MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

MySQL “insert”: Windows nebo Linux?

Linux 06.10.2004

V několika dalších článcích bych se chtěl zaměřit na srovnání rychlosti MySQL, PHP, Apache, PostgreSQL a Javy pod Windows XP SP2 a SuSE Linux 9.1.

V tomto prvním článku budu testovat rychlost MySQL, a to konkrétně insertů do tabulky, s fulltext klíčem.

Veškeré testy jsou prováděny na této konfiguraci počítače:

CPU: Pentium-4/HT 3.4 GHz
RAM: 2x512MB DDR443
HDD: SATA 7.200rpms, 8MB cache
Lin: SUSE 9.1, kernel 2.6.8.1, ReiserFS
Win: WinXP Pro SP2, NTFS

Vlastní test provádí desetkrát po tisíci insertech do MySQL databáze, a potom zobrazí výsledky, pro měření je jako základ použit skript Jána Suchala.

Dokonalý operační systém za tři stovky

Linux 05.10.2004
kernel 2.6.8.1 a KDE 3.3.0

Před pár dny jsem si objednal SuSE Linux 9.1 FTP Edition. Není to nic jiného, než SuSE 9.1 Profesional, který se prodává za 2.800 Kč, akorát, že tato distribuce není přímo od SuSE, ale Tomáš Kupka těch 5GB stáhnul z FTP, poskládal to dohromady, nastavil české předvolené balíčky pro instalaci, a vypálil to na DVD. To celé prodává za 299 Kč, včetně DPH, což si myslím, že je hodně slušná cena, téměř výrobní náklady…

Můžete si samozřejmě SuSE 9.1 Personal (ISO obraz CD) kdykoliv stáhnout zdarma z internetu, a potom z FTP SuSE další balíčky, stovky a stovky MB, nicméně, proč s tím ztrácet čas? 5GB je hodně dat i na to nejrychlejší připojení, navíc takto získáte bootovací DVD, které můžete instalovat i tam, kde připojení k internetu je pomalé či žádné.

Tomáš Kupka to SuSE 9.1 DVD navíc poskládal dohromady dost rozumně, je tu:

  • kancelářský balík OpenOffice 1.1.1, CZ,
  • grafické prostředí KDE 3.2.1,
  • počeštění KDE, Koffice, YaST,
  • kernel 2.6.5-smp,
  • Eclipse, Quanta, KDevelop, Gambas pro vývoj aplikací,
  • gcc 3.3.3, a další nástroje pro kompilaci,
  • desítka audio a video přehrávačů, včetně xmms, amaroK, Noatun, Xine,
  • Apache 2, MySQL 4, PHP 4, PostgreSQL servery a databáze,
  • velice kvalitní KMail, email klient, a KGpg pro šifrovanou komunikaci,
  • Mozilla Suite a Firefox,
  • licq, Kopette, Gaim a další,
  • IRC a news klienti,
  • Gimp 2.0 pro grafiku,
  • Wine pro emulaci Windows.

Pokud chcete začít s Linuxem, nebo potřebujete komplexně vybavený operační systém, nebo chcete začít programovat v PHP, Perlu, Pythonu, Javě či C++, nebo pokud děláte webdesign, neexistuje zřejmě lepší volba.

Jediná zásadnější připomínka by byla jen na nepřítomnost KDE 3.3.0, nebyl by přece problém to DVD aktualizovat… Můžete to po instalaci ale samozřejmě udělat přes YaST.

Schizofrenní Siemens

Symbian 05.10.2004
GPRS na Siemens SX1

Pokud si koupíte Siemens SX1, telefon se Symbianem, dostanete k němu na CD software nazvaný Siemens Data Suite. Z internetu si můžete stáhnout jeho poslední verzi, tedy SDS 1.1.56.1P. Trochu více jsem pátral na internetu, a zjistil jsem, že pro SX1 existuje, přímo od Siemense, i jiný balík aplikací, nazvaný Mobile Phone Manager.

