedinou možnost), nicméně, je to prostředí vhodné pro běžné uživatele Linuxu.
Nevýhoda Gnome je, že postrádá méně konfiguračních nástrojů, méně aplikací pro webdesign (jako kapátko, volba barev, a další), a pomaleji se rozvíjí.
Zásadní aplikací, kterou Gnome nemá, je software pro vypalování CD a DVD, zde je nutné používat příkazový řádek nebo k3b z KDE.
Správa souborů
Zatímco v KDE máme Krusader, v Gnome je dostupný kvalitní Gnome Commander, který má i podporu pro FTP a porovnání souborů, můžete si jej nainstalovat takto:
yum install gnome-commander