Telefónica O2 - může se komunistický moloch změnit?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Telefónica O2 - může se komunistický moloch změnit?

Business 17.12.08

Žil jsem v domnění, že firmy se mění, a temná monopolistická minulost zprivatizovaných státních kolosů je dávno pryč. V případě Telefónica O2 to ale asi neplatí. Před dvěma měsíci jsem přešel z T-Mobile na O2, protože jsem potřeboval rychlejší data v mobilu (což znamená 3G s HSDPA v Praze).

Nabídnut mi byl Neon XL tarif s 50% slevou, tedy za 1.000 Kč. Uzavřel jsem na stejné mobilní číslo i O2 Internet Mobil 1024 Plus datový tarif, abych nemusel kontrolovat kilobajty a omezovat se v přenosu dat.

O2smlouva na 1024 Plus datový tarif

3G s HSDPA běží docela dobře, spokojen jsem byl i s cenou, ovšem jen do první fakturace. Přestože mám s O2 uzavřenou písemnou smlouvu v jasném a nezpochybnitelném znění, tak se O2 po dvou týdnech sám od sebe rozhodl (aniž se obtěžoval mi to byť oznámit), že kombinace 50% sleva na tarif O2 Neon XL a k tomu datový tarif 1024 Plus není možná, a prostě onen datový tarif svévolně vymazal s poznámkou "toto u nás není možné!".

Výmaz samozřejmě znamenal, že ve faktuře místo paušálu zhruba 1.000 Kč s DPH přišla položka za datové přenosy ve výši 15.000 Kč + DPH.

O2"neomezená" data, částky jsou bez DPH

Říkám si, dobře, není problém, zavolám na *11 infolinku, v O2 uznají svoji chybu, omluví se, pošlou obratem nové vyúčtování. Kdepak.

Nejenže jsem se nedočkal omluvy, jako u jakékoliv jiné slušné firmy, ale bylo mi řečeno, že s tím operátorka nemůže nic dělat, a musím reklamovat jejich chybu písemně, popřípadě ztrácet čas na pobočce.

Vystřízlivěl jsem.

Z komunistického molocha SPT Telecom se jen tak moderní firma respektující požadavky zákazníků nestane. V O2 totiž zjevně stále pracují stejné komunistické kreatury jako před 20 lety.

O2 udělá chybu? No a co, naúčtují zákazníkovi 15.000 Kč + DPH více v účtu, neomluví se mu, a nic nebudou chtít řešit po telefonu. 

Co bude následovat? No co by, zrušení povolení inkasa v bance pro O2 a návrat zpět. T-Mobile sice nemá zatím 3G, ale už je staví, a takovouto drzost si nikdy nedovolil.


Update 18.12.: pracovník O2 mi emailem sdělil, že reklamaci přijal a pozastavil splatnost faktury do vyřešení reklamace. To je příjemná rychlost reakce.


Komentáře

 1. 1 Pavel Kouřil 17.12.08, 10:12:05
  FB

  Nemůžeš za to být jakkoliv postižen?
  A nebo v tom případě by jsi šel reklamovat na pobočku/písemně?

 2. 2 Radek Hulán 17.12.08, 10:12:11
  FB

  [1] no rozhodně jim nebudu platit skoro 20.000 Kč s DPH a čekat, až reklamaci někdy za půl roku uznají a vrátí bankovky zpět. Pokud nebudou mít žádné peníze, budou to muset řešit poněkud rychleji. Osobně mi to je jedno, když třeba odpojí číslo (to je maximum, co mohou dělat), mám SIM / paušál u O2 i u T-Mobile, a protože je to jejich chyba, budu následně vymáhat snadno náklady a ušlý zisk.

  Reklamaci jsem jim samozřejmě poslal obratem písemně, uvidíme jak to dopadne. Případně se obrátím na Český telekomunikační úřad.

  Nicméně o tu cash se nejedná, člověk je zde šokován, že nějaká firma nerespektuje smlouvu, udělá interní chybu, svévolně se rozhodne že část smlouvy prý neplatí, a ještě nemá dostatek slušnosti na její okamžitou nápravu a omluvu.

  Prostě staří nadutí komunisté, co dělali v SPT Telecom, tak dělají v O2 asi dodnes.

 3. 3 Martin Macek 17.12.08, 10:12:13
  FB

  Nedavno mi volali z O2, jestli nechci od Vodafone prejit na jejich tarif, myslim ze mi nabizeli ten stejny co mas ty, taky s tou 50% slevou. Do toho telefonu ro znelo moc pekne, ale pak jsem operatorovi sdelil, ze cim min toho mam spolecneho s byvalym SPT Telecomem, tim lip, nemam s nimi dobre zkusenosti. A po tomhle tvem clanku jsem o to radejc, ze jsem to udelal :-)

 4. 4 Daniel Tlach 17.12.08, 10:12:34
  FB

  To není o komunistech ale zcela normální chování velké firmy k malému klientovi. Já řešil podobný problém s T-Mobile. U O2 zase měla na mně smlouvu bývalá přítelkyně a co jsem se naběhal, nakřičel a navztekal než jsem je donutil smlouvu zrušit. Teď jsem u Vodafone, bez smluv, čistě na kupóny a byť platím víc než bych mohl, tak jsem radši anonymní uživatel než se s někým ještě někdy dohadovat.

  Oni stále žijí v domění, že si s tebou jako s klientem mohou nakládat dle libosti a v podstatě mají pravdu. Dneska naserou tebe a ty přejdeš jinam, zítra k nim přejde někdo od konkurence kvůli podobné zkušenosti. V podstatě si nás mezi sebou přehazují jak horké brambory.

 5. 5 VP 17.12.08, 11:12:14
  FB

  Takové problémy byly s O2 vždycky. To že neumí napsat fakturu a jednají protiprávně je poměrně známá věc. Problémy jsme měli s TELECOMEM ale co se týče O2, tak o tom už jen slýchám. S T-mobile jsem v životě neměl podobný problém. Služby, které si nastavím prostě platí. Docela jsem se divil, že jsi Radku přestoupil zrovna k O2 a čekal na další článek o O2. Něco podobného jsem předpokládal :D.

 6. 6 Stanislav Liška 17.12.08, 11:12:19
  FB

  O2 == H2SO4
  http://horror-livingdead.blogspot.com/2008/05/vm-pro-jsou-v-o2-zmatky-pracuji-v.html...

 7. 7 Radek Hulán 17.12.08, 11:12:28
  FB

  [5] já jsem předtím řadu let používal Eurotel a spokojenost. Jenže dnešní Telefónica O2 je zjevně spíše SPT Telecom, kreatury z dávných časů, než Eurotel :(

 8. 8 Mašek Jiří 17.12.08, 11:12:30
  FB

  Tak já bych se tomu nedivil...
  Já nedavno chtěl ukončit smlouvu... O2 mi nabídlo supervýhodné smlouvy, což jsem bral. A taky mě pak čekala reklamace, jelikož mi naúčtovali 2x modem, a místo za kačku ještě za 600...
  Jsem zvědav na další fakturu. Jinak s nimi taky končím.
  Jak jsem se ale dozvěděl, je to u nich běžná praxe... Zvlášť u mobilních dat. Už znám asi 2 lidi, kterým naúčtovali přenesená data přesto, že měli neomezený limit... Jednomu přišla faktura na cca 3,5 milionu :-)
  Chtělo by, aby je ČTU konečně pořádně plácnul přes prsty.

 9. 9 Hozák Michal 17.12.08, 11:12:36
  FB

  Musím říct, že mě to pobavilo. Už se mi stalo něco podobného, i když v mém případě šlo spíš o mojí chybu. Každopádně nemusí mít Radek Hulán zbytečné obavy, že by se s O2 nedomluvil. To, co řekne nějaký operátor, má totiž nulovou hodnotu, stačí si najít čas na návštěvu pobočky, nebo jako RH napsat dopis (i mail by stačil ;-) ). Chyby se stávají, neviděl bych v O2 ďábla...

 10. 10 Radek Hulán 17.12.08, 11:12:42
  FB

  [9] já nemám chuť ztrácet svůj čas něčím podobným. A v O2 prostě jsou kreatury a kašlou na zákazníka. V T-Mobile se mi to za 5 let nestalo, předtím u Eurotelu 7 let také ne.

  Problém je tedy v Telefónica O2, což je SPT Telecom, a to je ... komunistické zlo. Dobrý Eurotel je pryč (a já doufal, že ne). Snesu hodně věcí, ale slyšet operátora, jak on svévolně mění podepsanou smlouvu "protože taková kombinace služeb nejde" a účtuje proto desítky tisíc navíc, to je prostě moc. Přes takovouto ukázku komunistické demence vlak nejede :)

  Já jsem na toto velice alergický a s komunisty prostě nemohu spolupracovat.

 11. 11 Hozák Michal 18.12.08, 12:12:03
  FB

  [10] Já Ti nevím, jestli to je specialita O2. Co mám zkušenost, tak mi operátor u Vodafone sice slíbil, že nějaký problém vyřeší a že se pak ozve a...nic. Co Ti řekne operátor, nic neznamená. Nikdo po Tobě nemůže chtít, abys platil 15 litrů za službu, která bez slevy stojí kolem tisícovky. Jsem zvědavý, co Ti napíší, určitě se pochlub. Pokud jsi něco podepsal, určitě to nemohou jen tak měnit... Přiznám se, že u O2(Eurotelu) jsem už devět let a žádné problémy jsem neměl, jednou sice poslali špatnou fakturu, ale v další to hned dali do pořádku.

 12. 12 Rudolf Melounek 18.12.08, 12:12:16
  FB

  Mě se stala podobná, ale zanedbatelná (finančně) věc. Objednal jsem si linku, protože opět v akci nabízeli zvýhodnění a O2 internet je v naší lokalitě jediná varianta k wifi. Zkrátka jsem telefonicky objednal službu, byla mi doručena poštou smlouva, kterou jsem měl poslat zpět a modem, který přišli zapojit technici(včetně linky samotné). Telefonicky jsem se stokrát ujišťoval o ceně (1+1+1 kč) a bylo mi to odsouhlaseno. Dokonce jsem si jeden hovor nahrál do telefonu, po jiných zkušenostech. Smlouvu jsem ještě nestihl poslat a už jsem měl první fakturu ve schránce. Vše v pořádku, až na zpoplatnění modemu částkou 999,- kč. Třikrát jsem to reklamoval telefonicky a vždy mi přišlo vyrozumění, že O2 nepochybyli. Když jsem se do půl roce dovolal na linku, bylo mi sděleno, že telefonický hovor nic neznamená, a že podmínky jsou ve smlouvě, kterou jsem podepsal. Problém byl ten, že danou smlouvu mám doteď v šuplíku. Žádnou smlouvu jsem nikdy nepodepsal a ještě mi lhali při objednání. Bomba