Mobile Phone Manager je software určený pro nové telefony Siemens, jako je S65, CX65, a další, a s add-on funguje i pro telefon SX1.

Stáhnul jsem si tedy oba balíky, a začal porovnávat. Rychlý závěr? Mobile Phone Manager je lepší než SDS. Má pár funkcí navíc, a především je schopen spouštět automaticky mRouter, při startu libovolné Siemensovské aplikace, a automaticky se připojit k telefonu přes Bluetooth (IrDA, USB), a po ukončení aplikace ukončit i mRouter.

Což jsou poměrně zásadní výhody MPM, mRouter Vám nezabírá v paměti 40-50 MB, nespouští se při startu Windows, a nemusíte se starat ani o připojování telefonu (volba Připojit se k zařízení Bluetooth). Vše tedy funguje, jak by mělo. Plně automaticky.

Moc nechápu tuto schizofrenii Siemensu, mít dvě (téměř stejné, ale přesto v podstatných detailech rozdílné) aplikace pro SX1. Domnívám se, že Mobile Phone Manager je novější věc, a do budoucna prioritní. Používá se totiž nejen pro SX1, ale pro celou řadu nových Siemens telefonů.

Abych si tuto hypotézu potvrdil, poslal jsem Siemensu email. Uvidíme, co mi odpoví…


Mimochodem, vyzkoušel jsem s Microsoftími Bluetooth drivery rychlost Siemense SX1 na GPRS u T-Mobile, jako carrier již zmíněný Bluetooth, podle dsl.cz byla rychlost připojení 6.3 KB/s. Slušné.

Vtip je taky v tom, že tyto drivery používají pouze generický Windows XP SP2 profil Bluetooth modemu, a nepotřebují tedy žádnou instalaci SDS či MPM. To je docela dost dobré vědět, pokud potřebujete Bluetooth modem jinde. Postačí jen Windows XP SP2 a Váš Bluetooth dongle.

Někdo by měl vymyslet lepší technologii než je Bluetooth

Technologie 04.10.2004
Bluetooth

Bluetooth je příklad technologie, která vypadá úžasně dobře na papíře, ale v praxi se nedá vůbec používat.

Než můžete Bluetooth na svém PC začít používat, je potřeba instalovat (například) WIDCOMM ovladače, nakonfigurovat asi 10 služeb, které normálnímu uživateli naprosto nic neříkají, provést jakési párování, nadefinovat si nový odchozí virtuální COM port, nový příchozí virtuální COM port, nadefinovat si dial-up networking pro Bluetooth, a pak se modlit, aby to fungovalo i po restartu systému, a aby to fungovalo i za týden, a za dva týdny.

WIDCOMM drivery, a to jsou ty nejlepší, jsou taky proslulé tím, že se občas rozhodnou, že Váš pracně instalovaný ovladač není licencován, a nezbude Vám nic jiného, než reinstalace a rekonfigurace všeho, co s Bluetooth souvisí.

Bluetooth je prostě tak málo user-friendly, že i řada geeků sáhne raději po USB kabelu či IrDA, než aby se s Bluetooth pořád zlobila. Kabel zasunete a funguje to. Bluetooth se někdy spáruje, někdy ne. Prakticky nikdy to ale nefunguje ihned. Plug-and-pray. Někdy si musím připojit virtuální COM port sám, přes WIDCOMM ovladače, někdy si jej to připojí samo, a pokud bych jej dopředu připojil, bude to na mě řvát, že jej již používá jiná aplikace, a že to dělám celé špatně.

Používám Bluetooth již asi 2 roky, a pořád mám strach, kdy to zase přestane fungovat…

Skutečný programátor používá Borland

Technologie 03.10.2004
Borland C++Builder

V nadpisu tohoto článku je cítit notná dávka nostalgie. Aby taky ne, před 15 lety, když jsem se učil programovat, Borland kraloval. Borland C++ Builder, a Borland Pascal, byl řádově lepší než produkty konkurence. Borland byl prostě standard, a k ostatním produktům důvěra nepanovala…

I dnes raději použiji, pokud existuje, produkt Borlandu, než Microsoftu. Preferuji Borland JBuilder nad MS Visual J++, Borland C++ Builder nad MS Visual C++, a třeba Borland Paradox nad MS Accessem.

