Windows Vista - stoprocentní stabilita jen pro profesionály?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Windows Vista - stoprocentní stabilita jen pro profesionály?

Windows Vista 22.11.07
ovladače pro Vista x64

Windows Vista byla vydána před rokem, a pro Microsoft je to velký úspěch. Akcie Microsoftu jsou za poslední rok z $30 na $35, čistý čtvrtletní zisk přesahuje 4 miliardy USD, a to i přes nepříznivou situaci v garancích za X-Box 360 a pokutu placenou socialisticky vyděračské Evropské komisi za hudební přehrávač přítomný ve Windows XP (Windows Media Player). Výkon Microsoftu je prostě výrazně lepší než výkon "zbytku trhu".

Tento web navštěvuje 15% lidí s Windows Vista (celkově mají různé verze Windows kolem 94%, v ČR celkově přes 98%), což je obrovské množství, protože lidé nemění počítače každý rok, spíše jednou za 5 let, a na roky staré počítače si jen málokdo bude kupovat nový OS.

Osobně jsem s Windows Vista x64 mimořádně spokojen. Používám je od února 2007, v české verzi, a to na Intel Q6600 čtyř-jádrovém procesoru, desce s Intel P965 chipsetem, 8GB RAM (4x 2GB DDR2-800), NVIDIA 8800GTX grafickou kartou, Adaptec 3405 RAID řadičem a hromadou příslušenství.

Na druhou stranu ale chápu lidi, kteří čekají s nasazením Vista až na SP1. Důvodem není to, že by Vista nefungovala, právě naopak, je to nejpokrokovější operační systém dneška, dokonale stabilní a velice výkonný, skutečný problém je v nutnosti se o ně starat.

Jako každý nový operační systém se Vista x64 dodávala jen s prvorozenými, a občas nestabilními, ovladači. Řada výrobců prostě Microsoftu nestihla ovladače dodat včas, případně jejich první verze nebyla vždy uspokojivá, zvláště u x64 verze.

Pokud instalujete Vista x64 z dodávaného DVD a dále neděláte už nic jiného, nemusíte být spokojeni, takovýto systém prostě v hodně konfiguracích nebude 100% stabilní. Na vině není Microsoft, ale firmy jako Logitech, Creative, AMD/ATI, HP a další.

Na obrázku vpravo jsou ovladače, které jsem si musel stáhnout pro mé komponenty a periférie, jedná se o 1.7GB dat (z toho ovšem ovladače pro Creative X-Fi zabírají 800MB a NVIDIA ovladače 300MB, v různých verzích). Rovněž bylo nutné aktualizovat BIOS základní desky.

Kdo čeká na Service Pack 1?

Najít těch správných 1.7GB ovladačů a podpůrného software pro vaši vlastní instalaci Windows Vista nemusí být snadné. Ale to samé nakonec platilo i pro Windows XP v době uvedení. Situace se zlepší až s příchodem Service Pack 1 pro Windows Vista.

Pro stabilitu a výkon tento Service Pack není zrovna nezbytný, pokud si umíte ručně najít poslední ovladače pro váš hardware a desítku hotfixů.

Smysl Service Packu je dvojí: (1) marketingový, protože řada lidí na Service Pack prostě čeká, ať už to má či nemá objektivní smysl, (2) znalostní, protože shánění ovladačů a hotfixů a jejich instalace je prostě podstatně složitější než nahrát SP1 a mít aktuální  systém bez jakékoliv námahy.

Dá se tedy říci, že pokud dnes někdo nadává na Windows Vista, je to IT amatér, který si stabilitu zajistit neumí. Nerozumí tomu, že každé zařízení potřebuje ovladače, a že je zodpovědnost výrobce zařízení (nikoliv Microsoftu) tento ovladač dodat. Počítače jsou prostě složitá zařízení, a jejich servis a nastavení by neměl dělat každý pubescentní amatér, stejně tak jako pubescentní amatéři běžně nemění kapalinu v automatické převodovce ve vašem autě.