 13. 13 Michal Král 18.12.08, 04:12:39
  FB

  Opravdu nechápu proč by ta kombinace neměla jít. To je asi opravdu administrativní chyba, ale přidám vlastní zkušenost z minulého týdne, kdy mi byl nabídnut přestup zpět k O2. Po dotazu kolik momentálně platím u VF (3500 Kč) mi bylo nabídnuto neomezené volání, tj. Neon XXL za 1990. To mě docela oslovilo, takže jsem se zeptal na data, resp. internet, operátorka se zmateně omluvila, že se musí na to přeptat a po minutě čekání se ozvala, že to už je v ceně!! Naštěstí mám závazek na 2 roky u VF, takže jsem tuto nabídku musel odmítnout. Musel bych totiž podepsat níže uvedené podmínky, ze kterých vyplývá, že pokud náhodou zapomenu odmítnout automatické prodloužení smlouvy, budu platit další 2 roky 4000 měsíčně, pokud odmítnu automatické prodloužení dříve, ztrácím slevu 50%. A dále, pokud nyní přestanete platit (i když RH na to morálně má jistě právo), tak vám O2 vyúčtuje smluvní pokutu ve výši zbývajících paušálů, v případě RH tedy 23x 2000 (beze slev), tj. 46 000 tis. Kč. Takže si myslím, že váš odchod od O2 bude ještě na několik zajímavých článků.
  ---------------
  Tarify O2 NEON jsou poskytovány v režimu Speciální nabídky podmíněné závazkem řádně užívat služby společnosti Telefónica O2 po dobu 24 měsíců. Tuto Speciální nabídku je možné využívat po celou dobu trvání závazku. Vždy po uplynutí doby 24 měsíců se závazek automaticky prodlužuje o stejnou dobu, účastník má však právo toto automatické prodloužení do budoucna kdykoli odmítnout. V případě odmítnutí účastník ztrácí nárok na výhodu poskytovanou v rámci této Speciální nabídky a uplatní se na něj výhoda poskytovaná v rámci tarifu O2 NEON Basic odpovídajícího jeho tarifu původnímu nebo naposledy užívanému. Účastník si může zvolit i jiné tarify v aktuální nabídce Telefónica O2.
  Poruší-li účastník svůj závazek, má Telefónica O2 dle čl. 11.6 VP právo na zaplacení smluvní pokuty ve výši součtu měsíčních paušálů za všechny započaté měsíce zbývající do konce závazku ze Speciální nabídky, nejméně však ve výši 150 Kč za každý započatý měsíc. Zbývající doba závazku se počítá podle důvodu, který nastal.

 14. 14 Štěpán Komárek 18.12.08, 07:12:07
  FB

  Já ti to říkal ;-)

  Nicméně vím, že ty to jen tak nenecháš a tu slevu si vybojuješ, tak držím palce :-)

 15. 15 Vojtěch Mráz 18.12.08, 07:12:42
  FB

  [15] Štěpáne tady nejde o slevu,ale o hrubé porušení smlouvy.

  V O2 jsou opravdu komunisté. Když teta v létě odjela na služební cestu do Maďarska, vzala si s sebou telefon (se SIM O2), ale neuskutečnila žádný hovor (ani příchozí ani odchozí) a přesto ji bylo naúčtováno 4000Kč za mezinárodní hovory. Dodnes se reklamace nevyřešila :-(

 16. 16 Karel Hruboš 18.12.08, 08:12:12
  FB

  Já teda taktéž s O2 problém nemám a to jsem tam vlastně 9 let. Na pobočkách jsou ti stejní lidé (alespoň tady u nás) a návštěva pobočky většinou vše vysvětlí. Operátorky jsou na zrušení hlasové schránky.

 17. 17 Adam Malik 18.12.08, 02:12:42
  FB

  Odporúčam prečítať si tieto članky: http://horror-livingdead.blogspot.com/...

  Jedná sa o blog písaný zamestnancom O2 o pomeroch a celkovom správaní sa tejto firmy.

 18. 18 Diagon Swarm 18.12.08, 07:12:25
  FB

  Ani návštěva pobočky není všespásná. Bratr chtěl přes léto připojení k internetu, takže si došel objednat nonstop-data k jednomu paušálu. Zaměstnanec tam něco naťukal do počítače a řekl, že to bude funkční snad od příštího dne. V následujícím měsící pak bratr používal ten paušál pro připojení k internetu jeho notebooku, a když chtěl následně data zrušit, řekli mu, že je nemá vůbec aktivované.

