
Když jsem před týdnem psal o reality show VyVolení jako o šanci na skvělou psychologickou sondu, vůbec jsem netušil, jak rychlá a hluboká ta sonda bude. VyVolení (oficiální web vyvoleni.centrum.cz a dobrý fandovský web reality-show.panacek.com) je bezkonkurenčně nejlepší show v dnešní TV nabídce, vedle ní jsou veškeré české či zahraniční seriály přitroublé a špatné, a Hollywoodské filmy nudně předvídatelné, prostě běžný odpad.
VyVolení mají totiž sílu v tom, že je tam řada normálních lidí, prostě podobných typů, jaké známe ze svého okolí, a jejich psychologický rozpad či vývoj je uměle urychlen. Je to jako by si člověk ve vlastním životě zapnul 1000x vyšší rychlost, a toto poté sledoval.
Vztahy mezi 13 lidmi se během jediného týdne velice zajímavě obrací, původně zcela negativní Regina je prezentována jako vcelku kladná osobnost, přitom ji VyVolení poslali z vily ven, a většina z nich ji nesnáší, a naopak slizoun Petr, který si znechutil 99% televizních diváků svým dokonale narcistním monologem, jak jsou všichni špína, a jen on je dokonalý, je mezi lidmi ve vile zjevně relativně oblíben a uznáván. Proč? Právě pro odpověď na tuto otázku má smysl VyVolené sledovat.
A nyní si musí VyVolenými vyřazená Regina zvolit někoho, kdo s ní bude soupeřit ve vyřazení o (ne)přízeň diváků. Zvolí se Petra? Nebo jej kdesi v podvědomí vlastně uctívá? Nebo si jej nezvolí právě proto, že je to pro ni příliš velký protivník? Nevíte? Já také ne…
Je naprosto fantastické, kolik otázek a odpovědí se dá pokládat na tuto show. Žádný scénárista žádného seriálu toto nedokáže napsat, to dokáže jen uměle urychlený "reálný" život. VyVolení jsou prostě až překvapivě zajímaví. Přispívá k tomu i bezvadný sestřih Prima TV, která se nás také snaží manipulovat mimořádně pozitivní prezentací kamaráda Reginy, který ji jen a pouze chválí, a naopak vypíchnutím negativním momentů Petra.
Naopak Vladka, s homosexuální orientací, prezentuje jako jednoznačného klaďase, a až dnes nasadila i pár jeho hádek a negativních momentů. Nejlepší to ovšem mají ti nevýrazní, taková Katka, naivní husička která nic nedělá, nemá názor, a jen přežívá, nemůže nikoho zaujmout, ale ani urazit. Tupostí a pasivitou do finále? Možná…
V určitém chápání je to právě Prima TV, její režiséři, novodobým Bohem, který celou show řídí, a hraje si jak s jejími účastníky, tak s televizními diváky. A dělá to velice dobře. Nabízí nám velice zajímavou skládačku, která se neustále doplňuje a rozvíjí. Normálně televizi prakticky nesleduji (kromě dvou inteligentních talk-show), na filmy chodím do kina, ale VyVolené si pustím 🙂






běžná realita v GTA:SA
použitá sestava