Tacx i-Magic - cyklotrenažér, který vás bude bavit

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Tacx i-Magic - cyklotrenažér, který vás bude bavit

Cyklistika 07.12.10

Někteří lidé jezdí na kole i v zimě, mě to ale pod nějakých 5°C venku nebaví. Zkusil jsem před rokem cyklotrenažér od Tacx, konkrétně jde o model i-Magic a spokojenost (za dobré ceny je prodává třeba Štěrba).

Většina lidí má doma rotoped. Taky jsem jeden měl, ale za poslední 4 roky jsem na něm jel přesně třikrát. Rotoped je nuda a neznám jediného člověka, kterého by bavil. Tacx je pravý opak, je mimořádně zábavný.

Celé zařízení přitom vypadá velice jednoduše:

Tacx i-Magic

Princip je ten, že použijete svůj vlastní bicykl, jen na zadním kole vyměníte terénní plášť za speciální hladký, upnete kolo do Tacx držáku, který obsahuje elektromagnetickou (model i-Magic) či motorovou (model Fortius) brzdu, poté propojíte tento kus hardware s počítačem (použití PC či notebooku je nutnost), a jedete.

Na počítači běží program Tacx Trainer, který má několik režimů - simulaci virtuálního prostředí, reálná videa ze závodů, ergo videa, programy zaměřené na výkon, rychlost, a další parametry, a to celé buď jako vaše samostatné ježdění či multiplayer s kamarády přes internet (ten je na 30 dní zdarma, pak je zpoplatněn navíc).

Tacx Trainer je dnes ve verzi 3.0. Oproti předchozí verzi 2.0 nemá skoro žádné nové funkce, ale konečně je rychlý, dříve byla reakce na mačkání tlačítek ovladače na kole klidně několik sekund, v nové verzi je okamžitá. Pokud si trenažér koupíte, verze 3.0 tam možná ještě nebude, ale máte nárok na upgrade zdarma.

Tacx Trainer 2.0

Virtuální realita v Tacx je vlastně moderní hra, kdy jedete v počítačem modelovaném terénu, brzda na zadním kole přitom simuluje zátěž při stoupání, a pokud si koupíte zatáčecí modul na kolo přední a propojíte počítač s velkou televizí, je iluze reálnosti téměř dokonalá. Člověk maká na 100% (hodina na trenažéru je výrazně větší záběr než v terénu) a baví jej to.

Real Life Videa jsou pak běžné AVI video soubory (klidně ve FullHD, tedy 1080p rozlišení) ze skutečných závodů a reálných cyklotras, které mají přidán záznam o nadmořské výšce, takže Tacx brzda ví, jaký má klást odpor. Můžete si tak projet italské San Remo, rakouský Grossglockner a desítky dalších lokací, a to i od jiných firem než je Tacx.

Tacx má i čidlo kadence a můžete jej propojit s hrudním pásem (třeba nekódovaný Polar T31). Veškeré vaše výsledky zaznamenává a zpracovává část aplikace nazvaná Analyser.

Dva nejvyšší modely Tacx, tedy i-Magic a Fortius, se liší ve stoupání, které jsou schopné simulovat. Magnetická brzda i-Magicu klade reálný odpor zhruba do 6% stoupání, motorový Fortius je prý schopen simulovat až 10% stoupání. Osobně jsem šel do kombinace i-Magic + zatáčení modul, myslím si ale, že za ty samé peníze je lepší koupit Fortius, protože stoupání nad 6% musím honit kadencí a necítím to na brzdě. Nic to ale neubírá na zábavnosti.

Kdybych se ale rozhodoval znovu, vezmu Fortius. Zatáčecí modul si nekupujte, je opravdu zbytečný. Také je dobré si pořídit Tacx podložku, nebo aspoň pod trenažér dát karimatku, méně to hlučí a hlavně to saje slaný pot :) Nižší modely nemají propojení s PC, takže bych je nedoporučoval.

Pokud ježdění na kole v reálném terénu je 100%, rotoped je 0%, (skupinový) spinning 20%, tak Tacx s virtuální realitou či s Real Life videem bych hodnotil na 80%. Tedy opravdu vysoko, a asi není lepší varianta, jak trénovat v zimě. Cenově se přitom jedná o velice dostupnou věc, i-Magic stojí podobně jako slušný rotoped.


Komentáře

 1. 1 Láďa Škramlík 08.12.10, 10:12:33
  FB

  Radku, a co třeba válce? ... dá se při nich koukat na filmy, poslouchat hudbu ... zkoušel jsem na nich koukat na TdF což mě bavilo dvě etapy.

  PS. když už se takhle trápíš přes zimu doma ... jaktože jsem tě neviděl nikde na závodech?

 2. 2 Radek Hulán 08.12.10, 11:12:52
  FB

  [1] nejezdím žádné závody, jezdím proto, že mě to baví, jako nakonec spousta jiných. Vlastně až před pár lety jsem začal, po těžké havárii (viz článek). Mě moc nebaví organizované věci, na to jsem příliš individualista. Každopádně Tacx není "trápení", ale zábava. :)

  Posledních pár dovolených jsem třeba strávil v zahraničí (pár týdnů) na kole, a bylo to úžasné. Jiného baví makat na závodech v ČR...