Las Vegas: Day 3 - Internet Explorer 8 a Silverlight

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Las Vegas: Day 3 - Internet Explorer 8 a Silverlight

Mix08 keynote 1

Dnešní den na Mix08 je definován zejména úvodní klíčovou keynote, skvěle připravenou, dynamickou, a velice informativní. Za Microsoft zde Ray Ozzie (chief software architect) představil vizi Microsoftu pro internet, která spočívá v oblasti reklamy (další investice do Live.com hledání, posilování Microsoft AdCenter, případné Yahoo technologie a lidé), propojování veškerých existujících zařízení (PC, prohlížeče, telefony, MP3 přehrávače, herní konzole) pomocí internetu, a jejich snadná synchronizace, včetně společného nastavení a sdílení dat a licencí, a samozřejmě ve vývojářských nástrojích a nástrojích pro designéry (Visual Studio 2008, Silverlight, Expression Studio).

Když to srovnám na takovou Apple keynote, tak je uvedená keynote Microsoftu o řád informativnější, je tam méně balastu a marketingových "keců", zato o to více prezentace nových a skutečně fungujících technologií (nad nimiž by všem linuxákům spadla čelist až někam hluboko do kalhot).

Internet Explorer 8

Dean Hachamovitch (IE general manager) představil beta verzi Internet Exploreru 8. Bez nadsázky se dá říci, že zatímco IE7 byl prohlížeč, který v řadě ohledů teprve dohonil konkurenci a srovnal s ní krok, tak IE8 zavádí tolik inovací, že konkurenci daleko utíká.

Samozřejmostí je plná podpora CSS 2.1, což zahrnuje nejen Acid 2 test, ale také například přes 700 testů na CSS 2.1, které Microsoft navrhl a doplnil do W3C. Internet Explorer bude v oblasti standardů na nejlepší možné úrovni, a mimořádně podstatné je i rozhodnutí, že tento jeho režim činnosti bude jako výchozí, do "legacy" režimu (IE7 či IE6) se bude stránka muset vědomě přepnout přes META tag.

Zlepšena v IE byla i rychlost, a to zejména JavaScriptu, takže složité AJAXové aplikace běží 2-3x rychleji než dříve.

Překvapivá je částečná podpora HTML 5, takže můžete třeba ukládat rozepsanou stránku (včetně obsahu formulářů) při výpadku internetového spojení a provádět další činnosti.

Integrované v IE8 jsou rovněž Develor Tools, včetně možnosti nastavovat watches, breakpoints, dívat se na runtime počítané styly a hodnoty, či řadit styly zkoumaného prvku dle jejich výskytu v XML struktuře dokumentu nebo podle CSS properties.

Unikátní věc je zahrnutí podpory pro nové Activity XML API (vydaného pod Public Domain či Creative Commons licencí). Na webové stránce si třeba pomocí myši označíte adresu a IE8 vám automaticky nabídne její vyhledání a zobrazení na mapě, aniž opustíte danou stránku, či vyhledá daný produkt k nákupu na eBay. Díky API je tato funkčnost plně a snadno rozšiřitelná webmastery.

Druhá skvělá věc jsou WebSlices, zahrnující WebSlices Markup API (opět pod Public Domain licencí). Jedná se o sledování kusu stránky, například výřezu z aukce na eBay, kterou si uložíte jako záložku a sledujete ji.

Příjemné je v IE8 také zvýraznění kořene domény v řádce URL a "Back" tlačítko, které funguje i pro AJAXové weby (takže zoom na mapě, kde se pohybuje člověk pomocí AJAXu, je správně zpracován).

IE8 (stažitelný v Beta 1 verzi) je prostě prohlížeč, který přichází s výrazně lepší funkčností než triviální připravovaný Firefox 3 nebo aktuální Safari, navíc podporuje moderní W3C standardy, a do "legacy" módu se naopak musí přepínat. Výborné rozhodnutí, které nám usnadní budoucnost! Více také na IE blog a Microsoft.com/ie8.

Silverlight - světlá budoucnost webu

Na Silverlight se zaměřila celá řada speakerů, největší část prezentace vedl Scott Guthrie, Corporate VP.

Silverlight je nejen konkurence pro Adobe Flash, je to řádově schopnější a rozsáhlejší koncept, mající lepší API, mnohem rozsáhlejší podporu programovacích jazyků (C#, C++, VB, Ruby, atd.) a podporu velké spousty koncových zařízení. Flash je zastaralý "keyframe" koncept z minulého století, Silverlight je naopak hyper-moderní platforma.

