Solaris 10 - nejlepší operační systém

Sun poslední roky sledoval, jak Linux začíná ohrožovat jeho pozice. Řešení Sunu přichází právě dnes, 15.11.2004, kdy je veřejnosti nabídnut nejnovější a nejlepší serverový operační systém na trhu, tedy Solaris 10, zdarma. Sun v Solarisu 10 dokonce dosáhl i zajištění kompatibility Linuxových aplikací, dále zlepšil podporu více procesorů, a nabídnul řadu bezpečnostních rysů, které jiné operační systémy nemají.
Pokud se před 5 roky velký investor automaticky rozhodoval pro Oracle 7 na Solarisu, tak před rokem již váhal, zda to nebude spíše Oracle 10g na SUSE 9.1 či RedHat Linuxu, místo Solarisu 9.
Dnes k tomu nemá důvod, nejlepší Solaris 10 jej nebude stát nic, navíc, bude mít za sebou podporu jedné z nejsilnějších softwarových společností. Je to dobrý krok, jak konkurovat Novellu, který se v Linuxové sféře silně angažuje.
Firefox jako rudé BMW M3
O konfiguraci Firefoxu jsem už psal, několikrát, stejně tak jako o Opeře, a proč ji preferuji (lepší a mnohem rychlejší UI). Moox se nicméně tento handicap Firefoxu snaží mírně řešit, nabízí na svém webu Firefox M3, M2 a M1.
Firefox M3 je dostupný v milestone, branch nebo dokonce i trunk release (tedy
poslední vývojový kód), a je optimalizován a zkompilován, v případě M3, s
podporou pro SSE2
, a s dalšími optimalizacemi pro nejnovější Pentium-IV,
Athlon-FX a Athlon-64. Mluvím zde samozřejmě o Windows verzích, pod Linuxem
není problém si vše zkompilovat a optimalizovat sám.
Vyzkoušel jsem na Windows XP verzi M3, a mám pocit, že je oproti obyčejnému release, který je kompilován pro i386, poněkud ovladatelnější a rychlejší v UI. Na Operu sice stále nemá (a kvůli koncepci UI mít nikdy nebude), nicméně, je zde znát zlepšení.
Kromě Firefoxu M3 je dostupná i M3 verze Trunderbirdu, tedy s podobnými optimalizacemi.
Narazil jsem i na zajímavé rozšíření, Preferential,
které je lepší implementací about:config
, a to ve stromovém pohledu
a s komentáři, doporučuji :-) Je tak možno Firefox pár vhodnými úpravami dále
vhodně zrychlit…
WikiWikiWeb
WikiWikiWeb, WackoWiki, Dokuwiki, nebo PmWiki? Nevíte o co se jedná?
WikiWikiWeb, zkráceně jen Wiki, je geniální nástroj pro tvorbu dokumentace, encyklopedií, a spolupráce více lidí na obsahu webu, aniž musí znát XHTML.
Podívejte se třeba na www.blogcms.com/wiki/, kde používám Wiki engine (konkrétně Dokuwiki) pro dokumentaci BLOG:CMS.
Wiki enginy jsou tak mocné a použitelné, že jsem se dokonce rozhodl je zařadit do standardní distribuce BLOG:CMS, viz demo.
Co Wiki enginy umí?
Především jsou zaměřené na to, aby lidé psali text, bez znalosti XHTML, aby rovněž kdokoliv mohl tento text opravit a doplnit, aby se termíny ve Wiki mezi sebou navzájem automaticky linkovali (například v jednom článku píšete o Jů a o Hele, a pak napíšete jiný článek, kde Jů opět vystupuje, a on se automaticky prolinkuje, přes to klíčové slovo Jů, na článek první, a naopak, takže se automaticky tvoří hypertextová struktura webu).
Wiki navíc umí vést revize dané stránky, zobrazit poslední změny, třeba i ve formě RSS, umí samozřejmě nastavit práva na jednotlivé stránky, tedy kdo je může či nemůže modifikovat, a hlavně, podporují speciální, a velice jednoduchou syntax.
Příklad Wiki syntaxe?
Například v XHTML musíte psát toto:
Počítače jsou:
- modré
- zelené
- rychlé
- sexy
A pod Wiki enginem píšete jen text, který se automaticky naformátuje:
**Počítače jsou:** * modré * zelené * rychlé * sexy
Psaní článků pomocí Textile?
