Pubescenti pisi cesky, IT profíci česky

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Pubescenti pisi cesky, IT profíci česky

Technologie 26.03.08

V dobách počítačově pradávných neexistovalo jen jedno kódování češtiny. Můj první opravdový počítač, Commodore C128 s operačním systémem CP/M, uměl v roce 1986 zobrazit jen "americké" ASCII znaky, jakoukoliv češtinu jsem jej musel naučit. Naprogramoval jsem si tak v assembleru ovladače pro klávesnici, grafickou kartu, ručně si namaloval bitmapové fonty, vytvořil vlastní "HULAN-CZ" kódovou stránku, a používal ji následně ve všech svých programech.

Internet v roce 1986 pro veřejnost neexistoval, odborné knížky v knihkupectví také ne (a pokud ano, nebylo to finančně dostupné), takže použití existujícího "standardu" pro pozici českých znaků nepřicházelo do úvahy.

A že těch "standardů" bylo... Pro zápis "nabodeníček" se historicky používalo CP850 / bratři Kameničtí, CP852, KOI8ČS, MacOS CE, CP1250 (tedy kódová stránka českých Windows), ISO-8859-2 a v poslední době se přechází na univerzální UTF-8.

Ještě na začátku roku 2000 byl na řadě webů k vidění úvodní rozcestník, kde si člověk zvolil minimálně mezi ASCII, Windows-1250 a ISO-8859-2. Valný důvod pro to nebyl, jen mimořádně staré prohlížeče neuměly autodetekci kódování a práci s ním. Přesto dnes můžete číst stále řadu textů psaných cesky namísto česky. Existují i celé (většinou pubescentní) webíky psané cestinou.

Mezi zaostalejšími pubescenty zjevně panuje přesvědčení, že "odborníci nepíší česky, ale cesky". To je naprostá hloupost. "Cesky" píší jen nedouci, kteří nejsou schopni zvládnout zápis nabodeníček na klávesnici, a naučili se zapsat jen jednoduché ASCII znaky.

Skuteční profesionálové píší už 20 let česky. Je to složitější, dříve to mohlo narazit na určité technické překážky (zvláště u emailu), ale profík si s tím poradil. Psát bez nabodeníček je prostě určitým znakem zaostalosti daného člověka a nikoliv jeho "profesionality".

Není to samozřejmě jen černobílé, například drtivá většina PDA má jen QWERTY klávesnici bez horní číslicové řady, takže české znaky je na nich možné psát jen složitě a pomalu s přeřazovačem. Ale při psaní na PC s běžnou klávesnicí a s českou IP adresou moc důvodů pro psaní čistého ASCII není.

Lidé píšící za běžných okolností cesky jsou naprostí zoufalci.


Komentáře

 1. 1 Martin Macek 26.03.08, 10:03:06
  FB

  S timhle nazorem se obcas setkavam, znam treba lidi, kteri se pro zlepseni "image" schvalne preucovali, aby na ICQ psali česky. Nevim no, svuj web nemam, takze svoji cestinu nikde nejak verejne neprezentuju. Kazdopadne klavesnici jako defaultni pouzivam americkou QWERTY, protoze daleko casteji potrebuju cisla nez diakritiku (to samy ve hrach, hlavne strategie a bindovani skupin na cisla). Kdyz pisu formalni text (e-maily, prace do skoly atd.), tak samozrejme pisu česky, ale na diskuse a IM mi staci cestina, pisu tak vyrazne rychleji. Holt sila zvyku z MS-DOSu, tam krome T602 nebyla čeština temer potreba, zvlast pro nekoho kdo teprve pocitace poznaval :-) Spis mi prijde smutny, kdyz v ruznych diskusich vidim otresne gramaticke hrubky, nez kdyz nekdo pise bez diakritiky.

 2. 2 Miro Jurčík 26.03.08, 10:03:19
  FB

  No ja by som ich všetkých nehádzal do jedného vreca, kopa ľudí nieje zvyknutá písať s diakritikou, predsa len, je rozdiel, keď dakto napíše 100 znakov/minútu s diakritikou, alebo 180 bez nej. Mne sa tiež moc často nechce písať s diakritikou.

 3. 3 Petr Stohwasser 26.03.08, 10:03:19
  FB

  Tak kdo se opováží psát bez háčků a čárek? :-)

  Primitiv se pozná podle jazykového projevu. Smutné je, že gramaticky a typograficky korektní www stránky téměř neexsitují.

 4. 4 Marek 26.03.08, 10:03:21
  FB

  Web v cestine je opravdu zoufalost. Ale třeba při ins. messaging je to někdy docela nutné. Přece jen ICQ je u nás poměrně populární, narozdíl od zbytku světa, a tady je diakritika mnohdy opravdu problem. Hlavně v případě win-klient a web-klient (třeba meebo).

 5. 5 Martin Šimko 26.03.08, 10:03:40
  FB

  To by mě zajímalo, který konkrétní web, je tímto článkem kritizován:-) Nebo se jen v panu Hulánovi nahromadil vztek ze čtení "ceskych" webů za delší dobu?

 6. 6 Štěpán Komárek 26.03.08, 10:03:53
  FB

  Pokud někdo píše cesky, kolikrát také dochází k různým nedorozuměním a konfliktům... stačí si projít databázi na lamer.cz a hned vám to dojde;)

 7. 7 Michal S. 26.03.08, 10:03:58
  FB

  Česky nebo cesky, oboje se da vetsinou bez problemu precist. Horsi je kdyz nekdo pise česki nebo rovnou ceski. Pak je to teprve projev idiocie.

 8. 8 Jack Sparrow 26.03.08, 11:03:06
  FB

  Přesně tak - souhlasim s prvnim komentarem.. kdyz potrebuji napsat napr. "formalni email" nebo neco podobneho, pisu česky,ale kdykoliv muzu, pisu cesky..nejsem pubescent(nekdy si rikam,ze bych radsi byl:O) ),ale spise jde o jiz zmineny zvyk(pro vas,Radku,mozna spatny zvyk) a take o zminenou rychlost.. Stareho psa novym kouskum nenaucis - asi na tomto prislovim neco bude :-)
  Dale bych velmi souhlasil s poslednim prispevkem - dnesnim problem je z 90procent shoda podmetu s prisudkem, vyjmenovana slova a dalsi nez psani hacku a carek..muzu rict,ze to mi vadi daleko vice,nez cesky nebo česky..
  ale rozhodne,Rado,velmi zajimava uvaha na tema zmeny v jazyku ceskem na ceskem internetu :O)))))

 9. 9 mpx 26.03.08, 11:03:13
  FB

  Já osobně většinou píšu česky, ve formálních věcech (weby, dokumenty...) vždy, v diskusích a na IRC nebo ICQ občas převládne starý zvyk (v roce 1998 čeština např. v emailech obecně moc nefungovala a maily s češtinou často končily spíše jako maily s "ƒeßtinou", načež následovala od protistrany zpráva typu "pis bez diakritiky, mne to to zobrazuje paznaky") a píšu bez nabodeníček.

  Na webu s ní není dnes prakticky vůbec problém, v emailu většinou taky ne. Ale i dnes jsou občas situace kdy čeština blbne (různé programy kde autor na to nemyslel a místo UTF-8 dal do programu guláš různých znakových sad nebo rovnou natvrdo Latin1 - a nemusí jít jen o instantní kecálky) nebo není k dispozici (některá omezená zařízení typu PDA a mobily)

  Sice "cestiny" ubývá, ale nemyslím si, že by hned tak zmizela.

 10. 10 Jaromír Langer 26.03.08, 11:03:17
  FB

  Naprosto souhlasím s autorem článku. Ten kdo není schopný psát "česky" by radši neměl psát vůbec...

 11. 11 Nemecek Jan 26.03.08, 11:03:45
  FB

  Myslim, ze to robi vacsina ludi a aj ja, ze pisem bez diakritiky pri IM a pisani do diskusii. Ak pisem do svojho bloggu, alebo formalny mail pripadne nejaky navod, tak diakritiku rozhodne pouzijem. Ale pri IM je podla mna nepodstatna.

 12. 12 Jan Dobrovský 27.03.08, 12:03:05
  FB

  Rád píšu cesky při IM. Hlavně kvůli rychlosti, ale pokavaď to přečte více lidí, tak zásadně česky. Nemám vůbec nic proti lidem, kteří píšou cesky, ale popravoval bych za psaní: "Mikulash/Mikuláš, woda/voda, wetev/větev". Jsme snad Poláci, abychom psali w místo v? W bych přiřadil pubescentům. Cesky lidem, kterým to vyhovuje, nebo těm, co si "šetří" čas, popřípadě jsou jednoduše pohodlní (ostatně jako já).

 13. 13 Miro Jurčík 27.03.08, 12:03:12
  FB

  [13] Tak tu je presný príklad, ktorým píšu pubescenti... Caf, caw, xixi, atď. Ale zase sa jedna o škatulkovanie. Nie každý rapavý pubescent musí byť idiot, ktorý neustále vyvoláva flame a robí bordel na nete, aj keď bohužiaľ to väčšinou tak je.

 14. 14 Tomáš Kovařík 27.03.08, 12:03:17
  FB

  Řada lidí se při prvním seznamování s webovou prezentací učí jak rychle psát. Ať skrze ZAViačič nebo jiný alternativní software k výuce pro samouky.
  Důležitější je správné vyjádření slovosledu ve vetě, oddělovaní vět čárkami po přísudku s podmětem a zcelit tak celé souvětí.

  Nejsem si tím zcela jistý, ale pokud posuzujete člověka podle
  prozatímního handicapu (cesky or česky), pochybuji že Váš charakter člověka, dokáže pochopit,že některé mírné nedostatky člověka jsou jako nicotný problém.

 15. 15 Tomáš Kovařík 27.03.08, 12:03:18
  FB

  Řada lidí se při prvním seznamování s webovou prezentací učí jak rychle psát. Ať skrze ZAViačič nebo jiný alternativní software k výuce pro samouky.
  Důležitější je správné vyjádření slovosledu ve vetě, oddělovaní vět čárkami po přísudku s podmětem a zcelit tak celé souvětí.

  Nejsem si tím zcela jistý, ale pokud posuzujete člověka podle
  prozatímního handicapu (cesky or česky), pochybuji že Váš charakter člověka, dokáže pochopit,že některé mírné nedostatky člověka jsou jako nicotný problém.

 16. 16 Tomas Jirikovsky 27.03.08, 12:03:38
  FB

  Psát s diakritikou na IRC stále znamená dostat BAN. Není to jedno ? Hlavně že se domluvíme ne ?

 17. 17 Jirka Jirout 27.03.08, 07:03:40
  FB

  [1] Diakritika, resp. její absence je jednou z věcí, které velmi snižují čitelnost textu. Argumentaci rychlostí a čísly, resp. speciálními znaky nechápu. Čísla a speciální znaky jsou i na české klávesnici (byť se dá diskutovat o tom, zda jejich umístění úplně jinde, než na US klávesnici je šťastné), a chce-li někdo psát rychle, beztak se naučí psát po hmatu všemi prsty.

  To, že existují i jiná zvěrstva, z nichž některá zde byla zmíněna, neznamená, že používání cestiny je vlastně OK.

 18. 18 Josef Beneš 27.03.08, 07:03:52
  FB

  Mno, sem do komentářů budu psát česky, protože se to i česky zobrazí. Ale třeba po icq posílám zprávy cesky. Někdo má UTF8, někdo CP1250, někdo pidgin a jiný má ICQ... často mi dochází zprávy od lidí se zkaženou diakritikou... A pak taky píšu bez diakritiky trošku rychleji a v komunikaci s dobrými kamarády ji taky nepoužívám...A spíš než to, že si lidé myslí, že IT profíci nepíšou česky bych viděl vliv SMS :)

 19. 19 Jan Tichava 27.03.08, 08:03:38
  FB

  Na ICQ, BBS, IRC, Jabberu a emaily píšu zásadně a jedině bez háčků a čárek, naučil jsem se to tak před 10 až 12 lety a uz mi to zůstalo mi to doteď a nemyslím si, že na tom budu něco měnit. Vlastně i na fóra a do komentrářů píšu bez háčků a čárak, ale tady by mi byl příspěvek smazán - jak jsem taky už zjistil, když jsem na to zapomněl :)

  Napsat ovšem webovou stránku bez diakritiky je na ránu, pokud na nějakou narazim, tak jí většinou nečtu, protože to dá víc práce. Trochu extrém by byl třeba napsat diplomku bez diakritiky, tu bych asi taky neobhájil :)

  Téměř naprostá většina lidí z mýho oboru píše bez diakritiky - ať už ve škole nebo v práci, naopak třeba holky z ekonomky (a podobný obory) zase naopak píšou s dikratikou pořád :)

 20. 20 Petr Stohwasser 27.03.08, 10:03:00
  FB

  [22]

  A takovouhle pakáž vychovávají na střední škole Aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Mimochodem, jsi to právě Ty (sprostá ošklivá zakomplexovaná nevychovaná lama), který dělá z Internetu žumpu, řekl bys to Hulánovi do očí?

 21. 21 Lukáš Blecha 27.03.08, 10:03:52
  FB

  Vše se dá naučit. Psal jsem hodně dlouho na klávesnici prstokladem, jak mě napadlo, a během 14 dnů jsem se kompletně přeučil psát všemi deseti. Ten kdo říká, že psaní cesky je síla zvyku a starému psovi nové kousky nenaučíš, je jen lechoch. Nic víc.

 22. 22 Zdenek 27.03.08, 10:03:57
  FB

  zoufalost je spise tento clanek. uz jste nekdy pane hulane zkousel poslat cesky e-mail na zahranicni mailovy server? a vlastne nejde ani o zahranicni server - mnohdy pri komunikaci s obchodem / uradem / skolou se mi vraci e-maily s naprosto nepochopitelnym textem. asi jeste dlouho potrva, nez se utf-8 prosadi uplne.
  a jeste bych si dovolil podotknout - na anglicke klavesnici hacky a carky nejsou. vetsina programatoru ma prave anglickou klavesnici.

 23. 23 Zdenek 27.03.08, 11:03:32
  FB

  [29] ... ale samozrejme souhlasim, ze web / dokument napsany "cesky" a ne "česky" je zverstvo ;D ... pro komunikaci po siti nebo s pocitacem budeme muset "cestinu" pouzivat jeste par let. a mimochodem - o hlouposti uzivatelu vypovidaji treba ulozene soubory na webu prave s diakritikou mebo mezerami

 24. 24 Jakub Danielka 27.03.08, 12:03:23
  FB

  Když to tady tak čtu, myslím, že je čas opět zavést moderované komentáře ;-).

 25. 25 Jack Sparrow 27.03.08, 01:03:54
  FB

  [28]
  Asi jste reagoval na muj komentar..no co rict,ano,lenoch jsem,clovek je line stvoreni a konkretne programator je lenoch od zakladu,takze ano,jsem liny psat s carkama a hackama - nevyhovuje mi to, jsem zvykly ze sveho pracovniho PC(kde travim 90p sveho casu) psat bez diakritiky,protoze mam ANGLICKOU klavesnici - tedy bez jakychkoliv znaku ceskych..a jak psal Rado v predchozich clancich - programovani je pro silne chlapy,takze nevim, jestli teda jsem pubescent nebo silnej chlap,docela rozpor :O) Mejte se

 26. 26 Jirka Jirout 27.03.08, 02:03:25
  FB

  [29] Není-li admin toho serveru prase, tak můžete psát třeba česky, čínsky a azbukou v jednom mailu a není problém. Pokud admin prase je, problém pochopitelně bude, ale způsobený jím a jeho tupostí. V podstatě to jen potvrzuje tu Radkovu tezi.

 27. 27 Jan Smetana 27.03.08, 02:03:35
  FB

  Malý postřeh. Cesky píší i uživatelé fóra, blogu a webových stránek, jejichž autor nedokáže korektně nastavit meta tag a/nebo databázi, aby např. v UTF-8 makala.
  Také jsem se ale setkal s problémem, kdy u různých PHP fór je nastaneva v language-abc.php i kódová stránka. Pokud má člověk nastavenou angličtinu, pak má kódovou stránku ISO-8859-2, česky tam je zase WIN1250. (důvody pro přepnutí nechávám na uživatelných - ale třeba špatný překlad některých technických pojmů v kódu důvod být může) Na toto jsem třeba nemyslel a divil se, proč si někteří uživatelé stěžují na diakritiku, když se mi t ov IE, FF, Opeře robrazuje správně.
  PS: Teda to co posílají mail boti je teda zoufalost. Když už češtinu, tak i v mailech jako "Vítejte na fóru", "Vítejte na xxx". U mne mám tak 3/4 všech mailů ve zmršeném formátování. U fór dejme tomu, ale když i titulek mailu od elektronického obchodu je špatně, no ... to je teda super reklama.

 28. 28 Vejmola Roman 27.03.08, 02:03:45
  FB

  Došlo mi i pár emailů z O2 ve kterých odpovídali na můj dotaz a text byl vždy bez diakritiky. Mnoho firem a úřadů píše emaily bez diakritiky a že by tam pracovali samý pubescenti se mi nezdá. A v SMSkách se při použití háčků a/nebo čárek zpráva zkracuje na 60 znaků místo 160ti. Ale i já zastávám názor, že je lepší psát česky namísto cesky.

 29. 29 Petr Stohwasser 27.03.08, 02:03:51
  FB

  [35]

  Pokud by mi někdo z nějaké "důležitější" instituce napsal
  e-mail bez diakritiky, tak s takovým autralopitékem bych se již více nebavil.

  Ono je to ale všchno vzdělávacím systémem. Pořád se berou nějakcí spisovatelé, jejich díla a rozbory těch děl, ale aby ve školách učili psát česky, to se moc nevidí.

 30. 30 Žalud Petr 27.03.08, 03:03:01
  FB

  Souhlasím s rADovým článkem. Na českém webu se vyskytuje tuna tupců, kteří nedokáží buď nastavit kódování, psát česky, nebo třeba dokopat Joomlu k tomu, aby dokázala psát česky a ne pseudo-anglicky (ano, takový problém mám třeba i já).

  Jediné s čím nesouhlasím, je okamžité škatulkování lidí co píší bez diakritiky mezi pubescenty. Na internetu se vyskytuje nemalé procentu občanů, kteří jsou zrakově či jinak postiženi (např. disgrafici) a je potřeba na to brát ohled. Koneckonců, dost často přesně pro tyto návštěvníky optimalizujeme weby.

 31. 31 Procházka Radek 27.03.08, 04:03:12
  FB

  Já slyšel takovou blbost, že internet je anglický, proto by se mělo psát anglicky (bez diakritiky). Osobně si myslím, že je to blbost největší. Jsme v České republice a proto by se mělo psát správně česky. Pochopím, když je složitější psát s diakritikou jak bez ní. Ale psát za každou cenu bez ní, to je totální hovadina.

  To je můj názor.

 32. 32 Peter Orosz 27.03.08, 05:03:53
  FB

  Pan Hulan, neocakavane sa priznam, ze niekedy aj ja pisem bez diakritiky.

  Som podľa vás zaostalý človek?

  Osobne si myslím, že so zaostalosťou jedinca to má málo spoločné. Skôr ide o to, že človek ako ja píše omnoho rýchlejšie bez znakov typických pre slovanské jazyky (teda, teraz už nie, práve preto píšem s diakritikou, ale kedysi pri četovaní - lebo správny slovák/čech by mal rešpektovať danosti gramatiky svojho jazyka a teda používať zdomácnené výrazy - s troma ľudmi naraz to býval naozaj problém).

  A ako som už spomínal - tu je ďalší konflikt. Používať "software" alebo "softvér"? Gramaticky správne by sa mal používať tvar softvér (aspoň na Slovensku). Sú podľa vás jedinci používajúci slovíčko v tvare "software" zaostalí, lebo "Jsme v české republice", ako argumentuje koega RayPro?

 33. 33 Peter Orosz 27.03.08, 05:03:55
  FB

  [39] Samozrejme, vytvoriť webovú stránku s obsahom bez diakritiky by som sa neodvážil ani ja! Ide mi skôr o prípady chatovania...

 34. 34 Tomáš Herceg 27.03.08, 08:03:34
  FB

  [29] Programovat se dá naprosto bez problémů i na české klávesnici, neexistuje žádný znak používaný běžnými programovacími jazyky, který nejde napsat. Anglická klávesnice opravdu není potřeba.
  Horší je to s prohozením Z a Y, pak člověk přijde k počítači, kde anglická klávesnice je, a to je najednou chyb. Ale na standardní české QWERTZ se dá napsat opravdu všechno přes pravý alt.

 35. 35 K. J. 27.03.08, 10:03:25
  FB

  Můj první 100% kývavý příspěvek na MYEGO! Tady má totiž pan R.H. naprostou pravdu a mám úplně stejný názor. Cestina fakt vypadá přímo strašně. Za ten ušetřený čas to fakt nestojí, pište háčky a čárky...

 36. 36 Jiří Voseček 27.03.08, 11:03:01
  FB

  K tomuhle asi jenom jedno - http://lamer.cz/quotes/show/3719... :)
  A snad více, než psaní bez diakritiky mne točí psaní "lol, jj. rofl" a podobných věcí (btw a imho je něco jiného, to beru).

 37. 37 Miro Jurčík 28.03.08, 12:03:02
  FB

  [21] Ja som raz takto písal záverečnú prácu na poslednú chvíľu, tak som ju napísal bez diakritiky, a potom som dal nech to celé opraví, ale aj tak som to musel celé po sebe prečítať, lebo niektoré slová ako byt/byť to neopravilo.

 38. 38 Ondrej Zalesky 28.03.08, 12:03:33
  FB

  Jako by to nebyla kazdyho vec, jak pise. Ja napriklad pisu bez diakritiky jen do prispevku a na IM, protoze je to rychlesi a vlastne na tomm nezalezi. Nepovazuju se za IT profika ani za idiota. Proste pisu bez diakritiky. Myslim, ze i kdybych psal klingonsky, tak me nikdo nemusi nazyvat idotem.

 39. 39 Ondrej Zalesky 28.03.08, 12:03:41
  FB

  Pekny clanek. Odnesl jsem si z neho spoustu uzitecneho. Konecne jsem pochopil, proc se mi posledni dobou nic nedari. Ted jsem si precet, ze jsem idiot a zoufalec. Vsechno to vysvetluje a spad mi kamen ze srdce.

 40. 40 Chvojka Jan 28.03.08, 02:03:28
  FB

  Nejhorší na absenci diaktritiky v textu je jeho horší čitelnost. Pokud takový článek ještě nějaký expert napíše bez odstavců a interpunkce, je to na prostřelení hlavy brokovnicí.

  O gramatice bych se radši moc nebavil, nejsem si jistý svojí, natož aby někoho opravoval. I když...můj kamarád napsal do maturitní slohové práce ve slově vidím obě tvrdá i :-D

  Četl sem tu názory, že programátoři jsou naučení na US klávesnici. Ehm, co je za problém zkratka Alt + Shift? Já mam naučené obě klávesnice a nedělá mi žádný výrazný problém mezi nimi rychle přecházet. Když napíšu místo středníku uvozovky, je mi okamžitě jasné, kde středník hledat.

 41. 41 Petr Havlíček 28.03.08, 10:03:46
  FB

  Jaký je vlastně rozdíl mezi UTF-8 a UTF-16?

 42. 42 Jaromír Langer 28.03.08, 11:03:05
  FB

  [39]
  To mě taky vyloženě štve, slováci na českých vysokých školách píšící na fórech slovensky a ještě bez diakritiky... Takové příspěvky bych okamžitě mazal ! Co by mi na to řekli v zahraničí, kdybych jim fórum zaplňoval česky psaným spamem ?

 43. 43 Radek Hulán 28.03.08, 12:03:31
  FB

  [49] http://cs.wikipedia.org/wiki/UTF-8...

 44. 44 mpx 28.03.08, 12:03:50
  FB

  [21] Já jsem napsal a obhájil diplomku která byla (skoro) bez diakritiky. Jediné kusy s diakritikou bylo v podstatě moje jméno a jméno vedoucího. Zbytek diplomky byl v angličtině :)

  [30] Diakritika v názvu souboru je dost problém, u windows kódování závisí na jazykovém nastavení systému a při přesunu souborů mezi různými systémy (české Windows vs. anglické Windows, Windows XP vs Windows 2000, nebo i dvě instalace toho samého systému) se mi osobně čeština v názvech souborů mrví. Navíc je problém s tím, že windows mají 2 "sady" api - ANSI a Unicode, což trochu nahrává dalším kolizím (diakritika vytvoření v programech používajících ANSI WinAPI je v programech používajících Unicode WinAPI zmrvená a naopak)

  U webu není problém psát česky, neboť tam je kódování specifikované v hlavičce (buď v http hlavičce, nebo může být i přímo v HTML), takže prohlížeč ví, v jakém kódování to je. U emailu je kódování v hlavičce taky, tedy není dnes už většinou problém. Ale třeba u SMS, IRC nebo instantních kecálků je to problém, tam kódování není specifikované v protokolu a pokud si člově nenastaví tu správnou znakovou sadu ("správná" je ta co používá druhá strana, což může být pokaždé něco jiného), tak uvidí místo diakritiky paznaky ... a proto se tam holt ve vyšší míře používá "cestina"

  Stejně jako není problém u většiny formátů (doc, odf, pdf ...) s češtinou (kódování je buď specifikované v souboru nebo je použito unicode)

  [32] Nebo varianta 2 - přepínat mezi EN a CS klávesnicí ... velmi často. "Naštěstí" správný postup je (většinou) napsat program s anglickým UI a češtinu tam pak dopsat jako lokalizaci, takže při programování není potřeba přepínat mezi českou a anglickou klávesnicí každých 5 sekund. Ale i tak jsou některé situace horší, například absence znaků "větší než" a "menší než" ztěžuje psaní HTML dokumentů s češtinou, při psaní Javascriptu nebo skoro jakéhokoliv jazyka podobného C zase chybí složené závorky.

  [36] Pokud by to byl email typu "Ve vasem danovem priznani jsme nasli nejasnosti, pojdte je na Financni Urad vysvetlit" tak možnost se s tím "australopitékem" nebavit asi není přiliš moudrá (pravda, poslední email tohoto typu z FÚ mi dorazil s normálně diakritikou :)

  [38] Víc lidí na internetu umí anglicky než česky. Pokud dělám web, tak jazyk závisí na cílové skupině. Pokud je cílová skupina češi, tak je lepší psát česky. Pokud "pokud možno celý svět" tak se dle možností použije buď angličtina nebo lokalizace do češtiny a angličtiny (případně do dalších jazyků).

  [41] Prohozené Z a Y je další nepříjemný rozdíl mezi českou a anglickou klávesnicí. Naštěstí je tu řešení: česká QWERTY.

  [48] Přepínat každých 5 písmen klávesnici je poněkud otravné. Naštěstí přes pravý alt, resp. pravý alt + shift jde napsat většina znaků z anglické klávesnice. S vyjímkou jednoduchých uvozovek. Ty přes alt napsat nejde a na české klávesnici jinde taky nejsou. S altem dostanu znak ¤ a alt+shift dostanu ^
  V toim případě pak je potřeba přepnout na anglickou.

 45. 45 Radek Hulán 28.03.08, 04:03:43
  FB

  [52] veškeré tyto znaky jdou napsat s AltGr na české klávesnici: <>[]{}

 46. 46 bojim se paroubka 29.03.08, 04:03:49
  FB

  Bohužel i v dnešní době jsou administrátoři ignorující veškerá jiná kódování než je CP1250 v nastavení odchozích/příchozích e-mailových zpráv. To pak mám problém napsat e-mail bez diakritiky :-)

 47. 47 Michal S. 29.03.08, 11:03:25
  FB

  [53] Ano, jdou. Ale najde se HODNE! programu, ktere tyto zkratky maji nejak definovane a pak to zobrazuje nesmyslne dialogy a podobne. V dobach kdy jsem psal na CZ klavesnici jsem vzdy zmackl Winkey + R, tam napsal znak, Ctrl+C a Ctrl+V do kodu. Opravdu otravny.

 48. 48 Zdenek 30.03.08, 04:03:14
  FB

  [33] Takze kvuli nejakemu adminovi se nebudu moci domluvit s uradem / prodejcem / skolou a pak si pujdu stezovat, ze za to muze nejaky admin / bfu s outlookem? Velice pochybuji o tom, ze by se mi pak nekdo za nedostatek omluvil, spise by to byla ma vina, ze jsem nezajistil, ze bude komunikace bez problemu - a tedy - komunikovat zakladni znakovou sadou.
  A nemluve o tom, ze kdyz ja napisu nekam bez diakritiky a dostanu odpoved plnou kosticek a otaznicku - co pak nadelam, kdyz na druhe strane sedi nejaka zenska a ma outlook nastavenej na nejake prapodivne kodovani? Zkratka - jak rikam, jeste si par let pockame...

 49. 49 Zdenek 30.03.08, 04:03:18
  FB

  [41] To je zvlastni, co pouzivate za ceskou klavesnici - ja jako ceskou klavesnici pouzivam QWERTY a neustale prehmaty a meneni layoutu na anglicky, abych mohl napsat obycejne lomitko \, { }, [ ], < >, | nebo & me opravdu nebavi. Tedy, pokud nekdo pise programy v C a ne BASICu, tak si s ceskou klavesnici moc neskrtne.