První dojmy: Canon G9

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

První dojmy: Canon G9

Před pár dny jsem se definitivně rozhodl věnovat dceři postarší Sony DSC-P200 fotoaparát, protože už jsem nechtěl tolerovat ztrátu detailů a nepřirozenou saturaci, a rozhodl se zakoupit něco lepšího, co by ovšem stále šlo nosit v kapse. Tedy "profi" kompakt.

Prozkoumal jsem desítky recenzí, a téměř se rozhodnul pro Panasonic DMC-LX2. Nakonec jsem svoje rozhodnutí změnil, a to na Canon G9. Na "vině" je Marek Beniak z Aaronu, a chtěl bych mu tímto poděkovat za příjemný osobní prodej a přístup, a za předvedení čehokoliv, co jsem potřeboval vidět či vyzkoušet na prodejně (kde se dá mimochodem v pohodě zaparkovat na chodníku doslova před dveřmi).

Vybrat si z kompaktů ten, který je nejméně kompromisní, není opravdu snadné. Panasonic LX2 je skvělý fotoaparát, objektiv s ohniskem začínajícím na 28mm a 10Mpx chipem formátu 16:9 má své obrovské kouzlo, Canon G9 zde začíná až na 35mm a 12Mpx chip je 4:3 klasika. Světelnost je u obou stejná, 2.8.

Canon má následně lepší ultrazoom (ekvivalent 35-210), ale to by nerozhodovalo. Co tedy rozhodlo? Přestože to ze snímků není vidět, Canon G9 je úžasně zpracován. Člověk z toho kompaktu dostává pocit profi zrcadlovky. Tělo je kovové, ovládací prvky jsou +/- identické jako na profi DSLR zrcadlovkách, ovládání je velice pohodlné a intuitivní, fotoaparát je slušně rychlý (na kompakt).

Výborná je i přítomnost patice pro Canon (či kompatibilní) blesky. Wide rozsah objektivu se dá nakonec řešit předsádkou, která posune minimální ohnisko na zhruba 26mm, bohužel také zhruba zdvojnásobí objem fotoaparátu.

Rozměrově jsou na tom oba fotoaparáty podobně, Panasonic LX2 je výrazně lehčí, ale vzhledem k vystouplému objektivu zabere v "kapse" zhruba stejně místa jako Canon. Jak jsem psal, rozhodla kvalita zpracování, která je u Canonu jednoznačně lepší (mnohé levnější zrcadlovky se mohou stydět), perfektní ovládání, průhledový hledáček a možnost připojení externího blesku.

Pokud bych si mohl přát ideální "profi" kompakt, poté by to byl mix LX2 s G9, která by od něj podědila 16:9 formát a wide objektiv (klidně se zanedbáním tele rozsahu).

Canon G9Canon G9 - přední strana
Canon G9Canon G9 - zadní strana

Na podrobnější recenzi zatím nemám data a fotky, publikuji ji zhruba za 2 týdny, zatím jsem testoval 12Mpx CCD prvek, zpracování pomocí DIGIC III procesoru, a RAW režim, a příjemné je, že i ISO 400 je vcelku slušně použitelné. ISO 80, 100 a dokonce i ISO 200 je prakticky bez šumu. ISO 800 a 1600 je už na tom výrazně hůře, přece jenom miniaturní CCD prvek o rozlišení 12Mpx to lépe nezvládne.

Podle ohlasů je na tom Canon se šumem mírně lépe než LX2, který je použitelný do ISO 200 (namísto ISO 400 u Canonu).

Zpracování RAW fotek z Canonu můžete dělat buď pomocí dodávaného software (zkoušel jsem, příšerná věc), nebo třeba pomocí ACDSee Pro 2 (vynikající software vzhledem k ceně).

Šum při focení do RAW formátu při ISO 80 až 1600

Následující snímky jsou 550x550px výřezem z fotky do RAW formátu rozměru 4000x3000, na stativu, umělé osvětlení (žárovka), ručně nastavené vyvážení bílé. Jak je vidět, i ISO 400 je stále použitelné pro prezentaci i tisk.

Původní fotka vypadala takto (po zmenšení):

originální fotka

Fotky jsou zpracované z RAW pomocí ACDSee Pro 2, oříznuté, a s defaultním nastavením uložené do JPEGu bez dalších úprav.

ISO 80ISO 80, F 2.8, čas 0.6s
ISO 100ISO 100, F 2.8, čas 0.4s
ISO 200ISO 200, F 2.8, čas 0.2s
ISO 400ISO 400, F 2.8, čas 0.1s
ISO 800ISO 800, F 2.8, čas 1/20s
ISO 1600ISO 1600, F 2.8, čas 1/40s

V "kretivním" režimu je možné použít i ISO 3200 (jen JPEG), ale nedokážu si představit jeho využití.

Blesk na Canon G9

Integrovaný blesk má specifikovaný dosah 4 - 2.5m (wide - tele), což postačuje. V praxi funguje velice dobře, dá se nastavit jeho kompenzace -2 .. 2, a samozřejmě režim off/on/auto, plus redukce červených očí.

Podle prvních dojmů z fotek bych řekl, že je to mírný nadprůměr v integrovaných blescích, samozřejmě jej ale rozšířím o blesk externí (levnější, ale zcela dostatečný METZ s TTL).

Kompletní manuální nastavení

Příjemná na Canonu G9 je možnost kompletního manuálního nastavení, tedy známé P / Tv / Av / M režimy. Kromě toho jsou k dispozici také C1 a C2 režimy, které ukládají a obnovují veškeré nastavení dle uživatelských předvoleb, jak je známe z velkých zrcadlovek Canonu.

Pro zbytek rodiny jsou samozřejmě k dispozici "kreativní" a plně automatické režimy SCN / Auto, od portrétu, krajiny, sportu, až po různé noční záběry či nahrazování barev.

V manuálních režimech funguje dedikované tlačítko pro úpravu ezpocice (-2 .. 2), dedikovaná tlačítka jsou také pro manuální ostření, makro režim, režim autofocusu, nastavení blesku, režim snímkování (jedna fotka, samospoušť, atd.), a tlačítko vlevo nahoře se dá uživatelsky nastavit třeba na vyvážení bílé.

Středové tlačítko FUNC SET slouží pro rychlé nastavení dalších možností.

Při focení se na LCD panelu samozřejmě zobrazuje live histogram, který má zanedbatelné zpoždění (cca 0.1 sekundy) oproti reálu. Defaultně je fotoaparát nastaven na kontinuální zaostřování, dá se to ale vypnout.

První dojmy z Canon G9 jsou (velice) pozitivní

První dojmy z Canonu G9 jsou velice pozitivní. Kvalita fotek je velice dobrá, ovládání vynikající, za tělo by se nemusela stydět profi zrcadlovka, šum (na kompakt) nízký.

Měl bych samozřejmě přání na objektiv typu 28-120 namísto 35-210, ale takový aparát prostě neexistuje. Řešit se to dá naštěstí wide předsádkou. 

Pokud nejste zcela pevně rozhodnuti co si koupit, doporučuji rozhodně zajít do prodejny a na ty foťáky se osobně podívat, nevybírat jen podle papírových parametrů na internetu (a pokud ano, tak dobře přečíst recenze na DPreview.com a dalších). Věřím, že s Canonem G9 budu ještě spokojenější než s Panasonicem LX2, a přitom podle "prospektů" bych jej řadil až na druhé místo...


