Wolfram Alpha: Interaktivní encyklopedie

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Wolfram Alpha: Interaktivní encyklopedie

Software 23.06.09

V poslední době se v titulcích na IT sitech objevuje hodně vyhledávač Bing od Microsoftu. Mě ale více zaujal alternativní vyhledávač, nebo spíše answer engine Wolfram Alpha. Nejedná se o vyhledávač webových stránek, ale informací: Odpoví vám na otázky podané přirozeným jazykem, nebo vám nabídne všechny dostupné informace (a většinou je jich poměrně hodně) o vyhledávaném výrazu.

Říkáte si, že od vyhledávání informací je tu Wikipedie? Wolfram podává informace velice přehledně, poskytne i vizualice (vč. grafů), obrázky; informuje vás o stáří dat atd.. Protože má tento "odpovídač" uzavřenou databázi, můžete se spolehnout, že podávané informace jsou objektivní.

V čem otevřenou encyklopedii rozhodně překoná, je porovnávání (dvou výrazů), matematické operace (např. řešení rovnic nebo převody do všech myslitelných jednotek). Dokáže také zpracovat velké množství údajů nebo podat naprosto vyčerpávající odpověď . Jeho silnou stránkou je i vyjadřování poměrů, nebo rychlé zjištění nějakého jednoduchého údaje. Wolfram Alpha vám zpracuje i odpovědi na dotazy už lehce bizarní.

Wolfram Alpha je skvěle použitelným, čas-šetřícím a v něčem dokonce nenahraditelným answer enginem. Pokud autoři zapracují na rychlosti a už teď docela obsáhlou databázi zvětší (tento "odpovídač" vůbec se spoléhá jen na vlastní data; jiné webové stránky vůbec nevyužívá), dovedou Wolfram k dokonalosti.

Wolfram Alpha homepage
Anglická Wiki
Česká Wiki
Question answering na EN Wiki

Jestli se chcete na něco zeptat, nebo něco dodat, tak neváhejte komentovat.


Komentáře

 1. 1 Martin Lefler 24.06.09, 09:06:11
  FB

  Nevim co je bizarního na statistikách růstu děvčat narozených 29. června 2000 :)
  Ne ale fakt, je to zajímavý pro získávání různých statistik a výpočtů (však Wolfram má spoustu zkušeností z vývoje Mathematicy). Pro standardní získávání slovních údajů spíš zůstanu u konvenčních vyhledávačů.

 2. 2 Radek Hulán 24.06.09, 10:06:07
  FB

  [1] WolframAlpha totiž není vyhledávač. A pro jistotu ještě jednou: WolframAlpha není vyhledávač. Nehledá na webu, vůbec nic, "jen" vypisuje svoji interní databázi znalostí a dat.

 3. 3 Martin Lefler 24.06.09, 10:06:47
  FB

  [2] Radku ty si mě nepochopil. Já jsem neměl na mysli vyhledávání věcí jako co znamená error 0x8124635 ve Windows Update, ale ani když budu chtít vědět jakoukoli encyklopedickou znalost ne jenom statistické údaje tak použiju Google (nebo rovnou wikipedii) místo použití mathematicou inspirovanou webovou aplikaci pro hraní si s čísílkama.

 4. 4 Mira Hedl 25.06.09, 03:06:34
  FB

  Wow, naprosto úžasný engine, díky za info!

  DOTAZ:
  Nevíš, Michale, jestli je to nějak integrované s Mathematicou - např. jestli nabízejí ke stáhnutí notebooky (.ntb) + nějakou množinu upřesňujících operátorů (jako má google pro and/or/synonyma/...)

 5. 5 Mira Hedl 25.06.09, 03:06:54
  FB

  [4] Odpovím si sám: Wolfram|Alpha umí generovat .nb soubory pro Mathematicu a syntaxi vyhledávání lze dohledat v Daffiových odkazech.

 6. 6 Michal Šmilauer 25.06.09, 10:06:23
  FB

  [4] Bohužel nevím; Wolfram občas použiji na vyhledání nějaké informace, ale na matematiku moc ne.

 7. 7 Martin Janiczek 07.07.09, 06:07:12
  FB

  Cool! Konečně něco, co se nezasekne na soustavách rovnic, kde je třeba něco udělat na obou stranách (čili vstup není x=blablabla, ale třeba x+65=blablabla). Plno CAS programů s tím mělo problémy.

Nový komentář