MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

OBSAH webu versus jeho FORMA?

ilustrační foto
Marabu (Víťa Hekerle) a SuE mě přiměli svými komentáři zde, a diskusí na ICQ, k tomu, abych se více zamyslel nad souvislostí obsahu webu a jeho formy a... úspěchu webu u čtenářů.

Často se setkávám s vyhraněným názorem, že "hlavní je obsah". Ono to tak docela ale není pravda. Postup získání a udržení čtenáře má více fází.

Význam obsahu a formy webu:
1. NADŠENÍ: Čtenář se nějakým způsobem musí dostat na Váš web, řekněme konkrétně na Váš blog. V prvních fázích to nejčastěji bývá poté, co napíšete nějaký buď zajímavý, nebo mírně provokující článek, a... nějaký významný blog jej zalinkuje. Vaše návštěvnost se, na pár dní, či hodin, zvýší. Nicméně, pokud je to to jediné co máte, jediný zajímavý článek, tak... končíte. Vaše 3 hodiny "slávy" pominuly. Nikdo si Vás do bookmarků či RSS čtečky nepřidá. Podstatný pro opakovanou návštěvnost je zde... obsah.
2. NÁHODA: Čtenář se na Váš web také občas dostane zcela náhodně, často z vyhledávače, či jiným způsobem. Je velice pravděpodobné, že, pokud forma webu bude strašná, čtenář si nepřečte ani jeden článek, čtenář má totiž na výběr stovky a tisíce webů a blogů, a prostě nenajde vizuální důvod, ve Vaší strašné formě webu, proč by se měl zajímat zrovna o ten Váš blog. Forma tedy o návštěvnosti také rozhoduje!
3. JAK JEJ ZÍSKAT: Čtenář se poté na web vrací (nebo taky ne)... Zde je to vyrovnané pro formu i pro obsah webu. Web s perfektním obsahem, ale nevábný, hodně lidí odradí od jakéhokoliv čtení. Máme zde konkurenci, a informace podaná odpudivou formou... je zcela jistě k nalezení i jinde, ovšem ve formě mnohem působivější a... krásnější (odtud i poukaz na oblibu Flashe, u ONI, ale, o tom teď opravdu nechci diskutovat). Člověk má rád věci nejen funkční, ale i estetické a vyvážené.
4. KONEČNĚ OBSAH: Čtenář je tedy spokojen s formou, líbí se mu, až v této fázi se tedy může začít zajímat o obsah. Potom mu musíte nabídnout zajímavý a přínosný obsah, aby jste si jej udrželi. Dlouhodobě udrželi. Nicméně, podotýkám, bez té pěkné formy webu, tedy fáze 2. a 3., by se tento čtenář k Vašemu obsahu nikdy nedostal. Odradili by jste jej hned na počátku. První dojem JE rozhodující. Zvláště na webu. Mluvím zde, pochopitelně, o většině čtenářů...
5. DINOSAUŘI: A pak je zde poslední kategorie, poněkud netradiční, patří sem lidé, co na webu působí "odjakživa", "autority webu", některé jejich weby jsou, formou, pěkné, některé nikoliv, nicméně, požívají značnou úctu a, snad, i obdiv, čtenářů, a jejich články jsou obdivně čteny i když jsou psány tmavě šedým písmem na černém pozadí :)

Interforum na Interval.cz

Technologie 08.03.2004
ASP.NET

Interforum na Interval.cz je perfektní věc, a to (jen a pouze) díky lidem (uvedeny jsou nicky) jako je Michal Kubeček, JohnyB, Ritchie, Marabu, Plaváček, vmalek ;), a mnozí další... Člověk se zde brzo, a fundovaně, dočká pomoci od lidí, kteří webdesign, a technologie s ním spojené, dělají už (zřejmě) řadu let, a mohou tak pomoci velmi bohatými zkušenostmi z praxe.

Nedá mi to ale, abych se nepozastavil na formou Interfora. Ta je, dle mého mínění, strašlivá. Nechápu, proč Interval.cz trvá na a používá (následují moje velmi subjektivní názory), dost děsivé a uživatelsky nepřívětivé fórum, původem snad freeware od Zoneru (alespoň je uveden Zoner jako © v patičce fóra), když tu máme volně dostupné phpBB, Invision, openBB, a mnohá další, špičková, a stovkami-tisíc instalací prověřená, fóra.

Proč jsem hrdý na to, že jsem Čech?

