Vybírám foťák: "profi" kompakt

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Vybírám foťák: "profi" kompakt

Vybírám si nový foťák, a mám na něj takové hodně specifické požadavky. Potřebuji hlavně širokoúhlý objektiv (minimální ohnisko do 28mm), slušnou světelnost objektivu, použitelný vestavěný blesk do cca 4m, možnost manuálního ovládání, a miniaturní rozměry. Je mi jasné, že uvedené požadavky se navzájem vylučují, takže se jedná o nalezení kompromisu.

Vhodná je i podpora pro RAW formát, optický hledáček, napájení pomocí LiOn akumulátoru (nikoliv baterie), nutná je podpora pro ruční vyvážení bílé.

Vylučovací metodou jsem dospěl k modelu Panasonic DMC-LX2. Pokud máte s tímto foťákem nějaké praktické zkušenosti, tak je prosím uveďte do komentářů, popřípadě pokud máte tip na něco jiného, co požadavky splňuje (třeba Panasonic TZ3 / TZ5 pokládám za výrazně horší pro mé potřeby).

Jediné, co mě vlastně odrazuje od okamžité objednávky na LX2, je možný nástup LX3. :-)

Panasonic DMC-LX2

Komentáře

 1. 1 Pavel Kratochvíl 06.04.08, 09:25:40
  FB

  Z těch lepších bych ještě doporučil Leica D-Lux 3
  http://www.dpreview.com/reviews/specs/Leica/leica_dlux3.asp...
  Nebo z těch hodně drahých Panasonic DMC-LC1EG-K. Ale pokud chceš kvalitní obraz tak bych spíš doporučoval Olympuse E-400 nebo jinou malou zrcadlovku.

 2. 2 Radek Hulán 06.04.08, 10:08:11

  [1] Leica D-Lux 3 je naprosto identická na Panasonic DMC-LX2, je tam jen jiná značka na krytu a o 30% vyšší cena ;)

  On Panasonic LX2 dost těžko hledá konkurenci, má veškeré funkce profi DSLR, ale v miniaturním těle. Je doporučován i jako druhý foťák pro profesionála, když nechce tahat DSLR..

  Jinak Olympus E-410 je samozřejmě skvělá věc, ale zhruba 2x těžší než uvedený Panasonic. To už není na strčení do kapsičky u kalhot... I když je možné, že to na Olympus E-410 nakonec dopadne (a na kapsičku od kalhot si nechám současný Sony DSCP-P200), současná cena s 2x objektivem je hodně lákavá...

 3. 3 Peter Domanik 06.04.08, 11:05:03
  FB

  [3] Dobrý deň. Skúste sa ešte pozrieť na Ricoh Caplio GX100. Má širší a svetelnejší objektív ako LX2, ale na druhú stranu aj horšiu kvalitu obrazu. To je však zanedbatelné, pretože nepredpokladám, že budete pracovať s 10MPX fotkami (pozor nemyslím tým fotenie v takom rozlíšení). Neviem, ale ako je to s dostupnosťou v ČR. http://www.dpreview.com/reviews/ricohgx100/...

 4. 4 Zdeněk Přikryl 06.04.08, 11:06:10
  FB

  pokud ti pořád stačí i P200, pak bych novej kompakt asi neřešil...
  jinak bych se určitě podíval na Sigmu DP1 - P200 bych pak klidně vyměnil za "mjúčko" od Olympusu - ten klid neřešit obal, déšť, pády...

 5. 5 Martin Mooz 06.04.08, 11:41:32
  FB

  LX2 má známý a je s ním maximálně spokojený... Já ho držel několikrát v ruce a fotilo se s ním pěkně, ale výsledné fotky jsem bohužel neviděl

 6. 6 Martin Ondriaš 06.04.08, 14:43:54
  FB

  A, pozeral si už Canon G9? Kvalitou obrazu, a svetelnosťou, by mal byť na tom v praxi ešte lepšie, ako tento panasonic, ktorý je síce super, ale má jednu chybu, nemá optický hladáčik. (tá G9-ina má) nirkto síce vraví, že optický hladáčik na kopmakte je zbytočnosť, myslel som si to aj ja, ale iba do chvíle, kým som neprišiel na pláž, kde sa to brutálne ostré slnko, neodrážalo len od vody, ale aj od toho bieleho piesku - vtedy som fakt nadával jak chorá vrana, že prečo musím pozerať len do toho displeja, na ktorom toho teda veľa vidieť nebolo...(panasonic xf7)
  ...mimochodom, RICOCH si už pozeral?

 7. 7 Peter Kotrčka 06.04.08, 16:04:03

  panasonic dosť šumí (prakicky všetky už od ISO 100). leica nie je úplná kópia, líšia sa trošku spracovaním JPG - ale čip aj optika je identický, RAW z toho bude taký istý.

 8. 8 Denis 06.04.08, 16:43:16
  FB

  Já mám starší model (TZ1) a mohu potvrdit, že určitý problém se šumem tam je. V ostatních ohledech je to ale vynikající foťák. A to říkám přesto, že jsem hodně dlouho fotil na kinofilm (kdysi i blbnul v temné komoře). Možná to už u novějších modelů vylepšili.

 9. 9 K. J. 06.04.08, 17:58:51
  FB

  Podívejte se ještě na stránky Fujifilmu, jestli tam nenajdete pro vás dobrý model. Fujifilm je dobrá značka.

  A pak perfektní je tento článek:

  http://technet.idnes.cz/vybirame-fotak-pod-stromecek-od-kompaktu-k-zrcadlovce-komplexni-radce-1et-/tec_foto.asp?c=A071219_135848_tec_foto_jlb...

 10. 10 Tomáš Kafka 06.04.08, 18:09:05
  FB

  LX2 mám také v hladáčku, myslím že výbavou naprosto utekl konkurentům, ale bohužel opravdu hodně šumí (zkoušel jsem ho na prodejně a v šeru v 1:1 rastr šumu naprosto dominuje před detaily obrazu, vypadá to spíše jako z fotomobilu - hodně megapixelů a snímač 1x1mm).
  16:9 je nádherný formát, a 28mm ohnisko nemá konkurenci. Ovládání se taky povedlo, dva 5tisměrné prvky znamenají, že téměř není nutné lézt do menu a tak je to pohotové skoro jako zrcadlovka.
  Ve dne je to nádhera a není lepšího, ale do interiéru je to fakt spíš na momentky tištěné do 9x13, kde je důležitější důkaz faktu, že pepa opravdu umí stát na hlavě, než kvalita obrazu. A proto ještě pořád váhám zda se neobjeví něco lepšího.

 11. 11 Radek Hulán 06.04.08, 18:42:05

  [13] to je přece záležitost ISO, při ISO 1600 šumí naprosto každý CCD chip, to není problém foťáku jako takového. Chce to nastavit si max ISO 400, stativ a delší dobu expozice...

 12. 12 Przemek Chodura 06.04.08, 19:35:43
  FB

  O fotografii se trochu zajímám, tak snad si, Radku, necháte poradit.

  Neexistuje nic jako profesionální kompakt, tedy ty uvozovky tam máte správně. Ten podstatný rozdíl je ve velikosti snímače (a s ní souvisejícím šumem) a optice. Je třeba se proto rozhodnout co od foťáku požadujete.
  Jestli chcete dělat super fotky na formát A4, nemá moc cenu si kupovat kompakt, zrcadlo je jasná volba. Pokud chcete jen dokumentovat nějakou tu dovolenou a mít je jen v PC popř. na fotkách 10x15, nemá naopak moc cenu kupovat si zrcadlo.

  Co se týče kompaktu, tak u toho bych to nějak moc nehrotil. Já sám mám jako druhý foťák stařičký IXUS 400 a pro výše zmíněné potřeby slouží dobře. Vleze se do kapsičky u kalhot, cvakat umí a výstup nezabírá desítky MB. Takže pokud opravdu chcete vyměnit kompakt, pak doporučuju se spíše poohlédnout po něčem odolném (např. zmiňované Mjučka by nemusely být katastrofální). Nehleděl bych moc na takové věci jako je počet Mpix nebo maximální ISO - to vše jsou reklamní triky, které v praxi pro tuto kategorii nemají moc význam (jak jsem již řekl, pro 10x15 stačí i můj 4Mpix, který i tak nevyužívám naplno).

  Obecně by se ale dalo říci, že parametry jsou jedna věc. Druhou pak je objektivní kvalita optiky, snímače a subjektivní pocit z foťáku.

  Před rokem jsem vybíral zrcadlovku, nakonec jsem vybral Samsung GX-10 (=Pentax K10D). V úvahu tehdy ještě přícházelo nějaké řešení od Olympusu a Canon 350D (později 400D), Nikoňácká D80 už byla trošku moc drahá. A i tady záleželo hodně na subjektivním pocitu a určení priorit. V téhle kategorii nelze objektivně říci, nejlepší je XY a nejhorší YZ. Každopádně doporučuju vybírat dlouho a případně si i foťáky ošahat. Výhodnost mého výběru pro mně se ukázala až když sem vzal do ruky zmíněný Canon 400D. Titěrný grip, který se mi strašně blbě držel. Jeden prst byl nadměrně zatěžován a po chvilce to začlo být krajně nepříjemné. Takže miniaturní řešení nemusí být nutně řešení ideální. Navíc cela miniaturizace těla bude na nic, když si k tělu pořídíte teleobjektiv :-)

  Ještě k Panasonicu a Leice. Pokud foťáky nesjíždí ze stejné linky, šel bych asi do Leicy. Ono parametry mohou být identické, ale jde také o kvalitu provedení. Řekl bych že Leica bude o něco kvalitnější ;-)

  Každopádně hodně štěstí při výběru!

 13. 13 Radek Hulán 06.04.08, 19:41:02

  [15] to, že nepíšu o fotografování neznamená, že z ním nemám zkušenosti ;) A když chci "profi" kompakt, vím proč... Ve 12 letech jsem fotil na kinofilm se zrcadlovkou, ve druhé ruce expozimetr, fotky si dělal doma sám v "černé komoře" (černobílé, později i barevné), pak jsem přešel na digitál (jedna z prvních digitálních zrcadlovek od Canonu - D30, poté 60D), ale posledních pár let mě to nějak přestalo brát.

  Hromadu momentů člověk prošvihne proto, že nemá foťák u sebe, a velkou těžkou zrcadlovku většinou nemá, a lepší nějaká fotka s určitým šumem než žádná fotka bez šumu.

  To je jedno ze základních pravidel, k němuž jsem dospěl...

 14. 14 Przemek Chodura 06.04.08, 20:52:43
  FB

  [16] pravda, proto jsem ještě toho IXUSe nevyhodil... :-) Počet Mpix a míru možnosti manuálního nastavení bych ale pak u cvakátka moc neřešil, hlavně aby ty výlety přežilo :-) No a ani sebemenší zrcadlovku bych za cvakátko nepovažoval

  Jinak k Olympusu, já ho zavrhnul právě kvůli formátu 4:3 a taky mi tehdy přišlo že Pentax toho nabízí za ty peníze víc, jak co se týče funkcí tak co se týče starších skel atd. Možná se situace už změnila, ale znova bych připomněl tu miniaturizaci. Ne vždycky to musí být výhra, obzvlášť když pak na to našroubuješ velké a těžké kvalitní tele ;-) Nemůžu ti doporučit žádný konkrétní model, každý má jine ruce a každý preferuje něco jiného...

 15. 15 Mark Given 06.04.08, 23:47:20
  FB

  [14] predem zareaguju na to ze sumi kazej ccd (cmos) pri 1600iso. Ano to je pravda, ale problem je spis ve velikosti cipu, kde pri miniaturnich velikostech jako ma LX2.
  Ja chtel LX2 koupit dceri k 6 narozkam, ale nakonec zene odesla jeji starsi leica a tak mala zatim utrela a resil sem manzelku;o) Jenze tam najednou rozhodla velikost nad manualnimy rezimy. Bohuzel jsem nesehnal nic rozumneho s 28mm co by zaroven melo hledacek a tak sem sel po necem stejne malem jako byla ta leika a nakonec pdala volba na FX100. Ale predtim jsem si domu pujcil od panasonicu jeste LX2 a TZ2 (to druhe sem zavrh pro velikost a prinos ultrazoomu u tak maleho tela je skoro nulovej). Takze LX2 muzu hodnotit jako velmi dobrou volbu na fotky za hezkeho pocasi, kresba lepsi v 28 mm jak v 100mm. Tam bych rek, ze jak LX2 tak FX100 dost ztracej. Pruser nastava tam, kde je nAutne pouzit vetsi iso jak 200, strasne moc narusta sum v chrome, takze pokud je mozne, volit delsi cas. Jinak v primem srovnani LX2 vs FX100 vyslo tak na stejno, na LX2 se mi libil sirokouhlej displej, ale namonec zas tak slava to neni, protoze vetsina lidi preferuje 3:2 (takze na FX2 sou pruhy zboku na FX100 shora a dola). Co mi tochu vadilo byla extremni pomalost u foceni s bleskem (zhejckanost z externiho blesku), ale to je bohuzel obecna vlastnoast kompaktu vcetne zde zminovane G9 od canonu (klterou bych ti asi nedoporucil, protoze je to krava majici kompromisni vlastnosti nedosahujici kvalit levne zrcadlovky). Jo jester jedna vec co mi trochu vadila na LX2, nema moc dobre vyresenou ochranu objektivu, je to reseno divnou plastovou krytkou, kterou musis mit privazanou na foktaku, jinak ji nekde nechas. Samozrejme vyhoda LX2 neni az tak v manualnim modu jako v RAWu, kde se da preci jen lepe delat korekce nez u JPGu z te FX100. S 16 GB SDHC se to da v nouzi pouzit i na video, ktere je pomerne koukatelne v 1:1 velikosti. Ma to 30fps a rozliseni sirokouhleho palu (samozrejme bez pulsnimku - ale na pc to tak je lepe), Pokud si ale pamatuju, nezoomovalo to u toho. No tak to shrnu , pokud ti nevadi vetsi tloustka a krytka objektivu a absence hledacku, tak do toho jdi, je to to nejmensi co bych doporucil s 28mm jako pohotovej kompakt na lyze, kolo ci zene do kabelky. A nebo pockej na novej model, protoze tenhle je uz pomerne starej ;) A pokud bys chtel cenovou bombu, tak vem z kasy DMC-FX100 kterej maj ze zahdadnejch duvodu za 5.200 kc (coz je o vice jak 2000 levnejsi jak bezne koupis). jen je v sede a ne v te hezci cerne.

  Jo posledni drobnost, bacha na rozdil od zrcadlovek to ma vzadu nejake plastove plexi, takze je to silene citlive na podrapani displeje.

 16. 16 Jirka Jirout 07.04.08, 09:31:29
  FB

  Možná to je trochu úlet, ale co se podívat na Leicu M8? Pak by ani ty uvozovky u "profesionální" nebyly třeba... I s tím 1.33x prodloužením by se tam dalo jít ještě na podstatně širší ohnisko než 28mm, je to snesitelně velké, bleskově rychlé, vydrží to skoro vše, životnost se dá také očekávat značná... Stojí "o trochu" víc, ale pokud člověk ty peníze může postrádat a chce kvalitu v malé krabičce, asi není nic lepšího.

 17. 17 Pezda Michael 07.04.08, 10:20:50
  FB

  Ahoj Radku.
  Dva roky jsem vlastníkem LX-1 a vpodstatě mohu zdejším dát za pravdu v tom, že Panasonicové mají problém se šumem v temnějších scénách a vyšším ISO. Jinak ale jsou fotky naprosto skvělé, za ty peníze (tehdy 10tkč) toho opravdu nelituji. Navíc z 90% fotím ve formátu 16:9, fotografie nechávám vyvolávat ve Fotostaru a jsem maximálně spokojený.

 18. 18 Michal Mikulec 07.04.08, 11:53:04
  FB

  Mám LX2 a zkoušel jsem i velice podobný model DMC-TZ3EG. LX2 je vybaven více funkcemi, z těch co používám např. manual zoom a zámek Auto Focus a Auto Expozice. Další řekl bych velkou výhodu LX2 oproti DMC-TZ3EG je širokoúhlý CCD. Zápory LX2 jsou: 1. malý zoomu (4x oproti 10x u DMC-TZ3EG) a za 2. objektiv, který nezajíždí do těla fotoaparátu, což zhoršuje jeho kompatnost. Jinak jsem s LX2 velice spokojen.

 19. 19 Maes Troll 07.04.08, 12:17:50
  FB

  [14] Bohužel LX2 šumí a to dost i při ISO200. Ja si ho vyzkoušel a nekoupil bych si ho. Zbytečně moc pixelu na malý čip. Manželce bych ho koupil, ale ty jsi technoid a nebudeš s ním spokojen, bohužel v současné době něco jako "profi" kompakt prostě neexistuje, pro mne až moc kompromisu. Řešil jsem to začátkem roku, vzdal jsem to a pořád sebou tahám EOS 40D.

 20. 20 Maes Troll 07.04.08, 12:21:15
  FB

  [19] Tenhle foťáček bych si chtěl vyzkoušet, bohužel cena je vážně "trošku" mimo.

 21. 21 Roman Hrabuša 07.04.08, 13:15:17
  FB

  [21] TZ3 má tiež širokouhlý objektív (na krátkom ohnisku 28mm).

  Môj pocit z foťákov Panasonic je ten, že na papieri majú skvelé parametre, ale fotky za veľa nestoja.

  Zhruba pred rokom som kupoval TZ3. Chcel som jednoduchý kompaktný automat použiteľný v rôznych situáciách. Teda veľký rozsah ohniskových vzdialeností začínajúci na 28mm, kompaktné rozmery, účinný optický stabilizátor... Najlepšie mi vyšiel TZ3. Kúpil som ho za cca 16.000,-Sk, predal som staré Casio za 1.900,-Sk a po prvom fotení na večernej párty ma skoro porazilo. Kvalita fotiek bola o niekoľko tried horšia oproti fotkám, čo som z podobných akcií spravil s tým starým 5Mpix Casiom. Brutálny šum a jeho následné agresívne vyhladzovanie softérom foťáku, to je základná charakteristika tohto foťáku.

  Tento LX2 by mohol ujsť, keby mal rozlíšenie maximálne takých 5Mpix. 10Mpix je pre takýto kompakt absurdita prispievajúca k nižšej kvalite fotiek.

 22. 22 Radek Hulán 07.04.08, 13:38:34

  [24] neviděl jsi, ale hodnotíš. Úsměvné. Přečti si nějaké recenze na LX2:

  http://www.dpreview.com/reviews/panasoniclx2/...
  http://www.dcresource.com/reviews/panasonic/dmc_lx2-review/...

  Při focení na digitálu je hodně lidí "překvapeno" šumem. Nicméně, to je základní vlastnost CCD prvku. Některé značky nenabízejí ani více než ISO 400, protože fotky s ISO 800 a vyšším nestojí za nic. To není problém Panasonicu, ale VLASTNOST CCD prvku.

  Řešení je jednoduché - nastavit si ručně ISO 100 či ISO 200 a nenechávat to na automatice, která tam hodí klidně ISO 1600... Představa, že 10Mpx čip musí mít vyšší šum než 5Mpx je také velice úsměvná (přesto mezi fotoamatáry v ČR, jak čtu diskuse, hojně rozšířená). Základem dobré fotky je manuální kontrola expozice, ISO, vyvážení bílé. A případně stativ.

 23. 23 Michal Mikulec 07.04.08, 13:49:36
  FB

  [24] já jsem psal širokoúhlý čip. Tedy je-li osvícena celá plocha čipu má fotka rozměry 16:9 s Mpixely čipu.TZ3 ořízne vršek a spodek čímž dojde k poměru stran 16:9 ale se ztrátou pixelů.
  Jinak co se týče šumu musím souhlasit. Zvolil jsem stříbrnou barvu těla abych snížil šum způsobený teplem ale nevím zda se to oproti černému dá zaznamenat. Možná pokud bych nechal oba déle na slunci.

 24. 24 Pezda Michael 07.04.08, 14:14:49
  FB

  [25] Tak tak, naučil jsem se na LX-1 používat vesměs hlavně manuální nastavení a rozdíly (pozitivní) jsou znát.

 25. 25 Peter Domanik 07.04.08, 14:30:21
  FB

  [25] vždycky je lepšie mať zašumenú fotku, kde sa šum z väčšej čiasti stratí pri zmenšení, ako fotoaparátom odšumenú ale zároveň rozmazanú fotku. viď ricoh caplio gx100 vs panasonic LX2
  http://www.pbase.com/viztyger/image/80660354...

 26. 26 Radek Hulán 07.04.08, 14:33:03

  [28] také nejsem fanda "Image Sharpening" a "Noise reduction". Naštěstí se to dá na lepších aparátech vypnout, a samozřejmě fotit do RAW

 27. 27 Roman Hrabuša 07.04.08, 14:39:59
  FB

  [25] Hm, nevidel som, to je pravda, ale pravda je aj, že som hodnotil hlavne TZ3, ktorý mám. Nejaký iný Panasonic má kolegyňa a fotky z firemných osláv sú podobne nekvalitné.

  Digitálny šum je vlastnosť tak CCD, ako aj CMOS čipov, to je tiež pravda. Ja však môžem vedľa seba položiť fotku pri slabom osvetlení zo starého Casia a z TZ3 a to Casio bude vyzerať lepšie.

  Zväčšenia rozlíšenia pri zachovaní veľkosti čipu vedie k zvýšeniu digitálneho šumu. Môžeš s tým nesúhlasiť, ale je to tak.

  Recenziu na dpreview som samozrejme zbežne pozrel už predtým. S tým statívom to hádam nemyslíš vážne. Potrebuješ malý foťák do vrecka, aby ti neušli dôležité momentky a nemusel si vláčiť veľkú zrkadlovku, ale vláčiť statív, to je OK?

  Aby som bol konštruktívny a len nekritizoval – premýšľal si aj nad Fujifilm FinePix F100fd? Síce má tiež nezmyselné rozlíšenie, ale stojí za zváženie. Snímače Super CCD patria k tým lepším. Moc by chýbal RAW?

  Ak ale kúpiš ten Panasonic, tak dúfam, že bude aj recenzia, celkom by ma potešila.

 28. 28 Peter Domanik 07.04.08, 14:46:59
  FB

  [29] bohužial v tomto prípade za to môže nový venus III engine
  http://panasonic.co.jp/pavc/global/lumix/popup/behind_the_scenes_l1/vol3.html...

 29. 29 Radek Hulán 07.04.08, 14:51:06

  [31] tak ještě jednou pro nechápavé: Noise Reduction a Image Sharpening se dá vypnout

 30. 30 Štěpán Binko 07.04.08, 17:45:33

  Řešil jsem to minulý týden. Starý soňáček, druhý k zrcadlu odešel a zrcadlo se sebou tahat nedá každý den. Měl jsem požadavky na velikost, které ani LX2 nesplňuje a zase jsem byl ochoten oželet manuální nastavení a hledáček. Vyhrál Nový Nikon S600 (28mm, slušnej blesk (blesčíček), dobrá optika), ale jestli ti vyhovuje velikost LX2, pak podle mě není co řešit.... Dobrá volba.

 31. 31 David Grudl 07.04.08, 18:37:15
  FB

  Rukama mi prošlo hodně fotoaparátů, většinou vlajkové lodi různých značek a zjistil jsem, že uvažovat má smysl pouze nad značkami Canon a Nikon. Jen tyto fotoaparáty "krásně kreslí" i za snížených světelných podmínek. Jejich přednosti se obvykle nedají zachytit do technických tabulek, proto když člověk vybírá podle parametrů, má tendenci si koupit něco jiného.

  Nečetl jsem komentáře, nechci vyvolávat flame a nechci o svém názoru diskutovat. Berte to jako draze vykoupenou zkušenost.

 32. 32 Radek Hulán 07.04.08, 19:56:22

  [34] to je na zvážení, například běžný Nikon za 15.000 Kč má jen 3bodové měření expozice, skoro jako low-end za 4.000 Kč. V řadě věcí nabízí Panasonic či Olympus výrazně lepší i technickou výbavu, která má vliv na kvalitu fotek. V cenové řadě samotného těla nad 20.000 Kč bych také nebral nic jiného než Canon či Nikon, ale v běžné střední třídě to tak jasné není.

  Je to jako s auty, v cenové relaci nad 2mil Kč bude nejlepší Mercedes, ale jen blázen by si kupoval za 0.5mil Kč A170CDI... Jsou výrazně lepší auta, a značka Mercedes na zadku to nezmění.

 33. 33 Jaroslav Žabža 07.04.08, 20:31:02
  FB

  Osobně vyčkávám zahajení prodeje Sony DSC W-170. Nemá až tolik "profi" funkcí, přesto by to mohlo být "ono" ;o)

 34. 34 Václav Kovařík 07.04.08, 23:20:17
  FB

  Zdravím. Lumix LX2 mám necelý rok. Jako druhý k zrcadlovce.

  Moje zkušenoti:
  + Velká výdrž baterie
  + Výborné podsvícení
  + Kvalitní video, ale bez pauzy. Začal jsem o používat,
  přestože před koupí by mě to nenapadlo.
  - Vzhledem k šumu a "kvalitě" nemá cenu fotit do RAW (kvuli tomu jsem ho kupoval)
  - Kvalitá hrozná (vzhledem k zracadlovce). Fotím jen fotky z dovolené. Náhrada zrcadlovky není.
  - Manuální funkce zaostření je špatně ovladatelná - nepoužívám
  - Přepaluje bílou, ale to asi každý kompakt
  - Citlivé ovládací prvky a trčící objektiv - nelze nosit v kapse
  - Neskutečně, ale opravdu neskutečně pomalé připojení k počítači
  při přetahování fotek. Čtečka nutností.
  + Vysoké rozlišení se hodí k tomu, že výslednou fotku 4x zmenším
  a vypadá použitelně.
  - Nemá HDMI výstup, což považuji za podstatné k mému prezentačnímu použití.

  Závěr: Pokud bych si měl kupovat podruhé, zvolil bych odolnější, lehčí kompakt, který strčím do kapsy. Kvalita snímků stejně není a jako náhradu zrcadlovky ho stejně nepoužívám. Dokonce bych řekl, že dobrý fotomobil poslouží v podstatě stejně, respektive množina snímků, které bych ještě nefotil zrcadlovkou a už nefotil mobilem je celkem malá na to, abych LX2 nosil s sebou.

 35. 35 Beniak Marek 08.04.08, 00:09:48
  FB

  LX2 nevychází obrazově moc dobře. Neumí to pleťovou barvu a lidé občas připomínají zombie.

  Osobně mohu doporučit Canon PowerShot G9, který je dle mne nejlepší dostupný kompakt na trhu. Jelikož se prodejem fotoaparátů živím a mám možnost porovnání a testování si myslím, že mám pravdu :). Je trošku větší a těžší, ale magnesiové tělo, výborná baterie, rychlost, kvalita záznamu i velmi šikovný průhledový hledáček ho dělají bezkonkurenčním.

  Přijďte k nám do obchodu a můžete to vyzkoušet, porovnat, když si přinesete kartu tak se doma podíváte na fotky a uvidíte o čem mluvím. Dovolím si říct, že máme nejlepší přístup k zákazníkům z veškeré konkurence, ceny taky nemáme špatné, tak proč ne :).

  Abych tady nedělal reklamu, což by se adminovi nemuselo líbit tak Vám neřeknu co jsme za obchod. Kdo má zájem nakoupit s full service za skvělé ceny ať napíše mail. A když dorazí "celebrita" formátu Radka Hulána tak si nedovedu představit, že by odešel nespokojený.

 36. 36 Beniak Marek 08.04.08, 02:10:02
  FB

  Ještě jsem si všiml, že se tu neustále probírá digitální šum. A všichni mají pravdu. Ano, šum se najde u každého kompaktu (i zrcadlovky). Ano, Panasonic s ním má rozhodně mnohem větší problém než konkurence. Pokud tedy chcete fotit něco jiného než krajinky za dobrých světelných podmínek, pak podá na ISO 100 velmi potěšující výsledky, jinak ho však doporučit nemohu. Z malých kompaktů jsou velmi dobré fotoaparáty Canon, také Sony nejsou špatné. Zmíněné Fuji také stojí za zmínku, ale myslím, že ty vedou hlavně v levnější kategorii (když nepočítám EVF).

 37. 37 Radek Hulán 08.04.08, 03:03:32

  [38] Canon G9 znám, ale nemá 28mm objektiv a je velký a těžký. Pokud už bych šel do "přes 300g" fotoaparátu, poté spíše Olympus E-410 + 14-42 objektiv...

  Jedná se mi ale opravdu o "tahání v kapse", prostě focení kdekoliv a kdykoliv. A to skvěle splňuje LX2.

  Každopádně pokud máte "neodolatelnou nabídku" výměnou za recenzi a reklamu na MyEgo.cz (denně cca 9.000 lidí), tak můj email je známý...

 38. 38 Beniak Marek 08.04.08, 09:46:39
  FB

  [40] O E-410 se radši nebudu vyjadřovat, jenom poradím, že je mnoho jiných, lepších.

  Na tahání v kapse s 28mm objektivem je Canon 0Ixus 860 perfektní a budou z něj opravdu lepší snímky než z LX2. Nemá RAW, ale když si při focení pohrajete s nastavením JPEG tak dosáhnete lepších výsledků než při pozdější editaci RAWu z LX2.

 39. 39 Václav Bříza 08.04.08, 10:07:36
  FB

  Na úvod - zabývám se víceméně starším zbožím (jako student na nic jiného ani nemam peníze, až vystuduju, nechám si vyrobit foťák vlastní .-) , většinou ho sockuju z US eBaye.
  Vyjádřím se nejdříve k šumu - všechny kompakty šumí, ale Panasonic šumí víc. Šum je znatelný i při použití nižších ISO, kde konkurence nešumí. Pravda je, že na monitoru, kde je obrázek zmenšen to pak nikdo nevidí, v plném rozlišení ale ano. Na druhou stranu musím doplnit, že vyšší míru šumu panasonic (alespoň ty, co znám) kompenzuje jinde, kde je před konkurencí.
  Další věc - rozměry. Na kompakt mi přijde velký, hlavně kvůli tomu hledáčku - to by pro mě byl primární argument, proč ne.
  A poslední věc - zoom. 4x mi, z vlastní zkušenosti, přijde málo. I s kompaktem přijdou situace, kdy se hodí zoom alespoň těch 7 a víc.

  Má rada (pokud ji vůbec vezmete vážně) - přehodnotit, co od toho foťáku vlastně chcete. Fotku, která bude ve zmenšené podobě na monitoru vypadat dobře, vyfotí naprostá většina kompaktů. Z téhle cenové relace se snad najde foťák, který nabídne menší rozměry (na tom třeba mě osobně hodně záleží, protože ten foťák sebou tahám všude, stejně jako mobil), lepší zoom a srovnatelnou kvalitu fotek. Uvažoval jste o foťáku s ne širokoúhlým objektivem (s tím, že si ty snímky necháte foťákem ořezat na těch 16:9)?

  Přímo model vám bohužel neřeknu, protože, jak jsem již uvedl, zabývám se starším zbožím. Zrovna to je oblast, kde takový Panasonic je lákavou záležitostí, protože za malé peníze nabídne optickou stabilizaci a dobrou kvalitu fotek (s tím vyšším šumem, tedy), což jsou ty vlastnosti, které mi ten foťák, až se ho zase za půl roku budu zbavovat (což je doba, za kterou foťák měním), umožní u nás na aukru prodat za ty samé peníze, co jsem ho před tím půl rokem koupil v zahraničí.

 40. 40 Pavel Knapp 08.04.08, 10:11:25
  FB

  [32] Na LX-2 se redukce šumu vypnout nedá, resp.: foťák se tváří, že je redukce šumu vypnutá, ale v reálu firmware pořád cosi odšumuje a tragicky rozmazává (otřes u čehokoli nad ISO 200). Je potřeba fotit do RAWu a pak si se šumem eventuelně pohrát ručně. To je jediná cesta, jak dostat z LX-2 hezké fotky.

  Mimochodem, foťák mám pár měsíců, jako doplněk k zrcadlovce (přesně ten účel, který zmiňuje Radek Hulán). Pro toto využití je to dle mého názoru nepřekonatelná volba - pokud potřebujete široké sklo, RAW, plný manuál a rozumnou cenu, nelze jinak.

 41. 41 Pavel Knapp 08.04.08, 18:50:50
  FB

  [42] širokoúhlý objektiv není definovaný formátem fotky 16:9, ale ohniskovou vzdáleností (28 mm, typicky) a z toho se odvíjejícím úhlem záběru. Lidově řečeno, čím širší objektiv, tím se toho na fotku víc vejde.

  Ještě jinými slovy, ořezání fotky nepomůže - tím z fotky jen uděláte širokoúhlou nudli, ale nedoplníte obraz, který by zaznamenal objektiv s ohniskovou vzdáleností 28 mm a méně, v přepočtu na kinofilmová skla.

 42. 42 Radek Hulán 08.04.08, 18:59:59

  Tak fotoaparát vybrán a zakoupen, nakonec to díky Aaronu a Marku Beniakovi dopadlo na Canon G9. Strávil jsem s LX2 versus G9 zhruba půl hodiny, a není to vůbec lehké rozhodnutí, bude o tom článek :-)