Adobe Max: představen Flash pro iPhone!

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Adobe Max: představen Flash pro iPhone!

Hodinu a půl dlouhá keynote na Adobe Max se nesla v poměrně klidném režimu "představujeme nové technologie v rámci běžného pokroku", ale stále nepřicházel nějaký opravdový "wow" efekt. Ten byl načasován až na konec keynote.

Adobe představilo zajímavé nové technololgie - zejména Flash Player 10.1, který je rychlejší, spotřebuje méně RAM, implementuje ActionScript 3 a hlavně je nativně podporován nejen na desktopech (s Windows XP/Vista/7, OS X či Linuxem), ale nově i na řadě platforem mobilních telefonů, včetně hardwarové akcelerace HD videa, P2P, streamingu videa a dalšího. Můžete tedy i zde zapomenout na Flash Lite a zaostalý ActionScript 2.

Ben Forta na keynote z Adobe MaxBen Forta na keynote z Adobe Max

Jako partneři, s nimiž Adobe spolupracuje, byli jmenováni Google (Android), Palm (Palm OS), RIM (Blackberry), Microsoft (Windows Mobile), Nokia a další. To je vše úžasné, ale pořád tam chybělo jedno jméno - Apple.

Fakt je ten, že Apple s Adobe na vývoji Flash Playeru 10.1 pro iPhone nespolupracuje.

Přesto si od dnešního dne můžete na AppStore stáhnout první Flash aplikace!

Jak je to možné? Chystaná verze Flash Professional (asi nazvaná CS5) bude obsahovat i nativní export Flash SWF pro iPhone (kompilaci do nativního iPhone API / ARM kódu), a takovouto aplikaci následně normálně můžete poslat do AppStore.

Flash aplikace tak poběží na čemkoliv: desktopový OS, Android, Palm OS, Symbian, Windows Mobile, iPhone, vaše televize či pračka. Vše bude mít k dispozici poslední verzi Flashe a aplikace, kterou jednou naprogramujete, bude fungovat na desítkách odlišných platforem.

A to je nesmírně cool.

Nemohu si pomoci, ale Microsoft se SilverLightem toto snad ani nemůže dohnat. I proto, že Google či Palm bude spolupracovat (a spolupracují, v rámci Open Screen Project) s Adobe, ale s Microsoftem těžko, jako s úhlavním konkurentem.

Hlavní bod keynote: iPhone má Flash. A cokoliv jiného také.

Není to sice Flash ve formě Flash Playeru, protože poté by Apple ztratil kontrolu nad instalací aplikací, takže musíte jít formou vytvoření Flashové aplikace a procesem schválení v AppStore, ale takto prostě Apple onen ekosystém vybudoval a uživatelé jej akceptují. Flash je, v určitém smyslu, "hackován" do OS X na iPhone (formou nativní aplikace), ale funguje, a to je hlavní.


Komentáře

 1. 1 Miroslav Pavelek 05.10.09, 22:29:49
  FB

  Heh,zajímavé,doufám že na tohle SilverLight „nějak“ zareaguje,zdravá konkurence se vždy hodí :)

 2. 2 Radek Hulán 05.10.09, 22:46:22

  [1] nevím, zda to bude možné. Přece jenom Adobe je "ten mezi", může spolupracovat (a dělá to) s kýmkoliv. Osobně si ale nedovedu představit, že Apple povoluje Silverlight na iPhone anebo že něco podobného dělá Google na Androidu či Palm na Palm OS.

 3. 3 Patrik Vogl 05.10.09, 23:07:32
  FB

  Radku, nevíš náhodou název oné "kouzelné" aplikace? :-) Mimochodem, možná budeme mít integrovaný Flash v novém FW, je to možné? ;-)

 4. 4 Radek Hulán 05.10.09, 23:30:02

  [3] tak to nefunguje. iPhone nemá Flash Player, a asi nebude mít (třeba pro prohlížeč). Co je ale možné, je překompilovat v chystaném Flash Pro CS5 aplikace z SWF do nativního kódu pro iPhone, takže ona to vlastně z pohledu vývojáře je sice Flash aplikace, ale z pohledu iPhone běžná binární aplikace (a proto není problém ji dát na AppStore). Je to opravdu spíše takový "hack", ale 100% funkční. Není ale možné vzít SWF a použít je na iPhone beze změn.

  V praxi je toto obrovský skok, vývojáři i uživateli je ve finále jedno, zda aplikace běží pod Flash Player runtime, anebo je konvertována do iPhone binárky. Hlavně, že to funguje.

 5. 5 Martin Janiczek 05.10.09, 23:50:32
  FB

  Ikdyž Flash Player pro Safari pořád není, tohle je výborná zpráva. Konečně půjde bez problémů vytvářet iPhone aplikace i bez nutnosti 1. mít Mac; a 2. učit se Objective-C.

 6. 6 Radek Hulán 05.10.09, 23:53:41

  [5] přesně tak. V praxi to má jen jeden přívažek - každá Flash aplikace na iPhone si ponese svůj malý "Flash runtime", i když přeložený do nativního kódu, ale to může přidat jednotky MB max. Není tam prostě onen společný runtime.

  Je možné, že Apple někdy povoli i JIT kompiler a tedy i Flash runtime, ale toto je (v tuto chvíli) nejlepší možné řešení situace.

 7. 7 Pavel Šimek 06.10.09, 08:35:42
  FB

  Opravdu nezbývá než pogratulovat Adobe k mimořádně chytrému kroku. Na jedné straně zůstává "přátelskou firmou", která prostě udělala maximum možného pro vývojáře. Na druhé straně využije situace ke zvýšení svých příjmů - kompilátor AS-to-iPhone (resp. SWF-to-iPhone) určitě zatím nebude uvolněn jako holý řádkový kompilátor a nestane se součástí opensourcového Flex SDK. Jedinou možností pro vývojáře bude koupit si CS5, což slibuje lámat rekordy v prodejích. A krásně do toho zapadá i další novinka - lepší integrace CS5 s Flash Builderem, takže nikdo nebude moct fňukat, že se mu ve Flashi blbě programuje. Zůstává jediná otázka - bude možné použít pro iPhone Flex Framework, čili nějak zkompilovat MXML? Asi ne, že?

 8. 8 Tom Krcha 06.10.09, 16:06:12
  FB

  Casem bude k dispozici super-optimalizovany Flex Mobile Framework - neco na cem urputne pracujeme.

 9. 9 Tom Krcha 06.10.09, 16:07:05
  FB

  Vice zde: http://labs.adobe.com/technologies/flex/mobile/... (codename: Slider)

 10. 10 novotny petr 07.10.09, 12:38:05
  FB

  Nepřijde mi to jako bůhvíjaká revoluce... Na App Store už je přes půl roku docela hodně her vycházejících z flashe, včetně Who Has The Biggest Brain (známá Facebooková aplikace od Playfish), tohle je akorát jednodušší nástroj pro low-budget vývojáře, co udělali jednu nudnou flashovku a chtěj si jí zkusit na iPhonu a nějakou náhodou jim projde přes Appláckej cedník... Vidim tam jenom jeden efekt - Vznikne hromada aplikací o ničem na App Store, mezi kterejma se ztratěj pořádný aplikace taky postavený na flashi, ale udělaný vývojářema, který si daj tu práci je starym způsobem pracně předělat do OSX API...

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem