PHP tutoriál pro začátečníky (2)

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

PHP tutoriál pro začátečníky (2)

Počítače 05.10.10

Začínáme s MySQL

MySQL je databáze, kterou pravděpodobně mnozí z vás znají a mnozí také ne. Dump mé databáze je uložen v souboru zdrojak.zip (podadresář SQL), a pokuď to umíte, můžete ho importovat do databáze s jménem „Test" (jméno databáze lze změnit v souboru index.php).

Pokuď nemáte s MySQL mnoho zkušeností, můžete jednoduše použít aplikaci PhpMyAdmin, k nalezení na adrese http://127.0.0.1/home/mysql/ (samozřejmě pouze v případě, že máte spuštěno EasyPHP). Poté jednoduchým klikáním vytvoříte vlastní databázi „Test", v které vytvoříte tabulku Colors se dvěma proměnnými, „id" a „name".

 • Vytvoření databáze „Test" - Nyní si otevřeme okno s MySQL (adresa je http://127.0.0.1/home/mysql/ ) a vytvoříme novou databázi (Create new database) s jménem „Test".
 • Vytvoření tabulky „Colors" - Nyní se nám objeví speciální kolonka pro vytvoření nové tabulky (Create new table on database Test) kam jako jméno (Name) zadáme „Colors" a jako počet kolonek zadáme 2 (Columns).
 • Vytvoření kolonky „id" a „name" - Dále vytvoříme kolonku „id" (typ Int, Autoincrement) a kolonku „name" (typ varchar 255).
MySQL1
 • Vložení hodnot „red", „white", „black"- Nyní na záložce „Insert" postupně vložíme všechny tři výše zmíněné barvy, přičemž položku „id" nedoplňujeme (doplní se automaticky).
 • Výsledek by měl vypadat takto - klikněte na záložku „Browse" pro zobrazení výsledku, přičemž si automaticky poznamenejted vygenerovaný SQL kód („SELECT * FROM `Colors` LIMIT 0 , 30") z PhpMyAdminu (aneb proč psát ručně SQL příkazy, když si je můžete generovat)
MySQL2

Připravení knihoven

Tato část článku je určena pouze pro ty, co si nestáhnou hotový zdrojový kód, ale raději si rozbalí a předpřipraví knihovny sami - například chtějí použít nejnovější knihovnu projektu Smarty, či EzSQL. Všichni, co pro testování použijí stažený a rozpakovaný soubor zdrojak.zip mohou tuto část přeskočit!

 • Všechny knihovny si zkopírujte do adresáře „C:\Program Files\EasyPHP-5.3.2i\www\root_cz", viz. obrázek
TotalCommander
 • Obsah knihoven dekomprimujte
 • Nyní si vytvořte adresář libs
 • Do podadresáře libs\ez_sql zkopírujte tyto dva soubory - ez_sql_core.php a ez_sql_mysql.php, zbytek knihovny ez_sql můžete smazat, dále jej nebudete potřebovat
 • Do podadresáře libs\smarty zkopírujte obsah adresáře Smarty-2.6.26\libs
 • Abyste toto nemuseli dělat ručně na konci článků naleznete připojené zdrojové kódy

O autorovi

Autor píše blog markoniuss.blogspot.com, kde se o něm můžete dozvědět veškeré informace


Komentáře

 1. 1 Václav Macůrek 13.10.10, 10:10:57
  FB

  Místo EasyPHP používám VertrigoServ, což je další z WAMP triád. V chvíli, kdy tohle píšu je na http://www.sourceforge.net dostupná verze s PHP 5.2.6, MySQL 5.0.51b (verze phpMyAdmin je však pouze 2.11.7). Součástí instalace je i SQLite.

  V Vertrigu jsou adresáře (samozřejmě) trochu jiné.

Nový komentář