Adobe Lightroom 2 - profesionální editor fotografií

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Adobe Lightroom 2 - profesionální editor fotografií

Adobe se s produktem s plným názvem Adobe Photoshop Lightroom 2 pustilo do vod profesionálního work-flow a zpracování fotografií. V zahraničí se Lightroom prodává za US$ 299, u nás je k dispozici za (překvapivě) podobnou cenu, 6.500 Kč + DPH.

Přestože má tato aplikace v názvu slovo "Photoshop" s přídomkem "Lightroom", není náhradou Photoshop CS4 + Bridge CS4. Lightroom je určen pro rychlou katalogizaci, zpracování a "vyvolávání" fotek a jejich následný tisk či export pro web či jiné formáty, pro složité editační úpravy se stále předpokládá použití plné verze Photoshop CS4. V praxi ovšem 99% běžných činností vykonáte právě s touto aplikací, a Adobe se vám to snaží maximálně ulehčit a urychlit vaši práci tím, že Lightroom je na fotografie (a pouze na ně) vysoce specializován.

Na Adobe Lightroom je půvabné to, že uděláte pár tahy myší z tmavé či přeexponované fotky se špatně nastaveným vyvážením bílé fotku "opravenou", a dalšími pár tahy změníte pošmourné nebe třeba na sluncem prozářenou letní krajinu, to vše si uložíte jako preset, a hromadně aplikujete na celé album. A je hotovo.

vlevo je původní vzhled, vpravo upravenýúprava fotky je otázkou dvou kliknutí na křivky

Adobe Lightroom 2 je dostupný pro Windows i pro OS X, na obou platformách máte k dispozici i 64bitovou variantu. Instalační soubor má zhruba 70MB. Současná verze 2.4 je na Windows 7 x64 s quadcore procesorem bleskově rychlá, práce s RAW formátem je doslova instantní.

Práce v Adobe Lightroom se dělí do několika oblastí:

 • Library - katalogizační část, zde fotky přidáváte do hlavního katalogu, doplňujete k nim klíčová slova, prohledáváte je, můžete k fotkám přiřazovat vlajky pro další zpracování, či jim přidělovat barvy. Samozřejmě je možné editovat také metadata a hledat v nich. Fotky přitom zůstávají na svém místě na disku, Library je pouze katalogizuje.
 • Develop - hlavní část programu, kde upravujete (a to zásadně nedestruktivní cestou) zdrojové JPEG nebo RAW soubory; podporované jsou přitom veškeré myslitelné fotoaparáty a formáty RAW souborů díky nejnovější verzi Adobe Camera RAW 5.4.
 • Slideshow - prohlížení a prezentace fotek na počítači.
 • Print - tiskové výstupy.
 • Web - exporty fotografií do HTML, Flash či Adobe Air fotogalerií, propojení na webové služby (Facebook, Flickr, atd.).

Library - knihovna fotografií

Library je virtuální knihovna fotografií. Virtuální proto, že fotky do ní sice musíte importovat z disku, fotoaparátu či USB zařízení, ale pokud je to možné, tak si tato knihovna vytváří pouze odkazy na originál, neduplikuje či nikam nekopíruje žádné soubory.

V knihovně importovaným fotografiím následně přiřadíte klíčová slova (keywords) a metadata, a podle nich můžete následně vyhledávat. Lightroom je mimochodem velice inteligentní v napovídání klíčových slov, umí odhadnout a dát na první místo klíčová slova, která pravděpodobně použijete.

LibraryLibrary

V první verzi Lightroom nebylo bohužel možné procházet jednotlivé adresáře na disku, jen knihovnu samotnou. Ve verzi 2 to už naštěstí jde, v sekci Folders vidíte veškeré adresáře, z nichž se fotografie importovali, takže pokud nemáte potřebu doplňovat vždy klíčová slova, selekci fotek formou jejich třídění do vašich vlastních adresářů podporuje i Lightroom.

Ve spodní části Libraryje vidět seznam fotografií s náhledy, na kterých aktuálně pracujete, můžete si je označit vlajkou, popřípadě barevně, je možné je vyřadit z katalogu.

Veškeré úpravy jsou přitom prováděny nedestrukčně, jedná se pouze o seznam akcí, které jsou aplikovány na zdrojový soubor, ale ten není nikdy modifikován.

Celá aplikace je přitom naprogramována velice flexibilně, můžete si libovolnou část vypnout, přepínat si barevné provedené, či pomocí klávesy L ztmavit rovnou celý operační systém, kromě fotky samotné.

Develop - úpravy fotografií

Sekce Develop je ta hlavní, zde strávíte nejvíce času. Slouží ke globálním i lokálním (k tomu později) úpravám fotografií.

Během jedné minuty upravená fotografie může vypadat třeba takto:

LibraryDevelop - zobrazení jedné fotografie

A zde se můžete podívat na relativně nudný a podexponovaný originál (vlevo) versus zajímavý výsledek (vpravo):

LibraryDevelop - zobrazení originálu i výsledku společně

Můžete upravovat nejen standardní věci jako je expozice, jas, kontrast, sytost, vyvážení bílé, ale téměř stovku dalších hodnot. Na tomto screenshotu vidíte přehled veškerých globlálních možností pro úpravu fotografie.

Veškerá nastavení si můžete uložit jako Preset, a použít je kdykoliv jindy, na libovolné fotografie. Presets je rovněž možné do aplikace importovat, a na internetu jich naleznete stovky zdarma.

PresetsPresets

Kromě globálních změn celé fotografie je možné provádět i lokální editace. Zde si zvolíte velikost štětce, zda chcete upravovat ezpozici, jas, kontrast, saturaci či ostrost, a kliknutím či tahem přes část fotky upravíte jen ta místa, která potřebujete. Lightroom si samozřejmě uchovává i historii operací s fotkou, a můžete se kdykoliv vracet zpět.

Lokální editaceLokální editace

V případě lokálních editací velice dobře funguje i volba Auto Mask, která je schopna rozpoznat obrysy objektů, a lokální editaci aplikovat jen na tu část, kterou inteligentně odhadne jako tu správnou. Hodí se to třeba na editaci oblohy kolem okrajů budov - díky Auto Mask nemusíte ani spouštět plný Photoshop, používat Lasso a ručně budovu obkreslovat.

Fotku je samozřejmě možné i natáčet a ořezávat, vše samozřejmě nedestruktivně:

Ořez a natáčení fotkyOřez a natáčení fotky

Úžasná věc je Graduated filtr - jedná se o filtr,  který aplikuje zvolenou lokální editaci ve směru, který určíte a to formou gradientu. Výborně se hodí na postupné prosvětlení či ztmavení určitých částí snímku:

LibraryGraduated Filtr - použití

Pokud vám tyto opravdu mimořádně bohaté možnosti pro úpravy fotografií nestačí, vždy můžete snadno přenést fotografii (včetně nedestruktivních úprav) do Photoshopu CS4 a pracovat tam s ní. Jen si předem nastavte ve Photoshopu barevný prostor ProPhoto RGB.

Print - tisk fotografií

Tisk fotografií s Adobe Lightroom 2 je řešený výborně. Můžete si vybrat počet fotek na papíru, ručně či automaticky je rozmístit, nastavit jejich okraje, marginy, paddingy.

Snazší to ani být nemůže a za chvíli máte hotový profesionální tisk:

LibraryPrint

Web - export fotografií na web

Adobe Lightroom 2 obsahuje řadu předdefinovaných webových formátů pro publikování vašich fotografií, a to ve formátu Adobe Flash, Air i prostého HTML.

Zvolíte si template, který se vám líbí, upravíte název a autora, zvolíte si počet a rozmístění fotek, a vše ostatní je uděláno automaticky.

Je to opět opravdu snadné a rychlé:

LibraryWeb

Pokud vám nevyhovují vestavěné šablony, můžete si samozřejmě další stáhnout z internetu, jsou jich opět stovky.

Díky systému pluginů ovšem nejste omezeni jen na šablony - existují pluginy pro snadný export fotografií na Facebook, Google Picasa, Flickr a mnohé další. Například takto snadno může vypadat export CR2 souborů do JPEGu s automatickým uložením do vašeho profilu na Facebooku, včetně specifikace oprávnění pro tyto fotografie "jen pro přátele":

Libraryani export na Facebook není problém

Závěr

Adobe Lightroom 2 je mimořádně snadno ovladatelný, jednoduše pochopitelný a velice výkonný nástroj pro profesionální zpracování RAW/JPEG fotografií. Není to náhrada za běžné prodávané domácí foto-editory v ceně 1.000 Kč, na to je příliš drahý (cena s DPH ve výši cca 7.700 Kč je pro domácí použití prostě příliš).

Pokud zpracováváte ale měsíčně namísto běžných desítek fotek stovky či tisíce, ušetří vám obrovskou spoustu práce a podpoří vaši kreativitu. A pro majitele Photoshop CS4 by koupě Adobe Lightroom 2 měla být samozřejmostí.


Komentáře

 1. 1 Ladislav Zelenka 11.09.09, 09:22:46

  Vynikající soft, přesně toto mi chybělo. Potřebuji zdigitalizovat stará rodinná alba, cca 10.000+ fotografií. Naskenováno je, takže jen upravit barvy a špatnou expozici některých (mnoha) fotek. A na to se mi zdá AL2 ideální, nehledě na jeho využití v budoucnu -> dobrá investice. Má to jen jeden háček - nejsem zloděj a vzhledem k výši mého příjmu mají momentálně prioritu Windows 7 Ultimate, ale Adobe Lightroom 2 půjde na řadu hned po nich. Každopádně dík za dobrý tip.

 2. 2 Radek Hulán 11.09.09, 10:42:08

  [1] nic lepšího než Lightroom 2 (US$ 300) asi neexistuje, používám jej pár měsíců k plné spokojenosti a Adobe jej navíc neustále zdarma aktualizuje - od verze 2.0 se posunul k 2.4 během pár měsíců.

  Pro OS X existuje mimochodem ještě relativně slušný Apple Aperture (US$ 200; ve verzi 1 neustále padající, dnes ve verzi 2 ucházející), ale ten nemá tak dobré rozhraní pro pluginy (nepracují nad RAW, ale nad RGB bitmapou), podpora pro různé RAW formáty je omezená (oproti skvělému Adobe Camera Raw) a hlavně není verze pro Windows :)

  Ještě existuje (z těch významnějších) Bibble (US$ 150).

  Nicméně, nikdo nemá tolik zkušeností jako Adobe, ať už z pohledu funkčnosti či stability. Mohou si tudíž dovolit mírně vyšší cenu než konkurence :-)

 3. 3 František Hliva 11.09.09, 10:48:10
  FB

  a podporuje už Lightroom 2 formát PNG ?

 4. 4 Radek Hulán 11.09.09, 10:52:00

  [3] ne, on nějaký foťák ukládá do PNG? Ale podporuje TIFF, do kterého PNG snadno (a bez ztráty kvality) převedeš.. A taky DNG, což je důležité.

 5. 5 Ladislav Zelenka 11.09.09, 11:41:36

  [2] Jen si dovolím malý doplněk. Trial verze je ke stažení na webu Adobe zde:
  http://www.adobe.com/cz/downloads/. Pro její (a nejen její) download je nutná registrace.

 6. 6 Tinek 12.09.09, 10:46:48
  FB

  Zdravím, mám trošku problém. Když na zvolím "Import Photos from disk" tak se spustí import, ale na monitoru vidím pouze šedivé čtverečky :( Koukal jsem se do nastavení, ale nic jsem tam nenašel. Nemá někdo nějaký nápad ? Importuji jpg soubory a dělá mi to 32bit i 64bit verze 2.2 i 2.4 :(
  Děkuji za radu, popřípadě nasměrování.

 7. 7 mp4 12.09.09, 22:55:36
  FB

  supers soft - PhotoFiltre Studio X 10.1.0 - maly, rychly je k tomu cestina/slovencina, jednoducho skvely soft
  http://www.photofiltre.com
  cestina: http://www.dwn.cz/photofiltre-studio...

 8. 8 Ondro Mikláš 14.09.09, 13:13:45
  FB

  uznávam, adobe lightroom je najlepšia voľba pre prácu s RAW alebo DNG formátom, možnosti prvotnej úpravy fotiek sú nespočetné...ale zaujíma ma nejaká tá stránka, kde sa nachádzajú tie presety

 9. 9 Radek Hulán 14.09.09, 13:16:27

  [8] http://www.google.com/search?q=lightroom+presets...

 10. 10 Radim Krofta 14.09.09, 14:01:48
  FB

  LIghtroom doporučuji - používají ho samozřejmě i profesionálové. Za zmínku stojí rozhodně i Capture One 4 od PhaseOne dealovaný pod záštitou Microsoftu (http://www.microsoft.com/prophoto/bettertogether.aspx...). Sice nespolupracuje tak dobře s work-flow Adobe, ale výsledky jsou obvykle o trochu lepší.

  Pro majitele Photoshopu: Bridge -> Open in Camera Raw.

 11. 11 Beniak Marek 15.09.09, 00:26:33
  FB

  [2] Co do ovládání je Aperture úžasné a skvěle integrované do OS X (jak je již u Apple zvykem). Když jsem ale porovnával výsledky konverze z RAW (CR2, DNG) do JPEGu a TIFFu, zjistil jsem, že LI je mnohem lepší. Vzhledem k dost podobné ceně si myslím, že LI je jasná volba.