Silverlight nabízí subset WPF a .NET v malém (4MB) pluginu do prohlížeče. Kromě toho je dostupný i pro mobilní zařízení, a to nejen pro ta od Microsoftu. K Silverlightu se totiž otevřeně přihlásila Nokia (!!), největší výrobce mobilních telefonů, a hodlá jej implementovat do veškerých svých Series 40 i Series 60 zařízení.

Silverlight prakticky

Podstatná část keynote byla věnována také ukázání Silverlightu na významným projektech, v praktických aplikacích.

Silverlight aneb Olympiáda 2008 online

Perkins Miller, zastupující NBC Sports & Olympics, měl úžasnou prezentaci, kde ukazoval jak bude za 150 dní vypadat online přenos z Olympiády v Beijingu. Jedná se o největší multimediální projekt, jaký kdy byl vytvořen, a pro NBC jej dělá právě Microsoft. Vše je založené samozřejmě na Silverlight technologii.

Projekt bude poskytovat přes 24.000 hodin vysoce kvalitních video záznamů a přenosů, každé video bude propojené (díky Silverlight) na data a výsledky, můžete se také nechat upozornit na aktuální události (Live Alerts), zapnout si PIP pro jiný než právě sledovaný přenos, a možné je také sportovní přenos ukázat až ve 4 různých obrazovkách, z různých úhlů a pohledů.

Tato multimediální aplikace vypadala jako to nejlepší, co jsem na webu dosud kdy viděl.

AOL a Silverlight

Silverlight si získal podporu i ze strany AOL, jejich email pro více než 50 miliónů uživatelů nabídne nové rozhraní pomocí Silverlightu, který má být výrazně rychlejší, přizpůsobitelnější a komfortnější než běžné AJAXové aplikace (viz primitivní Google Gmail).

Hard Rock a Silverlight

Silverlight umí i velice zajímavou "deep zoom" technologii, v praxi se její implementace ukazovala na příkladu Hard Rocku, která v sekci Memorabilia (aktivní pro veřejnost bude asi až od pátku) nabízí přes 2 miliardy pixelů obrázků, s tím, že na každý detail můžete mimořádně rychle zoomovat. Úžasná technologie.

Aston Martin a Silverlight

Vynikající příklad použití Silverlightu pro webovou aplikaci a "deep zoom" funkce je i web Aston Martinu, díky HD fotkám a 3D modelu implementovaným pomocí Silverlightu si můžete nakonfigurovat a prohlédnout svoje nové auto do nejmenšího detailu, vidíte detaily obšití volantu či záhyby kůže kolem přístrojové desky. Moc hezká auta :-)

Silverlight a vývojové nástroje

Pro Silverlight jsou (či během 2 měsíců budou) dostupné vývojové nástroje jako je Visual Studio 2008 plus Silverlight Tools, Expression Studio 2 (beta verze je dostupná na Mix08, pro veřejnost bude později), zlepšená podpora pro streaming v IIS7 a .NET 3.5, pluginy pro Windows, OS X, Symbian a Windows Mobile, a také sada předpřipravených templates.

Zajímavé je i zaměření Silverlightu na TCO (Total Cost of Ownership), díky IIS7 Bit Rate Throttle technologii je možné na klientské stanice přenášet jen ta data, která jsou skutečně potřeba, a Windows Media Services 2008 (dostupné pro W2k8 server zdarma) mají být 3x výkonnější než konkurence.

Jon Harris představil také nové Expression 2 nástroje, o nichž jsem částečně psal již včera (Web 2, Blend 2 a 2.5, Encoder 2).  Působivá je možnost navrhnout plně funkční kostru Silverlight aplikace ve Visual Studio 2008, tento projekt poté načíst do Blend 2 či 2.5 Preview, který je zaměřený na designéry, a zde jej ostylovat a přiřadit mu finální vzhled, aniž by designér musel umět programovat či zasahovat do zdrojového kódu aplikace.

Závěr

Musím říci, že "skládanka" jménem Silverligt do sebe úžasně zapadá. Pokud bych si měl představit budoucnost snadného vývoje pro řadu odlišných (ale díky internetu propojených) koncových zařízení, mohl by to být jedině Silverlight. Je to výborná otevřená platforma, založená na WPF a XAML, kde velké části kódu jsou znovupoužitelné pro zcela odlišná prostředí (desktop, prohlížeč, mobilní zařízení), která poskytuje vysoký multimediální výkon a překonává o několik tříd současný strnulý a neohrabaný AJAXový web.

