Greybox - velice kvalitní LightBox skript

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Greybox - velice kvalitní LightBox skript

Zkoumal jsem před pár týdny spoustu "LightBox" skriptů (kolem desítky), a nakonec jsem zůstal u GreyBoxu. Tento skript je úžasný v tom, že má jen 22KB, a přitom disponuje větší funkčností než 50KB + konkurence.

Kromě otevření jednoho obrázku umí i slideshow obrázků, a především podporuje i otevření nového webu do iframe, a dokonce slideshow více webů v iframe. Nedělá mu v tomto iframe ani problém otevřít další GreyBox skript.

Jak to vypadá v praxi se můžete podívat na hulan.cz (otevírání grafických náhledů stránek i celých webů) či cykl.cz (klikněte na ikonu u názvu kola).

Vlastní instalace GreyBox skriptu je velice jednoduchá, do hlavičky stránky vložíte toto:

<script type="text/javascript"> var GB_ROOT_DIR = "/"; </script>
<script type="text/javascript" src="/AJS.js"></script>
<script type="text/javascript" src="/AJS_fx.js"></script>
<script type="text/javascript" src="/gb_scripts.js"></script>
<link href="/greybox/gb_styles.css" rel="stylesheet" 
 type="text/css" media="all" />

Následně si již můžete užívat náhledů obrázků a webových stránek. K tomu slouží parametr rel="gb_imageset[kolekce]" pro obrázky či rel="gb_pageset[kolekce]" pro webové stránky, které udělají i "slideshow" pro danou kolekci předanou v parametru (kolekcí může být v rámci stránky samozřejmě více), popřípadě rel="gb_image[]" a rel="gb_page[WIDTH, HEIGHT]" pro jednotlivý obrázek či XHTML kód. Zde je kompletní dokumentace.

Sympatické na GreyBoxu je i to, že nepoužívá texty pro navigaci, ale jen velké a všem lidem srozumitelné symboly, takže se nemusíte (na vícejazyčných webech) starat o přístupnost a překlad.

Podobně jako jsem si zamiloval AMapy API (a dávám je na každý nový web), tak GreyBox je můj další oblíbenec. Nevím sice, jak se na něj tváří IT příliš „nepostižení“ uživatelé, ale dobré aspoň je, že při prohlížení třeba referencí na hulan.cz „neutíkají“ z původního webu.