Jak na zapomenuté přílohy

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak na zapomenuté přílohy

Software 10.10.09

Určitě to znáte. Napíšete e-mail, kliknete na odeslat a pak si uvědomíte, že jste e-mail odeslali špatnému adresátovi, bez přílohy, nebo byste do něj ještě rádi něco doplnili. V Microsoft Outlooku (a jiných offline e-mailových klientech) je řešení jednoduché.

Zakažte okamžité odesílání e-mailů (Tools - Options - Mail Setup - Send/Receive - (odzatrhnout) Send immediately when connected). Nově napsaný e-mail tak bude čekat v Pošte k odeslání (Outbox), až do nejbližšího automatického přijímání a odesílání e-mailů (to můžete mít nastavené na např. na 10 minut). Do té doby můžete e-mail otevřít a jakkoli ho upravit.

Je to samozřejmě řešeno inteligentně, takže pokud dopis otevřete 10 s před automatickým Send and Receive, neodešle se vám v průběhu editování. Po dokončení úprav e-mail opět dáte odeslat a pokud již nebudete nic měnit, dopis se automaticky (na pozadí) odešle při dalším přijímání a odesílání.

Nejedná se o řešení dokonalé. Může se např. stát, že e-mail pošlete do Outboxu zrovna pár sekund před pravidelným přijímáním a odesílání, takže už v něm nestihnete opravit chybu; naopak dopis, který není potřeba dodatečně editovat, bude zbytečně "ležet" v Poště k odeslání 10 minut. Ale stejně se domnívám, že je to poměrně praktické řešení.

Update (komentář uživatele Termal):

"V Gmailu jde ve Webmailovém prostředí pomocí Gmail labs zapnout Undo send email, tedy, že po odeslání emailu máte nastavitelných 5 nebo 10 sekund na zrušení odeslání a take si můžete zapnout kontrolu zapomenuté přílohy, která pokud se v textu objeví zmínka o posílání přílohy, ale žádná tam nebude, tak vás na to upozorní :) "


Komentáře

 1. 1 (deleted) 10.10.09, 09:10:05
  FB

  S MS Exchange sa dá dokonca odoslaná správa "odvolať" ;-)
  Teda za predpokladu, že obe strany ho používajú.

 2. 2 Michal Šmilauer 10.10.09, 09:10:45
  FB

  [1] V tom předpokladu je ten háček :)
  Možná tady tento web čte hodně lidí z business sféry, takže to mohou používat, ale já osobně nikoho, kdo Exchange používá neznám, takže to nevyužiji.

 3. 3 Jan Janek 11.10.09, 08:10:05
  FB

  Pokud používáte Gmail, tak ten má také dobrou vychytávku. Pokud někde v textu mailu zmíníte slova typu "v příloze posílám...", "viz příloha" a podobné výrazy a pak se pokusíte mail odeslat bez přílohy, budete dotázáni, že jste zapomněli na přílohu a jestli ji chcete přidat. Myslím, že tato funkce by se hodila i do ne-webových mailových klientů.

 4. 4 Filip Kohl 11.10.09, 10:10:17
  FB

  [3] A nebo použít z labu tzv. tlačítko pro blbce.

 5. 5 Aleš Hodina 12.10.09, 01:10:51
  FB

  Zajímavé řešení je doplněk do Outlooku nazvaný Missing Attachment PowerToy. Předdefinujete si klíčová slova ("posílám", "přikládám", apod.) a pokud se některé z těchto slov objeví v těle jakékoliv odesílané zprávy, zeptá se vás to samo před odesláním, jestli chcete připojit přílohu.

 6. 6 Michal Šmilauer 12.10.09, 07:10:52
  FB

  [5] To je zajímavé, ale já jsem zde popsal tento postup, který funguje i v případě pokud není problém v zapomenuté příloze, ale např. ve špatném adresáři apod.; nadpis jsem chtěl akorát trochu bulvánější :)

 7. 7 Jan M. 13.10.09, 03:10:28
  FB

  V Gmailu jde ve Webmailovém prostředí pomocí Gmail labs zapnout Undo send email, tedy, že po odeslání emailu máte nastavitelných 5 nebo 10 sekund na zrušení odeslání a take si můžete zapnout kontrolu zapomenuté přílohy, která pokud se v textu objeví zmínka o posílání přílohy, ale žádná tam nebude, tak vás na to upozorní :) Celkem šikovné

 8. 8 Michal Šmilauer 13.10.09, 10:10:42
  FB

  [7] O tom jsem nevěděl, díky, doplnil jsem to do článku.

Nový komentář