Někdo by měl vymyslet lepší technologii než je Bluetooth
Bluetooth je příklad technologie, která vypadá úžasně dobře na papíře, ale v praxi se nedá vůbec používat.
Než můžete Bluetooth na svém PC začít používat, je potřeba instalovat (například) WIDCOMM ovladače, nakonfigurovat asi 10 služeb, které normálnímu uživateli naprosto nic neříkají, provést jakési párování, nadefinovat si nový odchozí virtuální COM port, nový příchozí virtuální COM port, nadefinovat si dial-up networking pro Bluetooth, a pak se modlit, aby to fungovalo i po restartu systému, a aby to fungovalo i za týden, a za dva týdny.
WIDCOMM drivery, a to jsou ty nejlepší, jsou taky proslulé tím, že se občas rozhodnou, že Váš pracně instalovaný ovladač není licencován, a nezbude Vám nic jiného, než reinstalace a rekonfigurace všeho, co s Bluetooth souvisí.
Bluetooth je prostě tak málo user-friendly, že i řada geeků sáhne raději po USB kabelu či IrDA, než aby se s Bluetooth pořád zlobila. Kabel zasunete a funguje to. Bluetooth se někdy spáruje, někdy ne. Prakticky nikdy to ale nefunguje ihned. Plug-and-pray. Někdy si musím připojit virtuální COM port sám, přes WIDCOMM ovladače, někdy si jej to připojí samo, a pokud bych jej dopředu připojil, bude to na mě řvát, že jej již používá jiná aplikace, a že to dělám celé špatně.
Používám Bluetooth již asi 2 roky, a pořád mám strach, kdy to zase přestane fungovat…
Skutečný programátor používá Borland
V nadpisu tohoto článku je cítit notná dávka nostalgie. Aby taky ne, před 15 lety, když jsem se učil programovat, Borland kraloval. Borland C++ Builder, a Borland Pascal, byl řádově lepší než produkty konkurence. Borland byl prostě standard, a k ostatním produktům důvěra nepanovala…
I dnes raději použiji, pokud existuje, produkt Borlandu, než Microsoftu. Preferuji Borland JBuilder nad MS Visual J++, Borland C++ Builder nad MS Visual C++, a třeba Borland Paradox nad MS Accessem.
Borland je velice sympatický i v tom, že řadu svých produktů nabízí v několika edicích, od Personal, po Enterprise, a Personal verze bývá zdarma dostupná ke stažení.
A nejenom to, řada Borland produktů nepodporuje pouze Windows, ale i Linux a Solaris. Příkladem může být Borland C++BuilderX.
Personal edice C++BuilderX je volně dostupná ke stažení, a funguje na Windows,
Linuxu a Solarisu, navíc, kromě Borland kompilátorů, linkerů a debuggeru umožňuje
používat i gcc
kompilátory, linker, a gdc
debugger.
Pokud se chcete začít učit programovat, je C++BuilderX nejlepší volba. Pokud to nemyslíte s programováním až tak vážně, nebo je na Vás C++ moc složité, vyzkoušejte C# Builder. Pro vývoj v J2ME je zde JBuilder Mobile, dostupný jako 30-ti denní trial (ale pak se zaregistrujte s jiným emailem a používáte jej klidně dál).
A proč zrovna C++? Pokud se naučíte C++, není problém během pár dní dělat v C#, Javě, Perlu, či třeba PHP. Naopak to ovšem neplatí.
A jako databázi si můžete zdarma stáhnout to nejlepší existující, tedy poslední verzi Oracle 10g, která toho umí tak 10.000x více než mimořádně primitivní MySQL. Od věci není ani Oracle 9i Personal Edition, který běží dokonce i na Windows 98, a zabírá mnohem méně zdrojů než plná 10g verze. Je to skvělá věc nejen pro vývoj, ale zejména pro prezentace Vašeho software, který potřebuje špičkovou databázi.
Z druhé strany barikády je tu Sun ONE Studio 8 pro Solaris (obsahuje Forte C++, a další celky), potom třeba jednoduché Bloodshed Dev-C++ pro Windows, a samozřejmě KDevelop na Linuxu.
Kde se právě nacházíte? Mobil Vám to řekne…
CellTrack je skvělý
freeware program pro Váš Symbian telefon. Zobrazuje číslo aktuální BTS, Vašeho
mobilního providera, a po napojení na databázi BTS, i její slovní popis, lokaci,
a třeba i fotografii. Na symbianforum.com si
k této aplikaci můžete stáhnout již předgenerované databáze BTS pro T-Mobile,
Oskara a Eurotel. Tento soubor je nutné umístit do adresáře /Nokia/Others/CellTrack/
.
Seznam BTS ve formátu CSV můžete nalézt na gsmweb.cz, a nechat si potom vygenerovat třeba slovenský Orange.
Program umí i logovat BTS, ke kterým se přihlašujete, je to dobrá věc, ale… pozor na ni, pokud to ve slabé chvilce sdělíte Vaší přítelkyni, bude Vás mít kdykoliv pod kontrolou, stačí si projít log telefonu, a bude ihned vědět, kde jste se skutečně pohyboval (a ne, kde tvrdíte, že jste byl) ;-)
Siemens SX1 a gigabajt paměti?
Na svém SX1 používám 512MB
MMC kartu (výrobce A-data). Podle manuálu sice SX1 zvládne jen 128 MB,
v reálu (testováno na firmware 14CZ
), jede bezproblémově i s 512MB.
Ta 512MB karta stojí , včetně DPH, pouhých 1.760,- Kč!
K dispozici je i karta o velikosti 1GB, za 3.045 Kč, opět včetně DPH.
Otázkou je, zda by gigabajt pod Symbianem 6.1 fungoval. Zkoušel jste to někdo? Osobně mám pocit, že pokud 512MB je ok, bude zcela korektně fungovat i 1GB, omezení FAT32 je mnohem výš. Starší Nokie, jako 7650, měly s velkými kapacitami problém. Možná jej mají i některé nové Nokie. Siemens je ale asi nemá. Ale nerad bych to kupoval "naslepo"…
Miranda s “tabbed-messaging”
tabSRMM je skvělý plugin pro Mirandu, ICQ klienta bez reklam, který umožňuje používat více tabů v jednom okně zpráv, a má řadu dalších vychytávek.
Něco podobného umí už dlouho licq
na Linuxu. Pokud už má tabbed-browsing Opera a Firefox, je načase aby i IM klient měl tabbed-messaging, ne? :-)
Snadná synchronizace kontaktů a kalendáře telefonu
Mobilmania.cz dnes zveřejnila perfektní tip na bezplatnou synchonizaci Vašeho telefonu přes SyncML 1.0 / 1.1, na internetový server mobical.net. Pokud používáte něco jiného než Windows, a tudíž synchronizace na MS Outlook nepřichází do úvahy, máte většinou smůlu. Nicméně, s mobical.net si můžete zdarma založit účet, na který si synchronizujete svoje kontakty, poznámky a meetingy, a nejen to, můžete je zde i ve velice komfortní aplikaci vkládat, upravovat, mazat.
Využití se nenabízí jenom pro lidi, co mají na desktopu třeba Linux, je to i skvělá věc, jak udržet svoje kontakty aktuální mezi prací, domovem, a v podstatě libovolným zařízením podporujícím SyncML, tedy standardní formát a protokol pro synchronizaci dat.
Takto vypadá kalendář:
A příklad kontaktu:
Aplikace plně podporuje asi 100 různých telefonů, včetně například Siemens SX1, dokonce je schopna poslat automatickou konfigurační sms, takže od Vaší registrace zdarma, po první synchronizaci, neuplyne více než 5 minut. Skvělá služba!
Legal Statement:
Though we make every effort to preserve user privacy, we may need to disclose personal information when required by law wherein we have a good-faith belief that such action is necessary to comply with a current judicial proceeding, a court order or legal process served on our Web site.
WITH THE EXCEPTION OF THE ABOVE, MOBICAL.NET WILL NOT SHARE WITH, SELL OR TRANSFER ANY INFORMATION OR PERSONAL INFORMATION PROVIDED TO US BY OUR WEB SITE VISITORS AND REGISTERED USERS WITHOUT PRIOR AND EXPRESS CONSENT.
Doom 3 a smysl P2P
P2P sítě, omezené rychlostně na 100 kbps na CDMA Eurotelu, se z 99% používají pro stahování kradeného software, hudby a filmů.
