Jak je jistě všem řidičům známo, od 1.7. 2006 začíná platit nový bodový systém (tzv. „dvanáct a dost“) pro postihování přestupků na silnicích. Osobně si nemyslím, že je nějak zvlášť dobře navržen, například získat 2 body za jízdu 51 km/h v obci při takto úžasně rychlém předjíždění na čtyřproudové výpadovce z Prahy je jednoduše řečeno vyděračské, nicméně, reálné. Policie hlídá zásadně místa, kde se hodně vybere, nikoliv nebezpečná místa.
Také se mi nelíbí postihy za „špatné parkování“, což je v centru Prahy norma, se kterou se prostě nedá nic dělat, jedině postavit více podzemních parkovišť. Řidič je v tom často nevinně, vina padá na hlavu magistrátu.
Moc fajn je naopak povinnost mít pro děti autosedačku (někteří rodiče jsou dětští skoro-vrazi, takže na to je opravdu potřeba v ČR paragraf), a povinnost pořád svítit. Ono nakonec většina aut svítí i v létě už dnes, ale ne všechny, a pokud se mezi nimi objeví jedno neosvícené, je potom téměř neviditelné. Opět, za nesvícení budou body. Nechal jsem si tedy do auta namontovat takovou malou krabičku, která mi zapíná automaticky světla po nastartování motoru (i s prací to vyjde jen na cca 1.000 Kč), protože nechci dostávat body za to, že ve spěchu vyjedu z garáže a zapomenu v parném a slunečném dni rozsvítit. Výborné je také zakázání telefonujících magorů držících v ruce telefon.
Celkově je nový zákon hodně sporný, bezesporu přispěje k extrémní korupci, policejní šikaně a represím, ale také snad mírně zklidní řidiče na silnicích. Nicméně, jsem skeptický v tom, zda bude na silnici méně mrtvých. Lidé, co neumí jezdit a havarují, většinou nejsou ti, co mírně zvýší rychlost či špatně zaparkují. Jsou to lidé, co zmateně předjíždějí, nebo jedou příliš pomalu a blokují dopravu, nenadále mění směr bez ukázání, ale nikoliv ti lidé, kteří někde na 10 minut „špatně“ zaparkují v modré zóně, protože kolem není nikde normální placené parkoviště či předjíždějí ukrutnou rychlostí 51 km/h.
Můžeme se tedy těšit především na neustále se zvyšující míru korupce. Děkujme za toto našim socialistickým zákonodárcům…