NP_ExtraSkin - even better than sliced bread
With NP_Table and NP_ExtraSkin plugins, you now have an extremely easy way to include extra pages (like favourite links, contact info, personal pages, projects, etc.), to Nucleus CMS.
You can also edit all this information through user-friendly interface in Nucleus CMS Admin Area. So, no more using <%phpinclude%>, no more using external files, and FTP file transfers! With this extension, Nucleus becomes a true CMS!
And not only that! NP_ExtraSkin supports also "FancyURLs", user defined, they are in a form of http://your.domain/extra/my-fancy-url-title. E.g. http://your.domain/extra/contact! Each ExtraSkin can have FancyURL defined. If it does not, you can still call it as a skinVar, from your current skins, or even templateVar by using syntax <%ExtraSkin(skinname)%>.
And, last, but not least, NP_ExtraSkin enables you to include calls to plugins and skinVars in your template. So, you can use. e.g., NP_Table plugin to maintain a list of links, and NP_ExtraSkin plugin to display it on your webpage, by specifying <%Table(links)%> in ExtraSkin's skin :)
No more you have to create files like header.inc and footer.inc. You will create ExtraSkins, called header and footer, and place <%ExtraSkin(header)%> and <%ExtraSkin(footer)%> at start / beginnig of each skin. And Admins will be able to edit this in Nucleus CMS Admin Area.
Possibilities are limitless...
Download at: https://myego.cz/other/NP_ExtraSkin.zip (18kB).
Odpovídejte na emaily nejpozději do 30 minut!

Znám jen několik málo lidí, kterým pošlete email, a oni si nehrají na mimořádně pracovně vytížené (i když jsou!), nedělají to, že každý email odloží, z principu, a vyřídí jej až za den, dva, či za týden.
Pokud někomu napíšu email, je to mnohem méně násilná forma komunikace než ICQ, SMS, či telefon. Respektuji to, že mi daný člověk může odpovědět, kdy on chce. Nicméně, typicky odpověď chci, a to co nejdříve! Očekávám, že daný člověk toto bude respektovat.
Na něčem pracuji, teď, a odpověď až druhý pracovní den mě nemůže uspokojit! Chcete-li, aby Váš business, a Vaše osobní či pracovní vztahy byly úspěšnější, odpovídejte na emaily ihned jak Vám dojdou! Stejně na ně budeme muset odpovědět, a to, že jejich "vyřizování" posunete na zítřek, tím časově nic nezískáte, naopak, ztratíte.
Váš potencionální nebo současný klient, Váš kolega, rozhodně nenabude dojmu, že jste "strašně moc vytížen". Nabude dojmu, že jste křupan, co je tak lenošný, že neodpovídá v rozumném čase. Že jste člověk, který je pomalý, a je s ním těžké spolupracovat.
Dobře řízená firma se pozná podle toho, že se dočkáte odpovědi na libovolný email nejpozději do 30 minut! Na jednoduché emaily do 10 minut! Firma, která mi odpoví za 2 pracovní dny ztrácí definitivně moji důvěru, a já přecházím ke konkurenci, která je flexibilnější.
Člověk, který Vám posílá email, potřebuje pomoci. Pokud by za Vámi tento člověk přišel, také jej necháte čekat 2 dny na chodbě? Ne? A proč to tedy děláte v případě emailové komunikace?
Osobně odpovídám na naprostou většinu emailů do 5 minut od jejich obdržení. Občas dostanu po 5 dnech jakési nemastné, neslané "děkuji" za rychlé vyřízení. Něco nám to říká o obou lidech :)
Temná zákoutí lidské povahy

Mučí američtí vojáci irácké vězně? Divil bych se, pokud by tomu tak nebylo. Je to totiž naprosto normální! Být ze všech stran ostřelován, pod neustálým napětím, pod neuvěřitelným tlakem, být nucen dostat ze zajatců informace, které povedou k tomu, že zahyne méně amerických vojáků, v této situaci naprostá většina jinak "normálních" lidí, začne zastávat zcela jinou morálku. Morálku síly.
Jakákoliv uzavřená komunita, kde je na jedné straně moc, a ne druhé straně omezení svobody, k tomuto tíhne. Ať už to je šikana na vojně, ve věznicích, anebo i ve školách. Ano, i děti dokážou být kruté...
To, že jsou tato "temná zákoutí" dnes medializována, až zneužívána, tiskem, je fakt. Řada lidí má ráda, doslova miluje, protiamerické nálady. Je to pro ně paradox, že i občané jednoho z nejdemokratičtějších států světa, USA, jsou jen lidé, a jako lidé se také chovají. Ale proč ne? Tak to prostě je, a nikdy to nebude jinak. Lidé nejsou stroje, nejsou to ideální altruistické bytosti (jak by zjevně chtěl, a předpokládá, každý dementní člen KSČM), jsou to tvorové jeden od druhého odlišní, mírně či více stádovití, hledající ochranu, pohodu, hájící své přirozeně egoistické zájmy.
NP_Table - skript pro tabulky a seznamy

