MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Další výkonnostní aktualizace pro Windows Vista

Windows Vista 16.12.2007

Na webu Microsoftu je k dispozici aktualizace KB943899 řešící problém s hibernací, probouzením počítače a upravující různé výkonové věci (kopírování souborů při větším počtu I/O) a rovněž zajímavá je aktualizace KB943302, řešící kompatibilitu stovek starších aplikací.

Uvedené aktualizace nejsou na Windows Update, ale dle mé zkušenosti se jedná o stabilní verze a doporučil bych je k instalaci (na rozdíl od celého Service Pack 1 RC, ten si zatím opravdu neinstalujte).

Související: Windows Vista - stoprocentní stabilita jen pro profesionály?

Jaký software a hry fungují na Windows Vista x64?

Windows Vista 15.12.2007

Hodně lidí se zatím stále bojí pořízení Windows Vista x64, které jsou nezbytné pokud chcete použít 4GB a více RAM, přitom to dle mého názoru dávno není opodstatněné. V podstatě veškeré dnešní aplikace jsou na 64bitech funkční (64bitové nativně, 32bitové v režimu Wow6432), popřípadě se dají nahradit ekvivalentem, a ovladače pro veškerý modernější hardware jsou také vytvářeny v x86 i x64 variantě.

Udělal jsem takový malý seznam mého vlastního software a her pomocí Everest Ultimate, který bez problémů běží na Windows Vista Ultimate x64 (vše samozřejmě legální verze, pokud vám něco z tohoto seznamu neběží, zkuste si danou aplikaci pro změnu koupit, opravdu to pomáhá).

Everest UltimateEverest se dá použít i pro inventarizaci software

Změna velikosti „bodu obnovení“ na Windows Vista: vssadmin

Windows Vista 10.12.2007

Windows Vista si automaticky vytváří body obnovení (System Restore), a tyto mohou alokovat obrovské množství místa na disku, v mém případě kolem 100GB (10-15% z celkového místa disku). Pokud máte na disku (třeba vašeho notebooku) málo místa, je klidně možné, že 40-50GB zabírá System Restore, v řadě případů několik "generací" starý.

Osobně bych doporučoval System Restore nevypínat, je to dobrá funkce pro obnovu do předchozího funkčního stavu, když třeba instalujete chybný ovladač, ale jen změnit jeho maximální velikost. Pro změnu velikosti maximální alokace pro body obnovení slouží aplikace vssadmin, volaná z příkazové řádky, změnu již není možné provádět z GUI, jako ve Windows XP.

Pro nastavení na 5GB můžete použít následující příkaz:

vssadmin Resize ShadowStorage /For=C: /On=C: /MaxSize=5GB

A následující příkaz vypíše aktuálně používaná úložiště a jejich maximální kapacitu:

vssadmin List ShadowStorage

Seznam změn ve Windows Vista SP1

Windows Vista 09.12.2007
Windows Vista

Microsoft dnes publikoval seznam změn, které můžeme očekávat v Service Pack 1 pro Windows Vista (32bitová i 64bitová verze). Windows Vista, přestože se společně s Microsoft Office 2007 prodává velice dobře a Microsoft má díky nim rekordní zisky, nemá na trhu lehkou pozici. Přestože se bez diskuzí jedná o nejlepší současný operační systém, skvěle inovativní, funkční, stabilní a přitom kompatibilní na starší aplikace (včetně 64bitové verze), naráží na "problém druhého nejlepšího systému" - existenci Windows XP. Linux, OS X a podobné zaostalé "dětské" OS zastávají samozřejmě až pozici outsiderů, a konkurence pro Windows XP/Vista rozhodně nejsou.

Upgrade na Windows Vista

V době, kdy lidé dělali upgrade z opravdu nestabilního "MS-DOS" kernelu Windows 95/98/Me na Windows 2000/XP, tak to mělo obrovský smysl, řešila se tím zásadně stabilita a funkčnost. Dnes jsou ovšem Windows XP SP2 slušně odladěný a stále dobrý systém, takže tlak na upgrade na Windows Vista na existujících PC není až tak kritický.

Vista samozřejmě nabízí větší bezpečnost (výrazně lepší ochrana proti virům, lepší firewall, kernel patch protection a jiné), nové technologie (BitLocker, integrované hledání, akcelerace GUI pomocí GPU, DirectX 10), plnou podporu v kernelu a ovladačích pro 64bitů a spoustu nových aplikací (část z nich je ovšem volně dostupná i pro XP), jenže Windows XP jsou prostě stále dost dobré na to, aby je člověk zejména na starším "železe" používal a neměnil.

