MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Neuronové sítě a internetové komunity

Technologie 04.03.2004

Ján Suchal, na svém johno#blogu mapuje, za využití speciálních neurononých sítí, komunity na internetových fórech. Například i dobře známou komunitu lidí zabývajících se web-designem a web-programováním na interforum.interval.cz. Přečtěte si to, je to opravdu zajímavé. Kdo je komu názorově a zájmově blízký? :)

Být programátorem je.. tak vzrušující!!!

Mám rád... 04.03.2004
Strange 1

<současná beletrie>

Ne, nemyslím tu sexuální vzrušení. Vůbec ne. Aspoň ne dnes.

Dnes mám na mysli cosi jiného. Takový ten příjemný pocit, když něco píšete, třeba nový zdroják v C++, a pak zkusíte ten dnešní, čerstvě napsaný, kus kódu, o velikosti tak 10MB, zkompilovat a... ono to funguje! Ono to jede!! To je pak úžasný pocit!!! :)

Pokud o tom tak uvažuji, tak programátor nebude až takový "suchar" jak jsem psal dříve. Jenom si svoje emoční potřeby uspokojuje v rovině mnohem méně fyzické a daleko více... intelektuální. Většinou. Virtuální zrušení. Vzrušené z bitů a bajtů, správně poskládaných a srovnaných do latě. Jeden vedle druhého... Sedí tam, čekají, a usmívají se na Vás. Je to něco jiného než pěkná holka a láhev zemitého chilského vína, ale... je to taky dobré!!

iCapture :: Váš web pod Mac OS X :: Safari

Technologie 01.03.2004
Mac OS X

Zajímalo Vás někdy jak asi vypadá Váš web pod Mac OS X a Safari 1.2? Mě ano, ale testovat jsem mohl jenom Windows a Linux. Až do dnešního dne, kdy jsem objevil iCapture.

iCapture je webová aplikace, do které vložíte URI Vašeho webu a ona Vám vrátí obrázek ve formátu PNG jako screenshot Vašeho webu v Safari. :)

Jak tedy zobrazí můj o'blog Safari? No, docela dobře :)

Yuhů a „obcházení pastí“

Technologie 01.03.2004
Reklama ;)

Yuhů píše moc zajímavou úvahu o obcházení pastí dnešními uživateli internetu. Píše o tom, že pokud už, on sám, klikne na reklamu, je to ta, co se nehýbe, ta, které se „nebojí“, ta, u které nemusí očekávat, že se mu otevře 10 pop-up oken…

Dobrá úvaha. Uživatelé se stávají stále více vzdělanými v tom, co dobrého i špatného mohou od internetu očekávat, jaké nástrahy a léčky jim hrozí.

Nicméně, řada „běžných lidí“, toho zná s bídou tak 1% toho, co má v hlavě Yuhů ;) U těchto lidí se setkávám, do jednoho, s názorem, že „dnes se dělají stránky ve Flashi“, podívej se „tam a tam, to je super!“. Mají názor, že animace a hudba je jednoznačně dobrá, progresívní, moderní. Text zde byl, dle nich, příliš dlouho, je zastaralý. Flash jim připomíná televizi. Text Bibli Kralickou.

Pokud chcete dát reklamu na Váš produkt třeba na seznam.cz, kde má asi největší „masový“ účinek, tak… i když k tomu nemám žádné údaje, troufnu si tvrdit, že dynamického banneru či Flash prezentace si všimne víc lidí, jsou totiž na té stránce jen krátce, chtějí něco vyhledat, je tedy nutné nějak upoutat jejich pozornost. Na toto prostý text či jednoduchý banner nestačí…

Po upoutání pozornosti ale, bude skutečně vhodné uživatele navodit na jeho oblíbené zvyky, prezentaci tedy po pár sekundách uklidnit, a nabídnout mu jednoduchý a jasný výběr, jednoduché a jasné směrování kliknutí, tedy co se přesně stane, když uživatel na prezentaci klikne. Je potřeba uživatele zbavit strachu z neznámého.

