SuSE Linux 9.1 a KDE verze 3.3.0
Na základě komentáře Pavla jsem upgradoval KDE na verzi 3.3.0, a je to znatelný skok, oproti verzi 3.2.1. Jak na upgrade? Spusťte si YaST a v sekci “Instalační zdroj” specifikujte, k současnému (například) /dev/hdc
ještě navíc server ftp.sh.cvut.cz
s URL:
/SuSE/i386/supplementary/KDE/update_for_9.1/yast-source
Potom spusťte v YaSTu “Správce programů”, zvolte volbu “Package” - “All in this List” - “Update if newer versions available”, a již můžete stahovat KDE 3.3.0 (s qt_3.3.3 a arts_1.3.0). Z tohoto zdroje si můžete velice pohodlně doinstalovat i veškeré další programy, které jsou normálně jen na SuSE 9.1 Professional instalačních DVD, které se prodává za cca 2.800 Kč. Na FTP jsou ovšem tyto programy v novější edici, včetně KDevelop, Quanta, Cervisia (rozhraní pro CVS), Juk, AmaroK, Kmobiletools, a stovek dalších, vše v rpm balíčcích, pro SuSE 9.1 a KDE 3.3.0.
SuSE Linux 9.1 místo Windows XP - návod na konfiguraci

SuSE 9.1 Linux Personal je jedna z nejlépe doladěných distribucí Linuxu, kterou osobně používám. V tomto rozsáhlém článku bych se chtěl věnovat jejímu použití na desktopu, a to jako kompletní náhrada Windows XP, včetně kompilace a instalace PHP 5.0 (s curl, xml2, a iconv), MySQL 4.0, Apache 2.0.50 a dalších celků pro potřeby web-designu.
SuSE 9.1 Personal silně preferuje KDE, což mi osobně vyhovuje, vyhovuje mi i YaST, který přece jenom značně usnadňuje editaci konfigurace, a od věci není ani YaST Online Update (YOU), což je jakási obdoba Windows Update.
SuSE 9.1 Linux Personal si můžete stáhnout z webu ČVUT, je to jediné CD, velikost 700 MB. Následně si tento ISO obraz vypalte na CD.
SuSE 9.1 Personal obsahuje kernel 2.6.5 a KDE 3.2.1, tedy poměrně nové jádro a Window Manager. Co je ale podstatně zajímavější, neobsahuje v základní distribuci gcc
, dost dobře nechápu proč, bez gcc
se nedá fungovat. Není ovšem problém je doplnit.
Osobně nejsem příznivcem distribucí s 5-10 CD, či DVD, vždy zastaralých, na počítač tak jen získáte mraky balastu, o kterém nic nevíte. To, co si ovšem nainstalujete / zkompilujete osobně, to je věc, kterou ovládáte, rozumíte jí, a umíte ji v případě potřeby změnit.
Dobrý web je navštěvovaný web!
Pohled na www.toplist.cz/weblogy/ nám jednoznačně řekne, které weby jsou kvalitní. Přestože řada autorů těch méně navštěvovaných weblogů bude neustále prohlašovat, že na návštěvnosti nesejde, opak je pravdou. Platí totiž beze zbytku tato relace:
dobrý obsah <-> vysoká návštěvnost
Proč? Čtenáři weblogů jsou víceméně čtenáři pravidelní, věrní, je to taková komunita téměř rodinně spjatá s autorem weblogu, sdílející jeho názory, popřípadě minimálně sympatizující se stylem a podáním článků tohoto autora.
A vzhledem k tomu, že například weblogů věnujících se IT a webdesignu je na českém weblogovém “trhu” celá řada, a je tedy z čeho si vybírat, stabilní čtenář se jednoznačně vrací tam, kde jej zajímá obsah. Nikoliv tedy grafika, zpracování, ale obsah. Na WELL.DONE se denně vrací cca 1.500 čtenářů, což je na české poměry velice zajímavé množství. Je to Top-3 mezi odbornými weblogy (společně s Pixy a Patrickem Zandlem).
A právě Patrick Zandl se zamýšlel nad tím, zda je vhodný přerod weblogů do webzine, kam přispívá více autorů. Oba se o něco takového pár dní pokoušíme, a pak zase couváme zpět. Ano, oba dva… Mám zájem o další autory, nicméně, bude pro ně vytvořena zvláštní sekce, kde se moje články nebudou míchat s články jiných autorů. Na weblogu je totiž nejvíce vzrušující a motivující právě to osobní spojení se čtenáři, a to by více autorů zničilo.
PS: Osobně mi o návštěvnost nejde. Proč? Protože tento web navštěvovaný je :-) Kdyby navštěvovaný nebyl, to bych se hned zajímal, proč a co dělám špatně ;-)
Siemens SX1 - jak získat více volné RAM?

Každý, kdo vlastní nějaký Symbian telefon je ohromen tím, jak je otevřený operační systém řádově lepším řešením než uzavřený firmware jednotlivých firem. A tak instaluje a instaluje řady aplikací, testuje, co se mu líbí, a co má smysl používat.
Na mém telefonu je těch používaných i testovacích aplikací celkem 63. Veškeré aplikace jsou uloženy na 512 MB MMC kartě. Nicméně, interní paměť SX1 má volné pro praktické použití a spouštění programů jen cca 3 MB. A každá instalace si z ní něco ukousne. Po instalaci 60 aplikací bylo paměti o 1 MB méně, a tím i méně místa pro multitasking aplikací.
Jak ukazuje připojený obrázek, přišel jsem na řešení, jak místo 2.0 MB získat opět 2.9 - 3.0 MB volné RAM.
Postup pro více paměti na Siemensu SX1:
- Spusťte si Siemens Data Suite, a v sekci Nastavení / Zálohování proveďte kompletní zálohu disku C:. Zabere to jen pár minut.
- Na telefonu zadejte
*#7370#
, tento kód telefon resetuje do továrního nastavení. - Default unlock kód pro SX1 je
12345
. - O aplikace samozřejmě nepřijdete, ty jsou instalovány na disku E: (MMC karta).
- Spusťte opět Siemens Data Suite, a v sekci Nastavení / Obnova proveďte obnovu zálohy, ale ne pro všechny soubory, ale jen pro sekce Agenda, Kontakty a Nastavení.
- Váš telefon je během 10 minut připraven k použití, a má více volné RAM!
Moje SX1 tímto získala 900 KB volné paměti navíc.
Má to nějaká negativa? Ano, nebudete schopni odinstalovat aplikace přes Manažer aplikací, budete je muset ručně smazat na kartě (typicky se maže jeden jediný adresář v /System/Apps/), například programem FExplorer.
Doporučuji tedy tento postup udělat až poté, co Váš výběr programů pro SX1 bude ustálený.
Photoshop: Efekt zvětšovacího skla – lupa
Předmluva Radka Hulána k článku: Tento článek je dílem jedné velice schopné mladé ženy, Ivany Bednářové, která se věnuje profesionálně grafice (společnost ART-PGN). Ivana v seriálu článků na WELL.DONE hodlá přinést praktický pohled na použití Photoshopu pro potřeby webdesignu, od základů, až po kompletní “case-studie”, tedy vytvoření komplexní grafiky celého webu. Pro další inspiraci se můžete podívat na její reference, popřípadě si rovnou objednat zakázku na redesign, či nový design Vašeho webu.
V našem úvodním a spíše lehce pojatém článku o postupech v photoshopu bychom se mohli věnovat efektu, který bývá často používán a vypadá dosti realisticky. V určitých částech grafické tvorby ho lze velmi dobře využít. Jedná se o tzv. zvětšovací sklo – lupu. Článek věnujme ne úplným začátečníkům, i když…
V první části si připravíme obrázek, na který budeme „lupu“ aplikovat. Já jsem si vybrala obrázek resp. fotografii trojského zámku, který jsem nedávno pořídila (obr. č. 1).
Windows XP: Home kontra Professional
Myslel som si, že Windows XP sú na trhu dostatočne dlho (4 roky) nato aby boli všetkým známe rozdiely medzi verziami Home Edition a Professional. Ale pri mojom nepravidelnom chatovaní som sa presvedčil, že opak je pravdou. O rozdieloch medzi Home a Professional kolujú mnohé fámy, ktorých výsledkom je, že Windows XP Home edition je na nič a každý nutne potrebuje verziu Professional.
Najčastejšie sa vyskytuje táto fáma: “S Windows XP Home nezosieťujem dva počítače, resp. Home má problém so sieťou”. To je absolútny nezmysel. Okrem práce v NT doméne, používajú obe verzie rovnaké sieťové prvky.
Skutočné rozdiely medzi Windows Home a Professional:
- Home nemá Remote Desktop.
- len Professional má podporu viacerých procesorov.
- Home nemá EFS - Encrypting File System.