Zatímco Windows 98/Me byl mizerný systém, a upgrade na Windows XP tak byl zcela kritický, tak z dobrého systému (Windows XP SP2) na vynikající (Windows Vista) už ten přesun není tak žhavý. Osobně na veškerý nový hardware kupuji jen a pouze 64bitové verze Windows Vista, ale staré počítače nechávám dožít (možná i pár dalších let) na Windows XP.

Service Pack 1 pro Vista je nicméně mimořádně důležitý z pohledu marketingu, přestože většinu věcí si můžete již nyní stáhnout jako hotfixy a Vista x86 / x64 je 100% stabilní, nejedná se pro řadu uživatelů o snadný proces. Service Pack 1 jej prostě zjednoduší a dále přiblíží "masám". Řada uživatelů navíc SP1 prostě vyžaduje pro nasazení, ať už je jejich chování racionální či nikoliv...

Paměť ve Windows XP / Vista: 32 bitů versus 64 bitů

Windows Vista 05.12.2007

Windows Vista jsou dostupné ve dvou základních (a velice odlišných) variantách. Jedna z nich jsou klasické Windows Vista, tedy 32-bitový operační systém, občas označovaný i jako Vista x86, a druhá z nich je plně 64-bitový systém, označovaný jako Windows Vista x64.

Pro spuštění Vista x64 potřebujete nejenom procesor s podporou pro 64-bitové instrukce (Intel Pentium D, Celeron D, Core 2 Duo, Athlon 64, Athlon X2), ale i chipset, který 64-bitů podporuje (v případě Intelu to jsou zaručeně chipsety 975X a P965, možná sem patří i starší) a základní desku s možností realokace systémových prostředků nad rozmezí hlavní paměti.

32 bitů (x86)

Desítky let stará architektura PC (x86) umí přímo adresovat maximálně 4096MB RAM (tedy 232). Toto omezení se netýká Windows, je to hardwarové omezení, s nímž musí počítat jak Windows XP, tak Windows Vista, Linux (32-bitový kernel) či OS X na Intelu.

V žádném systému navíc není celých 4096MB RAM k dispozici a plně k použití, i když je máte instalované. Důvodem je fakt, že grafické karty, zvukové karty, řadiče pevných disků a další IO si vyžádají pro sebe, pro přímou adresaci, stovky MB paměti, která je poté mapována pro tato zařízení, a není fyzicky dostupná jako RAM pro operační systém.

Na svém počítači s Core 2 Duo, Intel P965 chipsetem, NVIDIA 8800GTX-768MB grafickou kartou, a instalovanými 4096MB RAM jsem tak měl k dispozici pouhých 3006MB ve Windows XP. Stejné množství bych měl k dispozici ve Vista (x86) i v libovolném jiném OS (popřípadě nižší množství, rozhodně ne vyšší).

Celkem 1090MB RAM si v mém případě totiž z RAM mapují jiné zdroje (zejména 8800GTX-768 grafická karta) a činí ji nepřístupnou.

Novější chipsety umožňují tuto IO oblast realokovat nad 4GB, nicméně, protože 32-bitový OS neumí adresovat více než 4GB RAM, nic tím nezískáte. Realokaci můžete na 32 bitech úspěšně použít jen pokud máte třeba 2GB RAM, poté operační systém používá prvních 2048MB RAM, a grafickou kartu a další namapuje na 2049MB+.

Adresace více než 4GB RAM je nicméně možná skrze PAE, což je jakýsi "hack", umožňující adresovat paměť 36-bitově i na 32 bitovém procesoru (tedy teoreticky až 64GB RAM, 236). Pro podporu PAE ovšem musí být speciálně zkompilované a napsané programy, běžné programy ji nejsou schopny použít.

Windows XP mají v kernelu podporu pro PAE (proprietární rozšíření navržené Intelem). Standardní omezení Windows XP na jeden proces je 2GB, které je možné rozšířit na 3GB pomocí přepínače /PAE /3G v boot.ini. Na většinu her či databází na desktopu by vám 3GB měly stačit.

Jak jsem ale říkal, PAE je hack, a nikoliv systémové řešení. PAE navíc mírně zpomaluje přístup do paměti, protože se do ní přistupuje přes tabulky po jednotlivých segmentech.

Sumace: pokud si koupíte 4GB RAM, a budete mít moderní chipset, použijete z nich v libovolném 32-bitovém operačním systému maximálně 3.0 - 3.5 GB (dle připojených periférií s přímým mapováním paměti). Můžete si teoreticky pomoci s PAE až na 64GB, ale většina aplikací PAE nepodporuje.

