Tupá Kachna, eh, Kačka, z VyVolených

Představte si, že je Vám 18 let, jste docela pohledná žena, prostě takový kus k opíchání, co bude mít sice za chvíli celulitidu a povislá prsa (pokud tedy má co být povislé), ale zatím je to píchatelné, a přitom netušíte, co znamená „k.o.“, slovo „pohotový“, nevíte kdo nebo co je to Fidel, netušíte co se stalo v roce 1968, nemáte páru kdo zpívá „Like a Virgin“ (přestože na tuto písničku předtím tancovala), nevíte kdy byla rozdělena ČSFR na ČR a SR, a neznáte řadu dalších běžných věcí. Pokud Vám někdo dá konkrétní otázku, tak odpovídáte zásadně „nevím“, popřípadě „jo … anebo ne?“.
Tak přesně takové je to nejtupější stvoření, co jsme zatím mohli vidět na televizní obrazovce, tedy Kateřina Langerová z reality show VyVolení.
A toto stvoření se jen usmívá se svojí hezkou tvářičkou (což není její zásluha, ta tvářička), a ostatní lidé kolem jí to žerou. Ach jo. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, je to tudíž dobrý člověk, ne? Na tomto příkladu je moc pěkně vidět „oblíbenost“ některých primitivů, pokud primitiv nic nedělá, většina národa jej tudíž neodsuzuje, není za co, a pokud se k tomu přiblble usmívá, kus z tohoto národa jej má dokonce rádo.
Mám takový pocit, že na casting ve VyVolených chyběla jedna zásadní věc, IQ test, a podmínka dosažení minima 100 bodů. Také doufám, že Kachna není typickou představitelkou mladé generace, jinak, Bůh nás opatruj… Osobně tyto mimořádně tupé mladé kusy snesu jen jako další tělo k opíchání, jednou, a pak ji vyhodit ven. Na nic jiného se takový kus prostě nehodí, a za pár let, až bude starší a tlustá, tak ani na toto ne.
Je to takový ten typ, který za pár let užene nějakého bohatého chlapa, nic nebude dělat, a bude si ve své omezené hlavičce myslet, co všechno ona sama nedokázala…
SonyEricsson P910i - jak jej vidím po měsíci
Před 4 týdny jsem psal své první dojmy ze SonyEricssonu P910i, komunikátoru s operačním systémem Symbian/UIQ, následně jsem jej srovnával s mojí předchozí Nokií 6630 a s jejími bratříčky N70 a N90, a potom popisoval nejlepší logické hry pro UIQ.
SonyEricsson P910i jako vynikající telefon