Zatímco AJAX byl web 2.0, Silverlight má ambice stát se skutečným webem 3.0.

Internet Explorer 8 je věc, která potěší jak masy, tedy inovativní a rychlý prohlížeč se sadou unikátních funkcí, tak vývojáře svojí výbornou podporou standardů.

Microsoft nabídl na Mix08 nejen vizi nového webu, ale dodal nástroje pro vývoj, ladění, a distribuci těchto aplikací. Už teď je technicky daleko před konkurencí (Silverlight 2, Expression 2, Visual Studio 2008), a já jen doufám, že mu toto brutální tempo vývoje, co ukazuje poslední roky, nadále vydrží. Vše tomu nasvědčuje :-)


Komentáře

 1. 1 Marián Ján 06.03.08, 12:03:27
  FB

  Já osobně bych tedy spíš srovnával Silverlight s Adobe AIR než s Flashem, který je opravdu zastaralý.

 2. 2 Pavel Spurný 06.03.08, 03:03:24
  FB

  Funguje někomu ten IE 8 na XP SP2 CZ? Nainstalovat sice jde, ale po instalaci se objeví okno s odkazem na aktualizaci, která funguje jen na EN vezi XP.

 3. 3 Jaromír Langer 06.03.08, 04:03:49
  FB

  [2] Nevíte někdo, jak IE8 Beta 1 odinstalovat z Vist32?

 4. 4 Dušan Janošík 06.03.08, 05:03:05
  FB

  [3] Jo, vlez do ovládacího panelu "Odinstalovat program", vlevo zvol "Zobrazit nainstalované aplikace", tam už to najdeš.

 5. 5 Michal Vácha 06.03.08, 06:03:01
  FB

  [3] Dej start / ovládací panely / programy / zobrazit nainstalované aktualizace a na tom seznamu vyber IE8 a dej odinstalovat, obnoví se ti IE7... také jsem to tak musel udělat

  Nevíte někdo jak nainstalovat explorer 8, ale aby nepřepsal IE7 (aby to byly dva prohlížeče, né jeden)

 6. 6 Rys Jan 06.03.08, 06:03:20
  FB

  Super by byl samostatný článek o Silverlightu. ;)

 7. 7 Jaromír Langer 06.03.08, 08:03:21
  FB

  [5] Přesně tak, já jsem si myslel, že se nainstaluje samostatně a ne že přeplácne IE7, kterou potřebuju k práci...

 8. 8 Toomik Manjiena 07.03.08, 06:03:32
  FB

  Tak IE8 mě zase pobavilo - nainstaloval jsem ho na své Windows Vista Ultimate x64, spustil a hned na úvodní stránce mi vyskočilo potvrzení, zda chci aktivovat nějaký plugin, zvolil jsem ANO a IE8 spadl. Spustil jsem ho znovu a následoval stejný scénář :-D Možná je to 64bitovým systémem nebo 64 bitovým IE. Možná je to tím, že je to beta a možná je to tím, že je to prostě IE...

 9. 9 Žalud Petr 07.03.08, 06:03:45
  FB

  [8] Měl jsem naprosto ten samý problém. Teď jedu na 32bitové verzi a zatím je všechno v pohodě.

 10. 10 Toomik Manjiena 07.03.08, 07:03:39
  FB

  [9] Taky koukám - dokonce ta 32 bitová verze nepotřebuje žádnej plugin...

 11. 11 mpx 07.03.08, 08:03:23
  FB

  [5] Jedna z nevýhod IE je, že může být standardně v systému jen jednou (jelikož je do Windows dosti zavrtán). to pak aby člověk používal triple boot nebo VM když chce testovat IE6, 7 a 8 :)

  Existuje ale úprava IE, že ho lze nainstalovat samostatně:

  http://tredosoft.com/Multiple_IE... - IE3 IE4.01 IE5 IE5.5 and IE6 v jednom balíku
  http://tredosoft.com/IE7_standalone... - IE7 nainstalovatelný samostatně

  Možná by analogický postup šel aplikovat i na samostatnou instalaci IE8.

  S trochou stěstí se dříve nebo později asi objeví buď přesný návod nebo rovnou patříčný instalátor.