Před necelým měsícem jsem zveřejnil otevřený dopis pro Cenega.cz, v němž jsem požadoval vrácení peněz za rozbalenou hru se StarForce "virem". StarForce je nejen ochrana her proti nelegálnímu kopírování, ale v řadě případů je zodpovědný za náhodné restarty či dokonce poškození hardware počítače (DVD-RW mechaniky). Nutno říci, že stejná hra se v USA prodává bez StarForce, a "piráti" si ji tedy stahují z internetu bez tohoto "viru".
Problém byl v tom, že na obalu hry nebyla o žádné ochraně, natož o StarForce, ani zmínka. S tímto vědomím jsem si hru koupil. Hru jsem následně rozbalil, začal instalovat, a až při čtení licenčního ujednání a podrobném prozkoumání obsahu instalačního DVD jsem narazil na přítomnost StarForce "viru". Protože na počítači zejména pracuji, odmítl jsem licenční ujednání, a tento "virus" jsem neinstaloval. Bez StarForce "viru" samozřejmě daná hra nefunguje a je tudíž zcela nepoužitelná.
Následně jsem tento problém řešil s Cenega.cz, která mě odkázala na prodejce, což byl CzechComputer.cz. Mám CzechComputer.cz jako společnost moc rád, jejich prodejci i reklamační oddělení patří k absolutní špičce, nicméně v případě jejich neochoty za hru vrátit peníze jsem byl ochoten věc hnát až k soudu, a hájit svoje práva spotřebitele. Nebylo to naštěstí ani nutné, CzechComputer.cz reklamaci uznal a peníze vrátil 🙂
Vydavatelé, jako je Cenega.cz, nám totiž v ČR doslova "serou na hlavu" (promiňte za ten expresivní výraz, ale lépe to označit nelze). Zatímco zlodějíčci si hru ukradnou na torrentu, nemají v ní StarForce, nekolabuje jim počítač, a nemusí mít při hraní DVD v mechanice, legální uživatelé této hry musí snášet StarForce a jeho případné negativní projevy na stabilitu počítače, a to i pokud hru nehrají. Toto pohrdání platícími zákazníky je mi neuvěřitelně protivné, a doufám, že uvedený precedens vrácení peněz za rozbalenou hru se StarForce povede k lepšímu přístupu vydavatelů k platícím lidem.
Pokud jste si koupili hru se StarForce a máte problém, reklamujte ji. Nenechte si už déle "srát na hlavu", a mít podstatně horší podmínky než warézáci…

vrácené peníze za rozbalenou hru se StarForce