Když se dnes dívám na moji novou telefonickou hračku s určitým odstupem, vidím zde nejenom špičkové PDA pro práci s řadou luxusně propracovaných programů, ale také vynikající telefon. Ano, je to tak, pokud chcete především velice pohodlně telefonovat, a emailový, FTP, SSH či telnet klient na mobilu Vás ani trochu nevzrušuje, či nikdy nepotřebujete na telefonu mapu Prahy a zbytku ČR, i poté byste o SonyEricssonu P910i za 12.000 Kč měli zauvažovat.
Třeba Yuhů, což rozhodně není hlupák, hledal hloupý telefon, protože chce jen telefonovat, a předpokládá, že s hloupým telefonem se dobře telefonuje. Jaký to tragický omyl. Dnešní komunikátory nabízejí tak vynikající prostředí pro telefonování, že hloupé telefony proti nim připomínají kouřové signály.
SonyEricsson P910i jako (nejen) pracovní náčiní
Péčko je často prezentováno jako telefon pro práci, a je to pravda, dokonce bych řekl, že je to zcela nejlepší komunikátor pro práci. Měl jsem tu možnost vyzkoušet Siemens SX1, Nokii 6630, Nokii 9300, MDA compact a pár dalších, a Péčku se nic nevyrovná, jediná další věc, která mu reálně konkuruje, je Nokia 9500.
Péčko je možné se zavřenou klávesnicí používat jako běžný telefon, zde funguje klasická klávesnice a T9 pro zadávání SMS jako u každého jiného telefonu. Když telefon ovšem otevřete, máte na výběr jednak QWERTY klávesnici, poté virtuální klávesnici, a v neposlední řadě můžete psát kamkoliv na displej a Péčko rozpoznává Vaše písmo, má dotykový displej, a také se dá efektivně ovládat pomocí bočního jog-dialu palcem levé ruky.
V kancelářské oblasti je k dispozici vynikající QuickOffice (Word, Excel, PowerPoint) či Document2Go (opět Word, Excel, PowerPoint), prohlížeče PDF, eBooků, vynikající emailový klient, několik browserů (vestavěný, Netfront, Opera), pro multimédia jsou dostupné programy pro práci s obrázky, videem a audiem, včetně přehrávání MP3, OGG a DivX či XviD.
Péčko je ale vhodné i pro zábavu, nejlepší logické hry pro UIQ jsou zatím to nejzábavnější, s čím jsem na telefonu „zabíjel“ volný čas či nějaké čekání. Dotykový displej dává logickým hrám novou dimenzi, kam se Nokie se svými hračkami se Symbianem 60 prostě nemůže nikdy dostat.
MbrFix - obnova boot sektoru Windows 2k/XP/2k3
MbrFix je velice užitečná utilita, která dokáže z prostředí Windows XP (popřípadě Windows 2k a 2k3) znovu zapsat boot sektor libovolného disku na formát používaný Windows 2k/XP/2k3.
Dnes jsem třeba potřeboval z jednoho disku odstranit PGP Desktop 9.0 Whole Disk Encryption, a pomocí MbrFix je to věc na 2 sekundy. Druhá možnost, tedy nabootovat z instalačního CD Windows XP a použít příkaz fixmbr
zabere celé dlouhé minuty.
MbrFix umí i získat spoustu informací o disku, a rovněž zálohovat či obnovit stávající boot record. Mimořádně užitečná věc.
Syntaxe MbrFix:
MbrFix /drive <num> driveinfo Display drive information MbrFix /drive <num> listpartitions Display partition information MbrFix /drive <num> savembr <file> Save MBR and partitions to file MbrFix /drive <num> restorembr <file> Restore MBR and partitions from file MbrFix /drive <num> fixmbr Update MBR code to W2K/XP/2003 MbrFix /drive <num> clean Delete partitions in MBR MbrFix /drive <num> readsignature {/byte} Read disk signature from MBR MbrFix /drive <num> generatesignature Generate disk signature in MBR MbrFix /drive <num> writesignature hex Write disk signature to MBR MbrFix /drive <num> readstate Read state from byte 0x1b0 in MBR MbrFix /drive <num> writestate <state> Write state to byte 0x1b0 in MBR MbrFix /drive <num> drivesize Returns drive size in MB as return value MbrFix volumeinformation driveletter Get volume information for partition
Vesničané v metru

Jezdím vcelku pravidelně do práce metrem. Mám to z domu jen 200 metrů na nejbližší vlez do díry, poté jedu 4 zastávky, a následně 50 metrů do kanceláře. Vlastně jezdím autem jen tehdy, když mám přes den nějaké meetingy mimo centrum Prahy, tedy kam se nedá dojít pěšky, popřípadě by to tam taxíkem trvalo věčnost. Mám prostě metro na přepravu po Praze docela rád, je to rychlejší než stát s autem na ucpané Legerově.
Dnes jsem natrefil na dva bodré moravské manžele, paní nese velkou klec se slepicí, pán velký lodní kufr. Seděli na troj-sedadle, a když jsem se vedle nich postavil, paní si dala slepici na klín, a vlídně mě pozvala, ať si sednu. Nešlo odmítnout. S typickým moravským přízvukem, nehraným úsměvem a s dobrou náladou jsem byl poté vyzpovídán kam jedu, a co tam budu dělat, a bylo mi sděleno, že vezou slepici na Opatov sestřenici.
Nevím vlastně proč, ale mám z toho mini-setkání moc dobrou náladu. Dva dobrosrdeční vesničané oproti nemluvnému pražskému zbytku, řešícímu ve vlastní hlavě svoje problémy a ignorující okolí, popřípadě poslouchající hudbu z MP3 přehrávačů.
Chtěl bych ty vesničany zase někdy potkat.
XHTML 1.1 s IFRAME a TARGET
Udělal jsem si vlastní DTD, který rozšiřuje XHTML 1.1 o moduly pro iframe
a target
. Důvod pro použití iframe
je statistika iAudit, která se vkládá právě přes iframe
, a použití target
se mi jeví vhodnější než klička přes JavaScript.
Takto vypadá finální DTD:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> <!ENTITY % xhtml-datatypes.module "INCLUDE"> <![%xhtml-datatypes.module;[ <!ENTITY % xhtml-datatypes.mod PUBLIC "-//W3C//ENTITIES XHTML Datatypes 1.0//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml-modularization/DTD/xhtml-datatypes-1.mod"> %xhtml-datatypes.mod;]]> <!ENTITY % xhtml-qname.module "INCLUDE"> <![%xhtml-qname.module;[ <!ENTITY % xhtml-qname.mod PUBLIC "-//W3C//ENTITIES XHTML Qualified Names 1.0//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml-modularization/DTD/xhtml-qname-1.mod"> %xhtml-qname.mod;]]> <!ENTITY % iframe.qname "%XHTML.pfx;iframe"> <!ENTITY % Misc.extra "| %iframe.qname;"> <!ENTITY % xhtml11.dtd PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd"> %xhtml11.dtd; <!ENTITY % xhtml-iframe.module "INCLUDE"> <![%xhtml-iframe.module;[ <!ENTITY % xhtml-iframe.mod PUBLIC "-//W3C//ELEMENTS XHTML Inline Frame Element 1.0//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml-modularization/DTD/xhtml-iframe-1.mod"> %xhtml-iframe.mod;]]> <!ENTITY % xhtml-target.module "INCLUDE"> <![%xhtml-target.module;[ <!ENTITY % xhtml-target.mod PUBLIC "-//W3C//ELEMENTS XHTML Target Module//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml-modularization/DTD/xhtml-target-1.mod"> %xhtml-target.mod;]]>
DTD je k volnému soukromému i komerčnímu použití.
NTFS umí nativně symlinky jako Linux
Dosud jsem za jednu z předností Linuxových filesystémů považoval jejich strukturu a symlinky, tedy třeba příkaz ln -s cíl adresář
. Věděl jsem, že Windows obsahují symlinky pro celé diskové oblasti, které je možno zařadit do stávající adresářové struktury, ale velice jsem postrádal symlinky pro adresáře a jednotlivé soubory.
Až Libor mě v komentářích upozornil na to, že existují dva produkty, které tuto funkci nabízí i pro Windows. Navíc se nejedná o žádnou magii, NTFS umí symlinky zcela nativně, jen pro tuto operaci Microsoft nenabízí ve standardní instalaci žádný nástroj (opravdu nechápu proč v běžné instalaci skrývá takto vynikající funkce; v nabídce je jen program linkd.exe
v Resource Kitu).
K čemu jsou symlinky? Řekněme tomu, že právě pracujete na webu v adresáři D:\web\www\moc_hezký_web
, pomocí symlinků si jej můžete dočasně umístit do C:\work
. Stejně tak můžete adresář C:\Program Files
přemapovat na nově zakoupený disk do D:\bin
. Použití je rozmanité, a funguje naprosto všude a ve všech programech, protože je to vlastnost NTFS souborového systému.
K tvorbě symlinků Vám poslouží buď utilita Junction od Sysinternals (používá se z příkazové řádky; doporučuji nakopírovat do Windows\System32) nebo Junction Link Magic od Mikaella Nordela.
Následně již můžete definovat Vaše první junctions:

Process Explorer od Sysinternals - lepší TaskMan
Mark Russinovich je člověk, který rozumí Windows lépe než většina špičkových programátorů Microsoftu, je to prostě dokonalý mág, s prestižním titulem Microsoft Most Valuable Professional.
Jeho produkty pro přístup z DOSu k NTFS jednotkám, včetně zápisu, a při záměrném nerespektování práv k souborům, mě naprosto šokovaly už před pěti lety tím, co je vůbec možné napsat. Mark od té doby nezahálel, a na svém webu SysInternals.com nabízí dnes několik desítek úžasných utilit, s tím, že pro jejich naprogramování nutně musí poznat a porozumět naprosto detailně „střevům“ Windows, což bez patřičné dokumentace není vůbec snadné.
Jednou z takových utilit je i Process Explorer, což je náhrada za klasický TaskMan ve Windows, ovšem náhrada, která poskytuje spoustu informací navíc a je přitom stejně rychlá na spuštění.
Základní okno aplikace Process Explorer nabízí nejen přehled procesů, ale i jejich hierarchii, a v dolní části aktivní handles / files pro daný proces.
Změna lokace adresáře „Moje dokumenty“
Včera jsem psal o Lepších adresářích a discích ve Windows, a pár lidí se ptalo, jak změnit lokaci standardních adresářů Moje dokumenty, Moje video, Moje obrázky a dalších. Tato změna se dělá v registrech, ale ještě snazší to je přes free nástroj TweakUI od Microsoftu.
Zde si prostě zvolíte adresář pro změnu a upravíte jej kliknutím myši:

T-Mobile vsadil na špatného koně

T-Mobile nebyl nikdy technologický leader, tímto titulem se v ČR zásadně pyšnil prestižní Eurotel, nicméně, jak v poslední době sleduji chování a strategii T-Mobile, je to s ním dnes ještě horší.
Eurotel již před rokem uvedl svoji 3G síť, tedy CDMA, která desítkám tisíc lidí poměrně spolehlivě slouží jako náhrada pevné linky (ADSL) tam, kde jinak Telecom není schopen ADSL zřídit. T-Mobile začal Eurotelu konkurovat až v posledním týdnu, a to službou nazvanou Internet 4G, která nabízí 3G technologii (to není překlep) pro připojení k internetu.
Nicméně, zatímco Eurotel CDMA je dostupné na 70-80% území ČR, T-Mobile Internet 4G (tedy 3G) je dostupné jen na malém kousku Prahy, a to ještě s příšerným FUP a vysokou cenou. Jedná se tedy spíše o „paper-launch“ než o reálné spuštění. Připomíná mi to neustálé uvádění karet ATI, které vypadají na papíře jako skoro-konkurence pro NVIDII, ale v obchodě si je nikde běžně nekoupíte, a pokud koupíte, tak litujete, že nemáte NVIDII.
Ještě horší situace s T-Mobilem je ale s internetem v mobilních telefonech. T-Mobile i Eurotel zde podporují GPRS a jeho odvozenou variantu EGPRS (také nazývanou EDGE), ale jen Eurotel v prosinci 2005 spustí UMTS na běžných mobilech.
UMTS je 3G síť, a od GPRS/EDGE se liší nejen podstatně vyšší rychlostí, ale hlavně velice krátkým pingem.
A krátký ping (desítky milisekund u UMTS oproti stovkám až jednomu tisíci milisekund u GPRS/EGPRS) je základ úspěchu na mobilu. Reakce GPRS/EGPRS je děsivě pomalá. Pokud stahujete na mobilu email o typické velikosti 5KB, je zcela jedno, zda je rychlost Vaší linky 5KB, 50KB či 500KB, ale pokud je ping 1000 ms (příklad EGPRS), čekáte na stažení emailu věčnost, protože každý request na DNS, POP3 server, atd., má sekundové zpoždění a tato zpoždění se na sebe nabalují.
V případě UMTS je email stažen řádově rychleji. A zde přichází ta chyba T-Mobile, který vsadil vše na výběhové EGPRS, a UMTS nezavádí v mobilech vůbec, zatímco Eurotel zavádí do telefonů technologii o generaci pokročilejší, s vyšší rychlostí, slušným pingem, a podporou pro roaming.
To, že EGPRS (EDGE) je zaostalá technologie dokládá i fakt, že většina evropských zemí se jí vůbec nezabývá, a ani řada výrobců ji neimplementuje do mobilů. Jedná se totiž jen o mírné zlepšení GPRS se všemi jeho nectnostmi. Mezitím ale řada výrobců mobilů nabízí podporu pro moderní UMTS, a to je obrovská výhoda pro Eurotel.
T-Mobile zjevně před půl rokem zainvestoval mraky prostředků do této zastaralé technologie, a tak nás dnes denně masíruje reklamou o tom, jak je EGPRS nové a bezvadné, ale opak je pravdou.
Nenechte se touto reklamou zmást… Eurotel nabízí podstatně lepší koncepci datových služeb.
TrueCrypt 4.0 - šifrování disku pro Windows i Linux

Dnes byla vydána nová verze open-source šifrovacího nástroje TrueCrypt. Mezi nejvýznamnější nové rysy patří:
- podpora pro Windows i Linux,
- podpora pro Windows XP x64,
- jazykové balíčky,
- podpora pro keyfiles (a ty mohou být umístěny třeba na hardwarovém klíči),
- podpora pro zálohování a obnovu prvního sektoru disku (je zde uložen klíč),
- podpora pro hot keys.
Tedy vskutku neuvěřitelné množství funkcí na 1.3MB velký instalační soubor. Osobně používám veškeré počítače s plně zašifrovaným diskem, a to buď pomocí komerčního produktu PGP Desktop PRo 9.0 s Alladin eToken 64K Pro nebo právě pomocí TrueCryptu.
Jedná se, společně s GnuPG pro šifrování emailové korespondence, o jeden z nejzákladnějších produktů pro zajištění osobních svobod a soukromí každého člověka.