NP_Table je nový plugin pro Nucleus CMS, a to mimořádně užitečný plugin. K jeho napsání mě inspiroval Patrick Zandl, podobnou funkčnost má totiž Genesis2, a při testování Nucleusu ji postrádal. Genesis2 není navíc zdarma, ale Nucleus má (soudě dle webů) nejen lepší funkčnost ale je navíc poskytován v GNU licenci. Produktům zdarma se jen velice těžko konkuruje :)
Tento plugin umožňuje uživatelsky velice příjemné vytváření tabulek a seznamů, vkládání, editaci, mazání údajů v těchto tabulkách, a vytváření šablon (hlavička, sudé a liché záznamy, pro jejich barevné odlišení, patička). Následně, můžete tyto tabulky či seznamy zobrazit buď ve skinech, nebo přímo v článku!
Díky systému šablon, je možné aby "tabulky" nevypadaly jen jako <table>, ale třeba jako seznamy ( <ul>, .. <li> ), nebo odřádkování pomocí <br />.
Příklady?
- titulní strana administrace NP_Table.
- vkládání, úprava a mazání záznamů.
- tabulka, uživatelsky definovaná šablona.
- seznam, uživatelsky definovaná šablona.
NP_Table - tool for automatic creation of tables and lists

NP_Table is a new plugin for Nucleus CMS. And I believe, and immensely useful one! It allows to create, in a very user-friendly way, a table, assign a name and description to this table, add, edit and delete items, and, also, create templates (header, footer, odd item, even item), that will display this table in your skin (skinVar) or even in your article (by subscribing to PreItem event)!
Of course, you can create as much tables as you like! And, because of templating system for each "table", they do not have to look like <table>s, but, e.g., like lists ( <ul>, .. <li> ), or separated by <br />.
How it can be used? Imagine, e.g., that you wrote 10 articles about Nucleus. Now, you would like, for each article, to include an updated list of links to few sites that inspired you. Support forums, and such. With NP_Table, you will create a new "table", called, e.g., nucleuslinks. You will, in Nucleus admin interface, add items to this table. And change them, any time. And by calling % ++Table(nucleuslinks)++ % (no spaces inside) in your articles body, NP_Table will automatically display this table, or list, or whatever (as each "table" has its own template) in all your articles.
You can also create a list of your favourite links, bookmarks (and maintain this in a very user-friendly way from admin interface) and display it on you homepage, by using a skinVar called <%Table(nucleuslinks)%>.
Possibilities for usage are unlimited… Phone numbers, email lists, come to mind…
Jak na (šablonu) RSS 2.0 v PHP?
Posílal jsem včera Jirkovi Lahvičkovi, weblogy.cz, šablonu pro RSS 2.0, aby měl její zapracování na jeho web poněkud rychlejší. A myslím, že by to mohlo pomoci více lidem, takže, uvádím jednoduchý algoritmus pro vytvoření RSS 2.0 šablony v PHP.
Jednotlivé funkce jsou komentované přímo v kódu, takže nepotřebují moc dalšího komentáře:
// exportuje posledních 20 článků jako RSS function exportRSSS(){ putHeader(); $q=mysql_query( 'select title, body, link, '. ' UNIX_TIMESTAMP(datum) as dt '. 'from items '. 'order by dt desc '. 'limit 0,20'); while ($row=mysql_fetch_object($q)) putItem($row); putEnd(); }
www.weblogy.cz :: 2 měsíce poté