- Professional má podporu "Windows Servers and management".
- Do Home sa nedajú inštalovať jazykové MUI.
Jejich řešení:
- Remote Desktop má na Windows platforme alternatívy: Symantec pcAnywhere, alebo free TightVNC.
- nepredpokladám, že niekto kto má viacprocesorový systém bude používať Windows.
- EFS sa takisto dá nahradiť: Iron Key. Navyše neexistuje ochrana ktorá by sa nedala prelomiť - viď prelomenie OpenPGP.
- Keď spĺňate tento bod, to už Windows XP Professional máte a najskôr tento článok vôbec nečítate.
- Ak už máte lokalizovanú verziu, jazykové paky nepotrebujete (alebo sa plánujete učiť japonsky?).
Na záver: Cenový rozdiel medzi týmito verziami je minimálne 1500 Kč. Pokiaľ máte Windows XP ukradnúť, ukradnite si Profi verziu. Ak ste spolu s počítačom dostali Windows Home ostaňte pri ňom. Ak nie ste fanúšikom Windows kúpte si Suse Home.
Všetky rozdiely nájdete na microsoft.com.
Poznámka Radka Hulána k článku: dnešní domácí uživatel má již poměrně běžně k dispozici procesor P-IV/HT, což je multi-procesorové řešení v jednom jediném chipu, zde je potřeba nasadit Windows XP Professional.
Rovněž SuSE 9.1 Personal, řešení, které osobně používám, není nutno kupovat, lze si je zdarma stáhnout z webu (a samozřejmě obsahuje systém pro jeden a více procesorů, dále programy pro internet, grafiku, Office, kvalitní firewall, a mnohé další).
Řešení problémů s Eurotel CDMA a GTRAN modemem
Protože provozuji CDMA Eurotelu od samotného počátku (koupil jsem si jej 24 hodin po oficiálním spuštění), a s více modemy, nasbíral jsem osobně, i na internetu hodně tipů a triků a zkušeností na zajištění 100% funkčnosti CDMA.

Ne vždy se jedná o moje tipy, na některé z nich jsem byl upozorněn na CDMA.cz, a k jednomu mě inspiroval Vúčako.
Odpojování, vypínání a stabilitu modemu:
- Ujistěte se, že máte skutečně minimálně USB 1.1, nejlépe ovšem USB 2.0
rozhraní. Pokud nemáte USB 2.0, doporučuji koupit PC-kartu do noteboku,
nebo PCI kartu do vašeho stolního počítače, která toto rozhraní doplní. Variantou
(doporučovanou přímo Eurotelem) je rovněž USB-hub.
- Modem provozujte zásadně s vloženou baterkou, modemy mají problém s napájením,
a baterka to umí vyrovnávat.
- Některým modemům, které se vypínají, pomůže nastavit aby měly, paradoxně,
pořád zapnuté podsvícení displeje. Můžete to udělat v menu modemu, pokud nemáte
problém, nezapínejte je, zkuste to skutečně jen v případě padání a vypínání
modemu.
- Pokud na Vašem přiloženém CD nemáte verzi G2 ovladačů, stáhněte si ji ze
stránek Eurotelu.
Nicméně, zaznamenal jsem problém s některými notebooky, jmenovitě Dell D600,
kde jde naopak nainstalovat jen G0 ovladač, G2 naopak zatuhne, a až po instalaci
je možné natvrdo přepsat soubor
gtusbmdm_gpc6400.sys
z verze G2.
Každopádně zkuste nejdříve G2, pokud máte problém, zkuste G0, pokud i pak máte
problém, bude to zřejmě Vaším USB řadičem.
- Není od věci si nastudovat AT
příkazy GTRAN modemu (odkaz vede na PDF soubor!).
- Ve “Správci zařízení”, nastavte “Kořenový rozbočovač USB”, záložka “Řízení
spotřeby”, položka “Povolit počítači vypínat zařízení z důvodu úspory energie” musí
být odškrtnutá (nenastavená).
- Pokud Vám nic z tohoto nepomůže, běžte ihned do prodejny Eurotelu, během
7 dnů po koupi Vám modem vymění automaticky za jiný, potom čekáte třeba i
měsíc na jeho opravu.
- PS: pokud si modem koupíte, neděste se, že nemá signál. Bude jej mít, až
jej na centrále Eurotelu aktivují. Běžte se klidně vyspat, a ráno se na to
vrhněte, nebo pověřte aktuální milenku, ať modem v noci hlídá, je-li spuštěn,
při aktivaci okamžitě signál najde, pak Vás to děvče může probudit.
gtusbmdm_gpc6400.sys
z verze G2.
