Standardní přepínání úloh ve Windows XP není nic, čím by se Microsoft mohl chlubit. Je to jedna z mála věcí, kterou například jinak naprosto zaostalý a bugový Mac OS X dělá lépe, či ještě dříve KDE/Linux. Nicméně výhoda Windows je v tom, že pro ně existuje nepřeberné množství aplikací třetích stran, které je umí doplňovat a rozšiřovat.
Sám Microsoft nabízí mírně lepší přepínač úloh v sadě PowerToys, nicméně stále to nemá na jednu open-source aplikaci třetí strany - TaskSwitchXP.
Použití TaskSwitchXP je snadné v tom, že ukazuje reálný náhled aplikace a při její volbě nemusíte na nic klikat. Stisknete Alt+Tab, posunete myš nad program, který chcete dát do popředí, a klávesu Alt pustíte. To je celé. TaskSwitchXP na onu aplikaci automaticky přepne focus. Rychleji to ani dělat nejde…
Pokud preferujete jen klávesnici, místo Alt+Tab můžete použít pro přepnutí do seznamu aplikací také Win+F12 (popřípadě jinou kávesovou zkratku, můžete si je v aplikaci libovolně změnit, osobně mám namapováno Win+X). V seznamu aplikací můžete listovat také pomocí kurzorových šipek Nahoru/Dolů, což je také rychlejší než neustále tisknutí klávesy Tab. Po uvolnění klávesy Alt se na zvolenou aplikaci ihned přepnete.
Pokud pracujete s více aplikacemi naráz, je TaskSwitchXP de-facto nutnost.
Screenshoty:
TaskSwitchXP je zajímavý i tím, že zabere velice málo paměti a je opravdu rychlý:




přehrávání FLACu ve WinAmpu
SysInternals.com AutoRuns
zdroj: 