Borland je velice sympatický i v tom, že řadu svých produktů nabízí v několika edicích, od Personal, po Enterprise, a Personal verze bývá zdarma dostupná ke stažení.

A nejenom to, řada Borland produktů nepodporuje pouze Windows, ale i Linux a Solaris. Příkladem může být Borland C++BuilderX.

Personal edice C++BuilderX je volně dostupná ke stažení, a funguje na Windows, Linuxu a Solarisu, navíc, kromě Borland kompilátorů, linkerů a debuggeru umožňuje používat i gcc kompilátory, linker, a gdc debugger.

Pokud se chcete začít učit programovat, je C++BuilderX nejlepší volba. Pokud to nemyslíte s programováním až tak vážně, nebo je na Vás C++ moc složité, vyzkoušejte C# Builder. Pro vývoj v J2ME je zde JBuilder Mobile, dostupný jako 30-ti denní trial (ale pak se zaregistrujte s jiným emailem a používáte jej klidně dál).

A proč zrovna C++? Pokud se naučíte C++, není problém během pár dní dělat v C#, Javě, Perlu, či třeba PHP. Naopak to ovšem neplatí.

A jako databázi si můžete zdarma stáhnout to nejlepší existující, tedy poslední verzi Oracle 10g, která toho umí tak 10.000x více než mimořádně primitivní MySQL. Od věci není ani Oracle 9i Personal Edition, který běží dokonce i na Windows 98, a zabírá mnohem méně zdrojů než plná 10g verze. Je to skvělá věc nejen pro vývoj, ale zejména pro prezentace Vašeho software, který potřebuje špičkovou databázi.


Z druhé strany barikády je tu Sun ONE Studio 8 pro Solaris (obsahuje Forte C++, a další celky), potom třeba jednoduché Bloodshed Dev-C++ pro Windows, a samozřejmě KDevelop na Linuxu.

Kde se právě nacházíte? Mobil Vám to řekne…

Symbian 02.10.2004
CellTrack

CellTrack je skvělý freeware program pro Váš Symbian telefon. Zobrazuje číslo aktuální BTS, Vašeho mobilního providera, a po napojení na databázi BTS, i její slovní popis, lokaci, a třeba i fotografii. Na symbianforum.com si k této aplikaci můžete stáhnout již předgenerované databáze BTS pro T-Mobile, Oskara a Eurotel. Tento soubor je nutné umístit do adresáře /Nokia/Others/CellTrack/.

Seznam BTS ve formátu CSV můžete nalézt na gsmweb.cz, a nechat si potom vygenerovat třeba slovenský Orange.

Program umí i logovat BTS, ke kterým se přihlašujete, je to dobrá věc, ale… pozor na ni, pokud to ve slabé chvilce sdělíte Vaší přítelkyni, bude Vás mít kdykoliv pod kontrolou, stačí si projít log telefonu, a bude ihned vědět, kde jste se skutečně pohyboval (a ne, kde tvrdíte, že jste byl) ;-)

Siemens SX1 a gigabajt paměti?

Symbian 02.10.2004
SX1

Na svém SX1 používám 512MB MMC kartu (výrobce A-data). Podle manuálu sice SX1 zvládne jen 128 MB, v reálu (testováno na firmware 14CZ), jede bezproblémově i s 512MB. Ta 512MB karta stojí , včetně DPH, pouhých 1.760,- Kč!

K dispozici je i karta o velikosti 1GB, za 3.045 Kč, opět včetně DPH.

