Windows XP končí, Windows 7 začíná, Windows Vista v zapomnění

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Windows XP končí, Windows 7 začíná, Windows Vista v zapomnění

Ve světě 12.01.10

Už je to osm a půl let, kdy na svět přišel nejoblíbenější operační systém Windows XP a nyní už jen posledních pár dnů či týdnů zbývá k poslednímu nákupu tohoto systému, dokud nevymizí ze skladů. Já sám již dlouho čekal na ty dny, kdy ten 8 let starý systém konečně „umře“. Lidé si ho stále pořád žádali, aniž by věděli proč. Windows XP jel svižně na všem, co mělo alespoň 512 MB RAM a 1 GHz procesor. Kdo si koupil v letech 2001-2005 počítač podobné a vyšší konfigurace a nainstaloval Windows XP, tak na něm pracuje snad bez problému ještě dodnes. Windows XP byl nenáročný systém, a tak nebylo potřeba postupem času upgradovat hardware. Windows XP měl stejné ovládání a možnosti nastavení jako předchozí verze Windows a byl tady téměř šest let jako jediný dostupný operační systém, takže si na něj všichni zvykli.

winxp

Když se v ČR začal na jaře roku 2007 prodávat operační systém Windows Vista, neváhal jsem a pořídil si nový notebook s předinstalovanou OEM verzí Windows Vista Business. Po pár dnech používání jsem byl naprosto nadšen dokonalostí systému. Vše fungovalo naprosto rychle. Například nové vyhledávání ve Startu. Stačilo napsat název dokumentu, který jsem chtěl otevřít a během vteřiny byl ve výsledcích hledání. Ve Windows XP bych daný soubor raději hledal ručně, protože vyhledávání bylo nekonečně dlouhé. Grafické prostředí Aero přinášelo něco úplně nového, celé uživatelské prostředí bylo nové a přehledné. Windows Vista daleko lépe pracoval s notebooky díky centru pro mobilní zařízení. Nastavení sítě a připojení k wifi zabralo jen zlomek času. Většina lidí ale stále používala v té době „stará XPéčka“.

Když se však někoho zeptám, proč nepoužívá Windows Vista místo zastaralých XP, odpoví mi:

„Někdo mi říkal, že to padá.“

„Někde jsem četl, že to je mnohem pomalejší než XP.“

„Četl jsem, že na Vistu nejsou ovladače.“

„Někdo mi říkal, že je to šmejd k ničemu.“

„Kamarád má ve Vistě v Counter Strike o 10 fps méně“

Jen tak pomlouvat kvalitní operační systém umí každý, ale pořídit si po pěti letech výkonnější počítač a Windows licenci si koupit (tak se zabrání pádům systému a virům) každý neumí. Pokud si uživatel nainstaloval na svůj počítač s 1 GHz procesorem a 512 MB RAM nějakou verzi Windows.Vista.Activated.By.CrAcKeR_HaCkEr bylo jisté, že systém za pár dnů spadne a on bude pomlouvat Microsoft, jak udělal nekvalitní produkt. Časem se situace uklidnila, ale Microsoft nebyl spokojen. Revoluční Windows Vista měly špatnou prodejnost oproti Windows XP. Windows Vista byl neoblíbený operační systém i těch, kteří jej viděli jen na obrázku. Microsoft začal pracovat na další verzi.

Trvalo to jen dva a půl roku a Windows 7 se dostaly do veřejného beta testování. Po nainstalování jsem však nenašel kromě nového grafického prostředí moc novinek. To, co jsem si zalíbil na Vistě, bylo i v sedmičkách v novějším kabátku. Libovali si především majitelé pomalých počítačů, že jim jede moderní systém. Windows 7 odstraňuje především největší a snad jen jedinou chybu Vist, kterou byla nekompatibilita se staršími programy, které fungovaly pouze pod Windows XP. Windows 7 má tzv. XP Mode, což znamená, že budete moct spouštět Windows XP virtualizovaně.

