Shure SE530 - sluchátka, co způsobují prudkou radost z hudby

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Shure SE530 - sluchátka, co způsobují prudkou radost z hudby

Hudba 18.07.09

Na sluchátka Shure SE530 jsem psal už jednu minirecenzi, nebo spíše takové první dojmy. Také jsem se díky nim zamiloval do Björk, a to je co říci, protože ona není můj ideální typ ženy. Vypadá namyšlená, její tělo je jaksi neforemné, a také má opravdu malá prsa.

Po roce soužití s Shure SE530 na ně mám názor pořád stejný - vesele si zpívám a tančím. Zajímejte se o jakékoliv sluchátka, poslouchejte je, ale pokud to s hudbou myslíte opravdu vážně, tak se u nich stejně všichni sejdeme (popřípadě uUltimate Ears  triple.fi 10 Pro, hodně povedené konkurence).

Vlastně pokud si právě vybíráte nová sluchátka, doporučil bych vám ihned jít do Shure SE530, protože když si koupíte nižší model za 1.000 Kč tak moc spokojeni nebudete a neustále ve vás bude proudit touha po lepším zvuku. Tak si pořídíte lepší in-ear za 3.000 Kč, pak něco ještě průzračnějšího za 5.000 Kč, no a nakonec stejně skončíte u Shure SE530 jako já, ale utratíte při tomto postupném procesu mnohem více peněz.

Shure SE530Shure SE530 - nic lepšího ve sluchátkách neseženete

Nakonec 10.000 Kč za zvuk, který se blíží božské rozkoši a způsobuje radost z hudby není zase tak moc. Někteří lidé je srovnávají na Staxy, tedy elektrostatická sluchátka uznávaná (dosud) jako nejlepší na světě, a to v ceně výrazně vyšší. Někteří lidé je zvukově řadí ještě výše než Staxy.

Shure SE530 - velice univerzální sluchátka

Shure SE530 jsou sluchátka velice univerzální. Jejich trojměničové provedení zajišťuje plnohodnotné pokrytí celého frekvenčního pásma, od pevných basů, přes plné středy, až po čisté a jásavé výšky.

Zvukový projev je nesmírně detailní a analytický, přitom ale není unavující a sterilní. Naopak, s těmito sluchátky vás bude hudba opravdu bavit. Osobně mi špatná reprodukce způsobuje bolesti hlavy, nudí mě a hudba mě nebaví, s Shure SE530 ale budete vytahovat staré nahrávky a objevovat v nich nepoznané pasáže a rozkoše. Je až neuvěřitelné, jak se budete bavit, a zamilujete si i skladby, které jste dosud ignorovali. Proč tomu tak je? Osobně si myslím, že jste dříve neslyšeli to, co hudebník chtěl hudbou říci a co nahrál. S Shure SE530 si budete užívat i vyloženě složité skladby, budete jim najednou "rozumět".

Miniaturní rozměr sluchátek zajišťuje maximální pohodlí i pro opravdu dlouhodobé nošení.

In-ear provedení nabízí rovněž mimořádnou izolaci od okolního hluku, takže je můžete používat i místo aktivních "noise-cancelling" sluchátek v letadle. Ona zvuková izolace o desítky dB snižuje míru vnímání okolního ruchu a výrazně přispívá k požitku z hudby.

Miniaturní měniče in-ear sluchátek zajišťují neuvěřitelnou rychlost, kterou žádné klasické reproduktory nejsou schopny dosáhnout. Uslyšíte v hudbě detaily (ale třeba i vady nahrávky), o kterých jste dosud neměli tušení.

Umístění vlastního měniče v uchu a kabelu sluchátek za uchem znamená, že sluchátka jsou pevně usazena, a není problém je používat ani při cyklistice či běhání. Opravdu nevypadnou.

nástavce u Shure SE530z nástavců u Shure SE530 si určitě vyberete

Vlastně jediné, na co se tato sluchátka příliš nehodí, je domácí kino. Basy jsou mohutné, ale samozřejmě nezpůsobují fyzický efekt poskakování sedačky v obývacím pokoji, když ve filmu je sestřelen a spadne bojový vrtulník Apache. Ten fyzický pocit z basů, který vytváří 60 cm široký subwoofer, ten samozřejmě in-ear navodit neumí. Ale jak říkám, toto oceníte jen u filmů a pouze velice krátkodobě, z takovéhoto přednesu basů se vám totiž jinak za chvíli rozletí hlava na tisíc malinkatých kousků.

Na domácí kino je zde tedy subwoofer. Na cokoliv jiného je zde Shure SE530.

Shure SE530 - použití s obyčejnými zdroji zvuku

U high-endových sluchátek jako Shure SE530 občas můžete slyšet názor, že je nezbytné použít pro ně výhradně audiofilní zdroj zvuku. To je mýlka. Audiofilní sestava samozřejmě ze sluchátek vytáhne maximum, a pouze na sluchátkách typu Shure SE530 poté uslyšíte veškeré nuance zvuku.

Na druhou stranu, i použití s kvalitním MP3 přehrávačem typu Microsoft Zune nabídne (při použití bezeztrátové komprese hudby - WMA Lossless) mimořádný zážitek. Nevím jak s iPodem, ten má koncové stupně přece jen poněkud ořezané a přizpůsobené na mizerná $1 Apple sluchátka, ale třeba Zune se soustředí především na kvalitu reprodukce. Dokonce nenabízí ani ekvalizér pro prasení zvuku, hlavní je pro něj čistota a věrnost přednesu (čemuž ekvalizér přesně odporuje).

Pokud tedy váháte, zda je vhodné připojit Shure SE530k běžnému MP3 přehrávači, tak to rozhodně udělejte. Budete překvapeni jak ta miniaturní zařízení při použití kvalitního kodeku budou hrát, jejich reprodukce se bude hodně blížit kvalitnímu CD přehrávači a sluchátkovému zesilovači.

Jedná se skutečně o univerzální sluchátka v pravém slova smyslu, která "vytáhnou" ze všech zařízení jejich  maximum.

Zune 80GB a Shure SE530 jsou dokonalá kombinaceZune 80GB a Shure SE530 jsou dokonalá "mobilní" kombinace

Závěr

Stereophile popsal Shure SE530 před půl rokem jako to nejlepší, co si můžete pořídit v in-ear modelech, což vlastně znamená ve sluchátkách obecně.

In-ear je dosud poměrně nový směr sluchátek, takže část konzervativních lidí mu stále nedůvěřuje, a slepě (či spíš hluše) preferuje klasické modely sluchátek, "přes uši". Tyto modely jsou ovšem dávno pasé, nabízejí horší čistotu a rychlost přednesu, téměř nulovou izolaci proti hluku, jsou mnohem těžší, a rozhodně nejsou tak univerzální.

Pokud si kupujete nová sluchátka, Shure SE530si určitě poslechněte. Troufnu si tvrdit, že to budete považovat za nejlépe utracených 10.000 Kč :-)


Komentáře

 1. 1 Ondřej Šindler 18.07.09, 17:41:28
  FB

  Tyto sluchátka používám také a dokonce k nim mam taky 80GB zune nabitý wma lossless. V jednom ale nemáte pravdu. Při běhu jsou naprosto nepoužitelná. Kvůli ucpaným uším slyšíte každý dopad nohy na zem (vibrace se šíří přes kosti do lebky). Při sportu musím chtě nechtě používat své staré Sennheiser PX100

 2. 2 Taan Stari 18.07.09, 18:23:52
  FB

  Sice je to trochu offtopic, ale co si myslíte o formátu .flac? Resp. který z formátů (Free Lossless Audio Codec x WMA Lossless) bude v takovýchto sluchátkách znít líp?

 3. 3 Jakub R 18.07.09, 18:35:34
  FB

  Teda já vyhodit 10k za sluchátka tak už nikdy radost z hudby mít nebudu

 4. 4 Onecar Raceno 18.07.09, 19:11:58
  FB

  [2] Oba stejně :-).

 5. 5 Taan Stari 18.07.09, 19:20:56
  FB

  [4] Tak trochu jsem to čekal :)

 6. 6 Zefram Cochrane 18.07.09, 23:36:36
  FB

  Prosba na Vás, mohli by ste ukázať ako po roku používania vyzerá kábel pri sluchátkach. Myslím že amoniak z potu alebo UV žiarenie spôsobuje tvrdnutie plastov, rád by som vedel ako sú na tom sluchátka za 10 tisíc. Takto vyzerajú sluchátka za 49 korún, kábel tvrdý ako "štolverk" - http://img149.imageshack.us/img149/8781/kabel.jpg...

 7. 7 František Bína 19.07.09, 17:01:17
  FB

  [6] Tak dost záleží i na značce sluchátek, každý výrobce má trochu odlišný materiál. Nejlépe pot a celkově opotřebování snášejí kabely od Westonu a Sennheiseru(řade IE), Shure mělo u prvnívh sérií Shure se500 a 530 docela velké problémy, ovšem v součastnosti by už měly být vyřešené a už by měl být kabel dost trvanlivý. Vyhnul bych se raději originálním kabelům od UE ty za čas tvrdnou, nejvíce ty průhledné.

 8. 8 Martin Lefler 19.07.09, 19:49:25
  FB

  [7] Já ti nevim mám UE fi5 pro s pruhlednym kabelem a po 1 a 1/2 roce je kabel pořád ve stejném stavu, bez problému navíc nevim jak u Shure ale u UE se dá kabel kdykoli jednoduše vyměnit.

 9. 9 Radek Hulán 19.07.09, 20:33:51

  [8] na Shure SE530 se kabel snadno uživatelsky vyměnit nedá (zde má UE výhodu), ale i po roce vypadá jako nový..

 10. 10 Beniak Marek 19.07.09, 23:19:58
  FB

  [1] Mám sluchátka Jays q-Jays a problém s přenosem zvuku od drhnutí kabelu, nebo při běhu jsem vyřešil tažením kabelu přes uši. Jsou pak také v uchu stabilnější.

  Pokud je na někoho 10K moc, určitě doporučuji zkusit q-Jays. Mají velmi dobrý zvuk a jsou strašně pohodlné (nejmenší dvou měničová in-ear na světě).

 11. 11 Miroslav Novák 20.07.09, 15:55:19
  FB

  [10] Tažení kabelu za uchem sice z části odruší tzv. mikrofonní efekt (drhnutí po oblečení), ale neodruší od nárazů nohou při chůzi/běhu neboť to už není chyba kabelu ;) (z vlastní zkušenosti s d-JAYS).
  A pokud bych měl doporučit sluchátka někomu kdo do nich nechce investovat 10K tak bych doporučil spíše Sennheisery IE8 - v testech je srovnávají s vrcholnými tří měničovými sluchátky (UE Triple.Fi, SE530 atd.). q-JAYS mají až příliš málo basů, je sice pravda, že basy jsou přesné a nezasahují do ostatních pásem, ale je jich celkem málo.

 12. 12 Vojtěch Pachol 21.07.09, 16:22:07
  FB

  zajímal by mě váš oblíbený hudební styl (i když tyhle skvosty se asi hodí na vše)

 13. 13 To není těžké zjistit 26.07.09, 21:31:42
  FB

  Zvukově jsou asi v pořádku. Ale chce to špetku kritiky, zejména na mechanické vlastnosti.
  Zrovna miniaturní nejsou. K tomu kabel je tvrdý a těžký a nedá se najít rozumný způsob nošení, kdy by kabel neobtěžoval (nejlépe asi těsně sepnout za hlavou). Při dlouhodobém nošení dokáží pěnové špunty odřít zvukovod a tlačí, zatímco ty silikonové(?) moje uši utěsnit neumí. A strčit si do ucha ten stromeček jsem se nikdy nenaučil.

 14. 14 Tomáš Jeffrey Sýkora 12.12.13, 23:53:38

  Dobrý večer, pokud nechcete do sluchátek investovat 10 000,- tak můžu doporučit sluchátka Etymotic HF5 za 3 300,-