Komentáře

 1. 1 Jan Bestego 09.04.08, 06:30:31
  FB

  Radku, co tedy bylo původně tvoji prioritou při koupi? Ja bych se osobně držel ohniska 28 a všechny ostatní parametry by měly hodně bezvýznamné váhy. S ohniskem 35 se v podstatě nedá fotit v interiéru, vyfotíš jen výřez a nemáš na fotce představu o velikosti místnosti. Stejně tak nevhodné na výlety, kdy stojíš před hradem a musíš jít 200 metrů dozadu, abys ho měl na fotce celý (trochu přehnáno). Ač paradoxně, u kompaktu, který chceš nosit stále s sebou, není kvalita fotky klíčová. Pokud jdeš fotit kalendář, vezmeš si zrcadlovku. Ale v tomto případě je důležitá funkčnost a mobilita. Tzn. opravdu široké ohnisko a aby byl foťák co nejmenší a nejlehčí. Tvoje zmiňované výhody, že si můžeš vzít předsádku a připojit externí blesk, apod. jsou úplně irelevantní. Kdybys totiž chtěl s sebou vláčit všechno toto další harampádí, tak rovnou můžeš nosit zrcadlovku. Takže můj názor je, že jsi měl to ohnisko 28 postavit jako základ a z toho neustoupit. A nebo počkat... Panasonic konečně pochopil poptávku a připravuje model, kde ohnisko začíná na 22 a s jen 2x zoomem. Tělo je naprosto kompaktní a celý objektiv schován v těle, navíc nepochopitelně tenkém...

 2. 2 Libor Foltýnek 09.04.08, 08:05:44
  FB

  [2] P.S. Kreativní režimy jsou právě ty A/T/M, od toho, že se v nich můžeš vyřádit. Také jsem si to pletl (tohle smaž taky ;))

 3. 3 Libor Foltýnek 09.04.08, 08:09:01
  FB

  Chválím volbu, Canon foťáky umí :-)
  Můžu se zeptat, jaký soft jsi k tomu dostal na převod RAWu? Já mám Digital Photo Professional (ale to bylo k jinému foťáku), ten je na první pohled děsný, ale pak jsem našel, že se dá nastavovat víc věcí jako třeba v Photoshop Elements (musí se poklikat na obrázek).
  Další výborný program na převod z RAWu je Zoner Photo Studio, umí dokonce přímo aplikovat HDR - rozšíření dynamiky snímku. Používám ho k plné spokojenosti

 4. 4 Mark Given 09.04.08, 09:28:36
  FB

  1. gratulace - super volba
  2. chybka - ne (ekvivalent 28-210) ale 35-210
  3. na raw rozhodne Adobe Photoshop CS3 (umi i multiple batch), na noise CS3 nebo Neat Image (zoner nebo acdse pro pouze pro perview rawu)
  4. pokud predsadku tak Raynox od 185' fishe eye (ekvivalent tak 7mm), nebo 0.7x a maximalne tele cca 450mm ;o) hmotnost +0.5kg ;)

 5. 5 Radek Hulán 09.04.08, 10:13:03

  [1] fotka v interiéru se dá řešit právě tou předsádkou, jinak architekturu téměř nefotím, preferuji lidi a obecně "malé věci"... Jak jsem psal, každý kompakt je kompromis, ohnisko od 35mm mi opravdu vadí, a nebylo to rozhodnutí 90% pro G9 a 10% pro LX2, spíše 51% pro G9 a 49% pro LX2. Nejraději bych zde měl oba :-)

  G9 se ale více přiblížila (s předsádkou) "univerzálu", plus má opravdu lepší zpracování těla / ovládání (velice důležité), připojitelný externí blesk a lepší je "pocit" z ní. I to rozhoduje. Ono kdyby Canon nabídnul u G9 objektiv 28-120, tak tím zabije prodej levnějších zrcadlovek pro hodně velkou skupinu lidí ;)

 6. 6 rudo rudo 09.04.08, 16:09:02
  FB

  [1]
  28 ohnisko je mozno dobry udaj na meranie penisov, kto ma lepsi fotak podla udajov na papieri.
  ludskemu oku je najblizsia 50. 35 je tak akurat.
  G9 je vynikajuca volba, sam si tento fotak plaujem kupit.
  vynikajuca kresba, skvele ovladanie, velmi solidne telo. asi najlepsi kompakt, ktory sa dnes da kupit.
  este keby nenahanali MPx, tak by to bolo ok, rovnako dobre fotky na tomto snimaci by sa dali urobit pri 6mpx.
  ak by ukladala do raw g7 /10mpx/, posluzi rovnako dobre, mozno este lepsie.
  predsadku by som nejakym harampadim nenazval.

 7. 7 Jakub Karásek 09.04.08, 16:22:17
  FB

  Koukám, že už na ISO 100 je tam dost nepříjemný šum, ISO 200 už je podle mě použitelné jen v případě nouze (asi tak jako ISO 1600 na mé 400D), ISO 400 a výše už absolutně nepoužitelné. Ale tak je jasné, že od obyčejného kompaktu se nemůžou chtít fotky jako ze zrcadlovky a nenáročnému cvakalovi to jistě splní požadovaný účel...

 8. 8 Michal Hudec 09.04.08, 16:47:05
  FB

  Zdravím Radku a osobně gratuluji ke koupi G9.

  V kompaktech jste si snad nemohl vybrat lépe. Já osobně již rok vlastním G7, tedy strašího bráchu, který sice neumí RAW, ale i přes tuto absenci si nemohu nikterak stěžovat a s aparátkem jsem velmi spokojený. Jeho kovové tělo ho oproti svým soukmenovcům, staví o třídu výše a jak bylo v jedné recenzi kdysi napsáno o G7, je to kompakt s ambicemi zrcadlovky.

  Dnes jsem si udělal radost a doobjednal jsem si stativ. Tak že mohu konečně začít fotit noční město a jiné fotky, kde využiji dlouhou expozici :-).

 9. 9 Radek Hulán 09.04.08, 16:54:52

  [8] musíš brát do úvahy špatné osvětlení a opravdu dlouhou dobu expozice (1/10s), a také rozlišení 4000x3000, z něhož je pouze výřez 550x550. Když to člověk vytiskne na 10x15, tak i ISO 400 je velice dobře použitelné (po drobném odstranění šumu třeba v Adobe Lightroom).

 10. 10 K. J. 09.04.08, 21:11:57
  FB

  Tak nakonec Canon, škoda. Doufám, že jste se moji radou týkající se značky Fujifilm alespoň trošku zabýval. I když je fakt, že v kategorii kompaktů by vám tam zřejmě žádný nevyhovoval, musel byste tak do větších. V každém případě Fujifilm má zřejmě nejlepší CCD čipy na světě.

 11. 11 Jarolím Žáček 10.04.08, 00:33:16
  FB

  Ohnisko 28mm oproti 35mm nie je až taký brutálny rozdiel a dokupovať predsádku neodporúčam - 1. cena je podľa mňa prehnaná, 2. kvalita sa zhorší kedže pridávame ďalší optický člen (+ pridá sa aberácia).
  Ja keď som mal Canon S3 tak som to riešil veľmi jednoducho u statických záberov - urobil som si panorámu a free softíkom Hugin to ľahko spojíš dokopy.
  ISO 400 - vyzerá celkom v pohode ale už je to na hrane.

  Radek - ako si spokojný s výdržou bateriek? V recenzii som videl že to nie je žiadna sláva.

  RAW - u kompaktov myslím zbytočná vec :) ale pomôže ak náhodou zle nastavíš vyváženie bielej, prípadne ak sa chceš pohrať s redukciou šumu.

 12. 12 Jarolím Žáček 10.04.08, 00:36:05
  FB

  Ja používam ISO 1600 v pohode so svetelným objektívom. Je to veľmi použiteľné a viacmenej ISO 3200 používam len v nutnosti.

 13. 13 Jarolím Žáček 10.04.08, 00:40:23
  FB

  Digital Photo Professional od canonu vie veľa vecí, aj upravovať krivky ;-) má svoje výhody a používam ho dosť často.
  Adobe Lightroom a Photoshop CS3 je dobrá alternatíva keď sa chcem s RAWom vyblázniť.