  No, faktura na 55 tisíc nepotěšila :-), ale všechno se vyřešilo. Platit tu fakturu je samozřejmě nesmysl. Když už se takovému molochu něco zaplatí, tak se to pak horko těžko vrací zpět.

 19. 19 lenka nováková 19.12.08, 10:12:47
  FB

  [2] Myslím že je to zbytečné, reklamace takových věcí je nutná opravdu jen písemně, čož je možné buď poštou, nebo to zařídí prodejce při návštěvě prodejny za Vás. Vaše reklamace je přijatá a jak je vidět tak se řeší, doknoce Vám reklamační oddělení pozastavilo splatnost té chybné faktury do doby vystavení dobropisu,to znamená že do té doby nemusítě platit vůbec nic. Dobropis Vám přijde doporučenou poštou na Vaši adresu, takže nemusíte nic hlídat ani řešit. Pokud Vám na lince péče o zákazníky nedali tyhle přesné informace,je to špatně, ale všichni jsme jenom lidi. Nicméně, je rozhodně rozumnější si nejprve ověřit potřební informace, než házet špínu komlem sebe na vše ostatní. Alespoň většina normálních rozumnýlidí to takhle dělá.

 20. 20 lenka nováková 19.12.08, 11:12:27
  FB

  [21] taky jak vidím, máte již své bohaté zkušenosti s "testováním" našich služeb , reklamací i trpělivosti pracovníků jak na callcentrech, tak i na reklamacích. Možná by tady ti všichni dopisovatelé měli vědět, co jste zač. :-)
  hezké Vánoce

 21. 21 Radek Hulán 19.12.08, 11:12:27
  FB

  [21] ano, reklamace se řeší, ale až poté, co jsem napsal článek na blog, podal ji písemně i elektronicky. Infolinka trvala na tom, že uvedená kombinace tarifů prostě nejde (přestože je mám takto písemně podepsané) a proto svévolně změnila tarif na jiný.

  Napovídá to o tom, že v O2 panuje neuvěřitelný nepořádek, arogance, a člověk se domůže svých práv až ve chvíli, kdy začně hodne křičet.

  Otázkou je, co má dělat člověk na jehož blogu není 10.000 lidí denně ;)

 22. 22 lenka nováková 19.12.08, 11:12:34
  FB

  [23] opravdu si myslíš že to souvisí s blogem? To si tedy hodně fandíš. Reklamace se řeší poté, co byla písemně přijata na reklamačním oddělení, což ti také bylo doporučeno na samém počátku. Tak to je s blogem i bez něj. Na uvedenou fakturu bude vystaven dobropis, to je jasné, dotovaný Neon se vrátí taky tobyla chyba na straně operátora, co se týká internetu, nemám nyní čas hledat jak to je ve skutečnosti, nicméně reklamační oddělení nabídne variantu, která pro tebe bude stoprocentně usppokojivá. Mimochodem když ještě býval Eurotel Eurotelem, v podstatě to byl Telecom taky, protože byl 100% vlastníkem, to bys taky mohl vědět. Jen díky tomu španělé telecok koupili, protože jinak by se k Eurotelu nemohli dostat.

 23. 23 Radek Hulán 19.12.08, 11:12:57
  FB

  [24] stačí si na internetu vyhledat příklady lidí, kteří reklamují celé měsíce...

  Ale je fajn, že O2 začne od této chvíle veškeré reklamace všech lidí řešit obratem a povyhazuje pár lidí, co dělají chyby jako je svévolná změna tarifu či poskytování mylných informací na infolince, opraví si software na účtování dat, plus slušně se omluví za tyto chyby, které zbytečně zatěžují zákazníka.

 24. 24 Radek Hulán 19.12.08, 01:12:29
  FB

  Případ vyřešen:
  http://myego.cz/item/o2-reklamaci-uznal-a-omluvil-se...