Windows Desktop Search - opravdu skvělé hledání

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Windows Desktop Search - opravdu skvělé hledání

Software 22.02.07

Před pár lety jsem používal Google Desktop Search (to, že instaluje lokální Apache server se mi opravdu nelíbilo) a Copernic Desktop Search (solidní produkt), a nakonec jsem skončil u Lookout hledání integrovaného do Microsoft Outlooku. Lookout mi ale přestal stačit, tak jsem hledal něco lepšího.

Onou (nej)lepší současnou aplikací je Windows Desktop Search 3.0 (dále jen WDS). WDS je vynikající program, který běží na pozadí, a prohledává specifikované adresáře, soubory, emaily, kontakty, a další. Počáteční indexace 35.000 souborů a emailů zabrala pouhé 4 minuty, a dále program indexuje "on-the-fly", takže neprochází neustále disk, ale jen pokud vám přijde nový email, či pokud uložíte nový soubour, projde tento jednotlivý soubor během milisekund a zaindexuje jej.

WDS zabírá v paměti jen kolem 30MB, a kromě rychlosti mě překvapila (velice pozitivně) i jeho velice rozsáhlá funkčnost. Podívejte se na dokumentaci k pokročilému hledání (PDF, 35KB), takové možnosti nemá ani Google Desktop Search či Copernic Desktop Search. Narazil jsem i na jeden "bug", nějaký snaživý překladatel přeložil v CZ verzi i hledací termíny v nápovědě, které ovšem i česká verze WDS programu používá anglicky (takže musíte hledat from:email a nikoliv odesilatel:email), nicméně tento "bug" jsem spíše uvítal, anglické termíny jsou kratší. Výše uvedená dokumentace je tedy záměrně z anglické mutace hledání.

Windows Desktop Search - okno hledáníWindows Desktop Search - okno hledání

Luxusní je integrace hledání do Windows. Pokud stisknete Win+F, otevře se vám velké okno hledání, malé políčko hledání na dolní liště se aktivuje přes Win+Shift+F. Následně již jen začnete psát, WDS po každém napsaném písmenku bleskurychle hledá, a pomocí Enter se můžete přepnout na velké okno.

Okno hledání je velice přehledné a inteligentní, pokud najdete například hudební soubor, nabídne vám to k přehrání rovnou celé album, pokud se díváte na email, schůzku, či dokument ve Wordu, Excelu nebo PDF, zobrazí vám to automaticky jejich obsah.

Produktivnější to prostě být nemůže.

Navíc to není vše. Kromě samozřejmé specifikace adresářů a profilů pošty Outlooku či Outlook Expressu pro hledání, a stovky klíčových slov pro hledání, si můžete vytvářet i vlastní klíčová slova, a to pomocí editace souboru Data aplikace / Windows Desktop Search / WindowsDesktopShortcuts.ini.

Windows Desktop Search je úžasná aplikace. Nabízí více funkcí, než by očekával i velice pokročilý uživatel, zabere málo paměti, funguje velice rychle a je perfektně integrovaná do Windows. WDS se Microsoftu opravdu povedlo a doporučuji je všem k instalaci.

hledání hudby ve Windows Desktop Searchhledání hudby ve Windows Desktop Search