Vista + XP + Ubuntu + OpenSUSE + Solaris na jenom PC

Software 28.11.2007

VMware Workstation 6 je mimořádně stabilní technologie. Nemá problém ani s tím, když se pod Windows Vista x64 spustí Windows XP (x86), Ubuntu 7.10 x64, OpenSUSE 10.3 x64 a Solaris 10 x86_x64 zároveň a vzájemně se to prosíťuje přes Sambu :-)

VMware Tools, tedy speciální ovladače pro myš, klávesnici, grafickou a síťovou kartu a diskový řadič existují mimochodem pro všechny tyto OS.

VMware Workstation a 5 spuštěných OS v reálném časeVMware Workstation a 5 spuštěných OS v reálném čase

Windows Vista - stoprocentní stabilita jen pro profesionály?

Windows Vista 22.11.2007
ovladače pro Vista x64

Windows Vista byla vydána před rokem, a pro Microsoft je to velký úspěch. Akcie Microsoftu jsou za poslední rok z $30 na $35, čistý čtvrtletní zisk přesahuje 4 miliardy USD, a to i přes nepříznivou situaci v garancích za X-Box 360 a pokutu placenou socialisticky vyděračské Evropské komisi za hudební přehrávač přítomný ve Windows XP (Windows Media Player). Výkon Microsoftu je prostě výrazně lepší než výkon "zbytku trhu".

Tento web navštěvuje 15% lidí s Windows Vista (celkově mají různé verze Windows kolem 94%, v ČR celkově přes 98%), což je obrovské množství, protože lidé nemění počítače každý rok, spíše jednou za 5 let, a na roky staré počítače si jen málokdo bude kupovat nový OS.

Osobně jsem s Windows Vista x64 mimořádně spokojen. Používám je od února 2007, v české verzi, a to na Intel Q6600 čtyř-jádrovém procesoru, desce s Intel P965 chipsetem, 8GB RAM (4x 2GB DDR2-800), NVIDIA 8800GTX grafickou kartou, Adaptec 3405 RAID řadičem a hromadou příslušenství.

Na druhou stranu ale chápu lidi, kteří čekají s nasazením Vista až na SP1. Důvodem není to, že by Vista nefungovala, právě naopak, je to nejpokrokovější operační systém dneška, dokonale stabilní a velice výkonný, skutečný problém je v nutnosti se o ně starat.

Jako každý nový operační systém se Vista x64 dodávala jen s prvorozenými, a občas nestabilními, ovladači. Řada výrobců prostě Microsoftu nestihla ovladače dodat včas, případně jejich první verze nebyla vždy uspokojivá, zvláště u x64 verze.

Pokud instalujete Vista x64 z dodávaného DVD a dále neděláte už nic jiného, nemusíte být spokojeni, takovýto systém prostě v hodně konfiguracích nebude 100% stabilní. Na vině není Microsoft, ale firmy jako Logitech, Creative, AMD/ATI, HP a další.

Na obrázku vpravo jsou ovladače, které jsem si musel stáhnout pro mé komponenty a periférie, jedná se o 1.7GB dat (z toho ovšem ovladače pro Creative X-Fi zabírají 800MB a NVIDIA ovladače 300MB, v různých verzích). Rovněž bylo nutné aktualizovat BIOS základní desky.

Instalace a aktualizace software je moc složitá

Windows Vista 13.11.2007
yum

Pokud bych mohl mít jedno jediné přání co zlepšit na Windows Vista obecně, byla by to snazší aktualizace a instalace programů.  Vím, je to přání nesplnitelné. Windows nejsou (naštěstí) jako Linux, kdy v podstatě veškerý dostupný software pro danou distribuci je nekvalitní open-source, a může tak být zcela volně plácnut do společného repository a aktualizace na novou verzi software znamená napsat apt-get update a je vymalováno.

Na Windows existuje samozřejmě nejen mizerný open-source (z Linuxu), ale i špičkový komerční software, na němž pracují desítky tisíc různých firem, a třeba představa, že v "repository" bude plná verze Adobe Creative Suite 3 opravdu není reálná. Částečně se situaci snaží řešit Microsoft, jeho Windows Update ve Vista je opravdu dobrý kus software, který automaticky instaluje aktualizace pro Windows samotné, pro Microsoft Office, Microsoft Live, či Microsoft Expression Studio včetně Visual Studia a umí také stahovat i spoustu ovladačů hardware a aktualizovat je.

To je samozřejmě príma, ale zde to končí.

Pokud vyjde nová verze či patch na Adobe Creative Suite, CorelDraw, Speed Commander či 7-zip, nedozvíte se o tom vůbec, popřípadě má každý program svoji nezávislou aktualizační utilitku, která jednou týdně / měsíčně zkontroluje aktualizace na webu. Nic systémového.