PS: mluvím zde o komerčním webu. O maximalizaci zisku. Něco zcela jiného je web, například, státní správy, či neziskové organizace. Ten by měl být přístupný 100% občanů, bez ohledu na „efekty“.

Proč používat „klikněte zde“?

Technologie 01.03.2004
Click Here

Petr Weida píše na About Weblogu o tom, že používat text „klikněte zde“ není… správné. Jasně. Není to správné…. ;) Četl jsem to už mockrát…

Ale je to účelné!!

Jak správně podotýká v komentářích k článku Yuhů, lidé text „klikněte zde“ znají. Vědí přesně, co se stane. Dle mého názoru kliknou tedy na takový text častěji. Pokud jim místo textu „Pro přeskočení Flashe pokračujte zde.“ dáte alternativu text „Nemáte Flash?“ či „HTML verze“, tak… mnozí lidé se budou bát kliknout na nemáte Flash, někteří nebudou vědět, co je to HTML verze a… Vaši stránku opustí.

Jen akademici budou šťastni, jak jsou moderní a v souladu s normou, kterou uznávají. Ale… ONI (95% lidí kolem) tu normu neznají!!!

NSIS :: instalátor pro Windows 95-XP-2003

Technologie 01.03.2004
NSIS

Potřeboval jsem dnes (pro jeden svůj program v Borland Delphi) udělat rychle instalátor, tak jsem zkoumal co existuje, a nakonec jsem použil Nullsoft Scriptable Install System.

Je to plně konfigurovatelný skript, dostupný zdarma i pro komerční účely, jako instalátor jej používá například WinAmp 5, je extrémně snadné jej použít, k dispozici jsou dokonce i dva editory pro NSIS instalační skripty.

Výsledkem je instalační soubor, zabalený LZMA kompresí (k dispozici je, volitelně, i ZLib a BZip2 komprese), kde "overhead" NSIS k Vaší aplikaci je pouhých 34kB! Většina ostatních instalátorů přidává těch kB spíše stovky...

NSIS silně doporučuji!

ONI jsou zcela určitě z jiné planety!!!

Technologie 28.02.2004
Techno :)

Ano, vracím se k tomu ještě jednou, protože ONI jsou zcela určitě z jiné planety!!!

Kdo ONI? No, oni, 95% lidí kolem. ONI mají rádi hudbu, animaci, pohyb, a lenivění mozku. ONI chtějí, aby je někdo bavil. ONI se neumí sami bavit. ONI se dají také rádi přesvědčit opakovanou reklamou ke konzumaci toho, co... nepotřebují...

Kdo jsou ti tajemní ONI?

Zjišťuji, že téměř kdokoliv kdo na internetu dělá něco profesionálně, není ONI. Ale.. téměř každý klient, a téměř každý zákazník naopak... je ONI.

Mám rád XHTML!

Mám rád... 18.02.2004
XHTML

Máte rádi XHTML? Já ano. Mám XHTML rád. XHTML je moderní, pokrokové, dynamické. XHTML je MTV, kdežto HTML pouhý starý, němý, černobílý film. V čem je tedy XHTML tak úžasné? Mám na to, samozřejmě, opět svoji teorii:

<ironie>
[1] XHTML má v sobě progresivní písmeno ‘X’, kdežto HTML ne!

[2] XHTML vypadá lépe, protože někteří lidí dosud neví co to je, pokud tedy děláte web v XHTML, jste pokrokový, nejste žádný zpátečník!

[3] XHTML používá důsledné uzavírání značek, a takové <br />, <hr />, <img src=” alt=” /> vypadá prostě mnohem lépe než obyčejné <br>, <hr>, <img src=”” alt=”“>!

[4] XHTML kodéři častěji preferují apostrofy nad uvozovkami, dělám to taky, jsem pokrokový (cítím se být tak moderní!), no posuďte sami, co je hezčí na pohled, <a href=’http://odkaz.nekam’> nebo <a href=”odkaz.nekam”>? (jinak, technicky, ony ty apostrofy mají ještě jinou výhodu, můžete tak v PHP, přes echo, dávat přímo href do apostrofů, celé echo je uvozovkách, obsah se parseruje, a nemusíte ten řetězec oddělovat tečkama kvůli proměnným…)

[5] XHTML používá malá písmenka pro tagy, a malá písmenka, jak všichni víme, jsou tak svůdná, opět jeden příklad: <a href=’http://odkaz.nekam’> nebo <A HREF=”odkaz.nekam”>. Vidíte ten rozdíl?:) Co je malé, to je milé!

[6] XHTML strict téměř nedovoluje používání tabulkového layoutu (třeba valign=’middle’), oproti HTML se tak musíte, kvůli W3C validitě, chtě nechtě, naučit CSS. A to se počítá! CSS je svůdné. Kdo používá tabulky pro layout je nemoderní a na intervalu.cz musí zahynout (je zcela jedno, že to uživatel nepozná…).

[7] XHTML atribut id=” je mnohem více sexy než name=”“!

[8] XHTML se mnohem lépe prodává klientům, často neví totiž co to je, a pokládají to za cosi strašně moderního. O HTML už slyšeli, tím je nedostanete…

[9] XHTML, last-but-not-least, zní daleko lépe než HTML. Schválně, řekněte si to nahlas. X–H–T–M–L. Slyšíte to? Zní to dobře, co? :)
</ironie>

Mám rád Volvo!

Auta 16.02.2004
Volvo

Měl jsem už 4 auta značky Volvo. Mám je rád. A Volvo má rádo modrou barvu. A zkratky. Volvo, a každý pravověrný volvista, prostě miluje zkratky. Každý nový bezpečnostní rys Volva musí mít totiž svoji zkratku. Novou. Dynamickou. Bez pořádné zkratky to u Volva nemůže být nikdy bezpečné. A tak tu máme dnes ABS, EBD, TRACS, STC, DSTC, AWD, SIPS, WHIPS, VCC, VPC, AutoVue a taky ROPS (ale to samozřejmě jen u modelu cabrio).

Volvo přišlo jako první na světě s řadou bezpečnostních novinek, jako vůbec první vymyslelo tříbodové bezpečnostní pásy (v roce 1958!, asi nejdůležitější vynález) boční a hlavové airbagy (1995!, nyní je nabízí téměř každý), nebo ochranu krční páteře při nárazu zezadu (nazvaná WHIPS, v roce 2000, Opel a Saab ji rok nato drze okopírovali), či ochranu při převrácení (ROPS, což jsou, u modelu kabrio, oblouky za sedadlem, které při převrácení auta okamžitě vystřelí a zabrání tomu, aby Vám byl zlomen vaz, což je docela užitečná věc :)), anebo od roku 1985 standardně ABS...

Už v roce 1944 byl jako základ auta u Volva pořádná kovová "klec", z důvodu ochrany pasažérů při havárii.

Mám moc rád Volvo :)

Můj známý byl s Volvem S80 T6 na dovolené v Chorvatsku. V jedná horské serpentině jim tam vjel náklaďák. Letěli pár desítek metrů vzduchem a dopadli na střechu. Na skálu. Manželka, on, i dvě malé děti byli v pohodě. Auto to vydrželo. Jel domů vlakem a tam si koupili auto nové. Volvo S80 T6.

Oni mě sledují!!

Flowers

Ne nejsem paranoidní, oni mě opravdu sledují!!

Moji sousedé. Čtou si, tajně, můj blog.

Ale má to i své kladné stránky. :) Ta sousedovic holka. Moc pěkná holka. Krásný pevný tělo. Pozval jsem ji na drink!

Tak dneska večer v osm, jo?