Adobe Max: Day 1 - Corporate Roadmap, Acrobat, LifeCycle ES

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Adobe Max: Day 1 - Corporate Roadmap, Acrobat, LifeCycle ES

Going to Milan

Cestování do Milána (Itálie) na Adobe Max nebylo tak šílené jako do Las Vegas na Microsoft Mix08, kde nás čekalo téměř 24 hodin v letadlech a na letištích. Ranní hodinový let se SkyEurope byl v pohodě, díky webovému check-inu jsem si mohl i přispat (boarding pass si jednoduše vytisknete), akorát to trošku házelo, protože foukal 160km/h vítr. SkyEurope ovšem nelétá přímo do Milána, ale do sousedního Bergama, dále je to 45km autobusem (Autostradale). Lístek nemusíte kupovat mimochodem na místě, ale opět po internetu, zaplatíte kartou a vytisknete.

Bohužel, dnešní Milán v 8:30 byl v naprostém dopravním kolapsu, 45km dlouhá cesta autobusem trvala přes dvě hodiny. General Opening v 9:30 jsem tak nestíhal, další přednášku v 11:30 už v pohodě ano. Vedle mě sedící italka v autobuse byla sice krásná a mladá, ale neuměla ani slovo anglicky, tak jsem místo společenské konverzace nasadil Shure SE530 sluchátka a pustil Zune s Infected Mushroom...

Adobe Roadmap: Corporate

Marc Eaman, Coporate Evangelist u Adobe, zde představil zejména stragegii Adobe pro enterprise sektor, což zahrnuje zejména Adobe Acrobat Pro a LifeCycle Designer. Pokud považujete PDF za takový lepší elektronický papír, tak na to rychle zapomeňte. Moderní PDF je především o interaktivitě, formulářích, jejich vyplňování, o toku dat, o bezpečných přenosech, a také o zabezpečené komunikaci pomocí Acrobat Connect Pro (Meeting).

Díky integraci mezi Acrobatem (včetně free verze - Reader), Flashem, Adobe Air a Flex Builder nabízí tak Adobe kompletní prostředí pro tok dokumentů a práci s informacemi. Ukazováno to bylo na hezkém příkladu pojišťovací společnosti, kde vše, od počátečního kontaktu klienta, nahrání fotek havarovaného auta, označení škod (pomocí Flashové webové aplikace) až po práci se škodní událostí likvidátorem (desktopová aplikace v Adobe Air, podporující online i offline režim, po přechodu do online sítě sama synchronizuje data na server), zajišťovaly procesy postavené nad LifeCycle, webových službách a komunikaci přes Adobe Connect.

Moderní PDF v Acrobatu 9 umí i plně interaktivní (Javascript, Flash) objekty a události, můžete do něj vkládat třeba meshup z Yahoo či Google Maps, perfektní je i možnost převést "hloupé" PDF do chytrého, kdy se automaticky během minuty vytvoří políčka pro vyplňování, a pomocí LifeCycle Designer uděláte snadno i rich klienta, se záložkami pro jednotlivé sekce formuláře, kontrolou vyplňovaných dat, a výstupu pro různá zařízení (včetně těch mobilních; zde se na testování používá Adobe Device Central CS4).

Acrobat 9 umí nově i portfolio, kdy si více PDF sloučíte do jednoho souboru a můžete v nich snadno navigovat.

Celkově byla první přednáška přínosná.

Adobe Acrobat + LifeCycle, to jsou dokumenty, formuláře, procesy a tok dat na téměř libovolné plafformě a operačním systému. Rozšření pomocí Adobe Air klienta a Flex Builder 3 programovacího prostředí navíc dává možnost libovolně tato data zpracovávat.

Pokud bych měl osobně dělat třeba rozsáhlé ankety, dotazníky či kvízy a jejich zpracování, sáhnout po LifeCycle, Flash klientovi (má jej instalováno 98% lidí) a případné offline prezentaci dat klientům přes Adobe Air by byl logický krok.

Adobe Roadmap: Rich Internet Applications

Rich internet applications je od pradávna doména Adobe (či dříve Macromedia), a to díky Flashi, který má v různých verzích instalováno cca 98% lidí. Flash Player na webu nově doplňuje Adobe Air, což je runtime pro vytváření a spouštění aplikací, které neběží v prohlížeči, ale jako desktopová aplikace, a mají patřičně rozšířená práva.

Microsoft to řeší poněkud jinak, konkurenční Silverlight 2.0 plugin umožňuje spouštění webových i desktopových aplikací jedním pluginem / runtimem.

Klasikou pro vývoj flash animací (a rich content aplikací obecně) v prohlížeči je Flash CS4 Professional, poměrně nově je zde Flex Builder 3 pro vývoj Adobe Air aplikací, a jako mezikrok je představován Adobe Catalyst, pro application proto-typing a desig/kód worklow, tedy spojnici mezi programátorem (Flex) a designérem (CS4 sada).

Flash 10 Player nově umí věci, které mimochodem už dříve představil Microsoft ve svém Silverlight 2.0 pluginu, tedy třeba H.264 video (upřesnění: do Silverlightu je H.264 implementováno jen v Technology Preview verzi, ve finálním buildu je implementován zatím jen konkurenční HD kodek VC-1 s podobnými vlastnostmi, H.264 jej doplní), zabezpečený streaming či automatické dodání kvality videa (bitrate) podle rychlosti linky klienta. Konkurence se zde srovnala, Flash Player má ovšem výhodu mnohem vyššího rozšíření na trhu.

Novinkou je i P2P komunikace mezi více Flash Playery, takže můžete třeba streamovat video z vaší domácí kamery do jiného Flash přehrávače, a pořádat live video konference i bez nutnosti použít streaming server.

Koncept Adobe u Flash / Air je fajn, osobně jako programátor ale stále nemohu přijít na chuť vývojovému prostředí ve formě Flex Builderu 3, které je založeno na Eclipse IDE. Proč? Nainstaloval jsem jej, vytvořil projekt, začal něco psát, přidal button, a přivítalo mě runtime error chybové hlášení (instalace na Vista x64). A nebylo jediné, Eclipse IDE či použitý javovský engine rozhodně není tak doladěné a dokonalé jako Visual Studio 2008.

Pokud se podívám i na rozšíření Flash Player / Air / Silverlight, měl bych z toho asi následující závěr - animace pro web je vhodné dělat ve Flashi, seriózní (desktopové) programování osobně ale preferuji v C# a Silverlight / WPF

Poněkud to ještě může změnit Ensemble.com se svým Tofino pluginem, což je Adobe Flex podpora pro Visual Studio 2008. Zatímco programovat ve Flex Builderu (Eclipse IDE) nechci, Flex pod Visual Studiem bych si dost dobře dokázal představit pro vývoj.

Osobně bych doporučil Adobe jedno - do Web Premium sady, v níž je Flash a Dreamweaver zařadit i licenci na Flex Builder, popřípadě rovnou nabídnout Flex Builder zdarma. Microsoft má Express verze svého Visual Studia dostupné zdarma i pro komerční použití, a pokud má někdo začít vyvíjet v Adobe Air nebo Silverlight / C#, to druhé je pro něj prostě snazší - Visual Studio Express a MSDN dokumentace je otázka jednoho kliknutí.

Tips & Tricks for Illustrator and Photoshop

Pokud se podruhé narodím, chci být grafikem, a to konkrétně používajícím Illustrator CS4 a Photoshop CS4. Pár kliknutí myší, nový efekt je hotov a klientovi jde faktura na pár set € :-)

Tato přednáška se zaměřila na konkrétní tipy a triky pro Illustrator CS4, zejména používání palet Graphic Style a Appearance.

U Photoshopu CS4 na 3D modely, doplnění kreseb ke 3D modelům při zachování nasvícení, používání Adjustments paletek a Adjustment layers.

Zajímavá byla i ukázka editace videa přímo ve Photoshopu a následná úprava pomocí filtrů, které se aplikují na dané keyframes.

Zde není co řešit, pokud jste grafik, používáte Adobe CS4 sadu. Nic lepšího neexistuje. Adobe chápu jako absolutní jedničku pro zpracování grafiky a flow dokumentů (Acrobat) a CS4 sadou toto svoje prvenství dále potvrzuje.

Související: Adobe CS4 - první dojmy z nové Web Premium sady

SonyEricsson XPERIA X1 si nekupujte a ostatní dojmy

V prezentační části konference je i stánek SonyEricsson a mají tam XPERII X1 telefon. Je to zklamání. Moje HTC TyTN II je lepší telefon a mnohem lépe vyrobený než nová XPERIA. Na její klávesnici se píše opravdu špatně. Pokud váháte mezi XPERIÍ a Touch HD, jednoznačně jděte do Touch HD, to je telefon, který si má smysl koupit (současně s externí Bluetooth klávesnicí), popřípadě do Touch Pro.

Na místě rovněž hodně kolabuje Wifi připojení, MIcrosoft tisíce lidí na Mix08 v Las Vegas zvládal skvěle, Adobe v Miláně stovky až tisíc bohužel ne. Připojit se stabilně je zázrak, a chce to vyloženě vyhledávat osamělé oblasti na okrajích Conference Hall.


Komentáře

 1. 1 Daniel Tlach 01.12.08, 02:12:44
  FB

  Hlavně by bylo myslím rozumné, kdyby po tomhle řešení sáhli lidé na úřadech. Ale to bych asi chtěl moc. Dost na tom, že se s nima co chvíli hádám kvůli mailu.

 2. 2 Radek Hulán 01.12.08, 02:12:48
  FB

  [1] jo, pro úřad by se přesně řešení založené na Acrobat + LifeCycle dokonale hodilo, včetně zabezpečení...

 3. 3 Michal Vácha 01.12.08, 08:12:47
  FB

  Jak to vypadá s macem? Opravdu je u grafiků tak oblíbený? Prezentoval třeba někdo z Adobe na Vistě?

 4. 4 Pavel Presny 01.12.08, 10:12:35
  FB

  "Klasikou pro vývoj flash animací (...) v prohlížeči je Flash CS4 Professional, poměrně nově je zde Flex Builder 3 pro vývoj Adobe Air aplikací"

  Jen pro upřesnění:
  Flex aplikaci můžete vytvořit jako swf pro Flash player a zrovna tak Flash umí generovat Air aplikace - jde jen o metodu vypublikování a (ne)využití rozšířených možností které vám nabízí prostředí Air.

  Rozdíl Flash/Flex je v zaměření - Flash animace a grafika, Flex pak "pracovní" aplikace. Není problém grafické komponenty vytvořené ve Flashi je možné použít ve Flexu.

  Air také není žádný plugin, ale to už je asi slovíčkaření...
  Co se Flex Builderu v Eclipse týká, pro mne je to zase jeden z mála pluginů, se kterým jsem nikdy neměl problém. Nicméně Flex pluginů pro Visual Studio se chystá více (http://www.sapphiresteel.com/Adobe-Flex-Development-in-Visual...). Flex framework je open source, takže se dá očekávat že vývojových nástrojů bude přibývat.

 5. 5 Metlicka Michal 01.12.08, 11:12:03
  FB

  Díky za hezký článek a zpravodajství na twitteru.
  Mám jedno upřesnění k článku:
  h.264 má Flash Player už od verze 9.115 - tj asi rok. Zabezpečený streaming je také již od 9.115. Novinkou FP10 je dynamické přepínání kvality videa. Pokud vím tak MS Silverlight h.264 zatím teprve ohlásil.
  Michal

 6. 6 Radek Hulán 02.12.08, 08:12:29
  FB

  [5] H.264 je už nyní v Technology Preview verzi, v současné finální verzi je implementována podpora pro VC-1 (ta už byla v Silverlight 1.0), což je de-facto (nejen) Microsoftí HD konkurence pro H.264, článek jsem ale upravil aby to bylo jasnější

  [4] díky za upřesnění - on tento článek vzniká "za pochodu" při nestabilní Wifi síti a částečně při přednášce, není to zrovna ideální prostředí. Zmíněné drobnosti jsem upravil...

  [3] z Adobe většina (nikoliv ale všichni) přednášejících používá Mac, většinou obyčejné 13" MacBooky (přece jenom Microsoft je konkurence se Silverlightem, což je zde téměř zakázané slovo), z publika ovšem maximálně 15-20%. Čekal jsem u grafiků mnohem větší podíl...