PalmPC.cz - další obchodník co lže o skladové dostupnosti...

Když si chcete něco objednat, zásadní kritérium bývá cena, (skladová) dostupnost  a serióznost obchodníka. O tom, že někteří obchodníci běžně lžou o skladové dostupnosti nabízených produktů, popřípadě za "skladem" považují i "možná skladem u externího dodavatele" jsem už psal.

Osobně jsem se rozhodoval nedávno pro koupi telefonu, a vybral si HTC Touch HD. Podíval jsem se tedy na Zboží.cz a nechal si vyhledat HTC Touch HD skladem:

Zboží.cz - hledání HTC Touch HDZboží.cz - hledání HTC Touch HD

Jsem zvyklý u společností jako je CzechComputer.cz či Alza.cz, že uvádějí pravdivé informace, takže zboží objednám a druhý den je doma (popřípadě ten samý den Messengerem v kanceláři), popřípadě si pro ně mohu osobně zajet.

Web PalmPC.cz nakonec ukazoval identické informace o dostupnosti jako Zboží.cz:

Web PalmPC.czWeb PalmPC.cz

Nicméně realita je poněkud odlišná, v úterý jsem HTC Touch HD objednal, ale ve čtvrtek jej stále neměl, a na můj emailový dotaz kdy skladové zboží bude dodáno přišla následující reakce:

zboží -skladem- není dostupnézboží -skladem- není dostupné

Chtělo by se říci, klasika... Uvádění pravdivých údajů požaduje mimochodem i služba Zboží.cz (provozuje ji Seznam.cz). Nevím zda toto je pouze opomenutí nebo PalmPC.cz dlouhodobě provozuje strategii "nedostupnost nevadí, hlavně musíme nalákat klienta, on už poté vydrží čekat".

Každopádně je jasné, že PalmPC.cz tímto porušil kupní smlouvu, nedodržel termín dodání.

Oproti podobným neseriózním obchodníkům doporučuji postupovat podobně neseriózně - objednávku ponechat aktivní, za 10 dní či dva týdny si ji skutečně nechat dodat, ale nepřevzít ji, naopak ji nechat ležet 10 dní na poště. Pokud se ke mě někdo chová neseriózně a porušil jeden ze základních bodů kupní smlouvy - dobu dodání, tak ať pocítí náklady.

Dokud se podobné chování bude obchodníkům vyplácet, budou je i provozovat.

A co je na tom nejhorší? PalmPC.cz klidně lže dál, přestože HTC Touch HD nemá reálně k dodání (7-10 dnů dle emailu), tak na svém webu i ve Zboží.cz v pohodě dál inzeruje skladovou dostupnost "Ano / do 24 hodin" a možnost osobního odběru. Osobně mi to už připomíná záměr obchodníka, a nikoliv náhodnou skladovou chybu, která by hned byla opravena.

Komentáře 34

  1. #1 Radek Juřica

    je to smutné a zvlášť pokud nejsi z prahy (nebo příbrami - czc.cz), tak ještě +2 dny dodání českou poštou.

    jinak jak budeš postupovat? nezrušíš tu objednávku? :d

  2. #2 Čehovský Jaroslav ▲1 ▼0

    Zajímavé, poučné.
    Zajímalo by mě však, jestli seznam bude nějak řešit duplicitní internetové obchody. Velmi často se mi stává že při hledání na zbozi.cz se mi na prvních místech objeví desítky shodných obchodů, jež sou snad kromě barevného provedení naprosto totožné (stejný design,provozovatel, popis, cena, dostupnost...), jiná je pouze doména a jméno obchodu.

  3. #3 Radek Hulán autor webu ▲11 ▼0

    [1] objednávku jsem samozřejmě zrušil.. Tedy, držel bych se raději hesla "ponechat a nepřevzít kvůli nedodržení termínu dodání", ale vzhledem k publikaci článku to nedává smysl 🙂

  4. #4 Vojtěch Vít ▲1 ▼1

    Co se týče aktualizace katalogu po zjištění chyby, s tím mám vtipnou zkušenost u DELLu... 🙂 V září jsem si kupoval DELL Inspiron 1525 a při konfiguraci zjistil, že 2 baterie mi v ceníku vychází za stejnou cenu jako baterie jedna... (Podotýkám, že standardní cena baterie se pohybuje kolem 5 000,- Kč!). Objednal jsem tedy samozřejmě dvě.
    ... Po doručení mi ale přišla baterie pouze jedna. Zavolal jsem tedy na support a ptal se, co je s tou druhou. Obchodík mi řekl, že to je jejich chyba v ceníku (v můj prospěch) a poslali mi hned i tu druhou..🙂
    Myslíte ale, že to v ceníku opravili? Vůbec ne. I po 14 dnech to tam zůstalo, a to jsem se později už nedíval... A přitom je to chyba v neprospěch DELLu. Možná na tom i těd můžete "vydělat"..😉

  5. #5 Čehovský Jaroslav ▲1 ▼0

    [4] Klasická česká "zodpovědnost" zodpovědných pracovníků. Zajímalo by mě, jestli po svém zodpovědném zaměstnanci bude DELL škodu vymáhat.

