MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Nejrychlejší cesta k Linuxu na Windows

Windows Vista 09.08.2007

Pokud dnes máte hromadu RAM (tedy minimálně 2GB) a vícejádrový procesor, nejsnazší cesta pro provozování více operačních systémů není ani dualboot, ani více nezávislých počítačů, ale jeden počítač s Windows Vista či Windows XP a na něm běžící zdarma dostupný VMWare Player.

VMWare Player je virtualizační nástroj, tedy cosi jako "softwarové PC", díky němuž můžete pod Windows Vista / XP spustit libovolný další operační systém, viz recenze na WMWare Workstation. Nejedná se přitom o emulaci, jen o virtualizaci hardware pomocí speciálních VMWare ovladačů, takže je výsledná rychlost takového "nového softwarového PC" (téměř) shodná s nativním během.

VMWare Player je nejsnazší cesta jak si vyzkoušet Linux. Stáhněte si tento přehrávač, nainstalujte, a následně si například na ThoughtPolice.co.uk stáhněte torrent VMWare Linuxové distribuce, ať už je to poslední verze Fedora Core, Debianu či Ubuntu. Celý torrent je většinou podstatně menší než instalační DVD dané distribuce, má hromadu seeds, a navíc, nemusíte takto stažený Linux nijak instalovat.

Po stažení soubor jen rozbalte, klikněte na *.vmx soubor, a pod Windows se vám nativně spustí Linux (či cokoliv jiného). Pokud máte rychlé připojení, během 5 minut vám na Windows běží i Linux.

Osobně bych si bez VMWare nedovedl představit práci, kdysi jsem měl i doma pro práci a testování hromadu serverů, s Windows, Linuxem a Solarisem, dnes mám jen jediné čtyřjádrové PC a 4GB RAM, a vše potřebné běží virtualizovaně.

Podobnou aplikaci nabízí (zdarma) i Microsoft, a to Virtual PC 2007, nicméně VMWare má výhodu pro Linuxové hostované systémy v přítomnosti VMWare Tools, které umožňují snadněji přecházet mezi hostitelským a hostovaným systémem a mají rychlejší drivery pro práci se sítí a diskem.

Významný update Windows Vista: KB938194, KB938979

Windows Vista 08.08.2007

Microsoft oficiálně vydal update KB938194 a KB938979 pro Windows Vista x86 a Vista x64, které integrují hromadu oprav, takže to vypadá skoro jako malý SP1. Dostupná ke stažení je i čeština, a silně update doporučuji instalovat. Řešené opravy jsou:

Opravy v KB938194:

  • The screen may go blank when you try to upgrade the video driver. For more information, click the following article number to view the article in the Microsoft Knowledge Base: - 932539 The screen may go blank when you try to upgrade the video driver on a Windows Vista-based computer
  • The computer stops responding, and you receive a "Display driver stopped responding and has recovered" error message. You can restart the computer only by pressing the computer’s power button.
  • The computer stops responding or restarts unexpectedly when you play video games or perform desktop operations.
  • The Diagnostic Policy Service (DPS) stops responding when the computer is under heavy load or when very little memory is available. This problem prevents diagnostics from working.
  • The screen goes blank after an external display device that is connected to the computer is turned off. For example, this problem may occur when a projector is turned off during a presentation.
  • A computer that has NVIDIA G80 series graphic drivers installed stops responding.
  • Visual appearance issues occur when you play graphics-intensive games.
  • You experience poor playback quality when you play HD DVD disks or Blu-ray disks on a large monitor.
  • Applications that load the Netcfgx.dll component exit unexpectedly.
  • Windows Calendar exits unexpectedly after you create a new appointment, create a new task, and then restart the computer.
  • Internet Connection Sharing stops responding after you upgrade a computer that is running Microsoft Windows XP to Windows Vista and then restart the computer.
    The Printer Spooler service stops unexpectedly.
  • You receive a "Stop 0x0000009F" error when you put the computer to sleep while a Point-to-Point Protocol (PPP) connection is active. For more information, click the following article number to view the article in the Microsoft Knowledge Base: 931671 Error message when you put a Windows Vista-based computer to sleep while a PPP connection is active: "STOP 0x0000009F"

Jak nabootovat (MS-DOS) z USB flash disku

Windows Vista 07.08.2007

Většina moderních stolních počítačů (a všechny notebooky) postrádá 3.5" disketovou mechaniku, nahrazuje ji čtečka paměťových karet, či pouhé USB porty. Běžně to není problém, pokud ovšem nechcete aktualizovat BIOS počítače (základní desky) či grafické karty. Poté disketu oceníte.