 14. 14 Radek Hulán 10.04.08, 01:57:08

  [14] to možná ano, ale u G9 je nějaký ZoomBrowser, a to je hrozná věc. ACDSee Pro 2 nebo Adobe Lightroom je řádově lepší.

 15. 15 Radek Hulán 12.04.08, 16:45:55

  Drobný update - zakoupil jsem k foťáku ještě Canon SpeedLite 430EX externí blesk ( http://www.aaron.cz/produkty/canon-blesk-externi-speedlite-430ex... ) a maximální spokojenost, G9 s ním plně spolupracuje, od automatického nastavení zoomu, TTL měření, funguje i high-speed sync. Prostě ten kompakt spolupracuje jako pravá zrcadlovka. :-)

  Na Canon G9 (+ 430EX) je moc pěkné, že je v něm podobná profi EOS elektronika jako u zrcadlovek (RAW, devítibodový zaostřovací systém, rychlý procesor), ale v podstatně menším kompaktním obalu (takže neleží 99% času doma ve skříni, jako objemově velké zrcadlovky, ale dá se nosit). Objektiv / CCD má samozřejmě vyšší šum při špatném osvětlení, to je jasné, ale blesk to řeší (to světlo dodá). G9 je prostě profi fotoaparát, a mám je čím dál raději. Dělá vynikající snímky. :-)

 16. 16 Jakub Karásek 13.04.08, 17:05:51
  FB

  [10] Já to beru, koneckonců na kompakt jsem nějakou dobu fotil také. Ale jsem zvyklý na zrcadlovku (byť vlastně nejnižší řadu) a tam je šum řádově jinde. Koneckonců 12 Mpix na takhle malý čip je hrozně moc, podle mě by bohatě stačilo 6 Mpix (kdo s kompaktem bude dělat papírové zvětšeniny větší než 20x30, ve většině případů to bude 9x13, možná 10x15 do rodinného alba), kde by navíc šum byl znatelně menší. Každopádně, vzhledem k tomu, že to foťák umožňuje, doporučuji fotit do RAWu, z něhož se šum (a jiné problémy) odstraňuje přeci jen o poznání lépe než z JPEGu... Každopádně přeji, ať foťák dobře slouží ;-) Pravda je, že z kompaktů je to jedna z nejlepších možných voleb (s vyjímkou kompaktů Fuji, které jsou o poznání lepší, leč v ČR značně nedoceněné).

 17. 17 Jaroslav Ehl 14.04.08, 15:14:40
  FB

  Nebudu se poustet do rozebirani nicnerikajicich slovnich spojeni jako je "profi fotoaparat, ci objemove velka zrdcadlovka).
  Kazdopadne kompakt je vzdy o kompromisech a je primarne urcen pro foceni v optimalnich podminkach kde diky velikosti cipu a kratkych ohn. vzdalenosti lze dosahnout velikosti ktere ho predurcuji ke kazdodenimu noseni v kapse.
  Kdyz se divam na zde zminenou G9, nevim pro koho je konkretne urcena, protoze velikosti zacina konkurovat D40 od nikonu a cenove jsou oba plne srovnatelne.
  G9 106,4 x 71,9 x 42,5 mm vs D40 126 x 94 x 64 mm.
  Kompakt zrdcadlo prijemne doplnuje, takze by mel byt maly a levny. Na vsechno ostatni je tu zrdcadlo ktere pri dnesnich cenach a velikostech poskytne vynikajici vystup a pohodli.
  Pro priklad D40 + sigma 30/1,4. (kamaradova galerie, ten bez D40 neda ani ranu). http://marify.wu.cz/Adelka/m12/page.html...

