Co způsobilo finanční krizi?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Co způsobilo finanční krizi?

Ekonomika 11.09.10

Představte si, že se zaručíte za někoho, že splatí svůj dluh. Že byste to neudělali, a co kdyby jste za to dostali zaplaceno? Řekněme, že máte afroameričana, který žije se sociálních dávek a chtěl by si koupit ohromné sídlo s pěti bazény, vířivkou a saunou. Samotnému by mu nikdo nepůjčil, ale když se AIG (velká pojišťovna v USA) zaručila, že pokuď afroameričan nebude platit splátky, zaplatí je ona sama, banka nakonec povolila.

Pojišťovna tedy na derivátovém trhu prodala produkt nazvaný CDS (Credit Default Swap), tedy pojistku že afroameričan bude platit. Cena se vypočetla jednoduše z historických dat, prostě se vzalo kolik lidí kdy nesplácelo hypotéku v minulosti, a podle této pravděpodobnosti si AIG vypočetla výši své pojistky.

Jakási potíž byla ovšem v tom, že oni geniální matematici AIG nepočítali s tím, že dříve se hypotéky jen tak někomu nedávali a už rozhodně ne, na 100% nemovitosti. Nicméně i přes zřejmé chyby matematiků vše pěknou chvíli fungovalo, aby také ne, když splátky byly nastaveny tak, že první rok platíte absolutní minimum, a po roce vám zvýší velikost splátek i o desítky procent. Jednalo se o pyramidovou hru, a když už nebyl nikdo kdo by kupoval a cena nemovitostí přestala růst, všechno to prasklo.

Lidé přestali platit svoje hypotéky, a tak banky přišly do AIG, a logicky chtěli peníze po ní. AIG vůbec nepočítala s tím, že se může zhoršit ekonomická situace celé země - pravděpodobně matematici neměli základní lekce ekonomie :), a tak krachla.

Pro banky to byl šok, z kapitálově zaručeného vkladu s absolutní jistotou návratnosti, se najednou stala půjčka afroameričanovi na sociálních dávkách. Banky potřebovali peníze, ale lidi neplatili své splátky, a přeci jenom vydražit a prodat nemovitost chvíli trvá, takže banky začali rapidně krachovat, aneb takhle začala finanční krize, trošku více o ní snad i někdy jindy.

Zdroj: http://markoniuss.blogspot.com/2010/09/co-zpusobilo-financni-krizi.html


Nový komentář