Stejné je to s konfigurací programů. Moc by se mi líbilo nainstalovat si jeden počítač (desktop) a jeho softwarové vybavení poté přenést snadno na notebook, bez zdlouhavé instalace a nastavování. Takto člověk musí instalovat třeba novou verzi Windows Live na desktopu a pak to samé zopakovat na notebooku. Je to nudné a zdlouhavé.

Jsem si jistý, že do budoucna společné a solidně zabezpečené repository vznikne i na Windows, respektive do procesu Windows Update či jeho následovníka se zapojí i nejvýznamnější třetí strany, jako je Adobe, Ahead (Nero), VMware, Corel, a další. Repository to bude zabezpečené, a kromě aktualizací bude obsahovat i platební rozhraní, takže komerční software zaplatíte třeba přes PayPal a následně si jej snadno nainstalujete.

Podobná prodejní a aktualizační strategie funguje nakonec už u her, a je mimořádně úspěšná. Ano, je to Steam. Steam zajišťuje počáteční nákup hry, informace o ní, automatické stáhnutí a aktualizace, zabezpečení, dokonce i snadnou přenositelnost licence na jiné PC (stačí se přihlásit na váš účet). Používám Steam moc rád, šetří čas a starosti oproti otravným krabicovým verzím vyžadujícím DVD v mechanice.

Těším se až vznikne něco podobného jako Steam pro aplikace. Chodit do obchodu pro krabicové verze a pak se starat o jejich aktualizace je opravdu zastaralé a nemoderní.

Virtual CD 9 - snadné spouštění her bez DVD

Software 12.11.2007

Emulace CD a DVD na počítači není snadná věc, je potřeba napsat low-level driver, který ošálí většinu her a jejich bezpečnostních systémů tak, že se budou domnívat, že onen virtuální SCSI ovladač je ve skutečnosti fyzická mechanika.

Nejsnadnější je to mimochodem, pokud ve vašem počítači nejsou žádná IDE zařízení.

Velice populární pro emulaci virtuálních CD/DVD jednotek je Deamon Tools a Alcohol 120%. Druhý uvedený umí takové obrazy CD/DVD i vytvářet, nejen připojovat.

Oba používají jako svůj layer ovladač SPTD.sys, který je bohužel znám jako zdroj mnoha nestabilit a BSOD. V poslední verzi 1.47 dělá na Vista x64 problémy, takové Nero InfoTool či Panasonic DVD-RAM driver se odmítá spustit. Poslední stabilní verze bylo SPTD 1.43, nicméně s tím je zase Alcohol 120% nekompatibilní.

Musel jsem se tedy podívat po konkurenci, a to navíc plně funkční ve Vista x64. K dispozici (a nepoužívající SPTD.sys) je Virtual CD 9, FarStone VirtualDrive, mírně zaostalý Game Jackal Pro nepodporuje Vista x64. FarStone VirtualDrive je bohužel také funkčně omezený, neumí pracovat s MDF soubory, ale jen se svým formátem VCD, což je k ničemu.

Virtual CD 9

Nakonec jsem tedy skončil u Virtual CD - Das Original, a maximální spokojenost:

Total Commander nebo SpeedCommander?

Software 02.11.2007

Je lepší Total Commander 7 nebo SpeedCommander 12?

K Total Commanderu má spousta lidí doslova citový vztah. Já také :-) Byl tu s námi už ve Windows 95 a představoval funkční eventualitu k podivnému a neproduktivnímu Microsoftímu Průzkumníkovi, jak spravovat soubory a pracovat s nimi. Od počátku se zaměřoval na pokrytí celého trhu formou desítek (v základní instalaci) dostupných jazykových překladů.

SpeedCommander, ve verzi 12, není tak známý, může za to především jeho dlouhodobá německá uzavřenost, a až pozdější anglická jazyková varianta, a dodnes nedostupná kompletní nápověda v jiném než německém jazyku (přeložena do angličtiny je jen část nápovědy).

Přes tento handicap (jen angličtina, a to ještě ne všude) se vyplatí na SpeedCommander podívat. Je totiž nejen vzhledově modernější než poněkud historický Total Commander, lépe tak zapadne do Windows prostředí, ale rovněž má některé funkce, které mu Total Commander může závidět.

Vzhled

Základní okno obou programů je velice podobné, oba od sebe slušně kopírují (plus samozřejmě vycházejí z kultovního Norton Commanderu pro DOS), naleznete zde stejné funkce záložek, preferovaných adresářů, kopírování přes F5 a přesun přes F6: