Smyslem komerční prezentace je generovat zisk

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Smyslem komerční prezentace je generovat zisk

Technologie 20.04.04
webdesign

Magambi, na civilizace.cz, píše článek o tom, že kvalitní a správný web není jen hezká schránka. Nadpis dobrý, nicméně, zase jeden článek psaný jako beletrie, sice pěkná beletrie, ale v zásadě, pro web-design, článek o ničem.

Článek, který zcela opomíjí to hlavní: bazíruje na technologii, jako hlavním smyslu existence webové prezentace, a zcela opomíjí její účel.

Jako bych o podobném zpátečnickém uvažování některých web-designérů nepsal pár měsíců dozadu. Ne každý web-designér je ale takto odtržen od reality (plavacek.net) a ekonomické stránky (té hlavní!) problému.

Takže, krátce. Jsem pořadatel hip-hop party a mám možnost:

 • mám udělat levný, validní, textový web pro všechny?
 • nebo nákladnější, flashový web, s hudbou a animacemi, přístupný pro 99.9999% příznivců hip-hop party?

Rozumný pořadatel se rozhodne pro druhou možnost, přes rady zpátečnických web-designérů ;) Proč web-designéři preferují čistý text? Protože je mnohem snadnější jej vyrobit, pro ně! Zabere jim to mnohem méně času. Ale ne vždy je tato manipulace web-designéra klientem za účelem maximalizace zisku klienta. Spíše jde o minimalizaci práce webdesignéra ;)

Dobrý web-designér poradí pořadateli hip-hop party klidně nepřístupný a (třeba i) nevalidní Flash, samozřejmě po kalkulaci nákladů a potencionálních zisků!

Špatný web-designér vydává, i pro libovolný komerční web, přístupnost a validitu za hlavní modlu a smysl webu. Tak to ale není! Smyslem komerční prezentace je generovat zisk. Kdy to zpátečničtí web-designéři pochopí?

PS: povšimněte si, že se zde důsledně bavím o webu komerčním, ne o webu státní správy.


Komentáře

 1. 1 Vita/Marabu 20.04.04, 18:22:48
  FB

  a) zalezi na predpokladu vynosu z party. Mohlo by se stat ze levnejsi 'nevhodny' web se zaplati a drazsi flashovy ne.
  b) na oba weby je potreba napad. Na flash lepsi a vic.
  c) stejne bude potreba zaplatit reklamu pro kterykoli z webu - kdyz ho nikdo nenavstivi, byly to vyhozene penize
  d) mozna se vyplati udelat 'levny' (nevalidni, hezky) web a za 'usetrene penize' vuci flashovemu zaplatit o to vic reklamy

  e) nicmene byt poradatelem te party, radsi bych napsal clanek pro nejaky server zabivajici se hiphopem o 'nasi' party (levne), na internet bych se vybodl a nechal radsi udelat ujete papiry na sloupy zastavek, na koleje a rozvesil po vyskach a strednich. Pochybuju totiz ze by se web vyplatil v kteremkoli at uz s tebou navrzenych reseni a ci b ;) - protoze pochybuju ze bych na to napr. v Brne zlakal vic nez padesat lidi prostrednictvim internetu - coz by pri investici 10k do webu znamenalo ze bych z kazdeho z nich musel mit zisk 200... coz neni moc pravdepodobne.

 2. 2 Radek Hulán 20.04.04, 18:30:42

  [1] (a) o kalkulaci zisku píšu; jsou i party, kam chodí 20.000 lidí, a tam investice 10.000 je 0.5Kč na návštěvníka ;)
  (c)-(e): souhlas, nicméně tedy se nejedná až tak o jeden, konkrétní, příklad, ale to princip. A zde rozhodně platí, že smyslem existence webu není použitý nástroj, jak někteří špatní web-designéři prezentují, ale účel toho webu. A podle něj je nutné volit nástroj.

 3. 3 johno 20.04.04, 18:52:10
  FB

  [2] Celé je to vlastne len aplikácia paradigmy účelového návrhu: http://johno.jsmf.net/archi...

 4. 4 Jiří Macich ml. 20.04.04, 20:12:19
  FB

  A kolik toho Flashe přesně?

  Logo webu? Nějaké přeskočitelné intro? Pohoda. Ale co celý web ve Flashi? To nemusím.

  Viz.: http://blog.macich.net/2004...

 5. 5 Petr Weida 20.04.04, 20:50:12
  FB

  Můj názor, že XHTML, CSS atd. jsou pouze prostředky k úspěchu:

  http://www.zpravy.net/weblo...

  -- ehm, a já píšu něco jiného Petře? ;) --

 6. 6 Petr Weida 20.04.04, 21:33:00
  FB

  "ehm, a já píšu něco jiného Petře?"

  Mně prostě přijde, že z toho textu hodně vyznívá, jakoby to s Flashem, bomba grafikou šlo lépe než "zpátečnickým myšlením".

  Ani Flash, ani ostylovaný text sám o sobě nezaručuje vůbec nic. Takže tím, že mu doporučíš Flash, mu jenom doporučíš správný prostředek. To nejdůležitější, jak ze správného prostředku vytřískat zisk, mu ale neřekneš (nebo neřekls v příspěvku).

  Ale asi oba chápeme o co jde...

  --ano, chápeme oba o co jde :)--

 7. 7 Radek Hulán 20.04.04, 21:41:51

  [3] to je pěkný článek johno, doporučuji všem k přečtení!

  http://johno.jsmf.net/archi...

 8. 8 johno 23.04.04, 11:46:29
  FB

  [7] No keď sa ti ten článok tak páči (usudzujem z toho, že ho odporúčaš) tak mi vysvetli účel predpovede počasia čo tu máš.

 9. 9 Radek Hulán 23.04.04, 13:01:25

  [8] johno, proč ti ta předpověd počasí tak vadí? Ale jinak, mám ji tu pro sebe, když jdu ven, podívám se, jak venku je ;) A ´jak bude zítra (když někam jedu).

 10. 10 johno 24.04.04, 15:42:26
  FB

  [9] Vadí mi to lebo je to zbytočné, zavadzá mi to a mätie ma to. Možno pre teba to nejaký účel má, ale pre ostatních návštevníkov nie. Táto stránka je pre návštevníkov a nie pre teba či nie?