SonyEricsson P910i - první dojmy
Z dnešního pohledu nerozumím tomu, proč jsem si SonyEricsson P910i nekoupil už dávno, a babral se s věcmi jako je Nokia 6630 či Siemens SX1. No, vlastně to chápu, mohla za to jedna recenze na MobilMania.cz, která tento telefon odsoudila, protože prý neumí multitasking. A pod tímto slovním spojením („neumí multitasking“) si každý normální člověk představí nemožnost spustit více programů zaráz a celkově špatný operační systém.
Multitasking a P910i

Není tomu tak. P910i má Symbian 7.0 s UIQ, a Symbian samozřejmě multitasking umí, jen UIQ neobsahuje ve standardní výbavě aplikaci pro přepínání tasků. Když jsem si tento telefon před pár dny vyzkoušel u svého kamaráda, okamžitě jsem si jej koupil, a po doinstalaci aplikace TaskMan i vesele přepínal a ukončoval běžící aplikace (fakt je ale ten, že některé vestavěné aplikace po přepnutí skočí do hlavního menu, lepší aplikace to ale nedělají a vesele multitaskují).
Ve srovnání s Nokií 6630 je SE P910i jednoznačně pracovní nástroj. Nokia 6630 je taková hračka, obsahuje sice podobné programy, ale na SE P910i je kvůli velkému dotykovému displeji, rozpoznávání písma a jog-dialu jejich použitelnost o řád větší.
Celá pracovní plocha se dá navíc upravit, aplikacemi jako Tracker či HandyDay Professional 2005, ale docela slušně to zpomalí telefon, zatím jsem proto zůstal u klasické obrazovky, která je velice rychlá. Obsahuje seznam aplikací, ikon, a tyto ikony se dají rozdělit do libovolného množství skupin pro větší přehlednost..
Asus Extreme 7800 GT - střední high-end pro hráče

Asus Extreme 7800 GT je zástupce středního high-endu grafických karet ze stáje NVIDIE, pro který ATI v době psaní tohoto článku stále nemá výkonnostně srovnatelnou odpověď.
Tato karta obsahuje celkem 20 pipelines (oproti 24 u modelu NVIDIA 7800 GTX), jádro pracuje na 400MHz a paměti na 1000MHz, navíc byla celá vnitřní architektura chipu přepracována a optimalizována pro vyšší výkon, včetně rychlosti SM 3.0 shaderů. Oproti modelu 7800 GTX s 1.6ns DDR3 paměťmi má model 7800 GT nejen o jeden quad pipelines méně, ale obsahuje i poněkud levnější 2.0ns DDR3 chipy, a místo 8 Vertex Shader jednotek jich má „jen“ 7.
Obě karty samozřejmě podporují Vertex a Pixel Shadery verze 3.0 (současné ATI karty pouze verzi 2.0), Transparentní Antialiasing (který znamená podstatně lepší kvalitu obrazu u antialiasingu průhledných textur; třeba drátěný plot v Half Life 2), HDR, IntelliSample 4.0 a další technologie.
V praxi to znamená, že NVIDIA konečně udělala rozdíl mezi nejvyšším (7800 GTX) a středním (7800 GT) high-endem, u předchozí generace se z karty 6800 GT udělala karty 6800 ULTRA pouhým přetaktováním, jiný rozdíl mezi nimi nebyl, a model 6800 ULTRA se tudíž příliš neprodával.
Cenový rozdíl mezi středním high-endem a top high-endem je 3.000 Kč, kdy se testovaný Asus Extreme 7800 GT prodává za 13.000 Kč s DPH, a Asus Extreme 7800 GTX (s vynikajícím a tichým Artic Cooling chladičem) za 16.000 Kč.
NVIDIA Forceware 81.82 - výkon o 5-15% nahoru
Vypadá to, že NVIDIA doslova horečnatě maká na nové řadě ovladačů Forceware 80, takže BETA verze denně prší z internetového nebe. Problém byl ale v tom, že dosavadní BETA ovladače série 80 měly docela dost problémů, ovšem až na tu poslední verzi, Forceware 81.82, ta nabízí špičkovou kvalitu obrazu jako série 78.05, a navíc naprosto brutální výkon.
Řada Forceware 80 je optimalizovaná pro dual-core procesory, umožňuje zapínat SLI bez restartu a provozovat SLI bez propojky mezi kartami. Rovněž razantně zvyšuje výkon ve většině aplikací, v benchmarku Aquamark3 doslova vyletěl výkon z 85.000 na 105.000 a ve 3DMark05 z 8.500 na 9.300, což je na jednu 7800GTX kartu skutečně vynikající hodnota.
Forceware 81.82 s Athlon X2 4400+ @ 2.7GHz a jednou NVIDIA 7800GTX


VMware - Windows, Fedora a SUSE na jednom PC

Před pár dny jsem zkoumal, zda je pod Windows XP lepší pro provozování dalších operačních systémů VMware Workstation nebo Microsoft VirtualPC a výsledek praktického testování je jednoznačný - VMware Workstation. Za pomoci VMware (což je plná virtualizace Guest OS pro Windows XP jako Host OS) si můžete pod Vašimi Windows XP spustit v nezávislém okně jiný plnohodnotný operační systém, třeba další Windows XP, nebo Fedora Core či SUSE Linux, a to klidně všechny zaráz.
VMware Workstation i Microsoft VirtualPC mají své problémy, nicméně, v případě VMware se snadno řeší na oficiálním fóru, kdežto v případě Microsoft VirtualPC podpora v podstatě neexistuje. VMware má rovněž podstatně bohatší nabídku funkcí, kdežto VirtualPC vedle něj vypadá jako hračka. A v neposlední řadě má VMware svoje „VMware Tools“ i pro Linux, nikoliv jen pro Windows a OS/2 jako Microsoftí produkt, takže je v reálu podstatně rychlejší na práci, protože instaluje svoje drivery pro myš, klávesnici, grafickou kartu a disk (pod Windows i Linuxem).
VMware měl nejdříve problém instalovat jakoukoliv Linuxovou distribuci, zkoušel jsem SUSE 9.1, SUSE 9.3, Fedora Core 3 i Mandrake 10, a nic se nechytalo, při kopírování z DVD na virtuální disk to padalo. Ve fóru se to ale řeší, je to nekompatibilita s Athlonem X2 (ach to AMD…), a řešení je nepoužívat jinak doporučené SCSI BusLogic ovladače, ale LSI ovladače a IDE místo SCSI. Rovněž není od věci doplnit do konfigurace každého virtuálního stroje řádek processors.NUMAnode = "1"
, dle tohoto dokumentu. Poté VMware funguje i s Athlonem X2 (nejdříve je ale potřeba upravit samotné Windows XP pro kompatibilitu s Athlonem X2).
Nakonec jsem pomocí VMware Workstation úspěšně nainstaloval Fedora Core 3 (s Gnome), SUSE 9.3 (s KDE) a Windows XP. Na Microsoft VirtualPC se mi podařilo instalovat Windows XP (ale instalace byla šíleně pomalá) a rovněž SUSE 9.3 (kde instalace byla rovněž strašně pomalá, ale běh už slušný). Fedora Core 3 padala při instalaci a VirtualPC ji nepozřelo. Problém VirtualPC je ale taky chybějící akcelerace pro pevný disk a grafiku pro Linux, takže to není moc v praxi použitelné. VMware Tools umí i nastavovat myš a klávesnici podle focusu, kdežto u VirtualPC musíte pořád mačkat tlačítko myši pro focus, a AltGr
pro návrat mezi Guest OS a Host OS.
Soutěž o nejlepší kvalitu obrazu - Half Life 2

Tento článek by měl vnést jasno do otázky, jaká karta má jak kvalitní obraz, a to v reálných hrách. Osobně jsem přesvědčem, že v IQ nemá NVIDIA konkurenci, ale rád se nechám přesvědčit o opaku.
Cílem je udělat screenshot z Half Life 2 (což je hra, kterou podporuje a financuje ATI, abych nebyl obviněn z nadržování NVIDII vybráním třeba Doom 3 či Battlefield 2), a to s postojem kousek od pletiva (v mapě musíte vylézt po schodech nahoru a stoupnout si na kraj u pletiva), a udělat screenshot tak, aby bylo vidět pletivo vlevo, vpředu i vpravo.
Screenshot by měl mít rozlišení 1280x1024, a být komprimován do JPEG o maximální velikosti 600KB. Následně je možné screenshot nahrát na vlastní web, nebo třeba na ImageShack.us či jiné sdílení obrázků.
Nastavení FSAA, AF, TPAA a dalšího je na každém, pravidlo ale je, aby hra měla v daném místě při daném nastavení alespoň 60 FPS, tedy byla hratelná. Nemá smysl udělat super screenshot, kdy hra bude mít jen 10 FPS… Výsledek bude tedy i to, zda má, kvůli kvalitě obrazu, smysl udělat upgrade z karet Radeon 9600, Radeon 9800, NVIDIA 6600 třeba na NVIDIA 6800GT, Radeon X850XT či NVIDIA 7800GTX. Prostě reálný výkon různých karet v této hře.
Z tohoto důvodu musí být na screenshotu vidět vpravo nahoře i aktuální FPS, a to minimálně ve výši 60.
Nechápu české banky

Musím se přiznat, že občas skutečně nechápu, co banka dělá s mými penězi. To, že příchozí platbu ze zahraničí připíše až s valutou T+3, a 3 dny si tak užívá mých úroků, na to jsem si již dávno zvyknul, a Úřad pro hospodářskou soutěž zjevně také, zvyknul jsem si i na obrovské poplatky při veškerých běžných operacích, přesahujících poplatky bank v civilizovaných zemích EU (třeba sousedním Rakousku), ale to, že některé platby platební kartou vygenerují řadu plusových i mínusových pohybů na účtu místo jednoho jasného debetu, to pořád nemohu nějak rozdýchat.
Copak je toto normální? Měsíční výpis účtu má potom 12 stran A4, a velice těžko se v něm hledají nesrovnalosti.
Update: vysvětlení pracovníka banky.
Nahá Kateřina (Katka) Langerová z reality show VyVolení

Kateřina Langerová je pohledná 19-ti letá studentka z reality show televize PRIMA nazvané VyVolení.
V tomto články její nahé fotky ale nenaleznete, článek o „nahé Katce Langerové“ byl totiž napsán jen jako poutač na náš web, abychom Vám tímto v praxi dokázali, že umíme optimalizovat pro vyhledávače.
Optimalizaci pro vyhledávače samozřejmě neprovádíme jen pro slova „nahá Katka Langerová“, ale pro libovolné desítky či stovky slovních spojení a obratů. V případě jednoho z našich klientů, www.avicenna.cz, dokonce pro zhruba tisíc termínů, z nichž na každý z nich je tato společnost v první desítce ve vyhledávačích jako je Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz, Google.com, Yahoo.com a další, a získává tím stovky nových klientů denně.
Pokud se i Vy zajímáte o dlouhodobé cílené zvýšení návštěvnosti Vašeho webu, obraťte se na nás.
PHP knihovna pro Captcha a kontaktní formulář
Vzhledem k množícímu se spamu, který přichází přes standardní kontaktní formulář, jsem si napsal cca 1.000 řádkovou knihovnu v PHP, která tomuto jednou provždy zamezí. Ono lze kontaktní formulář obecně zneužít k rozesílání spamu, a to velice snadno, aniž o tom autor původního skriptíku tuší.
Základem knihovny je třída CAPTCHA
, a následný potomek CONTACT
, které implementují veškeré akce nutné pro Captcha, tedy vygenerování Captcha klíče, jeho autorizaci, a následného poslání emailu.
Vlastní třída je velice dobře dokumentovaná přímo ve zdrojovém kódu, který si můžete stáhnout v souboru captcha.zip (36 KB), podívat se na něj online, a zde je vidět v praxi. Pokud tuto knihovnu někde použijete, budu rád, když mi pošlete email.
Vlastní použití třídy CONTACT
je velice snadné, nejlépe je ilustruje následující příklad:
Uvedený skript vyžaduje pro svoji práci PHP verze 5.X, včetně podpory pro SQLite. Skripty pro PHP 4.x již nepíšu.
Vlastní CAPTCHA
třídu samozřejmě můžete použít i pro jiné účely než kontaktní formulář, třída CONTACT
je jen jedním z mnoha možných příkladů její implementace.
VMware Workstation nebo VirtualPC 2004?

Uvažuji o tom, že bych si koupil buď VMware Workstation 5.0 nebo Microsoft VirtualPC 2004, na provozování druhé (testovací) instance Windows XP, a především Fedora Core 4, při běhu Windows XP SP2 jako hostitelského systému.
Testuji krátce oba systémy a VMware mi přijde podstatně výkonnější a rychlejší, existuje u něj kvalitnější podpora pro Linux, výborné jsou snapshoty, a cena $189 není příliš odlišná od $129 za Microsoft VirtualPC.
Pokud máte s oběma systémy zkušenosti, uvítal bych je v komentářích. S dual-core procesorem není opravdu nutné provozovat dual-boot či mít zvláštní Linuxový stroj…
Mimochodem, na mém hardware je potřeba pro správnou funkci VMware do konfigurace *.vmx
přidat parametr paevm=true
.
PrimeCooler PC-VGAHG1 chladič grafické karty

NVIDIA i ATI dodávají standardní chladiče na své grafické karty, které dostačují pro běžné použití, ale nikoliv pro extrémní přetaktování. Standardní chladiče bývají rovněž poněkud hlučné. Jedním z mnoha možných řešení je PrimeCooler PC-VGAHG1 CU chladič, který je možné instalovat v podstatě na libovolnou grafickou kartu, a je nejenom tišší než standardní chladič, ale rovněž účinnější.
PrimeCooler PC-VGAHG1 CU je tedy pro NVIDIA 7800GTX výborná volba, řekl bych že lepší než Artic Cooling NV5 Rev. 2.
Artic Cooling NV5 má totiž problém v tom, že nechladí napájecí části karty, a hůře také chladí paměti, kdežto PrimeCooler fouká na celou přední stranu karty, včetně pamětí a napájecích obvodů. Na zadní straně karty jsou nicméně paměťové chipy také, jejich chlazení se nejsnáze zajistí velkým chladičem CPU, který ofukuje nejen CPU, ale i DDR paměti, paměti na grafické kartě, a MOSFETy na základní desce (takže žádný Artic Freezer 64, ale například Zalman 7000-CU).
Nevýhodou PrimeCooler PC-VGAHG1 CU je to, že grafická karta s ním zabere 2 ½ slotu, což prakticky znemožňuje jeho použití v SLI (kromě desky Asus A8N-SLI Deluxe a Premium).
Koncové teploty s PrimeCooler chladičem:
Chlazení | Idle | Zátěž |
---|---|---|
standardní jednoslotový chladič | 50°C | 74°C |
PrimeCooler PC-VGAHG1 chladič | 46°C | 68°C |