 18. 18 Radek Hulán 15.04.08, 10:38:12

  [18] tak zrovna Nikon D40 bych jako povedenou zrcadlovku neuváděl, s objektivem je výrazně větší než jakýkoliv kompakt, jen 3bodový zaostřovací systém, pomalá elektronika.. Vyzkoušej si někdy Canon G9 ;)

  Podle mého názoru první slušnější zrcadlovka začíná u Canonu 400D.

 19. 19 Radim Krofta 15.04.08, 18:11:21
  FB

  G9 = nejlepší kompakt na trhu - bezesporu.
  Rozhodně ale nemůže konkurovat kvalitě fotografií a hlavně rozsahem použití jakékoliv zrcadlovce, která je v současnoti na trhu. Porovnání by vydalo na celý článek, proto jen můj stručný a skromný názor: Chcete se opravdu věnovat focení? ANO? Kupte si 400/450D a neprohloupíte. Jakýkoliv kompakt Vás nikdy nenaučí fotit a profesionální snímek s ním prakticky neuděláte. Po čase stejně začnete pokukovat po něčem ovladatelnějším (40D nebo mnohem lépe Nikon D200)[19]

 20. 20 Jarolím Žáček 15.04.08, 23:43:58
  FB

  [16] No by si sa divil ale ja nosím zrkadlovku so sebou skoro všade čo sa mi u kompaktu nestávalo :D

 21. 21 Jarolím Žáček 15.04.08, 23:55:30
  FB

  [19] Je ťažké hádať sa čo je dobrá lacná zrkadlovka lebo je to veľmi subjektívne. D40 je v pohode podľa mňa aj keď vôbec nie pre mňa. Skúšal som fotiť aj 400D od canonu ale nebolo to nič extra ;-)

  G9 je veľmi dobrá voľba.

 22. 22 Beniak Marek 16.04.08, 00:26:51
  FB

  [22] Nikon D40 je zrcadlovka pro úplné začátečníky. Je zde sice možnost plného manuálního nastavování, ale vůbec se s ním nepočítá, jelikož kvůli téměř všemu nastavování se musí do menu. Canon eos 400D je v tomto ohledu mnohem propracovanější, nemluvě o devítibodovém měření, které se využije při AFS (servo) kdy potřebuji mít nějaký ostřící bod na objektu a do toho komponovat (nejvíc se využije u sportu). U Canonu je také mnohem propracovanější displej, který se zhasíná po přiložení oka k hledáčku (použito i u Nikonu D60).
  Canon je však slabý v setovém objektivu, který určitě doporučuji nahradit např. Sigmou 17-70 f/2.8-4, 18-50 f/2.8 nebo Tamronem 17-50 f/2.8.

 23. 23 Radek Hulán 16.04.08, 00:36:26

  [20] tak ještě jednou pro nechápavé: Canon G9 "kompakt" má výrazně lepší elektroniku a ovládání (převzatou z EOS řady) než třeba Nikon D40. Ano, menší objektiv /CCD má vyšší šum, ale to je celé, vše ostatní je lepší. Pokud použiju externí blesk, nemusí nikoho šum při vysokém ISO zajímat, protože použiju ISO 100.

  Profík s tímto "kompaktem" udělá profi snímky, a amatérovi naopak nepomůže ani Canon EOS 40D + 17 - 85 IS za 35.000 Kč. Pokud někdo chce tahat plastovou zrcadlovku, protože "jen na ní se dají udělat super fotky", tak je to pokrytec a amatér.

  A pokud někdo nechápe, že tahat relativně malý 320g Canon G9 v kapse versus 1kg zrcadlovku ve speciálním batohu je rozdíl, tak je to dvojnásobný XYZ.

  Jak jsem psal dříve, ve 12 letech jsem fotil na kinofilm se zrcadlovkou, ve druhé ruce expozimetr, fotky si dělal doma sám v "černé komoře" (černobílé, později i barevné), pak jsem přešel na digitál (jedna z prvních digitálních zrcadlovek od Canonu - D30, poté 60D), ale posledních pár let mě to nějak přestalo brát.