Mám rád weblogy.cz Jirky Lahvičky. Shledávám je více a více užitečnými. Když Jirka s weblogy.czzačínal, první týden, statečně jsem jeho snahu ignoroval. Obsahem toho webu byla tehdy cca jedna desítka odborných blogů, které jsem stejně sledoval ve svojí RSS čtečce. Neshledával jsem tento web užitečným...
Nicméně, již po dvou týdnech jsem se na ně díval mnohem častěji. Bylo tam více a více blogů, nové služby, inteligentní řazení příspěvků.
Dnes, po 2 měsících existence weblogy.czjsem ze své RSS čtečky vyřadil cca 15 blogů. Je pro mě pohodlnější sledovat články na weblogy.cz, než v RSS čtečce.
Postrádám něco? Prakticky nikoliv. Jen by mě zajímalo, jaké AI funguje na weblogy.cz... Tedy, jak jsou příspěvky automaticky řazeny do kategorií? Databáze slov a relativní váhy k nim? Případná penalizace některých slov? Jak jsou příspěvky řazeny na titulce? Je to podstatná informace, pro moje rozhodnutí co číst, a co nikoliv. Taky by se hodilo RSS 2.0. Protože jsem je již dělal pro Nucleus CMS, je-li zájem, pomůžu s implementací :)
PS: s podobnou službou, ale zaměřenou na telekomunikace, WiFi, a další, přišel i Patrick Zandl na www.prehled.net. Nicméně, je tato služba, alespoň pro mě, ve stádiu "prvního týdne". Uvidíme, jaký bude vývoj. Dodatečné služby, a "AI", by se, Patricku, hodilo :)
Stabilní a výkonný počítač. Jak na to?
Co je základem stabilního počítače a rychlého počítače?
Značkové komponenty

Ano, třeba F.I.C. vyrábí jakési základní desky. Inno, Inc. jakési grafické karty. Nikdy se ale stabilitou ani nepřiblíží MSI, Asusu, Herculesu a pár dalším. To samé platí o rychlých DDR400 (a více) pamětech. Levné desky používají sice třeba i stejný Northbridge chipset, ale už napájecí prvky, kondenzátory, stabilizátory, obecně veškeré ostatní součástky jsou druho, až třeti-řadé „kvality“. Levnější a méně stabilní. A doplňkové funkce, jako je špičkový MSI CoreCell chipset, ten u noname výbobců nikdy nenajdete. Nemají finance na vývoj těchto chipsetů a testování stability desek!
Kvalitní chladič CPU
Intel dodává ke svým CPU slušné chladiče, nicméně, dodává to samé pro P-IV/2.0GHz, i pro 3.2GHz. Pokud člověk dělá složitější úlohy, nebo pracuje s videem, či složitou grafikou ve Photoshopu, P-IV/3.2GHz má běžně přes 65°C. A to je moc. Za pomoci Thermaltake 7+ Xaser se člověk dostane, při zatíženém procesoru, na 55°C. Při 4.000 rpm. A to může jít až na 6.500 rpm. Při běžné práci má procesor 35°C. Použitý materiál? Měď. A Artic Silver pasta pod hladič. 25% obsah stříbra…
Jak se naučit dobře programovat?
Pro člověka, co se chce naučit programovat je hlavní praxe. Tedy, pořád psát, psát a psát nějaký kód.
Jak jsem se k programování dostal já? Pojmu to mírně historicky:
Sinclair aneb první setkání s počítačem, Basic - ve 13 letech

Můj první počítač byl Sinclair Spectrum. Na svoji dobu úžasná věc. Celých 64kB RAM, napojení na televizi, malinkatý, Z80 CPU o (asi?) 8MHz. Mělo to integrovaný Basic, na každé klávese se psalo cca 10 slov, přes další přepínací klávesy. Gumové klávesy. Byl jsem z něj nadšený. Hry mě moc nebavily, navíc, načítaly se tam desítky minut, z kotoučového magnetofonu.
Začal jsem si psát svoje programy. V Basicu to ale moc nešlo. První věc, kterou jsem si napsal, byl barevný, blikající, hrající "učitel matematiky" pro moji mladší sestru. Tátovi se to líbilo. A začal jsem přesvědčovat rodiče, ať mi koupí počítač skutečný.
Neznáte heslo do Windows XP? To přece nevadí...

Někdo mi dnes donesl počítač. Jsou na něm důležitá data. Ale nejde se k nim dostat. Huh. Zajímalo mě to. Naštěstí znám utilitku, která je schopna během jedné minuty vytvořit uživatele s právy administrátora na systému Windows XP, Windows 2000 a Windows NT 4.0. NTFS není problém. Utilitku, která je schopná rovněž editovat registry. A vše se to vleze na jednu bootovací disketu.
BIOS byl zaheslovaný. To není problém. Šroubovák, vytáhnout baterku na 10 sekund, aby se ztratila data v CMOSce, dát ji zpět. Potom boot z diskety. Nastavuji adminovi kompletní práva, resetuji počet přihlášení (účet byl zablokován), vypínám dotaz na heslo. Odstraňuji taky pár divných services a startup programů z registrů. Bootooji Windows XP. Za 2 minuty po tom, co mi někdo donesl počítač, se koukáme na data. Jak admin. :)
Jak na to? Zde je ona utilitka .