Za posledních pár hodin je tu ale jeden moc pěkný případ, kdy se BitTorrent klient (ano, BitTorrent, nikoliv Kazaa, DC++, či eMule), dostává do majoritní pozice v distribuci Patche 1.1 na mimořádně skvělou a populární hru Doom 3.
Tento Patch 1.1 pro Doom 3 si můžete stáhnout z oficiální stránky id Software, vtip je ale v tom, že veškeré FTP a HTTP servery jsou na maximu kapacity, a nepřipojíte se. Milióny lidí stahující patch je prostě přetíží.
Zde nastupuje ovšem BitTorrent, protokol navržený primárně pro distribuci software, kdy se každý nový klient zároveň stává distribučním místem, a s počtem uživatelů, co Patch 1.1 stahují, roste i kapacita celé sítě.
Mimochodem, ve 22:00 jsem ten 27MB patch začal stahovat, a download jede na 20 KB/s. Nejsem si jist, jak moc Eurotel na CDMA konkrétně BitTorrent omezil…
Podivné praktiky Českého Telecomu, a.s.
Český Telecom, či postaru SPT Telecom, neboli lidově “Žlutý moloch”, má hodně podivné praktiky. Včera mi volal jeden můj známý. Lékař. Nefungoval mu v ordinaci internet, ba ani ISDN linka.
Tak zavolal na Český Telecom. Co se to děje? A dostalo se mu odpovědi prazvláštní: "Máte v počítači virus. Tak jsme Vás odpojili", řekla mu na to suše pracovnice “Žlutého Molocha”.
Ano, je to dojemná a pěkná péče o zákazníky, starost o to, aby jim pochybný dialer neprovolal tisíce Kč na erotické linky. Proto Vám Český Telecom sám o sobě a bez upozornění vypne (vždy řádně zaplacenou) linku. Už tato praxe, sama od sebe, je dost podivná.
Nicméně, ono je to ještě zamotanější. Dnes jsem za tím známým jel, proskenoval
jsem celý jeho počítač nejnovějším NOD32 antivirem, Lavasoft AdAwarem, a SpyBotem,
podíval se do registrů, do win.ini
, a nikde po viru, dialeru, či trojanu, ani
památky.
Linka navíc normálně fungovala, a počítač byl připojený k internetu.
Vypadá to na pěknou fabulaci. Český Telecom měl zřejmě včera na té lince s ISDN problémy, a než aby přiznal svoji chybu, blábolí jeho zaměstnanci cosi o virech na Vašem počítači. Kdybych to neviděl, nevěřím…
Před 5-ti lety jsem měl doma 6 linek od SPT Telecomu. Telefon do obýváku, fax do obýváku, to samé do pracovny, a dvě linky do dětského pokoje. Dnes nemám žádnou pevnou linku. Vše zajišťuje GPRS, CDMA a v budoucnu EDGE.
Co musíte mít na svém Symbian telefonu?
Tento seznam by Vám měl pomoci se softwarovou výbavou Vašeho Symbian telefonu (tedy například Siemensu SX1). Symbian telefony jsou takové ty malé věcičky, co mají lepší výkon než staré Pentium 200MHz, a přitom berou tisíckrát méně proudu, a vydrží asi 3 dny na malou baterii. Prostě ve 120 gramech u sebe máte neustále svůj osobní počítač, který, kromě jiného, taky bezvadně telefonuje, posílá SMS, a MMS, ale rovněž emaily ve Wordu, či zazipované Excel tabulky, nebo upravené obrázky.
Uvedené aplikace můžete vidět “v akci” třeba na těchto a těchto screenshotech.
Kancelář
Aplikace | Popis |
---|---|
HandyBook | prohlížeč knih |
QReader | prohlížeč knih |
QuickWord | textový procesor kompatibilní s MS Word |
QuickSheet | tabulkový procesor kompatibilní s MS Excel |
SlovoEd | překladové slovníky z/do češtiny, angličtiny, němčiny, ruštiny, holandštiny, italštiny, španělštiny a dalších jazyků |
Calc | vylepšená kalkulačka |
AppMan | manažer aplikací |
FullScreen Caller | zobrazování fotky volajícího / volaného a dalších údajů |
PDF Plus | PDF prohlížeč |
Internet a komunikace
Aplikace | Popis |
---|---|
NetFront 3.1 | skvělý XHTML prohlížeč |
stICQ | ICQ klient |
Agile Messenger | ICQ, AOL, MSN klient |
ProfiMail | velice kvalitní emailový klient |
Yellow FTP | FTP klient |
WildPalm Headline | RSS čtečka |
Multimédia
Aplikace | Popis |
---|---|
Ultra MP3 | kvalitní MP3 přehrávač |
Smart Movie | kvalitní video přehrávač |
CameraFX | vylepšený fotoaparát |
Image Fun | zpracování a úprava obrázků na mobilu |
Resco Viewer | kvalitní prohlížeč obrázků |
PhotoBase | dobrá aplikace na focení a úpravy obrázků |
Hry
Aplikace | Popis |
---|---|
RallyPro Contents | velice působivá 3D rally |
Darts | šipky… |
Sky Force | letecký útok |
IQ | logické hádanky |
ChessGenius | velice dobré šachy |
Explode Arena | logicko akční hra |
Saga of Stone | skvěle zpracovaná adventura |
Spruce Go | hra Go, klasika |
Rayman 3 | skvěle zpracovaná arcade game |
Pandemonium | skvěle zpracovaná adventura |
SonicN | skvěle zpracovaná arcade game |
Absolute Puzzle | dost dobré logické hádanky a hříčky |
The Flintstones | perfektní bowling |
Dragon Island | dobrá adventura |
Brainstorm | dost dobré logické hádanky |
ChessMaster | velice slušné šachy |
Splinter Cell Pandora Tomorrow | skvělá strategicko-akční hra |
XIII | skvělá akční hra |
Firefox a výborný marketing Mozilla teamu
Firefox 1.0 PR (preview release) je výborný browser, kterému se, oprávněně, dostává extrémní pozornosti médií. Na “vině” je především výborný marketing Firefoxu, který upřímně obdivuji. Člověk se z něj, i přes své značné zkušenosti, může něco naučit…
Podívejte se, co nám na titulní straně mozilla.org nabízí Mozilla Foundation, je to především jasné a přesné poselství, jasné zaměření na segment trhu, zaměření, které je navíc působivé jak pro laickou veřejnost, tak i pro veřejnost geeků (Mozilla je open-source!).
Mozilla Firefox 1.0:
- je bezpečnější (po problémech MSIE poslední 2 roky je toto nesmírně důležité),
- je rychlejší (máte pomalý počítač?),
- má lepší prohlížení internetu se záložkami (kdo by nechtěl něco lepšího?),
- má integrované hledání a “živé záložky” (každý potřebuje hledat informace),
- blokuje pop-up okna, spyware a virusy (a nechce každou chvíli reinstalovat počítač).
A aby to celé ale nepůsobilo jen jako nějaké žvatlání geeků, je k tomu doplněn pohled autority pro masy - novináře Wall Street Journal, Walta Mosseberga, a jeho prohlášení, že “Doporučuji vyhodit Microsoft Internet Explorer (a začít používat Firefox)!”.
Takovýto marketing nemá chybu! Takto zaměřená marketingová kapmaň, navíc založená na řadě dobrovolných uživatelích a propagátorech, se jen tak nevidí. Opera, ba i Microsoft, se mají co učit.
A pokud již jednou zahodíte Microsoft Internet Explorer, proč za chvíli nezahodit i Windows XP?
Doba Linuxu na desktopu již rozhodně dozrála! A to nejenom pro geeks, ale i pro normální uživatele. Na jednom CD se SuSE 9.1 Personal získáte skvělý operační systém, OpenOffice, tedy obdobu Microsoft Office, KMail pro email, Firefox pro prohlížení webu, Gimp pro obrázky, či KAlbum pro práci s Vaším digitálním fotoaparátem. A to vše zdarma, za často horší MS produkty by jste zaplatili cca 20.000 Kč.
Mimochodem, včera jsem smazal Firefox 0.9.3, a instalovat 1.0PR, a veškeré
extensions, které používám, jsou s touto verzí již kompatibilní. Jen bylo
potřeba udělat zálohu souboru bookmarks.html
, smazat adresář profilu
Firefoxu, a vše stáhnout během 10 minut znovu.
Zahoďte Microsoft Internet Explorer a stáhněte si Firefox! Doporučte Firefox i svým známým. Pošlete jim email, a třeba odkaz na to, jak si Firefox mohou dokonale nakonfigurovat. Potěšíte je :-)