Česko

Richard píše na holasí.net o tom, že není vlastenec, že není hrdý na to, že je Čech. Nemá to sice co do činění s informačními technologiemi, ale nedá mi to, abych na toto matení a snižování Česka nezareagoval...

jsem hrdý na to, že jsem z Česka (Moravy, Slezska). Mám rád Česko. Tak před 10 lety, jako student na Ekonomicko-správní fakultě MU, v Brně, jsem, kromě červeného diplomu, měl názor, že... řada lidí kolem je hloupá. Omezená. Studoval jsem i v Holandsku, a když se mě někdo zeptal odkud jsem, odpovídal jsem, raději, že z Ruska. Byl rok 1991 a Česko bylo stále synonymem čerstvě zdemokratizované komunistické země. Uměl jsem dobře rusky i anglicky... Rusko byla aspoň velmoc. Sice chudá, ale mocná a hrdá. Česko bylo chápáno za cosi malého a bezvýznamného.

Ale pak jsem o tom více uvažoval a... začal jsem bojovat. Za sebe. Za národ. Jsem inteligentní člověk, s vyjímečnými znalostmi a... stydím se za svoji národnost??? To snad ne (v roce 1991 jsem se styděl za nedávný komunismus, ne za národnost)!! Od té doby se hrdě prezentuji, že jsem z Česka. Mám rád svoji zemi. Mám rád lidi kolem. Pokud bych se styděl za Česko, říkal bych tím, vlastně, že jsem "nadčlověk", a lidi kolem stojí za nic. Jsou to "jen"... Češi....

Tak to ale není. Lidé kolem jsou výborní, vzdělaní, pracovití. Žil jsem, kromě Česka, i v Holandsku, a v USA, a pobýval jsem dost dlouho v Německu a ve Velké Británii. Teď žiju opět v Česku, především kvůli mojí pětileté dceři. A kvůli lidem. Moji zahraniční přátelé mají na Česko... velice kladný názor. I díky mě, protože jsem se přestal za svoji národnost "stydět" (i když, opakuji, tehdy jsem se styděl spíše za to, že se na mě každý díval jako na malého komunistu, protože jsem přece z Česka!), jako kdysi v 18-ti letech, a hrdě se k ní hlásím. Občas to může být i nepříjemné. Někteří lidé v zahraničí jsou... omezení. Pamatuji se na svého profesora mezinárodního práva a obchodu, z jinak pokrokového Holandska, přistupoval ke mě, přestože jsem byl premiant třídy, jako k východoevropské... slovo si doplňte sami. Situace se ale obrátila proti němu. Velice brzo se postavili na moji stranu všichni spolužáci z Holandska, Dánska a Švédska (byl to mezinárodní kurz) a... on zůstal osamocen. Nakonec se mi omluvil. Před celou aulou. Působivé. :) Kolik jeho národní hrdosti jej to muselo stát? ;)

Mimochodem, občas se toho faktu, že je člověk z "Česka" dá i velice dobře obchodně využít. A to v zahraničí. Přiletím-li na prezentaci, třeba, do Států, lidé moc nečekají... Čekají "někoho z té bývalé komunistické země". Potom se ale setkají se špičkovou profesionalitou, dokonalým vystupováním, perfektní angličtinou a odbornými znalostmi. Uzavřít potom obchod je... jednoduché. Je lepší překvapit, a předčit očekávání Vašeho obchodního partnera, než je pouze... splnit ;)

Neuronové sítě a internetové komunity

Technologie 04.03.2004

Ján Suchal, na svém johno#blogu mapuje, za využití speciálních neurononých sítí, komunity na internetových fórech. Například i dobře známou komunitu lidí zabývajících se web-designem a web-programováním na interforum.interval.cz. Přečtěte si to, je to opravdu zajímavé. Kdo je komu názorově a zájmově blízký? :)

Být programátorem je.. tak vzrušující!!!

Mám rád... 04.03.2004
Strange 1

<současná beletrie>

Ne, nemyslím tu sexuální vzrušení. Vůbec ne. Aspoň ne dnes.

Dnes mám na mysli cosi jiného. Takový ten příjemný pocit, když něco píšete, třeba nový zdroják v C++, a pak zkusíte ten dnešní, čerstvě napsaný, kus kódu, o velikosti tak 10MB, zkompilovat a... ono to funguje! Ono to jede!! To je pak úžasný pocit!!! :)

Pokud o tom tak uvažuji, tak programátor nebude až takový "suchar" jak jsem psal dříve. Jenom si svoje emoční potřeby uspokojuje v rovině mnohem méně fyzické a daleko více... intelektuální. Většinou. Virtuální zrušení. Vzrušené z bitů a bajtů, správně poskládaných a srovnaných do latě. Jeden vedle druhého... Sedí tam, čekají, a usmívají se na Vás. Je to něco jiného než pěkná holka a láhev zemitého chilského vína, ale... je to taky dobré!!

iCapture :: Váš web pod Mac OS X :: Safari

Technologie 01.03.2004
Mac OS X

Zajímalo Vás někdy jak asi vypadá Váš web pod Mac OS X a Safari 1.2? Mě ano, ale testovat jsem mohl jenom Windows a Linux. Až do dnešního dne, kdy jsem objevil iCapture.

iCapture je webová aplikace, do které vložíte URI Vašeho webu a ona Vám vrátí obrázek ve formátu PNG jako screenshot Vašeho webu v Safari. :)

Jak tedy zobrazí můj o'blog Safari? No, docela dobře :)

Yuhů a „obcházení pastí“

Technologie 01.03.2004
Reklama ;)

Yuhů píše moc zajímavou úvahu o obcházení pastí dnešními uživateli internetu. Píše o tom, že pokud už, on sám, klikne na reklamu, je to ta, co se nehýbe, ta, které se „nebojí“, ta, u které nemusí očekávat, že se mu otevře 10 pop-up oken…

Dobrá úvaha. Uživatelé se stávají stále více vzdělanými v tom, co dobrého i špatného mohou od internetu očekávat, jaké nástrahy a léčky jim hrozí.

Nicméně, řada „běžných lidí“, toho zná s bídou tak 1% toho, co má v hlavě Yuhů ;) U těchto lidí se setkávám, do jednoho, s názorem, že „dnes se dělají stránky ve Flashi“, podívej se „tam a tam, to je super!“. Mají názor, že animace a hudba je jednoznačně dobrá, progresívní, moderní. Text zde byl, dle nich, příliš dlouho, je zastaralý. Flash jim připomíná televizi. Text Bibli Kralickou.

Pokud chcete dát reklamu na Váš produkt třeba na seznam.cz, kde má asi největší „masový“ účinek, tak… i když k tomu nemám žádné údaje, troufnu si tvrdit, že dynamického banneru či Flash prezentace si všimne víc lidí, jsou totiž na té stránce jen krátce, chtějí něco vyhledat, je tedy nutné nějak upoutat jejich pozornost. Na toto prostý text či jednoduchý banner nestačí…

Po upoutání pozornosti ale, bude skutečně vhodné uživatele navodit na jeho oblíbené zvyky, prezentaci tedy po pár sekundách uklidnit, a nabídnout mu jednoduchý a jasný výběr, jednoduché a jasné směrování kliknutí, tedy co se přesně stane, když uživatel na prezentaci klikne. Je potřeba uživatele zbavit strachu z neznámého.

PS: mluvím zde o komerčním webu. O maximalizaci zisku. Něco zcela jiného je web, například, státní správy, či neziskové organizace. Ten by měl být přístupný 100% občanů, bez ohledu na „efekty“.

Proč používat "klikněte zde"?

Technologie 01.03.2004
Click Here

Petr Weida píše na About Weblogu o tom, že používat text „klikněte zde“ není… správné. Jasně. Není to správné…. ;) Četl jsem to už mockrát…

Ale je to účelné!!

Jak správně podotýká v komentářích k článku Yuhů, lidé text „klikněte zde“ znají. Vědí přesně, co se stane. Dle mého názoru kliknou tedy na takový text častěji. Pokud jim místo textu „Pro přeskočení Flashe pokračujte zde.“ dáte alternativu text „Nemáte Flash?“ či „HTML verze“, tak… mnozí lidé se budou bát kliknout na nemáte Flash, někteří nebudou vědět, co je to HTML verze a… Vaši stránku opustí.

Jen akademici budou šťastni, jak jsou moderní a v souladu s normou, kterou uznávají. Ale… ONI (95% lidí kolem) tu normu neznají!!!

NSIS :: instalátor pro Windows 95-XP-2003

Technologie 01.03.2004
NSIS

Potřeboval jsem dnes (pro jeden svůj program v Borland Delphi) udělat rychle instalátor, tak jsem zkoumal co existuje, a nakonec jsem použil Nullsoft Scriptable Install System.

Je to plně konfigurovatelný skript, dostupný zdarma i pro komerční účely, jako instalátor jej používá například WinAmp 5, je extrémně snadné jej použít, k dispozici jsou dokonce i dva editory pro NSIS instalační skripty.

Výsledkem je instalační soubor, zabalený LZMA kompresí (k dispozici je, volitelně, i ZLib a BZip2 komprese), kde "overhead" NSIS k Vaší aplikaci je pouhých 34kB! Většina ostatních instalátorů přidává těch kB spíše stovky...

NSIS silně doporučuji!

ONI jsou zcela určitě z jiné planety!!!

Technologie 28.02.2004
Techno :)

Ano, vracím se k tomu ještě jednou, protože ONI jsou zcela určitě z jiné planety!!!

Kdo ONI? No, oni, 95% lidí kolem. ONI mají rádi hudbu, animaci, pohyb, a lenivění mozku. ONI chtějí, aby je někdo bavil. ONI se neumí sami bavit. ONI se dají také rádi přesvědčit opakovanou reklamou ke konzumaci toho, co... nepotřebují...

Kdo jsou ti tajemní ONI?

Zjišťuji, že téměř kdokoliv kdo na internetu dělá něco profesionálně, není ONI. Ale.. téměř každý klient, a téměř každý zákazník naopak... je ONI.