Otázkou je, zda by gigabajt pod Symbianem 6.1 fungoval. Zkoušel jste to někdo? Osobně mám pocit, že pokud 512MB je ok, bude zcela korektně fungovat i 1GB, omezení FAT32 je mnohem výš. Starší Nokie, jako 7650, měly s velkými kapacitami problém. Možná jej mají i některé nové Nokie. Siemens je ale asi nemá. Ale nerad bych to kupoval "naslepo"…

Miranda s “tabbed-messaging”

Technologie 01.10.2004

tabSRMM je skvělý plugin pro Mirandu, ICQ klienta bez reklam, který umožňuje používat více tabů v jednom okně zpráv, a má řadu dalších vychytávek.

Něco podobného umí už dlouho licq na Linuxu. Pokud už má tabbed-browsing Opera a Firefox, je načase aby i IM klient měl tabbed-messaging, ne? :-)

Miranda

Snadná synchronizace kontaktů a kalendáře telefonu

Symbian 01.10.2004

Mobilmania.cz dnes zveřejnila perfektní tip na bezplatnou synchonizaci Vašeho telefonu přes SyncML 1.0 / 1.1, na internetový server mobical.net. Pokud používáte něco jiného než Windows, a tudíž synchronizace na MS Outlook nepřichází do úvahy, máte většinou smůlu. Nicméně, s mobical.net si můžete zdarma založit účet, na který si synchronizujete svoje kontakty, poznámky a meetingy, a nejen to, můžete je zde i ve velice komfortní aplikaci vkládat, upravovat, mazat.

Využití se nenabízí jenom pro lidi, co mají na desktopu třeba Linux, je to i skvělá věc, jak udržet svoje kontakty aktuální mezi prací, domovem, a v podstatě libovolným zařízením podporujícím SyncML, tedy standardní formát a protokol pro synchronizaci dat.

Takto vypadá kalendář:

meeting

A příklad kontaktu:

kontakt

Aplikace plně podporuje asi 100 různých telefonů, včetně například Siemens SX1, dokonce je schopna poslat automatickou konfigurační sms, takže od Vaší registrace zdarma, po první synchronizaci, neuplyne více než 5 minut. Skvělá služba!


Legal Statement:

Though we make every effort to preserve user privacy, we may need to disclose personal information when required by law wherein we have a good-faith belief that such action is necessary to comply with a current judicial proceeding, a court order or legal process served on our Web site.

WITH THE EXCEPTION OF THE ABOVE, MOBICAL.NET WILL NOT SHARE WITH, SELL OR TRANSFER ANY INFORMATION OR PERSONAL INFORMATION PROVIDED TO US BY OUR WEB SITE VISITORS AND REGISTERED USERS WITHOUT PRIOR AND EXPRESS CONSENT.

Doom 3 a smysl P2P

Technologie 30.09.2004
PainKiller

P2P sítě, omezené rychlostně na 100 kbps na CDMA Eurotelu, se z 99% používají pro stahování kradeného software, hudby a filmů.

Za posledních pár hodin je tu ale jeden moc pěkný případ, kdy se BitTorrent klient (ano, BitTorrent, nikoliv Kazaa, DC++, či eMule), dostává do majoritní pozice v distribuci Patche 1.1 na mimořádně skvělou a populární hru Doom 3.

Tento Patch 1.1 pro Doom 3 si můžete stáhnout z oficiální stránky id Software, vtip je ale v tom, že veškeré FTP a HTTP servery jsou na maximu kapacity, a nepřipojíte se. Milióny lidí stahující patch je prostě přetíží.

Zde nastupuje ovšem BitTorrent, protokol navržený primárně pro distribuci software, kdy se každý nový klient zároveň stává distribučním místem, a s počtem uživatelů, co Patch 1.1 stahují, roste i kapacita celé sítě.

Mimochodem, ve 22:00 jsem ten 27MB patch začal stahovat, a download jede na 20 KB/s. Nejsem si jist, jak moc Eurotel na CDMA konkrétně BitTorrent omezil…