PHP tutoriál pro začátečníky (1)

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

PHP tutoriál pro začátečníky (1)

Počítače 04.10.10

Úvod

Na internetu naleznete nezpočet PHP tutoriálů, které vás provedou ledasčím, ale pokuď se začnete zajímat o profesionální vývoj aplikací v PHP, zjistíte že mnoho tutoriálů pro začátečníky k dispozici není. Hlavně velmi často se profesionální programátoři zabývají tím, jak zajistit čistý kód, ale už o dost méně často je zajímá jak zajistit vysokou rychlost vývoje.

Kombinace databázového layeru EzSQL a šablonovacího systému Smarty, kterou Vám představím , ovšem zajišťuje oboje. Tato kombinace nevyniká pouze čistotou kódu, ale také doslova šílenou rychlostí vývoje. Výhody jsou zřejmé, databázový layer EzSQL dokáže přímo z výsledku, které vrací MySQL vytvořit jednoduchý objekt s kterým lze v šabloně Smarty přímo pracovat. Tím, že je výsledný HTML kód oddělen od PHP kódu je zajištěna vysoká přehlednost, ale to není vše.

V dalších dílech se dozvíte o tom, jak psát plug-iny pro Smarty tak, aby při změně designu automaticky zmizel i nepotřebný PHP kód. To je ostatně častý problém při dlouhodoběji udržovaných projektech, že už není možno poznat, který PHP kód je používaný, a který pouze překáží a zdelšuje načítání stránky.

Také se v dalších dílech naučíme, jak jednoduše Smarty umožňuje pomocí výstupních filtrů gzipovat výsledný HTML kód, tak aby ho prohlížeč co nejrychleji načetl.

Co budeme potřebovat

Určitě je tu spousta odborníků, kteří používají Linux nebo jiný operační systém, ale předpokládám, že daní odborníci si sami dokážou nainstalovat a nakonfigurovat kombinaci LAMP (Linux, Apache, MySQL a PHP). Pro ty, kteří používají Windows mám ovšem jednu vychytávku, a tou je produkt EasyPHP, jež kombinaci (Apache, MySQL, PHP, PhpMyAdmin) nainstaluje a nakonfiguruje za vás, a tudíž vám ušetří velké množství práce

.Knihovny EzSQL a Smarty jsou součástí výsledného kódu, který si můžete na konci článku stáhnout, takže pokuď půjdete touto cestou, není žádný důvod, proč byste si je měli stahovat. Navíc například u knihovny EzSQL je potřeba využít pouze dvou souborů (v případě MySQL) a zajištění jejich správného umístění, takže pro začátečníky doporučuji spíše stáhnutí kompletního předkonfigurovaného zdrojového kódu

.Dále ke stažení doporučuji mnou oblíbený editor jEdit, který umožňuje zvýrazňování kódu a jeho editaci. Důvod proč jsem si tak oblíbil jEdit je ten, že je zdarma, je rychlý a podporuje snad cokoliv, na co si kdy vzpomenete.

Rychlý start s EasyPHP

EasyPHP je jednoduchý balík aplikací Apache, Php a MySQL. Jeho instalace je obdobná jako u ostatních Windows aplikací. To na co si musíte dávat pozor je to, aby při spuštění nebyl obsazen port 80. Zde doporučuji, pokuď používáte, vypnout aplikaci Skype, jež tento port občas zabírá.

Po rychlé instalaci EasyPHP a jejím spuštěním bysme měli nalézt složku s www soubory v adresáři „C:\Program Files\EasyPHP-5.3.2i\www" a k webovému rozhraní jednoduše přistoupíme naťukáním adresy http://127.0.0.1/home/ do prohlížeče.

EasyPHP

O autorovi

Autor píše blog markoniuss.blogspot.com, kde se o něm můžete dozvědět veškeré informace


Komentáře

  1. 1 Martin Kuchař 08.10.10, 05:10:07
    FB

    Díky za celou sérii tutoriálů - prolézám třetí díl a je to přesně to, co jsem hledal. Podobných návodů je na netu bohužel málo...

Nový komentář