Československou SuperStar ne! Doporučuji britský X-Factor

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Československou SuperStar ne! Doporučuji britský X-Factor

Ve světě 08.12.09

superstar

V posledních letech se stále konají nějaké pěvecké soutěže pro mladé talenty, které vůbec nesleduju. Vyjímkou snad byl jen první díl superstar, který byl v ČR něčím novým. Celé tyto soutěže fungují na tom principu, že se sjede několik tisíc lidí na castingy po velkých městech v republice a porota časem vybere ty, pro které pak budou diváci hlasovat, a vyhraje ten nejlepší. Většinou ale vítěz zažívá slávu pouze pár měsíců, kdy je ještě alespoň trochu známý, vydá svou první, někdy i poslední, desku a udělá turné po celé republice, kde si ho přijde pár fanoušků poslechnout. Z minulých výherců těchto soutěží snad dosáhla nejvýše Aneta Langerová, která se pyšní i nějakým českým slavíkem.

Na letošní Superstar, která probíhá v rámci „Československa“, je snad dobrý jen ten nápad, spojit dva státy v jeden. Doufal jsem tedy, že se z toho potencionálně velkého seskupení najde alespoň 10 lidí, kteří budou ve finále oprávněně a jejich pěvecké výkony by mě mohly zase po letech usadit v neděli večer k televizi a zapnout si skutečný „kanál“ TV Nova. Bohužel více než ty prapodivné skřeky, které vydávají někteří finalisté, mi vadí celé zpracování soutěže. Léty okoukaný Leoš Mareš se mi do role moderátora vůbec nehodí. Zrušili mu Eso, na které se nikdo nedíval, tak se nacpal opět do Superstar. Velice se mi líbí Adela Banášová, která není v ČR tak známá a drží celé soutěži alespoň trochu úroveň.

Největším hnusem celé soutěže jsou kostyméři a choreografové. Finalisti jsou každý díl oblečení do něčeho, co mi připomíná vydání posledního čísla časopisu Bravo. Čím víc růžové, pestré a třpytivé, tím víc „cool“. Jen Ondřej Hejma nedá na své košile dopustit. Tanečky taneční skupiny působí lacině, nedomyšleně a nudně. Celá ta československá soutěž vypadá jako skvělá zábava pro patnáctileté děti, které se právě platonicky zamilovaly do své hvězdy z obrazovky.

xfactorKdyž jsem se ale jednoho dne nudil, tak jsem na internetu zjistil, že ve Velké Británii probíhá soutěž X-Factor, a jelikož miluji britskou hudbu a považuju ji za kolébku všeho dobrého na zemi, neváhal jsem si na youtube najít videa z přenosů. Například na tomto profilu můžete najít všechna vystoupení i vyřazovací večery.

Celá série britského X-Factoru na mě působí daleko profesionálněji. Finalisté nezpívají písničky z posledního žebříčku MTV hitparády, ale snaží se zaujmout zpěvem náročných písní, tancem. Nepotřebují k tomu křičet do mikrofonu, pobíhat po pódiu a skákat do obecenstva. Celá soutěž má jakousi prestiž. Porota je konzervativně oblečená, decentně nalíčená a učesaná. Nikde nejsou vidět žádné ústřelky poslední módy a snaha o zviditelnění. Soutěž nezajímá jen patnáctileté děti, ale na X-Factor se dívají i dospělí lidé, protože jsou k vidění a slyšení skvělé hlasy. Nejblíže se tomuto britskému ideálu v československé superstar přibližuje Martin Chodúr, kterému přeji vítězství.

Pokud se tedy nechcete dívat na otřesné skřehotání českých finalistů za řevu patnáctiletých holčiček, zkuste se sejít v sobotu večer s přáteli u někoho, kdo má přístup k britským televizním stanicím a podívat se na velké finále X-Factoru, kde vystoupí opravdu výborní zpěváci.


Komentáře

 1. 1 Roman Valenta 08.12.09, 03:12:57
  FB

  Naprosto souhlasím! Sice jde pořád o estrádu, ale má hodně vysokou úroveň. Olly, Stacey a Joe jsou zpěváci o kterých by se mohlo nechat TV Nova zdát. Atmosféra tohoto pořadu je úplně pohlcující. "Zpěváci", kteří vystupují v nováckém Ein Kessel Buntes:-D by neprošli ani první audition. Stejně tak American Idol je úplně o něčem jiném. Adam Lambert je sice maximálně kontroverzní, jeho hlas je však téměř dokonalý. Takže pryč od odpadu TV Nova.
  Jedině tak ukážeme, že strašlivé paskvily, které vesměs všechny české televize vysílají, máme dost.

 2. 2 nováček jakub 08.12.09, 04:12:27
  FB

  S článkem souhlasím, britský x factor sleduji pravidelně jen mě v posledním vyřazovaní mrzí vyloučení Danyla. Byl to můj favorit, vystoupení zvládal po všech stránkách skvěle. Neříkám že ostatní jsou špatní, určitě ne, ale on byl úplně na jiné úrovni - vyšší. Proto mě jeho vyřazení docela zaskočilo a myslím že nejen mě...

 3. 3 (deleted) 08.12.09, 05:12:27
  FB

  Musím stopercentne súhlasiť. Spev by som už nijakým originálnym komentárom nedoplnil, ale tie "kostýmy" ma doslova urážajú. Špeciálne Cristovao vyzeral ako teplý bezdomovec, čo sa pri obliekaní akurát prehrabal v kontajneri. Maximálne som sa divil, že sa na to dal aj Karel Gott.

  Neviem, prečo majú pocit, že hoci je niečo vrchol nevkusu, tým, že to bude v televízii sa to automaticky akceptuje. Tými módnymi výstrelkami by som bol zrejme unesený pred pár rokmi v puberte, ale teraz mi to už začína liezť na nervy :-(

 4. 4 Roman Valenta 08.12.09, 05:12:48
  FB

  Přesně tak. Danyla jsem obdivoval už od první audition.
  http://www.youtube.com/watch?v=mzj9z8QDTfU...

  Škoda že nemůžeme z ČR hlasovat:-(

 5. 5 Jaroslav Šmíd 08.12.09, 08:12:01
  FB

  Hned v prvním odstavci máš chybku: catingy

 6. 6 Ondřej Nečas 08.12.09, 09:12:17
  FB

  Chybka opravena, díky.
  Mým favoritem se stal Olly Murs díky písničce Don´t stop me now, ve které předvedl velmi zajímavé taneční kreace. Jinak jsou jeho pěvecké výkony vyvážené a dovede zazpívat skoro vše.

 7. 7 Morpheus 09.12.09, 01:12:34
  FB

  Musím říct, že na to, že autor ty soutěže "kromě první superstar v ČR vůbec nesleduje" má docela obsáhlý přehled o tom, jak ta soutěž probíhá :-D Není lepší propříště ty kecy typu "vůbec nesleduju" vynechat? :-) Já bych si taky dovolil říct, že to vůbec nesleduju, nevím co mají za kostýmky, vím akorát že je tam jakýsi Chodúr a že v porotě sedí Rolins, Jandová, Hejma a Habera :-) Holt když dva dělají totéž, není to totéž :-D

 8. 8 Miroslav Pavelek 09.12.09, 02:12:45
  FB

  Pěvecké soutěže jsou o ničem,pokud o jejich výsledku hlasují diváci.Divákům jde jen o vzhled,budiž příkladem česká superstar.

 9. 9 Jan Pichrt 09.12.09, 03:12:17
  FB

  Také se mi Superstar moc nezamlouvá... místo toho doporučuji Got Talent (třeba zrovna taky ten Britský). Dodnes si vzpomínám na vystupujícího Craiga Harpera který na otázku "proč jste tady" odpověděl slovy "Simon, im here because i want to win Britains Got Talent, i wanna show people what i can do and hopefully you guys would enjoy it as well".

 10. 10 Vladimír Trčka 09.12.09, 04:12:47
  FB

  No Superstar, co se tyka zpevu, opravdu neni soutez na urovni, ale vse co se kolem deje uz na urovni je... Tedy prave choreografove, vizazisti, kapela, moderatori (napada vas jediny schopnejsi cesky muzsky komentator, ktery dokaze perfektne zaujmout cilovou skupinu, nez Mares?... me opravdu ne... ) odvadeji perfektni praci... To nejpodstatnejsi, tedy zpevaci, bohuzel ne...

  A popravde mozna neprislusi prave vam hodnotit obleceni soutezicich, pokud obdivujete styl pana Hejmy :)... Ale nic proti... Je to vase vec...

 11. 11 Vladimír Trčka 09.12.09, 04:12:50
  FB

  A Eso opravdu nezkoncilo kvuli nizke sledovanosti, ale kvuli zarazeni kanalu MTV do portfolia Novy... Kde, mimo jine, je Mares hlavnim komentatorem... :)

 12. 12 Michael ŠOUREK 10.12.09, 09:12:18
  FB

  Když jsem jednou hledal na You Tube, tak jsem taky objevil X- Factor, a napadlo mě to samé.

 13. 13 Petr Šimůnek 10.12.09, 09:12:58
  FB

  [10] A jakou práci by, podle Vás, měli zpěváci odvádět? Předpokládám, že máte nějaký argument k tomu, že zpěváci zpívají špatně (tedy podložen i například nějakým hudebním vzděláním nebo zkušenostmi). Je bez pochyb, že minimálně finálová trojice oplývá úžasnými hlasy, které vynikají čistotou a slušným rozsahem. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je všechno co proti tomu můžete dělat, protože to je prostě fakt!

  To OnNe : Vám bych doporučil spíše napsat článek o tom, že doporučujete X-Factor, ale vyhnout se srovnání s Československou Superstar. Bude to korektnější a nevyzní to tak hloupě jako tento článek. :-)

Nový komentář