Každopádně zkuste nejdříve G2, pokud máte problém, zkuste G0, pokud i pak máte
problém, bude to zřejmě Vaším USB řadičem.A byly tam krávy, a koukaly na mě těma svýma očima…

Ne, nebyl jsem na louce, potkal jsem krávy na silnici, a bylo jich tam hodně, a koukaly na mě těma svýma očima, a něco mi říkaly, jenže… krávy pro mě vůbec, ale vůbec nic neznamenají. (Tornádo Lue)
V 16:00 jsem jel z Prahy do Plzně, pro mého šestiletého prvnáčka, blonďatou Natálku, v Praze tradičně spousta vesničanů z Kladna, taky z Mostu a především z Brna, co neumí jezdit, jsou tak zpomalení… pokud svítí zelená, oni nevědí co dělat, pak jim to dojde, tak hledají “šaltrpáku”, ale než ji najdou, tak už je zase červená, pak za Prahou, u Berouna, kolona jak Brno, ale i tak to docela šlo, slabá půlhodina parkování na dálnici, pak naložit prvňáčka, ahoj, pusa, dlouhé šťastné objetí, pak zpátky do Prahy, u Berouna opět nechutná zácpa, další fronta na Barrandově, a potom D1, kapitola sama pro sebe. Prvňáček mezitím spokojeně usnul v autě, posilněn rohlíkem, co jí dala máma a džusem, co jsem jí koupil já…
Prvních 30 kilometrů D1 směrem na Brno kolona aut jako na Legerově v pravé poledne, prostě katastrofa, více aut jsem viděl snad jen v 15-ti miliónovém Bangkoku (New York ani Mexico City se zde vůbec nechytají; Bangkok má největší dopravní zácpy na světě), pomalu jsem popojížděl, občas se to rozjelo trochu více, to když se nějaký kaminón z levého pruhu uráčil zařadit do pravého.
Pak další kanárkově žlutá Fabie, co brzdila bez zjevného důvodu, jen tak, protože uvnitř vždy seděla kráva s velkým poprsím, a malým IQ, co jí nedochází, že pokud má před sebou 200 metrů místa, a auto před ní jen mírně zpomaluje, ona nemusí na tu brzdu dupat, může jen mírně přibrzdit, popřípadě nebrzdit vůbec, ale to je na tyto ženy moc…
NetFront Browser pro Symbian 60 zdarma
NetFront, jeden z nejlepších plnohodnotných browserů pro Symbian 60, srovnatelný s Operou 6.2 pro Symbian, který používá například Siemens SX1, můžete mít zcela zdarma, stačí pokud vyplníte krátkou anketu a IMEI Vašeho mobilu (via Živě.cz).
Že by výrobce NetFrontu začal praktikovat business model “zdarma a kvalitně”? :-)
SuSE Linux 9.1 Personal
Ve 20:00 jsem přišel z práce domů, udělal image Windows disku, jen tak pro jistotu, vypálil ISO obraz SuSE 9.1 Personal Edition na CD, smazal Windows partitions, a začal instalovat Linux. Podařilo se, včetně dokončení konfigurace ve 21:00. Tento text již píšu ze SuSE 9.1, připojen, zcela bezproblémově, přes CDMA GTRAN modem Eurotelu.
Instalováno je 2.6.4-52-smp jádro (po update 2.6.5-7.108-smp), zcela bezproblémová je podpora periférií, KDE 3.2.1 vypadá a funguje vskutku dobře, dost se toho od doby mého používání MDK 9.1 změnilo… První, co jsem si stáhnul byla Opera 7.54, Firefox 0.9.3cz, teď se jdu vrhnout na kompilaci, konfiguraci a instalaci PHP, MySQL a Apache (v Personal edici pochopitelně nejsou, je to jen jedno CD). Alternativou je i zakoupit si SuSE 9.1 Professional, nicméně, stejně na těch CD budou staré verze, a vše jde stáhnout z internetu, takže, vzhůru do práce! :-)
První letmé srovnání SuSE a MDK distribucí: nechápu, jak jsem mohl používat MDK. Pokud na to máte chuť, čas a znalosti, stáhněte si zdarma SuSE 9.1 Personal (700 MB) a máte ihned systém mnohem zajímavější než Windows XP.