Jak zvýšit návštěvnost webu

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak zvýšit návštěvnost webu

Počítače 05.07.11

Jak pár lidí zde již ví, kdysi jsem vedl velmi úspěšný blog o počítačích a ekonomice, a proto bych se zde rád podělil o pár zkušeností, jak se návštěvníci doopravdy na webu chovají.

Pokud si přečtete hodně manuálů o tom, jak zvýšit návštěvnost webu, často se budou zabývat tím, jak přitáhnout návštěvníka na váš web. To je ovšem téma, které jsem já už řešit nemusel, z Google mi přicházeli na web stovky a stovky návštěvníků a mým úkolem bylo spíše něco s nimi udělat a udržet je na webu co nejdéle, nejlépe je nějak přimět, aby si vás přidali do své RSS čtečky.

Ač to může znít neuvěřitelně, vracející se návštěvník je kamenem úspěchu, a když budete sledovat chování návštěvníků například přes www.clicktale.com, můžete se hodně dozvědět. Já jsem si jednou povšiml toho, že většina návštěvníků, která na můj web přijde a článek se jim líbí si chtějí přečíst další. Není na tom nic zvláštního, ale weby a zejména blogy jsou většinou postaveny tak, že nabízí jenom možnost jednoduchého procházení archivu, který je zpravidla nepřehledný.

Tak jsem si říkal, jak to jen udělat, aby návštěvník můj web procházel logičtěji. Nakonec jsem se rozhodl pro zajímavé řešení, na konec každého článku jsem přidal odkaz na další tři články. Pokud si někdo přečetl můj článek, tak získal automaticky odkaz na tři další do archivu, náhodně vybrané - alespoň zpočátku.

Postupně jsem k těmto třem náhodně vybraným článkům přidal počítadlo kliknutí, které zjišťovalo u kterého článku se na které odkazy nejvíce kliká. Po čase jsem tedy nabízel jeden nejnavštěvovanější odkaz plus dva náhodné, na kterých jsem zjišťoval, na co lidi klikají. Ani si nedovedete představit, jak jednoduché je takovéto počítadlo s doporučovadlem doprogramovat v PHP - je to otázka pár hodin.

Ale zpět k tématu, podívejte se na Amazon.com, ten je úplně úžasný, zjišťuje co lidi se stejným zájmem jako vy také koupili a navrhuje vám u toho, co by se mohlo líbit vám. Nejde o žádný primitivní systém jako je například tagování autorem (které já považuji za zdlouhavé a navíc stejně nepřehledné) nebo řazení dle kategorií, které trpí stejnými neduhy. Jde o systém souvislostí, které mezi články/produkty vidí vaši čtenáři, a ten je mnohem sofistikovanější.

Paradoxně je tohle věc, kterou většina internetových obchodů i médií absolutně opomíjí! Média mají ohromné archivy článků, které zpravidla nejsou dohledatelné jinak než pomocí Google, protože stěží můžete očekávat, že váš návštěvník bude proklikávat archiv po dnech, aby našel to co hledá.

Stejně tak u českých elektronických obchodů málokdy vidím nějakou inovaci v tomto odvětví, přičemž ti největší by si ji rozhodně mohli dovolit, a ještě by jim to vydělávalo. Takže moje doporučení k návštěvnosti je takovéto, nechoďte s tupým stádem a nesnažte se získat urputně nové návštěvníky, ale povšimněte si těch stávajících.

Je potřeba se trošku povznést nad primitivní A/B testování, ale spíše se zaměřit tak, aby byl web přímo přizpůsoben konkrétnímu návštěvníkovi. Není nad to, pokuď návštěvník přijde z Google a hledá konkrétní věc, tak si toto zapamatovat, a při kliknutí na úvodní stránku mu nabídnout obdobné věci. Je fajn pamatovat si, jak se návštěvník na vaší stránce chová, a podle toho ho navigovat. A ještě mnohem lepší je, říci mu, co dělají ostatní návštěvníci. Například "všichni co tu hledali výraz kindle také zajímalo toto nové pouzdro na kindle".

Získat nového návštěvníka je čím dál tím dražší a dražší (sám to sleduji, každým dnem je to komplikovanější), ale jeho udržení a konverze, jako by téměř nikoho nezajímala. Tohle je ohromný rozdíl mezi českými a americkými weby.

Český web zpravidla vypadá nádherně, neobsahuje vlastně žádné informace co uživatel potažmo zákazník očekává, ale zato je vytvořen na zcela unikátním PHP frameworku se zcela novým design studiem.

Americký web zpravidla vypadá tak, že je to převedený dokument z MS Wordu do HTML, který obsahuje všechny důležité informace a navíc vám nabízí spoustu dárků, jen pokud se zaregistrujete. Jakmile se zaregistrujete, přijde vám dárek zdarma a jste přihlášeni do revolučního e-mailového newsletteru (na jeho rozesílání je použita nějaká služba zdarma), který vás informuje o veškerých novinkách. Pokuď jste přehlídli nějaké programátorské umění, tak jste přehlídli správně.

A teď dotaz, který web si myslíte, že je úspěšnější? Upřímně opravdu stačí návštěvníka přimět k tomu, aby vám dal jeho e-mail, a párkrát mu poslat informace o tom co děláte, než se ho snažit uchvátit skvělými programátorskými schopnostmi. Jak už jsem zde psal, cílem je návštěvníka udržet, protože jeho získání je velmi, velmi nákladné.


Komentáře

 1. 1 Jan Koniarik 06.07.11, 02:07:58
  FB

  uprimne, jestli mi dneska neco vadi na ceskem internetu, tak jsou to eshopy... marne premyslim nad eshopem ktery by mel efektivne provedene vyhledavani produktu... tradicni rozdeleni do kategorii je dneska zastarale a uzivatel chce hledat podle vlastnosti... a uprimne, ktere eshopy to dneska maji?

 2. 2 Zdeněk Mandík 07.07.11, 09:07:35
  FB

  [1] No mě překvapilo, že spousta eshopů (s výpočetní technikou!) nemá pořádně udělané ani to "tradiční do kategorií". O nějakých sofistikovanějších řešeních (vyhledání podle parametrů apod.) nemůže být ani řeč. Spousta z nich sice "parametrické" vyhledávání nabízí, ale z 80 procent to nefunguje (zakliknutím jednoho parametru se jiný vynuluje, notebook s 11,6 displayem se nezobrazí při zadání rozmezí 11-12 palců apod.).

  Takže bych tvůrcům doporučil, aby se před tím, než začnou implementovat novinky, pořádně zaměřili na funkčnost toho, co už mají...

  Navíc některé parametrické vyhledávání je spíš pro zlost - např. vyhledávání podle OS. Když hledám NB pouze s Windows 7, tak u většiny eshopů musím zaškrtnout všechny edice Windows 7 (přestože mi třeba na konkrétní edici tolik nezáleží).

Nový komentář