  6. #6 Daniel Tlach

    Já ti nevím Radku ale aby člověk nakonec ještě neměl problémy z toho, že to tam nechal ležet... 😉 Možná by to chtělo přečíst si obchodní podmínky, nějak se mi nechce věřit že by byli takoví blbci aby neměli tohle ošetřené. Ačkoliv, dneska na netu podniká kdekdo, takže je možné leccos 🙂

    Každopádně doufám, že v momentě kdy se ti dostane do rukou o něm něco napíšeš ať vidím rozdíly mezi ním a jeho bráškou Pro. Zvažuju že bych HD koupil bratrovi k nadcházejícím svátkům šílenství a masové hysterie 🙂

  7. #7 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [6] nedodržení doby dodání je zásadní rozpor s kupní smlouvou, pokud by Tesco inzerovalo "rohlíky ihned k odběru", ty si je objednáš na webu, přijdeš hladový a na místě bude jen cedule "k odběru za 7 dní", tak je rozpor jasný.

    A zde je to identické... Na jejich webu je doslova uvedeno "Doba dodání: do 24 hodin".

  8. #8 Mašek Jiří

    Zrovna s PalmPC mám kladné zkušenosti.
    Dodáno bylo do 2 dní (tehdy přeprava poštou).
    Ale je fakt, že PalmPC provozuje fyzická osoba, pokud se nepletu - Tomáš Brož, nebo jak se jmenuje. Takže jde asi o "klasiku", kdy má skladem jen pár kusů, a zbytek je kdesi u dodavatele.

    Každopádně moje zkušenost je kladná, a ten člověk mi přijde jako solidní prodejce, až tedy na ty informace o dostupnosti (myslím, že kdyby uváděl pravdu, rozhodně by mu to nijak neublížilo).

  9. #9 Radek Hulán autor webu ▲11 ▼0

    [8] obecně: cena a skladová dostupnost jsou dvě nejdůležitější věci při nákupu zboží. Pokud je 50% těchto informací nepravdivých, nemá vůbec smysl o obchodu uvažovat.

    Pro mě osobně byl třeba termín dodání zcela klíčový, chtěl jsem si vzít Touch HD a Bluetooth klávesnici (celkem 300 gramů) do Milána namísto 3kg notebooku...

  10. #10 Václav Mach ▲1 ▼1

    Zdravim, můžu vědět, proč jste se nakonec rozhodl pro Touch HD? Ve zmiňovaném článku píšete "..vypadává kromě iPhone i Touch HD (nemá QWERTY klávesnici)...". Díky za odpověď.

  11. #11 unknown ▲1 ▼0

    No nevím, není nejjistější nakupovat HTC u Sunnysoftu ? Ti jsou pokud vím oficiální distributor pro ČR a určite nelžou o skladových zásobách. Navic je tam i levnější 😉

  12. #12 Daniel Tlach

    [7] Klamání zákazníka. Ale jak znám české obchodníky, tak za to může líný správce, který stahoval porno místo aktualizace zboží v katalogu 🙂

  13. #13 Blatecký Lukáš

    [11] Máš pravdu, že ceny jsou tam lepší a snad nelžou o naskladnění na druhou stranu dva příspěvky nad tebou Radek píše, že si ho chtěl vzít s sebou na konferenci do Milána. A jelikož konference začíná 1. 12. a v Sunnysoftu mají u HTC Touch HD stav "na cestě" - tak by to jisto jistě nestihl.

  14. #14 Tomáš Halada

    Pro zajímavost ten první shop ze screenu X-Store, bych pro změnu doporučil. Mají kamenné pobočky různě po hypermarketech, tím pádem zboží obvykle přímo na prodejně k vyzvednutí s otvírací dobou často do devíti večer, ceny hodně konkurenční a slučný sortiment (včetně HTC). Na mail mi posledně reagovali asi během hodiny. (pro rejpaly - nic s nima nemam společnýho, kromě dobrý zkušenosti)

  15. #15 Pavel Koza

    Mně spíš fascinuje jiná věc - když marketing Apple vypustí v létě fámu, že "kolem Vánoc možná bude nedostatek iPhonů", tak se média začnou předhánět ve spekulacích a každému hned cpou, ať si koupí nejlépe ještě dnes rovnou dva kusy. Zato když se HDčko prodává jak housky na krámě a během pár dní je reálně vyprodáno (a nové kusy nejsou ani u distributorů a budou možná za týden, možná později), tak to nikoho nezajímá... Hold asi málo platí...🙂

  16. #16 Tomáš Hubálek ▲1 ▼1

    Docela by mě zajímalo, jestli má tato nepravdivá informace vliv na certifikaci APEKu. Nedávno mě úplně stejně rozčílil obchod ZdravotniPotreby.cz.

    Napsal jsem tedy na APEK, že se domnívám že porušují pravidla certifikace (domnívám se že se jedná o články 2.6 a 2.7), ale nikdo mi neodpověl, natož aby jim sebral certifikaci.

    Je vidět že APEK je tak akorát na dvě věci...

  17. #17 Hynek Blažek ▲1 ▼0

    No tak s těma dodacíma lhůtama je to u Touch HD velmi špatné, nikde v ČR nejsou. Kolega z práce sehnal Touch HD hned z první várky tak jsem ho zkusil (přemýšlel jsem o něm), ale nakonec jsem si dnes u T-M koupil Xperii a nekecám za 2.999 Kč vč. DPH. 😉 Samozřejmě přes "známého".

  18. #18 Lukáš Skrytý ▲1 ▼9

    [15] Apple celej je jeden velkej podvod na zákazníky. O tom škoda mluvit

  19. #19 Nestarej Se ▲0 ▼1

    Radku nebyl jsi rozhodnut pro SE Xperia? Já bych si sice taky vybral HTC Touch HD, ale proč si změnil názor?

  20. #20 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [19] velikost displeje... 3.8" je luxusní na ovládání, a neintegrovanou klávesnici nahradím Bluetooth modelem.