Passat 2.0 BiTDI (240hp) 4Motion DSG7 - dojmy z auta

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Passat 2.0 BiTDI (240hp) 4Motion DSG7 - dojmy z auta

Auta 21.04.15

Asi týden jsem testoval jedno koncernové auto, nejnovější Passat (B8) v ceně cca 1.3 mil Kč (kompletní výbava viz toto PDF) s dvoulitrovým TDI motorem se dvěma turbodmychadly, sedmistupňovou automatickou DSG převodovkou, a ve čtyřkolkovém provedení.

Auto mělo jako příplatkovou výbavu hromadu elektronických asistentů - adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v pruzích, asistent světel, 12" dotykový displej, navigaci, čtyři kamery kolem celého vozu, hlasové ovládání a řadu dalších funkcí. Prostě pojízdný superpočítač s umělou inteligencí :-)

První dojmy jsou rozpačité

Do koncernového auta v téměř maximální výbavě přesedlávám z Volva. Uvítá mě omračující počet tlačítek na volantu, přeposilované řízení, extrémně citlivé brzdy, a na první pokus i relativně pomalu reagující převodovka, která sekundu váhá, než podřadí.

Popravdě, nerozuměl jsem tomuto pojetí a nebavilo mě.

Počítačové vybavení (dobře je popisuje třeba MobilMania) je ohromující, ale přece jenom, kvůli němu si člověk auto nekupuje. Co požitek z jízdy? Z prvního dojmu jsem nadšen nebyl, bylo jasné, že si to bude chtít zvyknout na hodně jiný styl.

Album: Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)

Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)
Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)
Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)
Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)
Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)
Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)
Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)
Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)
Passat B8 (240HP, 4Motion, DSG)

A pak jsem zkusil jezdit sportovněji...

Druhý den jsem si v menu auta nastavil sportovní režim, vypnul asistenty, objevil pádla pod volantem pro manuální řazení a začal si hrát.

A v tu chvíli mě to auto začalo bavit :-)

240hp motor je do 2.000 otáček za minutu nudný a poměrně hlučný, s tím že zvuk čtyřválce taky není žádná velká slast, a automatická převodovka nastavená v normálním režimu řadí spíše líněji, ovšem zahřátý motor, nastavený sportovní režim, a používání pádel udělá z manažerské limuzíny slušnou raketu.

18" 235/40 pneumatiky těch 240 koní zvládají velice dobře přenášet na vozovku, Haldex páté generace nepovolí ani při prudkém sešlápnutí pedálu téměř žádný prokluz kol, a auto prudce akceleruje až zhruba do 180km/h (a pokračuje dál), což je v něm ideální cestovní rychlost po německé dálnici.

Relativně nepohodlný a tvrdý koncernový podvozek (porovnávám s Volvem...) nevadí, prospívá. Naopak díky tvrdému podvozku, chytré elektronice a dobře fungující čtyřkolce je s autem zábava jezdit i po okreskách a v začátkách. Perfektně drží na silnici.

Passat působí při řízení relativně kompaktním dojmem, a trochu klame tělem, z manažerské limuzíny se stane zábavný Golf GTI. Ano, i s dieselovým motorem. Řazení pomocí pádel je rychlé, okamžité.

S asistenty sportovně

Pokud chcete jet sportovněji, a na silnici jsou bílé pruhy, můžete se nechat korigovat asistentem pro jízdu v pruzích. Sleduje čáry na silnici a automaticky vás v pruhu drží, aktivně zatáčí. I na hodně ostrý průjezd zatáčkou pak stačí vynakládat minimální úsilí, počítačově naváděné řízení vám pomáhá.

Je to naprogramované s citem, takže máte stále nad vozem kontrolu, počítač jen automaticky dolaďuje vaše náznaky či opomenutí. Můžete být líný závodník a ono to funguje :-)

Výborné je osvětlení vozu, díky dynamickému asistentu světel, který natáčí světla do zatáček, a nastavuje jejich jas a délku osvícené dráhy, není problém ani rychlá noční jízda.

Na dálnici se spoléhám na počítač

Současný stav D5 dálnice se podobá tomu na D1, tedy uzávěry, jeden otevřený jízdní pruh a 10km dlouhé kolony. Zde je ideální použít adaptivní tempomat a asistent pro jízdu v pruzích. Auto pak sleduje radarem provoz před ním a automaticky brzdí, zrychluje, zatáčí a řadí.

Vy si můžete tuto část jízdy třeba psát SMSky nebo emaily (ne, že bych vás k tomu nabádal, ale ten počítač je naprogramovaný tak, že si to skutečně můžete dovolit) a nenapálíte to do polského kamionu před vámi.

Passat je počítačem řízené auto, které vás bude právě proto bavit řídit - ty nejnudnější části jízdy nemusíte makat vy. Necháte to na automatice. Skvělé auto pro české dálnice.

Ve městě se dá adaptivní tempomat použít taky, ale není to až tak praktické, auto brzdí relativně brzo a prudce, takže jsem měl strach, že mi někdo "lepící se na zadek" skončí v kufru. Plus adaptivní tempomat před stojícím autem na křižovatce sice zastaví, ale auto se už samo nerozjdete, musíte ťuknout nohou do plynu. Je to pochopitelné bezpečností opatření, z boku může projíždět právě třeba sanitka, ale o té Passat neví, tak daleko s autopilotem ještě nejsme.

Spotřeba

Spotřeba je překvapivá. Pozitivně. Když jedu sportovně, přetáčím motor, testuju zrychlení, tak je průměr dle palubního počítače kolem 8.5 l / 100 km. Běžná jízda pak kolem 6.0 l / 100 km.

Sedadla

Volvo stále zůstává etalonem pro pohodlná sedadla. Passat se jim neblíží, má sedadla (hlavně podsedáky) přehnaně tvrdá.

Resumé?

Passat s 240hp BiTDI, DSG a 4Motion může být pro někoho docela nudný na pohled, a není to zrovna pohodlná manažerská limuzína (jako Volvo), ale je to zase auto, které zastane roli Golfu GTI, když se chcete dobře projet, a bude vám výborně asistovat pro dlouhé dálniční přesuny.

Akorát bych nevolil ony (byť dobře vypadající) 18" ráfky s nízkoprofilovými pneumatikami, tvrdost a nepohodlnost podvozku s nimi o to více vynikne.

Z pohledu různých asistentů, jejich algoritmů a "tuningu" je dost fascinující, kam to je dotaženo, a že to funguje spolehlivě i ve 200km/h  Jak se člověk s těmi "asistenty" zžije, a zkusí je používat, neštve jej to "počítačové pojetí, ale baví. Odstraňuje to ty nudné věci na řízení.

Je to trochu paradox, ale auto řízené počítačem je právě proto zábavné řídit :-)

A líbí se mi motor, co VW dokázal z pouhého dvoulitru dostat zaslouží respekt.