Alternativou, kterou podporují prakticky veškeré nové BIOSy, je bootování z USB paměťových zařízení. Mírně těžší je ovšem takovéto zařízení pod Windows Vista připravit. Jedním z řešení pro přípravu bootovacího USB flash disku či paměťové karty je použití aplikace HP Disk Storage Format Tool. Tato aplikace umí na USB flash disk zapsat Master Boot Record a nakopírovat patřičné soubory command.com, io.sys a msdos.sys.

Pokud používáte Windows Vista, žádné soubory io.sys a další samozřejmě nemáte, stáhnout si je můžete ovšem třeba zde, konkrétně MS-DOS bootovací sadu pro Windows Me. Také je k dispozici FreeDOS. Proveďte extrakci těchto souborů do nějakého adresáře, a na tento adresář poté nasměrujete aplikaci HP DriveKey.

Následně již můžete na bootovací USB flash disk doplnit další potřebné soubory (ROM obraz, aplikaci pro upgrade firmware) a provést vlastní upgrade.

příprava USB flash disku pro bootovánípříprava USB flash disku pro bootování

RocketDock - kvalitní panel pro spouštění aplikací

Software 02.08.2007

Panel pro spouštění aplikací je součástí každé instalaci Windows, stačí si na toolbaru zvolit zobrazení panelu nástrojů "Snadné spouštění". Pokud těch aplikací ovšem chcete mít víc než zhruba 10, je nutné se poohlédnout po něčem, co není integrováno s Windows toolbarem, protože stejný toolbar se používá pro záložky spuštěných aplikací, a není jej možné celý „zaplácat“.

Zejména na widescreen monitorech (1680x1050, 1920x1200) se dá s úspěchem použít dock na levé či pravé straně. Na výběr je řada freewarových aplikací, nejznámější je asi poměrně hardwarově náročný ObjectDock ve free a placené Plus verzi, poměrně primitivní (ale zlepšující se) RKLauncher, slušný MobyDock, a především skvělý RocketDock, který je kompatibilní s ObjectDock a MobyDock tématy, zachovává si ovšem minimální spotřebu zdrojů.

Na Windows Vista umí RocketDock i živé náhledy aplikací přímo v toolbaru, což je zajímavá "pouťová" atrakce (čti: zcela zbytečná věc), osobně používám jen jeho funkci rychlého spouštění 20+ aplikací. Při této činnosti zabírá RocketDock jen kolem 5MB RAM.

Desktop Windows Vistachvíli na RocketDock
Desktop Windows Vistaale klasika je lepší

Pokud máte widescreen monitor, a potřebujete větší spouštěč aplikací než je integrovaná lišta "Snadné spouštění", myslím si, že RocketDock je nejlepší volba. Čeština je plně podporována, stejně tak jako drag & drop ikon. Pokud se vám líbí použitý wallpaper, naleznete jej na InterfaceLIFT.

Update: po týdnu mě to omrzelo, a používám „klasický“ vzhled Windows Vista, je prostě lepší :-)

VMWare Workstation 6 - virtuální zázrak

Software 28.07.2007

VMWare Workstation 5.5 jsem již podrobně popisoval. Již několik týdnů je dostupná VMWare verze 6.0, která nativně podporuje jako hostitelský systém i 64-bitové Windows Vista.

Nedokázal bych si bez virtualizace představit běžné používání počítače a vývoj.

Virtualizace je opravdu báječná věc. Používám jako hlavní operační systém Windows Vista x64, nicméně některé starší věci (třeba takový flash firmware Windows Mobile 6 zařízení potřebuje ActiveSync, který je na Vista nahrazen Windows Mobile Center) vyžadují 32-bitová Windows XP, testování MySQL/SQLite/PHP webhostingových aplikací je zase lepší v přirozeném prostředí Linuxu. Přesně na toto se hodí virtualizace.

Plná podpora pro 64-bitů

VMWare Workstation 6 je oproti konkurenci (jako například Parallels) výrazně lepší v podpoře pro 64-bitové hostitelské i hostované systémy, podpoře pro Vanderpool (hardwarové instrukce Intel procesorů pro virtualizaci), rychlosti, a přítomnosti akcelerovaného přístupu na disk, síť i grafickou kartu. Nejedná se přitom o emulaci, virtualizovaný OS běží na 99% rychlosti nativního běhu.

Takto vypadá Windows Vista x64, na nichž zároveň běží Windows XP x86 a Fedora 7 x64:

Kritika instalace Linuxu (a Windows)

Software 01.07.2007

Tento článek měl být nejprve jednostrannou kritikou Linuxu (nejnovější distribuce Fedora 7), ale nakonec do toho musím přimíchat i Windows Vista. Oba systémy totiž občas nejdou nainstalovat.

Linux nejde nainstalovat

Před 14 dny jsem instaloval v jedné firmě kamaráda nový server. Vcelku standardní hardware založený na Intel základní desce, Intel P965 chipsetu, Intel ICH8R a Intel C2D Q6600 procesoru s 4GB RAM.

Stáhnul jsem si x64 Fedora 7, distribuci zhruba 3 týdny starou a zahrnující podporu pro onen nejnovější hardware. V BIOSu jsem zapnul "Memory Remap", což má zpřístupnit celé 4GB RAM pro 64-bitový operační systém. Nefungovalo to, bootování z instalačního DVD skončilo po 5 sekundách na "Kernel Panic". Vyzkoušel jsem tedy 32-bitovou distribuci, a to samé, "Kernel Panic".

Nakonec mě napadlo vypnout "Memory Remap", čímž ze 4GB bylo najednou dostupných jen 3.5GB, nicméně 64-bitová instalace se konečně rozjela. V serveru jsou 3 interní SATA disky, jeden menší se používá pro operační systém a další dva stejné jsou v RAID-1 pro data (/home). Čtvrtý disk je externě zapojen přes Firewire a slouží pro zálohování (jednoduchý CRON job, který ve 2 hodiny ráno nakopíruje změněné soubory z /homena /mnt/backup).

Instalace proběhla bez problémů, ručně jsem vytvořil RAID-1 se softwarovým mirrorem sdb a sdc, na sda jsem dal systém. Jako sdd byl rozpoznán externí Firewire disk. Nainstaloval jsem grub a nastavil jej na sda.

Reboot, a nic. Kernel (2.6.20) nechtěl naběhnout, klikací instalace nezafungovala.

Následoval tedy další pokus. V BIOSu jsem vytvořil "hardwarové" RAID-1 zařízení z druhého a třetího disku (přestože jsem preferoval softwarový RAID z důvodů možné budoucí změny HW), externí Firewire disk fyzicky vypnul, udělal novou instalaci, vše běželo i po restartu, a až poté zapnul a připojil zápisem do fstab externí disk. Jelo to.

Stáhnul jsem si následně z oficiálního repository Firestarter, což je jednoduchá utilita pro sdílení internetu mezi eth0 a lokální eth1 sítě a nastavení DHCP serveru, a nastavil jsem "klikacím nástrojem" Sambu. Stanice se ovšem nechtěly připojovat, nefugovalo (občas) DHCP. Zjistil jsem, že první start Firestarteru, v němž se DHCP nastavuje a spouští se, znamená kolaps DHCP serveru.

Následovala tedy odinstalace Firestarteru, ruční konfigurace DHCP, Samby, iptables a dalších komponent, a vše se rozběhlo. Tedy až na podporu plných 4GB RAM, ta prostě nefunguje (kernel panic, i s 2.6.21). Windows Vista na podobném stroji přitom nemá s 4GB RAM žádný problém.

Extrémní množství problémů a chyb na triviální Liunuxové instalaci, nepodpora 4GB RAM v x64, běžně k vidění kernel panic. Nadával jsem, a byl téměř rozhodnut příště zakoupit Windows 2003 Server.

Vista Transformation Pack - chcete spyware?

Bezpečnost 10.06.2007

Před pár týdny mi volal jeden kamarád, ředitel nejmenované společnosti, že má velký problém s počítačem. Neustále mu vyskakovaly chybové hlášky, řada programů nešla vůbec spustit či po chvíli padala. Jeden z jeho zaměstnanců, vydávajících se za "počítačového odborníka" (ve skutečnosti jen nadšený stahovač a instalátor jakékoliv ukradené kraviny co se válí na internetu), jej přesvědčil, že má pro něj úžasné zlepšení Windows, které si prostě musí instalovat.

Ano, jednalo se o Vista Transformation Pack.

Tento pack se vyznačuje tím, že veškeré originální soubory Windows XP pečlivě odladěné Microsoftem nahradí jejich opatchovanou kopií, narychlo udělanou jedním člověkem, aby to trošku vypadalo jako Vista. Neuvěřitelné. Jen mimořádný hlupák či nevzdělanec může propagovat něco takovéhoto (ani nepřekvapí propagace tohoto svinstva na Živě.cz).

Výsledkem je totální kolaps počítače.

Ještě horší je samozřejmě bezpečnost. Podobný zásah do desítek kritických systémových souborů může znamenat nejen nestabilitu, ale i spyware či malware. Mít na takovémto stroji internetové bankovnictví s přístupem na účet, kde jsou desítky miliónů korun je sebevražda.

S počítačem nešlo dělat nic jiného, než přeformátovat disk a nainstalovat čistá Windows XP a desítky programů znovu. Stejný osud čekal i počítač onoho "odborníka", kromě Vista Transformation Packu tam měl ovšem i desítky dalších, většinou warézáckých, programů. Řešení bylo snadné, smazání pevného disku, a výpověď pro onoho pitomce, který porušil platné firemní předpisy.

Nechápu tyto lidi. Pokud si někdo chce "zahnojit" domácí počítač, a být poté dobrovolnou "obětí" virů, spyware a malware, prosím, ale udělat něco podobného na pracovním PC hraničí s idiocií. A pro idioty není ve většině soukromých společností místo…

Vista Transformation Pack - dokonalé svinstvoVista Transformation Pack - dokonalé svinstvo

Total Commander 7.0 je finální

Software 07.06.2007

Byla vydána finální sedmá verze skvělého správce souborů Total Commander. Upgrade z předchozích verzí je již tradičně zdarma. Na Vista x64 bych doporučil nicméně spíše Speed Commander, který je nativně 64-bitový.

Total Commander 7Total Commander 7

Jak přejít na 64 bitů?

Windows Vista 04.06.2007

Windows Vista x64 jsou první desktopový operační systém, v němž skutečně fungují 64-bitové aplikace a dá se denně používat.

Nepatří sem ani Linux, protože řada i hardcore linuxáků od x64 odchází zpět k x86 (32-bitovým) verzím, neuvěřitelný "nekoncepční bordel" v /lib, /lib64 a /usr/lib, /usr/lib64 znamená, že i taková základní kompilace Apache x64 ze zdroje na x64 Linuxu je často neřešitelný problém.

Rovněž Mac OS X pro Intel je koncepčně zastaralý 32-bitový systém.

Jak proběhne přechod na 64 bitů?

Výhoda x64 verze Vista je (kromě vyšší bezpečnosti) zejména nativní podpora 4GB a více RAM. V dnešní době, kdy nově prodávané low-endové počítače mají 1GB RAM a běžný průměr jsou 2GB, se více a více lidí dostává k instalaci 4-8 GB RAM, nicméně, toto množství žádný 32-bitový OS není schopen použít.

Windows má dnes 98% trhu (Linux 1.0%, OS X 0.7%, zbytek 0.3% jsou další OS), nicméně, drtivá většina instalací je stále 32-bitových.

S postupným požadavkem na instalaci více RAM bude přirozeně přibývat i lidí, kteří budou pracovat v 64 bitech a Vista x64 tak bude nabývat na síle nejen u profesionálů.

Windows Vista Start MenuWindows Vista Start Menu

Problém: aktivace Vista a (ne)pravost Windows

Windows Vista 23.05.2007

Aktivace Windows Vista zase otravuje legální uživatele a Microsoft má opět problém. Před pár dny distribuoval v automatických aktualizacích Windows Vista opravu, která zjevně někomu způsobuje to, že systém zůstane aktivován, ale je označen za "non-genuine", nepravý. Na forums.microsoft.com je na toto téma hromada reakcí.

Pokud se podíváte do Systém a údržba / Systém, Vista se bude tvářit aktivovaná, ale na microsoft.com/geniune neprojde ověřením pravosti. Jediné řešení tohoto problému je spustit "slui 4", zavolat na hotline (zdarma), nadiktovat bilión čísel, pohovořit si s pracovníkem hotline, opsat bilión čísel, restartovat počítač, jít opět na microsoft.com/geniune, ověřit Windows, restartovat podruhé počítač, a začít zase pracovat.

Čas strávený na opětovné aktivaci vám nikdo samozřejmě nezaplatí. Jak jsem psal již dříve, Windows Vista má problém - aktivaci, a pokud toto opruzování života legálních uživatelů bude pokračovat, Microsoft si tím podřeže dokonale větev.

Vista jsou chráněna tak dobře proti warezu, že pro jistotu nefungují ani legálním uživatelům

deaktivace Vista je obrovský průsersamovolná a náhodná deaktivace Vista je obrovský průser