Vodafone - Internet v mobilu

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Vodafone - Internet v mobilu

Ve světě 05.03.09

Vodafone

V poslední době vidíme reklamu skoro všude. 3x za 5 minut vidíme v televizi skvělé prací prášky, které jsou lepší než jiné běžné prací prášky, a novou skvělou bělící zubní pastu, která je lepší než jiné běžné bělící zubní pasty. Bohužel, i když si vypneme televizi či rozhlas, tak na nás reklama číhá na každém kroku. Ačkoliv patřím mezi lidi, kteří se nenechají zlákat reklamou, a spoléhají se na vyzkoušené a ověřené věci, tak i já jsem jedné reklamní kampani neodolal. Nejmladší mobilní operátor přichystal skvělou nabídku. Pro nové i stávající zákazníky nabízela 6 měsíců mobilní internet zdarma. Můj notebook a já se nacházíme především v oblastech, kde je wifi již standardem, a proto jsem nikdy nepotřeboval další jiné prostředky k připojení na internet. Ale jako zkouška zadarmo jsem to neodmítl.

Používám již zhruba 5 let přeplacenou službu od T-Mobile. Patřím mezi skupinu uživatelů, kteří mají mobil spíše pro zábavu než komunikaci. Moje měsíční útrata nepřevýší částku 200,- KČ a je tedy zbytečné používat paušální službu. Nikdy mě nenapadlo si aktivovat datové balíčky, jelikož 50 MB za 150,- KČ mi přišlo velmi sprosté. Avšak před pár týdny mi nabídka internetu na 6 měsíců zdarma přišla velice zajímavá, a proto jsem si zašel koupit Vodafone kartu. Ochotný prodavač mi vše s radostí aktivoval a nastavil. Bohužel po pár hodinách mi bylo z neznámého důvodu strženo 177,- KČ (měsíční cena za internet v mobilu). Na zákaznické lince mi operátorka vysvětlila, že se jednalo o nějakou jejich technickou chybu a kredit mi během 5 minut navýšila zpět.

Nyní se pojďme podívat, jak služba funguje.

Na stránkách Vodafone je třeba si založit účet do jejich samoobsluhy, ze které si poté můžete zaslat nastavení pro přístup na Internet do vašeho mobilního telefonu. Od této chvíle si můžete kdykoliv ve svém telefonu otevřít jakoukoliv webovou stránku. Ovšem vše, když je zdarma, má nějaká omezení. V tomto případě to je 100 MB FUP limit. Pokud si jen stahujete emaily a občas si prolistujete noviny, tak se možná do 100 MB měsíčně vlezete. Ovšem darovanému koni na zuby nehleď. Díky tomuto dárku si můžete vyzkoušet internet v mobilu a nehlídat přenesená data.

Větší problém přichází, až když si připojíte telefon ke svému notebooku. U mého již skoro 2 roky starého Sony Ericsson W810i se stalo, že nebyl schopen přenášet data z internetu přes kabel, ale pouze přes rozhraní bluetooth, což značně vybíjí baterii v mobilním telefonu, takže vydrží přenášet data pouze 2 až 3 hodiny. Zřejmě je problém někde mezi židlí a klávesnicí. Bohužel dodaný software od Sony Ericsson není moc přehledný.

nastaveni

Sony ericsson - Průvodce mobilním připojením sítě

 

Nejvíce mě ovšem zajímalo, jaké dosáhnu rychlosti. GPRS a EDGE považuji za největšího slimáka, co se datových přenosů týče. Bohužel velmi záleží na kvalitě signálu. Pokud se nacházíte venku, pracujete přes EDGE, tak dosahujete rychlosti kolem 80 kbps. Situace se rychle změní, pokud se nacházíte v budově. Z EDGE se najednou stane GPRS, které je poněkud nestabilní a maximální rychlosti jsou okolo 40-50 kbps. Brouzdání Internetem je tedy velmi zdlouhavé a je rychlejší si přečíst zprávy přes wap na mobilním telefonu.

Nyní po skončení akce, kdy byl internet v mobilu na půl roku zdarma, byl zveřejněn ceník. Ceny nejsou nijak přehnané. Základní tarif se 100 MB vás vyjde na 177,- KČ i DPH. Pokud nebude 100 MB stačit, můžete si připlatit za 300 MB, které vyjdou na 500,- KČ. Ovšem tento internet je opravdu jen do mobilu. S danou rychlostí se stránky dlouho načítají a ne vždy se načtou až do konce, jelikož toto připojení není zrovna stabilní.

Pokud tedy hledáte ke svému notebooku na cesty internetové připojení, tak si najděte něco jiného, než zastaralé a pomalé EDGE, na které nyní Vodafone rozjel velkou reklamní kampaň, která nemá konce.

 


Komentáře

 1. 1 Mirek Koudelka 06.03.09, 04:03:25
  FB

  Nedávno jsem přešel z Vodafonu k O2 a velmi jsem pocítil rozdíl mezi GPRS a EDGE. EDGE jelo 80-100kbps a pokrytí bylo doslova všude: v každé vesnici, baráku, všude, kde jsem se pohyboval.
  S O2 je to jiné - všude je pouze GPRS a to jede s neúprosnou přesností 21-23kbps (nad 25 jsem nikdy neměl). Je to 4x pomalejší internet a dlouho jsem to překousával.
  I s tímto internetem jsem byl nucen vystačit si na notebooku a kupodivu to jde: s java emulátorem jsem nainstaloval operu mini na netbook a stránky (zmenšené operou na 50-100KB) se načítaly relativně svižně.
  P.S. ještě přidám, že žiji v Pardubicích, po Praze mi samozřejmě jelo HSPDA 500kbps. EDGE je tedy rychlostně přesně mezi GPRS a (českým)HSPDA.

 2. 2 Urbánek Lukáš 06.03.09, 07:03:43
  FB

  Já osobně se nejvíce pohybuji v okolí Pardubic a Hradce Králové. S Vodafone zde mám takřka všude EDGE a pro mé HTC Touch Pro byla tato akce velmi zajímavá a od Vodafone to byl tah, který určitě nějakého toho zákazníka přitáhl. Je fakt, že na notebooku jsem tento druh připojení nevyzkoušel, připadal bych si skoro jako masochysta vzhledem k rychlostem běžného připojení :) Ale určitě v oblastech jako Praha, Brno apod. je určitě lepší O2 :)

 3. 3 Lukáš Skrytý 06.03.09, 08:03:20
  FB

  Vodafone je smutná parodie na datové služby. S touto nabídkou mohli přijít tak před 5-10lety, kdy začínal WAP v mobilu (ale to vodafone ještě tuším ani nebyl). V této době je GPRS/EDGE je smutný výsměch mobilnímu internetu. Momentální cena (zdarma) naprosto odpovídá kvalitě daně služby.
  Když už mobilní internet tak UMTS/HSDPA/CDMA od O2 (a možná něco od T-Mobile ale s tím nemám zkušenosti) a ne zastaralou parodii od Vodafone...

 4. 4 Petr Řezníček 06.03.09, 12:03:13
  FB

  [3] Tak s tím rozhodně nesouhlasím. Vodafone sice nenabízí rychlé 3G technologie, ale v oblasti EDGE nemá konkurenci. K čemu mi je O2 a jeho CDMA, či T-M a jejich 4G, které tam, kde se vyskytuji nefunguje (Šluknovský výběžek) a ani nikdy fungovat nebude, jelikož by signál zasahoval do Německa. Naopak s Vodafonem zde mám velice kvalitní EDGE příjem i uvnitř a je možné zde dosáhnout konstantní rychlosti 25kB/s (ano cca. 300 kbps).
  Měl jsem zde i EDGE od T-M a O2, ale bylo to samozřejmě jen GPRS a ještě navíc neustále padalo, čili se nedalo vůbec používat.

  Já to tedy vidím tak, že Vodafone nabízí skutečný mobilní internet, který funguje všude kde je signál narozdíl od rychlejších 3G či CDMA.

 5. 5 Daniel Bystřický 07.03.09, 08:03:13
  FB

  Pokud se chceš připojit přes kabel, zkus vyzkoušet aplikaci přímo od Vodafone

  http://www.vodafone.cz/osobni/napoveda/pruvodce_nastavenim/pripojeni_internet/...

 6. 6 Radek Juřica 08.03.09, 10:03:42
  FB

  mám hodně podobný názor, až na jednu věc. mám úplně stejný telefon a rozchodit připojení přes (USB) kabel byla otázka asi 2 minut (z toho 90sec jsem stahoval ten soft od Vodafone).

  Nicméně je (bohužel) pravda, že ta rychlost je opravdu slabá ...

 7. 7 not fill 09.03.09, 02:03:08
  FB

  O Vodafonu jsem nekde cetl, ze skenuje packety kvuli zavadnemu obsahu. Coz pry zpusobuje nenacteni stranky a pod.
  Kdo vi jak to je?
  Kazdopadne ja budu zkouset 3 mesice zdarma net od O2.
  Taky nemam velke ucty a tak mi operator nabidnul tarif T!p Relax ktery neni mozno bezne aktivovat.
  Pausal 0kc/mes a zadne hlidani kreditu. A k tomu pripadne levnejsi net do mobilu (pokud se mi to zalibi) nez by tomu bylo u karty.

 8. 8 Luděk Sladký 11.03.09, 09:03:35
  FB

  A co po půl roce? Kolik to stojí potom? Nezajímá mě, že teď je to zadarmo, na půl roku to nemá smysl, má smysl mít internet stále.

Nový komentář