  Hromadu momentů člověk prošvihne proto, že nemá foťák u sebe, a velkou těžkou zrcadlovku většinou nemá, a lepší nějaká fotka s určitým šumem než žádná fotka bez šumu.

  To je jedno ze základních pravidel, k němuž jsem dospěl...

 24. 24 mpx 16.04.08, 04:08:32
  FB

  Nemít foťák u sebe? I na to je tu řešení - foťák v hodinkách.

  http://www.geekalerts.com/cell-phone-watch-with-camera-and-bluetooth/...

  Sice jen 1.3 megapixelu a "kvalita" asi stejná jako u fotomobilů, ale je ještě více při ruce, než fotomobil (on to vlastně je zárověň i mobil :)

  Možná něco podobného vyrábí i více výrobců, takže to co jsem našel nemusí být to nejlepší dostupné ...

  Ale je pravda, že kompakt udělá mnohem kvalitnější fotky, než fotomobil nebo podobné mrňavé přístroje.

 25. 25 Miček Ladislav 04.05.08, 01:01:45
  FB

  Přístroj Canon G9 vlastním od začátku prosince 2007 a nafotil jsem s ním zatím asi tisícovku obrázků. Koupil jsem ho jako "pokračovatele" Panasonicu DMC LC5, který měl objektiv Summicron 2/33-100. Prvním dojmem z nového přístroje bylo zklamání. Panasonic, i když jenom "čtyřmegový", má skvělou optiku a to se ve srovnání projevuje. Fotoaparát z roku 2002 (tehdy stál bez desetikoruny 35 000,-) dodnes slouží a má na kontě cca 15 tisíc snímků. Na monitoru PC o velikosti 21´je znát mnohem jemnější kresba a větší bohatství polotónů ve srovnání s Canonem. Vývoj se ale zastavit nedá, rozhodují megapixely a Canon G9 se mi dnes jeví jako jediný univerzální kompakt na trhu. Skvělá je možnost plně manuálního provozu. Nesouhlasím však s formulací, že se jedná o přístroj "profi". Tam je z kompaktů dnes jedině Leica M8. Cena nad 100 tis. Kč je však skutečně profesionální... Proto se dnes G9 jeví jako solidní přístroj pro člověka s průměrnými příjmy, se zájmem o fotografování a s nechutí tahat s sebou rozměrnou zrcadlovku. Líbily se mi Vaše fotky zátiší a detailů; je vidět, že umíte. Přeji spoustu pěkných snímků!

 26. 26 Jiří Kačer 04.06.08, 21:45:49
  FB

  Je to vcelku prosté.Komu vyhovuje ohnisko 35-210 ať si přístroj koupí.Komu ne,ať se poohlédne po něčem jiném.Ze zkušenosti vím,že na různých fórech se místo focení realizují různí lidé,kteří stejně nikdy nic nekoupí,nikdy pořádnou fotku neudělali a věčně budou diskutovat o ideálním přístroji.Ideální neexistuje!Pokud jsou vaše nároky vysoké sáhměte hlouběji do peněženky a kupte si místo tohoto žvanění třeba nějaký Full Frame :-o)).Myslím.že G9 je slušný kompakt i pro vážnou práci,ale s jistým omezením.Nemůžete od něj očekávat,že plně nahradí zrcadlovku s výměnnými objektivy.Kdo umí ,ten udělá dobrou fotku téměř se vším.Dobré světlo.Kacer

 27. 27 Jiří Kačer 04.06.08, 21:59:03
  FB

  [24] [20] Otázka je však,co vy považujete za profesionální snímek :-o)).Focením se živím a vím o čem mluvím

 28. 28 Jiří Kačer 04.06.08, 22:23:19
  FB

  Pro informaci:Nejsou profesionální a neprofesionální fotky! Jsou jen dobré a špatné.Profesionální je každá,která se dá někam prodat ale to neznamená,že je dobrá.Prolistuje noviny a časopisy a podívejte se kolik je dobrých a kolik je tam sraček.Kačer

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem