Jak se naučit řídit auto v pěti bodech?

<toto na silnici opravdu nedělejte>

Corvette

Pokud si myslíte, že umíte řídit auto, pravděpodobně se pletete. Pokud vaše auto nemá přes 400hp, není červené, a nemá náhon na zadní kola, ani se tomu často nedá říkat auto (no dobře, čtyřkolky bych vzal na milost, ale "předohrab" ne, navíc často s traktorovým, pardon, dieselovým, motorem).

Sám jsem najezdil kolem 1 miliónu km, bez nehody, a často to bylo v rychlostech 250-300 km/h. Je to docela zábava, letíte si po německé dálnici na Frankfurt či Hannover, a kolem vás "postávají" ostatní autíčka jedoucí kolem 150 km/h. Jsou tam jako patníky, vy mezi nimi kličkujete, realistický losí test. Za chvíli vám to přijde zcela normální a rychlost kolem 200 km/h považujete za odpočinkovou, kdy vám jej při jízdě přítelkyně může bezpečně kouřit…

Jet po dálnici 300 km/h je opravdu bezpečné, absolutně kdokoliv, kdo vás uvidí ve zpětném zrcátku, ihned prudce uhne. Máte tak před sebou dokonale volnou cestu. Jediný problém bývá vybrat si dobře spolujezdce či spolujezdkyni, aby vám nepozvracela sedadlo (ano, i to se stává, někteří lidé na rychlost kolem 300 km/h a kličkování mezi patníky nejsou zvyklí).

Takže, základem dobrého řidiče je rychlé červené auto se zadním náhonem.

Druhým požadavkem je brutálně vysoká inteligence a schopnost se rychle rozhodovat. Jeden můj kamarád, geniální matematik, jezdí pouze podle statistické pravděpodobnosti. To není špatná metoda, ale záleží, kolik měření jste už provedli a jak ta data zpracováváte. On jich moc neprovedl a je málo risk-averse, a proto se v jedné zatáčce srazil s Tatrovkou, která tam dle veškeré statistické pravděpodobnosti rozhodně neměla být.

Statistika je nicméně velice důležitá. Musíte sledovat chování ostatních řidičů na silnici. Osobně jsem s přesností na 100% schopen říci, že určitý kamión za 3-5 sekund změní směr jízdy a vyjede z pravého pruhu do levého. Stejně přesně jsem schopen říci to, kdy to neudělá a já mohu proletět kolem. Je nutné pořád sledovat ostatní, jejich chování analyzovat, veškeré drobnosti a nuance, a podle toho si dělat svoji soukromou "statistiku". Pokud to jen jednou nezvládnete, tak napálíte do někoho zezadu ve 300 km/h, a to opravdu není sranda.

Vyhodnocujte značku aut kolem sebe, barvu, zjevný technický stav, pohlaví a stáří řidiče, gesta prováděná rukou a hlavou, nervozitu na silnici, absolutní a relativní rychlost, vzdálenost k vám a k vozidlu před ním, počasí, oblečení řidiče, tmavost skel, značku (SPZ), nepatrné změny směru jízdy (před odbočením doleva většina řidičů na dálnici nejdříve mírně "nakoukne" doleva, byť jen o pár centimetrů; při větší zatáčce naopak nejprve uhne pár cm na opačnou stranu), a další prvky.

Pokud toto všechno zvládnete sledovat, a během setin sekundy vyhodnotit a dobře zpracovat, můžete si dovolit jezdit rychle.

Třetím bodem je nebrzdit. Není to o tom, že brzdí jen slaboši, ale spousta lidí brzdí zcela zbytečně. Mají ten pedál asi rádi. Brzdí například v zatáčce, a pak se diví, že dostanou smyk. Někteří brzdí i na rovině, jen tak. V zatáčce se přitom nebrzdí, pokud je to nezbytné, brzdí se před ní, včetně podřazení, a v zatáčce se naopak přidává plyn. Je to jediná metoda jak nedostat neřízený smyk, a přitom zatáčku projet maximální rychlostí.

Čtvrtým bodem je hudba. Nepouštějte si rádio ani jiné ukolébavky, pusťte si něco, co vám rozproudí krev. Může to být klidně hip-hop či Michael Jackson (All About Us, hodně nahlas), ale pomáhá vám to se soustředit. Pár lidí bude tvrdit opak, ale to jsou jen ti, co mají předohrab a v autě šumítko s 10W výkonem. Nechte si do auta namontovat lepší reproduktory a aktivní basák, natřásání a basování celého auta vám zajisté nedovolí usnout. A kdo nespí, ten nehavaruje.

Pátým bodem jsou peníze na úplatky. V Česku máme bodový systém, a všichni profi řidiči budou za chvíli bez řidičáku, pokud tedy nemají dost peněz na úplatky a jsou ochotni tuto nelegální činnost provádět. Stačí v obci párkrát předjíždět děsivou rychlostí 51 km/h, a už jste pouze bývalý řidič.


Sumarizace: dobrý řidič má rychlé červené auto se zadním náhonem, je brutálně inteligentní a miluje statistiku, nebrzdí, poslouchá hlasitou "akční" hudbu a má po kapsách kupu peněz na úplatky.

</toto na silnici opravdu nedělejte>

Komentáře 76

  1. #1 standa

    Pěkný článek, hodně jsem se nasmál 😄 jen to nikdo neberte vážně.

  2. #2 Fib

    Radku muzu se zeptat co mas za auto? Jestli to teda neni tajne 🙂

  3. #3 Crusheer

    Teda nevim jestli je moc bezpečný jezdit 300km/h a zároveň se nechávat kouřit 🙂

  4. #4 Filip Kohl

    Nevěřím vlastním očím, to nahoře je ilustrační materiál? Řekl bych že ne, vozovka vypadá jako testovací... 😄

  5. #5 Radek Hulán autor webu ▲11 ▼0

    [2] teď mám zcela obyčejný rodinný 4.8m dlouhý sedan. Předtím jsem měl rudou Corvette C5 modifikovanou na 450hp, a mraky dalších aut...

  6. #6 Petr Brádler

    Nemám sice červené auto (na obrázku), ale když jezdím do Prahy Octávkou tak mám podobné zkušenosti. Z levého pruhu jsem do pravého musel odbočit za celou dobu asi 2x, jízda kolem 180-200km/h (nerad měním jízdní pruhy) a při té rychlosti D1 ani moc nebrní. A tak 50km před Prahou jsem si naopak místo akční hudby (kterou jsem poslochal celou cestu) pustil Mozarta na uklidnění. Když Vám auto z kvalitních repro vyplní Mozart, taky to stojí za to 😉

  7. #7 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [6] na D1 je rychlost >200 km/h ideální, člověk pak mírně přelátává ty děsné hrboly a není celej vytřesenej.. Octávka na 200km/h ale opravdu není dělaná, to auto má problémy se stabilitou už ve 150km/h 😉

  8. #8 Vesta

    Po těch německých dálnicích (A2 na Hannover a A4 na Frankfurt) toho mám už nalítáno taky dost. Je pravda, že 250 je naprosto normální cestovní rychlost. Ale nesmí člověk narazit na klasickou německou "Stau". V pondělí jsem chytil dvě a strávil jsem v nich cca 3 hodiny.

  9. #9 Radek Kalužík

    Hezký 🙂 Akorát mi k tomu chybí to auto přes 400hp a to mi asi nikdo nepujčí leda že bych mu nechal svoje koule jako zálohu 😉

  10. #10 Tomas

    Ty hrboly jsou naštěstí jenom kus - hlavně poblíž Brna, jinak tohle vyžaduje odvahu. Na D1 200km/h, bych se bál o ŘP. Jinak nevím, proč by měla mít Octavia problémy s vyšší rychlostí, já to auto mám rád. 🙂

  11. #11 JamesDean

    Ještě bych dodal, že velmi důležité je kontrolovat všechny zpětná zrcátka. S muzikou nahlas bych si dovolil odporovat, protože můžete lehce přeslechnout záchranou službu (Pokud často kontrolujete zpětná zrcátka, měli by jste jí zahlédnout včas i při zapnuté muzice). Dále na českých silnicích máte přednost pouze pokud vám jí někdo dá (Hlavně na venkově). Nedávno, když jsem vezl domu bratrovo nové auto, mi nějaká slepice vjela do cesty z vedlejší, v půlce křižovatky v panice zastavila a pustila volant. Měl jsem co dělat abych auto naposlední chvíli ztrhnul do protisměru a vyhnul se nehodě.

  12. #12 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [11] pokud jedeš 300km/h, jediné co tě nezajímá jsou opravdu zpětná zrcátka 😉

    [10] podvozek Octávky není na takovou rychlost rozhodně konstruován, v mezních situacích je to na těžkou havárii..

  13. #13 Jakub

    [11] Pochybuji, že při rychlosti přes 200km/h vám bude záchranná služba dýchat na záda..

  14. #14 Petr Brádler

    [7] Opravený komentář 🙂. Octávka opravdu nemá se stabilitou problémy ani při 180km/h, natož při 150km/h. S menšími auty jsem měl taky strach jezdit rychleji, ale tohle auto je již natolik stabilní aby sneslo takovou rychlost.

  15. #15 Filip Kohl

    [13] Záchranka ne, ale co musíš sledovat je, jestli tě náhodou nepředjíždí pan policejní prezident Husák 😄. Troufám si tvrdit, že by ti byl schopnej dát i pokutu 😄

  16. #16 Lukáš Šutovský

    Souhlas, zadokolka je nářez, navíc se s tím dají dělat v zatáčkách pěkné parádičky. Navíc bych doplnil, že lítat 250-300 km/h po dálnici mě nijak nebere. Není to špatné, ale víc mě baví silnice II, III třídy, mezi vesnicema, spousta "esíček", šířka silnice max. 2 auta, a doba kdy tu moc nikdo nejezdí. To si pak vychutnáte jízdu naplno i od 80 - 160 km/h, musíte s vozem pracovat, rychle se rozhodovat. Samozřejmě máte pod kapotou min. 200 kobylek, to je nutnost. To mě baví.

  17. #17 JamesDean

    [12] To je zajímavé, že někdo kdo má tak rád adrenalin na dálnici s nikým ještě nezávodil😉 To by se zpětné zrcátka hodily😉 Samozřejmně myslel jsem v běžném provozu ze zvýšeným počtem vesničanů.

  18. #18 Accuphose

    Můžu srovnávat jako dlouholetý autostopař a Škodovky jsou dost shit, nechápu kdo si je kupuje... Ano budete mi tvrdit, že nejlepší je ETA Hlinsko a televize z Oravy, ale byli jste už někdy za hranicema?

  19. #19 numero

    Mno, až pojedete těch 300 a před vámi začnou uhýbat motorkáři,... a jednomu se uvolní nějaký pytel co měl na motorce,... tak vás rychlá jízda přejde. Můj strýc takhle jel, naštěstí ho ten pytel minul.

  20. #20 numero

    [18] Autostopař nemá co srovnávat, ten totiž neřídí