Gmail.com + Microsoft Outlook 2007 + Xobni: Nepřekonatelná trojka

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Gmail.com + Microsoft Outlook 2007 + Xobni: Nepřekonatelná trojka

Software 27.09.09

   V poslední době stále více lidí používá webové rozhraní svého e-mailového poskytovatele – webmail. Ale pokud máte jeden počítač, ze kterého převážně čtete poštu, bude asi pohodlnější a efektivnější používat  e-mailového klienta, nejlépe Outlook v kombinaci s velmi užitečným rozšířením (od třetí strany) Xobni. Právě o těch budu dnes psát; se zaměřením na Xobni, které vám (poté, co zaindexuje vaši poštu) zobrazí maily v souvislostech, zobrazí mnoho informací o odesilateli, včetně např. statusů ze sociálních sítí a ještě poskytne detailní statistiky o vaší e-mailové komunikaci.

Proč offline klient?

   Za prvé kvůli rychlosti a pohodlí - operace s e-maily jsou okamžité, není třeba, např. při každém otevřeném mailu, čekat na reakci serveru.

   Co když budete přistupovat k mailu z jiného počítače, tedy budete muset použít webové rozhraní a napíšete e-mail? Budete pak mít ten e-mail i Outlooku? Ano, Gmail s Outlookem provádí synchronizaci (prakticky na úrovni IMAPu): e-mail odeslaný z webmailu se při nejbližším stahování pošty - a to při použití protokolu POP3 (!) - „přijde“do Doručené pošty. Pak už stačí jen v Outlooku vytvořit pro složku Doručená pošta pravidlo, že e-maily odeslané z vaší adresy se automaticky přesunou do složky Odeslaná pošta a označí jako přečtené.

   Potom to bude jedno, jestli e-mail odešlete z webmailu nebo z offline klienta, vždy bude v Outlookové Odeslané poště. Naopak pošta odeslaná v Outlooku se zase objeví v Odeslané poště na Gmailu. A jedná se o rychlejší řešení než použítí protokolu IMAP..

Výhodou offline klienta je i to, že stahováním do počítače si e-maily zároveň archivujete.

Za největší výhodu ale považuji možnost využít služeb Xobni:

   Xobni

   Rozšíření Xobni zaindexuje vaší poštu, se kterou pak umí dělat v postranní lištu, kterou přidá do právé části Outlook, opravdové divy. Např. o odesilateli právě otevřeného e-mailu zobrazuje:

 • kontaktní informace
 • historii komunikace, přehledně setříděnou do konverzací podle předmětu (podobně jako Gmail); e-maily je možné libovolně procházet
 • statistiku a frekvenci e-mailů
 • přílohy z celé historie komunikace (spustitelné jedním kliknutím)

Můžete si také zobrazit statistiky vašeho e-mailování, přehledně setříděné do tabulek a sloupcových i spojnicových (vývoj v čase) grafů. Xobni Analytics jsou velmi podrobné, možná jsou trochu inspirované Google Analytics. Rozšíření vám ukáže, kdy nejčastěji přijímáte a odesíláte maily, s kým si píšete nejčastěji, za jak dlouho průměrně odpovíte na e-mail konkrétnímu odesilateli atd.

Lepší představu o tom, jak v praxi Xobni vypadá, si uděláte ze screenshotů:

Xobni screenshot

Ukázka propracováných Xobni statistik (jedná o screenshot ze starší verze)

Xobni statistics

Další ukázka např.  zde.

Gmail: více informací, registrace
Outlook 2007: více informací (anglicky), stažení zkušební verze
Xobni:
- recenze
- Nejnovější verze je okleštěná, aby se prodávala komerční verze Xobni Plus, takže stahujte verzi 1.7: download


Komentáře

 1. 1 Radek Hulán 28.09.09, 12:09:30
  FB

  Xobni je opravdu hodně dobré vylepšení Outlooku, ještě o něco dále funkčně je ale ClearContext Pro:
  http://www.clearcontext.com/pro/...

  Jeho inteligentní algoritmy pro automatické třídění a klasifikaci pošty znamenají, že se dá zvládat obrovské množství emailů, velice snadno.

 2. 2 Stano Janecek 28.09.09, 07:09:17
  FB

  Radku,

  pouzivas ten clearcontext? zajimala by mne kombinace Outlook 2007, Windows Live for your Domain (Gmail Apps), Clearcontext (Xobni) a HTC Toch HD ...prioritou je pro mne mit vsechny maily vzdy sebou a kdyz na HTC neco poslu, aby se to taky objevilo na PC, a aby sem mel vzdy sebou sve terminy a kontakty...nevim, jaka kombinace z tech zarizeni a reseni by byla nejlepsi...tvoj nazor? Dik
  Stano.

 3. 3 Radek Hulán 29.09.09, 12:09:01
  FB

  [2] já hlavně nechápu, co každý blbne s Gmailem. Je to jen primitivní email založený na zastaralém POP3 či IMAP protokolu. Neřeší sync kontaktů, kalendáře, úkolů a provázanost těchto věcí na email, neumí push email.

  Někteří lidé argumentují, že "je zdarma". Ale málokdo je tak chudý, aby si nemohl dovolit profesionální email s neomezenou kapacitou a s cenou 170 Kč měsíčně - tedy Hosted Exchange (viz http://www.exchangemailhosting.com/exchange/plans/... ).

  Osobně jako hlavní email používám právě Hosted Exchange a pro vedlejší domény Live Custom Domains (to je zdarma). Live Custom Domains používá MAPI, a to je mnohem lepší protokol než IMAP, umí push, sync kontaktů, a další. Skvěle se synchronizuje i na Touch HD. V hodně věcech dosahuje kvalit Exchange.

  Obecně, pokud je člověk opravdu tak chudý, že nemá 170 Kč měsíčně, pak Live Custom Domains, jinak Hosted Exchange. :)

  Google (Seznam, Yahoo, atd.) nikdy.

 4. 4 Radek Šima 29.09.09, 08:09:01
  FB

  [3] MAPI je lepsi protokol jak IMAP, ale tady de spis o to, ze IMAP je ponekud rozsirenejsi jak MAPI. Navic ne kazdy potrebuje ty bonusovy sluzby, co MAPI nabizi :)

  Ja mam mail na hostingu a jeden, ktery pouzivam cca 8 let, na seznamu. A navic jsem se nejak nenaucil pouzivat mailovy klienty, nebot jsem bud na notebooku, mobilu, pc, ve skole, v praci.... Takze bych to MAPI nevyuzil podle me

 5. 5 (deleted) 29.09.09, 11:09:36
  FB

  IMAP má akúsi svoju push technológiu, ktorá fungovala skvele na mojom Sony Ericssone, môj terajší Touch Diamond 2 ho žiaľ nemá. Riešenia tretích strán spravidla nefungujú....

  O Windows Live som rozmýšľal, ale tým "custom domains" moc nerozumiem. Znamená to, že musím mať svoju doménu typu MyEgo.cz, ktorá zahŕňa nejaké emailové služby a Windows Live potom slúži ako správca mailov? (To bolo strašne po lopate, ale fakt som z toho jeleň.)

  Windows Live ID mám, to zahŕňa aj email, ale Outlook hlásil dosť často problémy (asi tak 2/3 prípadov sa nevedel pripojiť ku schránke). Možno to od tej doby už fixli, každopádne som prešiel na GMX (asi najlepší freemail, podporuje aj Push-IMAP).

  Synchronizáciu kontaktov riešim offline cez SyncCenter vo Viste, to isté kalendár a poznámky. Telefón aj tak pripájam k PC každý večer, takže ono sa to rieši samo.

  Napriek tomu by sa mi push mail hodil a Windows Live nevyzerá v tomto smere moc priateľsky. Keby ste vedeli o nejakom free riešení (áno, som študent) tak by som bol rád ;-)

 6. 6 Radek Hulán 30.09.09, 12:09:28
  FB

  [5] Live služby fungují jak s emailem @live.com či @hotmail.com (a dalšími - viz http://www.microsoft.com/cze/coolhotmail/... ), anebo na vlastní doméně, a to se nazývá právě Custom Domains.

  Je zajímavé sledovat, jak mizerný marketing pro veřejnost má Microsoft - jeho internetové služby jsou daleko před místním Seznamem či Googlem, ale moc lidí to neví :( Angažuje se spíše ve firemních řešeních, a tam má každý Exchange, a přitom nějak zapomíná propagovat svůj free produkt, který je také špičkou.

 7. 7 Stano Janecek 30.09.09, 08:09:40
  FB

  Na temu Hosted Exchange som nasiel este tieto ponuky:

  US:
  http://myhosting.com/exchange/...
  http://www.sherweb.com/hosted-exchange...

  DE:
  http://www.df.eu/at/produkte/managedexchange/...
  http://www.domainplanet.at/main.php?nav=30,20,outlook_exchange&UID=nomember...
  http://hosting.skyfillers.com/de/produkte/hosted-exchange/hosted-exchange-fuer-kleinstunternehmen-und-freiberufler/...

  @Mehedict: na tom Diamonde2 fakt nejdu push maily? som si chcel prave kupit HTC Pro2, hm...

 8. 8 Afnan Mursalin 28.05.20, 12:05:24
  FB

  I am really happy to say it’s an interesting post to read. I learn new information from your article, you are doing a great job. Keep it up https://www.jadeandsterling.co...

Nový komentář