Nyní Windows 7 snad již konečně ukončí éru Windows XP. K dostání totiž bude v mnoha verzích, ze které si vyberou jak domácnosti, tak firmy. Já však zůstanu u Windows Vista, který slouží již skoro 2 roky bez pádu a jediného problému. V současné době je koupě Windows XP naprosto promarněná investice a stahování jej z prodeje je logické. Windows 7 je kvalitní systém, který v sobě skrývá i samotné XP (verze Professional, Enterprise a Ultimate).


Komentáře

 1. 1 Jaroslav Dolejší 12.01.10, 05:01:16
  FB

  Za nepopularitu Vist mohli částečně někteří tupí výrobci notebooků (ale i stolních počítačů), kdy byli bez skrupulí schopni zkombinovat Visty s často pomalým procesorem a 512 MB RAM (i 1GB není pro pořádnou práci dost) a celé to završili nainstalováním tuny trial verzí nenažraných programů... Mnohdy i bez kvalitních ovladačů, čímž výkon a výdrž takového notebooku utrpěl ještě více.

 2. 2 Vanek Pavel 12.01.10, 07:01:40
  FB

  [1] Windows se nekompiluje, ale instaluje ... .

 3. 3 Jaroslav Dolejší 12.01.10, 07:01:42
  FB

  [2] Jen pro tvoji informaci, KOMBINACE a KOMPILACE není opravdu to samé. Pořiď si brýle, pokud ti čtení dělá problémy...

 4. 4 Lukáš Duběda 12.01.10, 07:01:54
  FB

  Nevím jestli je to stylem psaní, nebo obsahem, případně obojím, ale všechny tvoje články mi připadají jako velice lacinná a levná kopie Radka Hulána, jako všichni "chtějí znát". Microsoft je to jediné a správné řešení, Windows XP jsou sice skvělé, ale velice staré a nemoderní, tvůj hardware i software jde zásadně s všemi trendy, které snad existují. Tvé řešení je to jediné správné, podle kterého by se všichni měli řídit.

  Nicméně, Radkovy články jsou občas i obsahově velice užitečné a v lecčems člověku pomůžou. Tvoje články jsou jen jakýmsi, lacinným, obrazem zbytku Radkových článků. Žádná užitná hodnota, žádný přínos pro čtenáře, připomínají mi pouze jakýsi rozvedený a vleklý Tweet.

 5. 5 Lukáš Duběda 12.01.10, 07:01:57
  FB

  Krom toho, odbornost tvých článků dokonale vystihuje tahle věta:

  "XP Mode, což znamená, že budete moct spouštět Windows XP vizualizovaně."

 6. 6 (deleted) 12.01.10, 08:01:24
  FB

  [5] Tiež som si to všimol, ale príde mi to ako systematická kritika, pri tom, koľko pravdy v článku bolo by som to toleroval..

  Trošku objektívne. Vista mala zo začiatku problémy s GPU ovládačmi (v mojom prípade nVidia), ale to prešlo cca po mesiaci-dvoch, keď som posťahoval z nvidia.com asi 5 hotfixov. Celkovo je trošičku pomalšia, ale vždy som to bral tak, že je to systém spravený pre viacjadrové x64 systémy s hromadou RAM (tak vyzeral môj PC z pred troch rokov; C2D, 4GB RAM a výkonná grafika, a Vista x64; na tú dobu dosť drahá zostava) a na tomto stroji to fičalo perfektne..

  Čo ma ale prekvapilo bola rýchlosť sedmičky. Na jednej strane som tiež udivený, aký je to skvelý systém (už som, samozrejme, upgradoval), ale závisí od uhla pohľadu. MS sa týmto
  dosť nešikovne priznal, že 'predsa to šlo spraviť lepšie....'.

 7. 7 Ladislav Horváth 12.01.10, 08:01:43
  FB

  Vista je špičkový systém ktorý bezvýhradne milujem od prvého dňa. Hneď ako bol v predaji som si kúpil OEM Home Premium ktorú som neskôr predal so starým počítačom. (Celeron 2.8GHz, 1GB Ram, GeForce 6200 AGP) Už vtedy (5/2007) mi šlapala krásne aj s Aerom.

  V súčastnosti mi na novom cca 1 ročnom PC (C2D@3.06GHz, 2GB Ram + Intel X4500) od HP šlape verzia Business a som maximalne spokojný. Krásny vzhľad, špičková funkčnosť, spoľahlivosť a stabilita ku ktorej nemám žiadne výhrady, je neoceniteľná. Pokiaľ ide od Windows 7 platí to samé, ale momentálne naozaj nemám dôvod ku kúpe. Ale je fajn vedieť že je lepšie optimalizovaný a má nižšie HW nároky. Aspoň mi súčasný desktop tak rýchlo morálne nezastará a možno behom 1-2 rokov OS upgradujem...

  Ak by som mal niečo Viste vytknúť, bola by to iba jedna vec a to služby. Defaultne ich je IMHO totiž veľmi veľa zapnutých preto v rámci zvýšenia výkonu odporúčam každému ich vyladenie. Povypínajte zbytočnosti, odinštalujte zbytočné sieťove protokoly, prečítajte si na túto tému zopár návodov a váš systém poletí...

 8. 8 Ondřej Nečas 12.01.10, 09:01:07
  FB

  [5] Děkuju za upozornění. MS Office Word mi to při napsání slova virtualizovaně sám přepsal jako vizualizovaně a já si toho nevšiml.

 9. 9 Mark Given 13.01.10, 07:01:56
  FB

  Prosim zdejsi odborniky na W7. Potreboval bych si dolu na listu hodit odkazy na programy stejne jako to bylo na XP. De to nejak? nebo musim mit vzdy mezi ikonama tolik volneho mista (v XP se na stejnou delku vejde skoro 2x tolik ikonek). Moc bych uvital nejakou radu ci tool jak to upravit. Diky moc MAK

 10. 10 Ladislav Horváth 13.01.10, 09:01:05
  FB

  [9] Správanie taskbaru vo Windows 7 sa dá prepnúť do starého režimu s Quick Launch-om.
  http://www.howtogeek.com/howto/windows-7/add-the-quick-launch-bar-to-the-taskbar-in-windows-7/...

 11. 11 Mark Given 13.01.10, 09:01:56
  FB

  Diky testnu, mozna to bude presne to co potrebuju. Moc dekuji

 12. 12 Michal Černoch 13.01.10, 11:01:28
  FB

  a) XP mode není přítomen ve verzi pro domácnosti Home - takže není pravda, že "budeme moci spouštět XP virtualizovaně". Firmy sice takovou verzi budou mít, ale nebudou to podporovat levnější kancelářské procesory.
  b) Visty (Home Basic) jsem si před nedávnem s novým počítače pořídil a řeším hlavně problémy s nekompatibilitou aplikací - některé nejdou spustit vůbec, jiné často padají a pak částečně vytuhne i systém. Překvapil mne naopak poměrně rychlý start systému na novém hardware.

 13. 13 Robert Vojcik 19.01.10, 04:01:19
  FB

  Mna by len zaujimalo preco ma instalacia XP modu 2 GB, ked instalacia kompletneho XP zabrala necely 1 GB...

 14. 14 not fill 24.01.10, 10:01:40
  FB

  Visty nebyli jen o tom jedna pani povidala.
  Proste pro spoustu lidi nebyl poradny duvod na ne prechazet.
  Ja s nimi do styku prichazel ale nic me k nim nelakalo.
  Presel jsem az na 7.
  Ano XP jsou uz velmi stary system. Ale na spoustu veci stale staci vice nez dostatecne.

 15. 15 Martin Ivák 16.02.10, 09:02:18
  FB

  Před časem jsem měl s Vistami problémy, nic nefungovalo a aplikace zamrzaly. Byl jsem rozhodnutý downgradovat na Windows XP. V servisu (u http://www.kuku.cz ) mi nakonec Visty poladili a nastavili tak, že je spokojeně používám dodnes. Nekonečné žádosti o "povolení" atd. zmizely a stal se z nich použitelný systém. Pocit z Vist mám ale rozpačitý, pokud si je uživatel nedokáže sám uzpůsobit po své potřeby, je to velká slabina Microsoftu.

Nový komentář