Jednoduché a efektivní, ne? Toto formátování textu se nazývá textile
, vymyslel je Dean Allen.
Používat textile
můžete nejen ve Wiki, ale taky třeba v BLOG:CMS na psaní Vašich článků (díky pluginu NP_Textile). Generuje se Vám potom automaticky XHTML validní kód, a pro mě osobně je to rychlejší možnost psaní, než používat libovolný WYSIWYG editor. Navíc, mám nad článkem naprostou kontrolu…
PHP problém s mail()
Tedy, on to možná není ani tak problém s PHP, jako takový zajímavý problém (či bug?) skriptu. Podívejte se na tento kód:
$to = 'info@hulan.info'; $subject = 'New password requested'; $message = 'Hello Radek Hulan,'."\n". 'You have requested to have a new password '."\n". 'assigned to your account in the '."\n". 'discussion forum at http://forum.blogcms.com/. '."\n". 'Your new password is: abcdefgh'; $headers = 'From: BLOG:CMS'."\n". 'Date: Sat, 13 Nov 2004 12:26:14 +0100'."\n". 'MIME-Version: 1.0'."\n". 'Content-transfer-encoding: 8bit'."\n". 'X-Mailer: PunBB Mailer'."\n". 'Content-Type: text/plain; charset=utf-8';
A nyní tento email pošleme:
mail($to, $subject, $message, $headers);
Vtip je v tom, že u mě na SUSE 9.1 s PHP 5.0.2 to email posílá, na xhost.cz s PHP 4.3.9 to email, rovněž posílá, ale na www.tojeono.cz s PHP 5.0.2 to email nepošle. Řešil jsem to s Ondřejem Svobodou asi hodinu, než nám to došlo, a přitom je to tak triviální…
A víte proč?
Fedora Core 3 - první zkušenosti

Používám linuxovou distribuci SUSE 9.1, nicméně, před pár dny jsem neodolal, a stáhnul si 2.4 GB DVD ISO obraz nové Fedora Core 3. Fedora Core 3 má jednu zásadní výhodu - obsahuje ty nejnovější komponenty. A jednu zásadní nevýhodu - obsahuje ty nejnovější, a často málo otestované, někdy doslova vývojové, komponenty.
Fedora Core 3 je prostě taková testovací základna pro RedHat samotný, který je samozřejmě v releasech konzervativnější.
Instalace Fedora Core 3 probíhala zcela tradičně, podobá se instalaci Mandrake
10, a byla podstatně rychlejší než u SUSE 9.1. Aby taky ne, ono rozbalit pár
stovek rpm
balíčků na harddisk, to moc času nezabere.
Fedora Core 3 obsahuje:
- kernel 2.6.9.1,
- KDE 3.3.0 (zde by mohla mít verzi 3.3.1),
- Gnome 2.8,
- a například také Firefox 1.0 Preview Release a OpenOffice.org 1.1.2.
Tedy skutečně "horké věci".
Eurotel CDMA má novou formu F.U.P.
Včera večer jsem stahoval 2.4 GB instalační DVD ISO obraz Linuxové distribuce Fedora Core 3, přes Eurotel CDMA.
Download běžel ze třech FTP naráz, sice mírně pomaleji (cca 50 KB/s), ale šlo to. Předpokládal jsem, že ráno bude vše hotové. Nicméně, není, CDMA spojení sice drží, modem funguje, ale staženo je jen cca 1.5 GB dat, a zbytek se ke mě dostává úžasnou rychlostí 10 KB/s.
Eurotel na svém CDMA zjevně nezavedl jen omezení P2P sítí, ale zavádí normální F.U.P., kdy Vám po stažení určitého množství dat sníží rychlost i http a ftp přenosů na desetinu rychlosti původní, takže Vám CDMA jede na rychlosti GPRS nebo dial-upu.
Pokud si chcete kupovat CDMA, hodně dobře si to rozmyslete. Možná bude lepší, než nejistých 50-80 KB/s u CDMA (vzhledem k F.U.P.), vcelku jistých 20-30 KB/s u EDGE, pokud tedy i T-Mobile nezavede F.U.P.
PS: nejsem s touto negativní zkušeností sám, a není to poprvé… P2P nepoužívám, a omezení http a ftp přenosů je od Eurotelu mimořádně sprostá věc…
Bůh žehnej Americe…

Byl jsem osobně v Turecku, “evropské” islámské zemi, projel jsem je celé, od západu, na východ, projel jsem autem celou Sýrii a Libanon, byl jsem v Saúdské Arábii a Kuvajtu.
A 95% lidí, které jsem tam potkal, jsou zcela normální lidé, žádní extremisté (tedy, pokud souhlasíte s tím, že totální diktatura islámu, v každém aspektu Vašeho života, je “normální”).
Přesto je mi jasné, že válka, kterou Bush / USA vedou proti terorismu, ať už je to v Afghánistánu, či Iráku, je nezbytně nutná.
V těchto zemích není problém těch 95% lidí, co chce klid a normální život, ale 5% příslušníků jihádu, kteří jsou od mladého věku trénováni k nenávisti ke komukoliv (včetně jiných, méně extrémních, zastánců islámu), s požadavkem na zničení, likvidaci, těchto lidí, co se s jihádem neztotožňují.
Podívejme se na pár arabských režimů blíže:
- Saúdská Arábie – matka současných teroristů a nenávisti, přes překryv bohaté společnosti, živené ropou, se dostávají ven mladí fanatičtí lidé, kteří rádi nasadí svůj život pro jihád, něco jako mladí nacisté v Německu. Mimochodem, 15 z 19 teroristů z 9/11 bylo ze Saúdské Arábie. Relativní stabilita je zde jen kvůli ropě, a bohatství z ní plynoucího. Co ale bude za 15-20 let, až ropa dojde?
- Egypt – silné kořeny Islámu, chudoba, a z ní plynoucí populistický islám jako řešení bezprostředních problémů (a z toho plynoucí terorismus - známé vraždy turistů, které potom dále ekonomicky likvidují zemi, a podporují stále větší extremismus).
- Irák – Saddam Hussein, netřeba představovat, popravy stovek tisíc lidí, USA zde zajistili svobodu pro celý stát, ale i přesto je zde silný odpor teroristů, viz aktuální teroristické akce proti USA ve Fallúdže.
- Afghánistán – domovská základna milionáře Osama Bin Ládena / Talibanu / Al Kaida, existuje zde řada extremistických náboženských skupin, specializujících se na organizace vražd a teroristických akcí po celém světě. USA zde zajistili mnohem bezpečnější situaci, ale zatím zdaleka ještě ne stabilitu.
- Alžírsko – panuje zde brutální občanská válka, řada lidí zde oslavuje 11. září 2001, další silná základna terorismu.
Bohužel, tato situace se týká i České republiky. Náboženské vraždy v nedalekém Holandsku jsou toto jen příkladem. Cílem teroristů je destabilizace. S terorismem se, bohužel, nedá bojovat jinak, než zbraní.
Zítra ráno se probudím a budu instalovat…

Fedora Core 3, jedna z nejlepších a nejmodernějších Linuxových distribucí, DVD ISO má 2.4GB ;-)
PHP: convert named entities to decimal Unicode
This script was written to overcome validation problems with RSS 0.9/1.0/2.0
and Atom 0.3 feeds which may not contain (X)HTML entities, otherwise widely
used. Usage is very simple, function entity_to_decimal_value()
will return
a Unicode encoded string, with entities it does not recognise replaced for
spaces.
There are also other two useful functions, for converting (X)HTML entities
back to their original representation (makes <
again <
), and for Unicode
decoding of an URL string.
/* convert HTML entities back */ function unhtmlentities ($string) { $trans_tbl = get_html_translation_table (HTML_ENTITIES); $trans_tbl = array_flip ($trans_tbl); return strtr ($string, $trans_tbl); } /* decodes URL into Unicode string */ function unicode_decode($txt) { $txt = ereg_replace('%u0([[:alnum:]]{3})', '\1;',$txt); $txt = ereg_replace('%([[:alnum:]]{2})', '\1;',$txt); return urldecode($txt); }
Firefox 1.0 je ve finální verzi
Byla vydána finální verze Firefoxu 1.0, a to včetně její české verze. Zareagoval na to i google, můžete totiž nově hledat na google.com/firefox :-)
Firefox je nejlepší open-source browser, určený pro masovou veřejnost. O tom, jak si dokonale nakonfigurovat Firefox, jsem psal již dříve.
O tom, jak si dokonale nakonfigurovat Operu 7.60, nejlepší (komerční) browser pro profesionály, si můžete přečíst zde.