Výhodu mají majitelé značkových počítačů a notebooků, jejich výrobci nejnovější ovladače testují, plus dodávají doporučené hotfixy, a uveřejňují je na svých stránkách. Poté stačí postahovat, nainstalovat, a stabilní systém je snadno na světě (viz příklad skvěle zpracovaná sekce ovladačů pro notebooky HP 6710b s Vista x64 Business).

Problémem tedy zůstávají jen různě "splácené" neznačkové sestavy, doména českých domácností. Pokud jste amatér, "splácaná sestava" s Windows Vista nemusí fungovat.

Hotfixy aneb KB

Kromě ovladačů potřebujete aktualizace od Microsoftu na Windows Vista. Řada z nich je přítomna na Windows Update, neplatí to ale pro veškeré.

Osobně mám staženo a instalováno 29 neveřejných hotfixů o velikosti 109MB na Windows Vista (i když některé z nich už asi budou na Windows Update), a občas sleduji weby, kde se tyto hotfixy uveřejňují.

Tyto změny budou součástí Service Packu 1, ale vy je můžete mít už teď.

KB IDPopis
928135A Windows Vista-based computer stops responding when you resume the computer from hibernation
929577A Bluetooth device may no longer work correctly when you wake a Windows Vista-based computer from sleep
929734You may experience problems after you resume a Windows Vista-based computer from sleep or from hibernation
929824Windows Vista cannot connect to any off-link addresses when the default gateway is configured to be the same as the client IP address
930627The private data of the DEVMODE data structure may be corrupted when you use raw mode to print a document in a 32-bit application on a computer that is running a 64-bit version of Windows
931756FIX: Content plays longer than the time that is specified by the duration element in a Windows Media Player 11 playlist for content that is 30 minutes or more
931770The copy process may stop responding when you try to copy files from a server on a network to a Windows Vista-based computer
931836February 2007 cumulative time zone update for Microsoft Windows operating systems
932406The Windows desktop may stop updating correctly after a Windows Vista-based computer has been running for an extended period of time
932649You may experience poor video quality when you use interlaced mode on a Windows Vista-based computer
933228Error message when you use Internet Explorer 7 in Windows Vista to try to access a Web server that is configured to use OpenSSL: "Page cannot be displayed"
936357A microcode reliability update is available that improves the reliability of systems that use Intel processors
936710When a DirectX 10 application runs on a Windows Vista-based computer that has multiple graphics cards, the computer does not use the secondary graphics card
937123You are not prompted to log on to a wired 802.1X network in Windows Vista
938194An update is available that improves the compatibility and reliability of Windows Vista
938979An update is available that improves the performance and reliability of Windows Vista
940069An Indexing Service query that uses the LIKE predicate returns an incorrect result in Windows Vista
940105Virtual address space usage in Windows game development
940646Transmission throughput is less than expected for a 3G WWAN data card in Windows Vista
941229October 2007 Cumulative Update for Media Center for Windows Vista
941542When you try to connect a Windows Vista-based computer to a network printer whose name is not a UNC path, the connection fails
941600Cumulative update rollup for USB core components in Windows Vista
941649An update is available that improves the compatibility, reliability, and stability of Windows Vista
941651Cumulative update for Windows Media Player 11 in Windows Vista
942903Installation of Windows Vista language pack from Windows Update fails
943544The date displays incorrectly in the Windows Calendar Sidebar gadget on a Windows Vista-based computer

Zejména tučně zvýrazněné hotfixy bych doporučil instalovat na každém PC s Windows Vista. Nejedná se o nějak extrémní množství aktualizací, běžná Linuxová distribuce jich má 10x více, OS X jich má více po pouhém týdnu existence. Ale je dobré o těchto hotfixech vědět, při jejich použití jsem nezaznamenal s 64bitovou verzí Vista jediný problém, a to počítač vytěžuji opravdu na maximum.

Závěr

Windows Vista jsou výborný operační systém, nicméně vzhledem k "mladosti" celého OS mohou vyžadovat (zejména pro majitele neznačkových či podomácky poskládaných PC) slušnou dávku aktivity a znalostí z jejich strany ohledně hledání a instalace ovladačů, a případně i některých hotfixů, které zatím nejsou na Windows Update.

Konkurence pro Windows Vista de-facto neexistuje, OS X Leopard je vyloženě směšný, Linux nedoladěný a bez aplikační podpory, a Windows XP z roku 2001 zase zastaralé.

Pokud nepoužíváte značkové PC, kde ovladače dodává výrobce, doporučuji web Station-Drivers.com, kde naleznete vše potřebné.


Komentáře

 1. 1 Lukáš Blecha 22.11.07, 19:30:34
  FB

  Můžu požádat o link na nějaký dobře zpracovaný seznam, uveřejňující seznam aktualizací? Resp. odkud čerpáš informace o nových aktualizacích? Díky a hodně štěstí, nový web vypadá super.

 2. 2 Jan Tichava 22.11.07, 19:33:20
  FB

  jj, souhlasím a Vistu bych doporučil

  Vistu používám od června a jsem s ní téměř maximálně spokojený, nainstaloval jsem jí na zkoušku a k XP jsem se už nevrátil :) Použivám anglickou Business. Ultimate edice v MSDN AA není, ale nemyslím si, že by mi neco chybělo ...

  nejprve jsem Vistu instaloval na 2 roky starý notebook Asus, ke kterému již výrobce nové ovladače nedodával, ale ovladače se daly postahovat a až na IrDA tam fungovalo všechno nádherně

  teď mám noťase od Della a s ovladači na 32b Vistu nebyl jediný problém, Vista mi sama občas i zahlásí aktualizované ovladače a jestli je chci nainstalovat. Akorát drivery na grafiku (GF 8600M GT) jsou trosku průšvih, protože Dell (jako snad všichni výrobci) pravidelně neaktualizuje ovladače na svém webu a ze stránek nVidie stáhnout ovladače na mobílní grafiky nejdou, ale naštěstí existují modifikované INF soubory, tak jdou nainstalovat desktopové drivery. :)
  Horší je to s 64b Vistou. Tu Dell nepodpruje vůbec, aspoň v případě Dell Vostro. Zatím jí nutně nepotřebuju, mám jen 2 GB RAM, takže doufám, že než upgraduji, tak ovladače budou přímo od Della, abych to nemusel hledat na stránkách jednotlivých výrobců toho či onoho kousku HW. :)

 3. 3 Daniel Milde 22.11.07, 19:50:14
  FB

  "Windows Vista cannot connect to any off-link addresses when the default gateway is configured to be the same as the client IP address".

  tohle jsem celkem nedavno resil. Router predaval pres DHCP verejnou IP a GW byla ta stejna adresa. XPcka si s tim poradily, Visty uz ne. Stacilo pridat jako druhou GW privatni adresu toho routeru a uz to jelo. Ale trvalo mi to celkem dlouho, nez sem na to prisel :)

 4. 4 Peter Kotrčka 22.11.07, 19:58:46

  Vista JE vynikajuci pocin firmy Microsoft. Uzivam tak Linux, ako aj Windows na svojom domacom pocitaci a priznam sa, ze nemam problem ani s jednym, ani s druhym. Oprosti XP vsak Vista urobila OBROVSKY krok dopredu. Minimalne, co sa tyka ovladacov (teda toho, ze na mnozstvo zariadeni netreba hladat nejake CD ci lovit na nete), spravy pamate (dobre, treba mat viac ako 256 MB RAM, ale ved predsa mame rok 2007, nie 1972), spravy sieti. Proste 5 rokov vyvoja je vidiet. Mozno by som nesuhlasil celkom s vyjadrenim p. Hulana, ze je to system s koncepciou z roku 2006 (ved vyvoj sa musel zacat skor, ako v roku vydania :-) ). Kazdopadne je to ale system, ktory dnes plni hadam VSETKY poziadavky uzivatelov - ci uz ludi, ktori chceli viac priblizenie k moznostiam ala UNIX (vid Radkove clanky o linkovani suborov a spol.), alebo ludi, ktori chceli svoj MULTIMEDIALNY pocitac dostat o stupienok vyssie.

 5. 5 Filip Linka 22.11.07, 21:19:45
  FB

  Jo musím říct že vista je bomba,ale docela mě štve že firmy jako např. mio nejsou schopný udělat už pro vistu ovladače a to c720 co mám vyšla až po vistách

 6. 6 Martin Duratny 22.11.07, 21:31:42
  FB

  [2]

  presne taketo nieco som nedavno hladal pre svoj laptop...ovladace pre grafiku od nvidie, mohol by si mi prosim ta dat vediet, kde by som sa dostal k tym modifikovanym inf suborom, resp. kde by som nasiel ovladace pre ich karty (geforce go 7400)?
  vopred dakujem

 7. 7 Jan Tichava 22.11.07, 21:38:49
  FB

  [6]

  zkus tenhle web http://laptopvideo2go.com/
  doufam, že ti to pomůže

 8. 8 Matusinec Radovan 22.11.07, 22:18:10
  FB

  Zdravim,
  osobne pouzivam Visty od poloviny tohoto roku a nemohu si na ne stezovat. Veskere obtize s nimy spjate jsem mel hlavne kvuli nedostatecne vykonnemu HW, nebo hrstkou spatnych ovladacu. (potize tohoto druhu jsou naprosto bezne pri prechodu na novy operacni system - vzpomente na zacatky Win XP) Osobne mam jiz par mesicu nainstalovany SP1 Build 6001.16659 (Beta) a vse je maximalne stabilni a system bezi opravdu "svizneji". Server Zive psal v zari, ze samostatny SP1 neni k dispozici. V te dobe jsem mel jiz samostatny SP1 nainstalovan na svem PC. :) (http://vista.zive.cz/?q=windows-vista-sp1-beta-konecne-venku...)

 9. 9 Tomáš Kafka 22.11.07, 23:12:31
  FB

  Tenhle pohled na situaci mě překvapuje, měl jsem za to, že Visty budou nejstabilnější (i když ne nejrychlejší), pokud v nich zůstanou jen ovladače nainstalované při instalaci a automaticky stažené z Windows Update, protože ty jsou podepsané a testované.
  Ale bohužel, tenhle týden řeším neschopnost svého notebooku probudit se z hibernace, před čerstvou instalací to uměl a teď jsem nainstaloval čistý systém, stáhnul všechny veřejné updaty a voila - neprobudí se :(.
  Měl jsem za to že když už MS developeři blogují o tom, jak špatné ovladače třetích stran kazí Vistám jméno, že budou mít zameteno před vlastním prahem, ale tohle zjevně je problém Microsoftem certifikovaného ovladače, který se neumí korektně probudit bez nějakého deadlocku.

  Jen tak mimochodem, máte tušení jak se takové věci debugují? Pád do BSOD odhalí WinDbg za pár vteřin, ale 'vytuhnutí' bez BSOD??

 10. 10 Radek Hulán 23.11.07, 01:03:23

  [9] Microsoft přece nemá zodpovědnost za ovladače, a to ani za ty WHQL. WHQL není nic jiného než soubor testů, které dělá výrobce daného zařízení / ovladače (nikoliv Microsoft), a výsledek těchto testů pošle Microsoftu. Pokud je testovací log ok, Microsoft ovladače digitálně podepíše a případně nabízí přes Windows Update. Rozhodně ale nezasahuje do jejich kódu.

  Tento proces ´toho moc nezaručuje, řada ne-WHQL ovladačů je lepších, protože jsou prostě novější (WHQL certifikace není reálné dělat pro každý build ovladače) a mají opraveno více chyb.

 11. 11 Pavel Kryštůfek 23.11.07, 07:54:42
  FB

  [1] Ke stahování update doporučuji http://wud.jcarle.com/ Sic tam zatím nejsou české Visty, ale vše ostatní ano.

 12. 12 Honza Skýpala 23.11.07, 08:42:51
  FB

  Windows Vista je výborný operační systém pro domácí použití, protože domácí uživatel může dělat ústupky. Mám Vistu doma a velice se mi líbí její některé funkce. Na XP pak již zmateně klikám na jednotlivé části cesty v Průzkumníkovi a divím se že to nic nedělá, apod. Vista je moc hezká, na slušném hardware je rychlá a občasné problémy je člověk ochoten řešit nějak jinak.

  Bohužel pro podnikové nasazení Vista vhodná není, ani pro profesionály. Problém není samozřejmě příliš na straně Microsoftu, ale hlavně na straně aplikací a ovladačů, ale bohužel je to tak a díky tomu je systém nepoužitelný. Edice x86 ještě jakž takž ujde, ale edice x64 je zoufalá - neexistence VPN klientů x64 od největších hráčů na tomto poli (Cisco, Juniper), zoufalá podpora x64 ovladačů pro tiskárny od HP, to dohromady doslova znemožňuje nasazení x64 v podnicích. Kromě toho mnohé starší aplikace skutečně pod Vistou nefungují a i když jejich novější verze ano, tak z finančních důvodů je tudíž Vista nezajímavá (musel by se zaplatit nejen upgrade na Vistu, ale také upgrade těchto aplikací). Pochopitelně všechny nové počítače se kupují s OEM Vistou, ale okamžitě se řeší downgrade na XP, aby prostředí ve firmě bylo jednotné a správa jednodušší (levnější). Jen zopakuji to co je již popsáno výše - nemůže za to Microsoft, ale prakticky to znemožňuje nasazení Visty ve firmách. Proto před rokem (při uvedení Visty na trh) měly XP ve firmách podíl 64% (ještě bylo hodně Win2k), dnes, rok po uvedení Visty má XP ve firmách podíl přes 80% (tzn. starší Win2k jsou nahrazovány XP, a ne Vistou).

 13. 13 Radek Hulán 23.11.07, 11:07:56

  [12] "ale edice x64 je zoufalá - neexistence VPN klientů x64 od největších hráčů na tomto poli" -- použití x64 VPN klienta rozhodně není standard v každé firmě. Milióny firem na Vista přecházejí a VPN klient opravdu lidem nechybí (edit: řada jich existuje). Je jasné, že na x64 nemusí fungovat stále 1% aplikací, a pro někoho kdo je používá je to kritické, ale to není obecný trend a navíc zde máme x86 verzi, která stačí 99.999% lidí.

 14. 14 Jan Salava 23.11.07, 11:38:00
  FB

  [11] Ve Windows Vista je jazyková podpora řešena jinak než ve Windows XP a pro opravy a záplaty do české verze lze použít to co je na http://wud.jcarle.com pro anglickou verzi.

 15. 15 Pavel Kryštůfek 23.11.07, 12:02:06
  FB

  [14] Děkuji za upozornění. Visty jsem zatím instaloval jen u jednoho zákazníka, takže nemám zatím takový rozhled.

 16. 16 Michlovský Jakub 23.11.07, 14:51:27
  FB

  32 bit Ultimate používám od Dubna 2007 a jsem maximálně spokojen. Všechny ovladače jsem našel, Bios aktualizoval, vše funguje bez problémů do dnes.

 17. 17 Matusinec Radovan 23.11.07, 19:08:55
  FB

  Jaky pouzivate antivirus na Vistach? Sam mam NOD32. Vyzkousel jsem novou 3 verzi, ale nejsem s ni moc spokojen. Hlavnim problemem je rychlost. Test ktery trval s 2.7 verzi 20 minut trva v 3 verzi 35 minut a to kdyz si zvolim rychly test. Mate nekdo podbne zusenosti?

 18. 18 Kocman Jirka 23.11.07, 20:33:31
  FB

  [17] nebude to tím že ten antivir toho musí otestovat více než v XP?

 19. 19 Matusinec Radovan 23.11.07, 23:10:08
  FB

  Obe verze antiviru jsem mel na stejnem systemu. Bohuzel i prehlednost diky novemu designu neni takova jako v predchozi verzi.

 20. 20 Jan Kriho 23.11.07, 23:52:03

  Rád bych doplnil jednu mírně zavádějící informaci:
  V běžné Linuxové distribuci je 10x tolik aktualizací pro 10x tolik softwarových produktů...

 21. 21 Radek Hulán 23.11.07, 23:58:08

  [20] to samozřejmě není pravda, Windows Vista + Office 2007 + Windows Live (Fotogalerie, Windows Live Messenger, Live Writer, atd.) + Expression Studio (Expression Web, Media, atd.) + Visual Studio 2005/2008, to je více software, než je ho v běžné instalaci Ubuntu... Dál v tomto off-topicu nemá smysl pokračovat.

 22. 22 Kamil 27.11.07, 22:34:56
  FB

  Vista v kombinácii s Q6600, nVidia 8800GTX a 3GB Ram je pre mňa pohodový a stabilný systém, - hardware s prehľadom eliminuje občasné faux pais OS, napr. ako minule, keď som zrušil jeden užívateľský účet vytvorený len na surfovanie na webe a po opýtaní sa systému, či chcem prekopírovať súbory z účtu (docs, photos,...) na plochu a mojom odkliknutí "yes" (pre istotu, hoci tam "nič" nemalo byť), mi začal presúvať na plochu celú zložku hudby, ktorá ale k účtu nepatrila (ako som si myslel).

  Všimol som si to asi po minute, keď som náhodne pozrel na kontrolku vyťaženosti disku a nezdalo sa mi, že by som zadal back-up systému, .. a medzitým bolo 10GB dát presunutých na plochu. O minútu - dve však už boli späť. No problem.

  Je to presne ako v článku otázkou času/starania sa - nemám čas úplne odlaďovať a riešiť každú prkotinu, výkon hardwaru to eliminuje a po vydaní SP1 odpadnú aj prkotiny.

 23. 23 Lukáš Blecha 27.11.07, 23:27:03
  FB

  Narazil jsem opravdu na velký problém, který se mi vyskytuje v kombinaci s Asus WL-500gx routerem, jak desktopem a Windows Vista Ultimate x86, tak notebookem s Windows Vista Bussines x86. Vždy po několika hodinách přestane jít internet v prohlížeči. Stránky se prostě nenačtou (a po čase se objeví timeout). Ani IP adresa v prohlížeči nefunguje. Ping funguje bez problémů, včetně ping na URL, čili DNS také funguje. Bádal jsem na internetu a zjistil, že se jedná o chybu WinSock bind() v kombinaci se zapnutým sdílením internetu a zřejmě to řeší aktualizace na vyžádání, o kterou jsem před chvílí požádal.

  Zde je link:
  http://support.microsoft.com/kb/937168...

  Kdyby měl někdo obdobný problém, třeba mu to pomůže...

 24. 24 Lukáš Blecha 27.11.07, 23:48:31
  FB

  Ještě upřesním chování systému, když se vyskytne problém (obvykle po několika hodinách běhu systému):

  - seznam.cz v prohlížeči (jakémkoliv) nejde (timeout)
  - IP adresa seznamu v prohlížeči (jakémkoliv) nejde

  - ping na seznam.cz jde bez problémů
  - ping na dns server bez problémů
  - ping na router (192.168.1.1) bez problémů
  - ping na IP adresu seznamu bez problémů

  - ICQ zůstává připojeno
  - Skype zůstává připojeno
  - FTP transfer je stále aktivní

  - na PC připojeném k tomuto hlavnímu PC (buď přes LAN či po wifi) přes sdílení internetu funguje internet bez problémů (ikdyž na hlavním PC jsou popsané problémy)

  Pro opravu problému funguje v mém případě pouze restart celého systému. Poté je na několik hodin internet opět plně funkční.

 25. 25 vpe 16.12.07, 18:50:49
  FB

  [23] a zvetsil jsi pocet canttrack v Asusu? Nastav maximalnich cca 16000 spojeni a je to. Podle popisu to alůe muze byt cimkoliv

 26. 26 Martin Novák 07.02.08, 15:16:10
  FB

  Dobrý den, nevíte proč mi to při spuštění ukazuje že to není pro můj OS, stahuji 32bit verzi a mám Windows Vista Home Premium(legálně!)

 27. 27 Radek Hulán 07.02.08, 15:20:48

  [26] pokud tím myslíš nějaký hotfix, tak poté bude už nainstalován..

 28. 28 Martin Novák 07.02.08, 17:10:29
  FB

  [27] Aha :). Děkuji