Integrované hledání je skvělá věc

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Integrované hledání je skvělá věc

Windows Vista 22.01.08

Když si člověk zvykne na integrované hledání, nemůže se bez toho obejít. Tato funkcionalita je integrovaná ve Windows Vista a dá se zdarma získat i pro Windows XP ve formě Windows Desktop Search.

Někteří lidé necítí potřebu integrované hledání používat, protože si prý "vše dobře organizují do složek". To je samozřejmě naprostý nesmysl. Do složek si můžete organizovat maximálně tak soubory, a to pouze jedním způsobem. Už tam ale nezařadíte emaily, úkoly, kontakty, poznámky z OneNote, neprohledáte tím obsah souborů (DOC, XLS, PDF), nezvolíte si jiný pohled na data než ten adresářový. Pokud máte pár dokumentů a deset emailů, může to asi stačit, jinak ale ne (ze stejného důvodu nejsou v praxi profesionálně použitelné webové emaily, protože vám při hledání chybí hromada dalších dat, těch neemailových).

Jinak řečeno, pokud chcete výrazně lepší přehled, potřebujete integrované hledání. Může to být něco extrémně jednoduchého, stisknete Win+F a napíšete třeba slovo SlySoft:

integrované hledání ve Windows Vista

Jako výsledek tohoto dotazu člověk  dostane emaily, konverzace z Messengeru, adresáře pojmenované slovem SlySoft i samotné soubory s licencí na SlySoft produkty. Skvělé jsou i přepínače v horní liště nazvané Email, Hudba, Obrázek, Dokumenty a Jiné, takže pokud vás zajímají jen soubory s licencí, kliknete na Jiné a máte je ihned zobrazené.

Pokročilé hledání

Pokud toho chcete prohledávat trošku víc, je dobré znát i klíčová slova (modifikátory) pro hledání. Pojďme se podívat na pár příkladů:

 • Pokud chcete hledat hudbu od Mozarta, napíšete "Mozart druh:hudba" (nebo anglicky "Mozart kind:music").
 • Klíčové slovo "od:jméno" (nebo "from:name") vypíše emaily od určitého člověka a "komu:jméno" (nebo "to:name") zase pro něj, což je mimořádně výhodné zvláště na prohledání v Outlooku.  Místo name můžete použít samozřejmě emailovou adresu nebo její část.
 • Můžete používat i časové omezení, pokud chcete třeba vypsat veškeré emaily od Radka Hulána od Vánoc, stačí napsat "from:hulan.cz date:>24.12.2007".
 • Můžete používat i relativní označení datumu, soubory za poslední týden získáte pomocí "date:lastweek" a dnešní odeslané emaily pomocí "odesláno:dnes" ("sent:today").
 • Můžete modifikátory libovolně kombinovat, takže pokud hledáte videa za poslední měsíc s velikostí více než 10MB, postačí napsat toto: "size:>10MB date:lastmonth kind:video".
 • Veškeré modifikátory můžete používat se závorkou, AND, OR a NOT klíčovým slovem, takže veškeré emaily od Google nebo Microsoftu vyhledáte pomocí "from:(google OR microsoft)". Závorka je zde důležitá, hledání "from:google OR microsoft" by hledalo cokoliv od Google nebo cokoliv, kde se vyskytuje slovo Microsoft.
 • Prohledávat můžete nejenom soubory a emaily, ale i schůzky a události v Outlooku, takže "prezentace druh:schůzka" (či "prezentace kind:meeting") vám nalezne veškeré prezentace naplánované v kalendáři.

Myslím si, že uvedenou syntax je dobré podrobně nastudovat (třeba zde), protože pokročilé možnosti hledání vám následně ušetří spoustu času. Skvělé je, že můžete i na českých Windows Vista používat anglické modifikátory, jsou často kratší a jednoznačnější než ty české.

Filtry a řazení

Bez zajímavosti nejsou ani filtry a řazení nad výsledky vyhledávání. Pokud máte zobrazené výsledky, klikněte na šipku například u typu souboru či u datumu, a můžete zapnout filtr či řazení:

filtry

Soubory je možné rovněž seskupovat, takže pokud kliknete na "Seskupit" třeba u datumu, uvidíte soubory seřazené do složek podle dnešního data, posledního týdne, měsíce a "před dlouhou dobou". Myslím, že lepší komfort než ve Vista si pro prohledávání souborů nelze ani přát.


Komentáře

 1. 1 Mariančík Tomáš 22.01.08, 10:01:16
  FB

  Integrované hledání ve Windows Vista je super věc. Nejen u souborů, ale i v ovládacích panelech.
  Často slýchávám, že je Vista nepřehledná, nic se tam nedá najít, a že je potřeba hodiny hledat v ovládacích panelech, kde se dané nastavení nachází...
  To je imho naprostá blbost a dotyčný, co to tvrdí, Vistu viděl tak maximálně na obrázku, nebo to stáhl někde na torrentech, nainstaloval, řekl fuj a smazal.

  Já když něco hledám např. právě v ovládacích panelech, tak jenom do vyhledávacího políčka zadám klíčové slovo a hned se mi zobrazí dané položky.
  Tudíž žádné složité hledání, ale např. když si chci změnit barvu oken, napíšu barva, když chci změnit nastavení myši, napíšu myš, když změnit orientaci obrazu (bez ext. programu) napíšu otočení, když chci odinstalovat program, napířu program, když se chci dostat do správce zařízení, napíšu hardware... a všechno mám během mžiku k dispozici.
  Žádné složité proklikávání, ale dokonalá úspora času (a nervů :) )

 2. 2 Michal Vácha 22.01.08, 11:01:05
  FB

  Rychlé vyhledávání ve vistě je opravdu super věc. Když jsem přecházel na vistu, tak jsem integrované hledání bral jako, že tam je, ale že ho asi nikdy nepoužiji, ale teď ho používám neustále a všude - start, outlook, prohledávání souborů ve složkách atd... a má jednu úžasnou výhodu - nemusím si uklízet soubory ve svém profilu, protože je vždycky najdu :-) A podobně super jsou i "složky hledání" - nastavím si třeba složku pro projekt, který teď dělám a všechny dokumenty, maily atd.. co se ho týkají mám na jednom místě.
  A hledání ve startu je taky promakané - vyhledává klasicky, v jménech programů, nastaveních nebo i názvech programů (notepad.exe) atd.. a i s přibývajícím počtem souborů je furt vylice rychlé

 3. 3 Martin Duratny 22.01.08, 11:01:07
  FB

  integrované hľadanie je naozaj super vec, dosť som si na to zvykol a už nechcem nič iné, ale priznám sa, že som nevedel, že je možné takto zadávať parametre, týmto sa hľadanie stalo dokonalým.

  ako je uvedené v príspevku vyššie, integrované vyhľadávanie je dokonalá úspora času.

 4. 4 Michal Kuncl 23.01.08, 07:01:27
  FB

  Windowsí hledání používám už hodně dlouho a jsem s ním relativně spokojen. Avšak k mé plné spokojenosti mu chybí pár drobností: Ve Vistách je škoda, že nejde zapnout vyhledávací pole na taskbaru (jako v XP). Jasně, vím že je ve "startě", akorát jaksi ti co používají klasickou nabídku start jsou o něj poněkud ochuzeni. Další věcí, kterou bych uvítal je "přimíchání" výsledků vyhledávání v lokálním počítači, do vyhledávání na webu, jako to dělá google desktop search. Takhle se mi občas stane, že něco hledám a pak zjistím, že už to mám dávno doma :-).

 5. 5 Martin Odehnal 23.01.08, 11:01:24
  FB

  Dobrý den,

  nainstaloval jsem WDS na XP, indexoval, ale teď
  řeším jak najít počítač v síti. Dříve jsem otevřel
  Místa v síti, hledat, název počítače a bylo to.
  Teď když napíšu název počítače, tak místo hledání
  v síti mně to hledá na počítači. Nemáte prosím
  radu jak mám postupovat? Uznávám jsem lama, proto
  dotaz zde :)

 6. 6 Chvojka Jan 23.01.08, 12:01:08
  FB

  [5] Ve WDS je vlevo dole možnost přepnout na standardní XP vyhledávání, ve kterém je možnost vyhledat počítač v síti.

 7. 7 Kanec Jan 24.01.08, 07:01:56
  FB

  Integrované hledání zajisté skvělá ěc je, ale po instalaci Desktop Search do WinXP, kde používám jako výchozí klient pro elektronickou poštu Windows Live Mail mi Desktop Search tyto maily neprohledává. Prohledává jen staré zprávy z Outlook Express, který dávno nepoužívám. Da se to nějakým způsobem napravit? Děkuji za rady.

 8. 8 Radek Hulán 24.01.08, 01:01:13
  FB

  [8] obávám se že ne, podporuje jen Outlook Express a Microsoft Office Outlook 2003/2007. Takže jedině přejít na plný Outlook.

 9. 9 Martin Odehnal 25.01.08, 11:01:08
  FB

  Děkuji za odpověď. Indexování trvalo cca půl dne.
  Říkal jsem si paráda, našel jsem co jsem ani netušil :)
  ale od té doby mně stále chrčí hardisk a stále něco
  hledá a kontroluje. To jeho nenápadné chrčení mně
  přivádí k zoufalství, přestože jde o WD2500KS.

  Proto bych se rád zeptal, jak zruším pravidelnou
  kontrolu, abych nemusel při každém startu dávat
  Odložit Indexování. Stačilo by mně zaindexovat
  k nějakému datu a pak to například překontrolovat
  za tři měsíce.

  Děkuji, předem a nenadávejte mně prosím jinak se
  stanu druhým WD2500KS.

 10. 10 Radek Hulán 25.01.08, 08:01:07
  FB

  [10] poté co je zaindexován celý disk už nemá co "chrčet", indexují se pak jen změněné soubory

 11. 11 Pavel Lasák 26.01.08, 10:01:44
  FB

  Osobně zatím používám Copernic Desktop Search.
  Radku mám dotaz. O kolik procent lepší se Ti zdá integrované vyhledávání ve Windows oproti Copernic. Děkuji za informaci.

 12. 12 Filip Studnicka 29.01.08, 02:01:23
  FB

  Ahoj.Měl bych dotaz na vás zkušenější uživatele.Mám WXP SP2 Prof upravené pomocí návodu odsud z myega (povypínání služeb,...) a mám s WDS problém. Nejdřív při instalaci jsem musel znovu nainstalovat do WXP službu Terminal services, poté se vše nainstalovalo, indexace proběhla zdá se v pořádku, ale když zadám hledat jakýkoliv dokument, prostě cokoliv, a odentruju či odkliknu, tak se prostě nestane vůbec nic:o).nic se nehledá, nic se nenajde, žádná hláška.Tak bych se chtěl zeptat, jestli to nebude něco se službami které jsem si povypínal, nenapadá vás, jaké musím mít spuštěné pro správný běh programu?Zkoušel jsem i indexing service, ale to také nepomohlo.Dík za tipy.

 13. 13 Zagora, Milan 04.02.08, 10:02:39
  FB

  [8] Me na Vista s Windows Live Mail funguje hledani v emailech. Windows Live Mail uklada emaily jako *.EML soubory a na to tam je filtr: mimefilt.dll, takze by melo stacit overit, jestli jsou *.EML soubory v lokaci, ktera je indexovana.

 14. 14 Martin Tanáč 20.04.08, 02:04:42
  FB

  Pred 3 dňami som si nainštaloval WDS na Win XP SP2, na začiatku zaindexoval zhruba 148.000 súborov, ale po každom štarte počítača začal indexovať znova asi 20-30.000 súborov. Skúšal som WDS reinštalovať, ale nepomohlo to. Tento problém je popísaný aj tu:

  http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=1319399&SiteID=1...
  a tu http://forums.microsoft.com/msdn/showpost.aspx?postid=1297957&siteid=1&sb=0&d=1&at=7&ft=11&tf=0&pageid=0...