Nokia (Ovi) Maps - hodně povedená online i off-line navigace

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Nokia (Ovi) Maps - hodně povedená online i off-line navigace

Symbian 01.06.11

Nokia koupila NAVTEQ a zhruba rok a půl nabízí navigaci zcela zdarma ke všem svým přístrojům s GPS modulem. Navigace je to hodně dobře použitelná, a i když mám vestavěnou navigaci v autě (a na mobilu navíc Garmin Mobile XT a Sygic Mobile Maps 10), stejně nejčastěji používám právě Nokia (Ovi) Maps.

Hlavní důvod je ten, že do vestavěné navigace v autě musím adresu zadávat, kdežto v Nokii ji už mám u kontaktu či jako adresu meetingu a dá se na ni navigovat.

Nokia Maps

Nokia navigace umí zdarma stáhnout nejnovější mapy celého světa přes PC (díky Nokia Ovi Suite) či přes Wifi připojení přímo z telefonu. Je to velké plus oproti třeba nedokonalým Google Maps, které načítají vše online a cachují maximálně kus předem plánované cesty, ale nemají nikdy celou off-line mapu, takže máte problém s útratou klidně desítek tisíc Kč v roamingu (nejen) když sjedete o pár km vedle, či trasu neplánujete předem na Wifi připojení.

Nokia Maps

Online se u Nokia Maps volitelně stahují jen případné změny a dopravní informace.

Zobrazovaná mapa může být v běžném formátu, topografickém či satelitním zobrazení (ta poslední varianta se stahuje online):

Nokia Maps

Navigace je dodávána dle mého s nepříliš příjemným ženským hlasem, ale po instalaci (zdarma dostupné) aplikace "Vlastní hlas (pro Ovi Maps)" z Ovi Store si můžete stáhnout třeba Pavla Lišku nebo desítku dalších hlasů.

Mapa je zobrazena při navigaci přehledně, jasné jsou pokyny. Naprosto skvělá je u Nokie E7 citlivost GPS i samotná rychlost fixnutí satelitů, během jednotek sekund telefon zná přesně svoji polohu díky A-GPS.

Nokia Maps

Perfektní je i hledání, ať už se jedná o konkrétní adresu, POI, či GPS souřadnice, vše můžete zadat v jedné obrazovce. Pokud není adresa nalezena off-line, hledá se online.

Přesunem navigační mapy prstem vlevo či vpravo se dostanete do dalších obrazovek. Zde se dá podívat na velkou šipku s dalších směrem odbočení, přepínat 2D / 3D pohled, či souhrn naplánované cesty (ale bohužel jen graficky, nikoliv jako textový seznam).

Nokia Maps

Věc, která mi opravdu chybí, je nemožnost zadat objížďku. Tedy, možná to nějak jde, ale za jízdy v autě jsem na to prostě nepřišel.

Naopak perfektní je nabídka POI a výborná je možnost naplánovat si cestu na maps.ovi.com na vašem 30" LCD a tuto si následně přenést do telefonu - vše je totiž propojeno s vaším Ovi účtem, s nímž pracuje jak mapová PC aplikace, tak aplikace v telefonu.

Nokia Maps

Nokia (Ovi) Maps není sice ta absolutně nejlepší navigační aplikace z pohledu náročných uživatelů, třeba placený TomTom či Sygic Mobile Maps mají některé užitečné funkce navíc, ale vzhledem k ceně, vždy aktuálním mapám (i s možností jejich stažení off-line pro celý svět) a snadnosti ovládání nemá moc konkurence.


Komentáře

 1. 1 David HABÁN 02.06.11, 08:06:24
  FB

  Zrovna včera jsem si s touto navigací chvilku pohrával, ale zarazilo mne, že hlasové pokyny jsou na můj vkus opožděné. Už jsem odbočoval a navigace mne při průjezdu křižovatkou upozorňovala, že mám odbočit.

 2. 2 Radek Hulán 02.06.11, 08:06:30
  FB

  [1] nezaznamenal jsem tento problém s E7 a poslední verzí aplikace

 3. 3 Michal Kubiš 02.06.11, 08:06:33
  FB

  Ještě si podle mně nezminil jednu důležitou funkci, kterou Ovi Maps mají a ostatní ne. A to, že na Maps.ovi.com si můžeš naplánovat trasy/oblíbená místa pohodlně na velkém monitoru, přičemž vše se samo sesychronizuje s telefonem (dle nastavení).

 4. 4 Radek Hulán 02.06.11, 08:06:36
  FB

  [3] ano, to je skvělá věc. Umí ji třeba i TomTom, ale pochopitelně ten je placený. DOplnil jsem do článku odstavec.

 5. 5 Blatecký Lukáš 02.06.11, 11:06:32
  FB

  TomTom Navigator do telefonů se dá normálně koupit? Když jsem totiž před cca 6 měsíci hledal tento produkt, vyplynulo mi, že TomTom v ČR aplikaci Navigator neprodává. Možná se to změnilo, nebo jsem tenkrát jen něco přehlédl. Jak je to nyní? Díky.

 6. 6 Radek Hulán 02.06.11, 11:06:37
  FB

  [5] nevím, používal jsem TomTom dodaný s WM telefonem a zakoupenou mapou (byť problematicky - http://myego.cz/item/tomtom-navigaci-si-nekupujte-zde-je-duvod-proc... ), na Nokii jej nemám.

  Pokud to není pro Nokia telefon, asi bych doporučil CoPilot nebo Sygic.

 7. 7 Ing. Holásek Jakub 30.06.11, 06:06:57
  FB

  Google Maps ve verzi 5 umožňují alespoň offline cachování, nicméně jen pro Android v 2 a vyšší.
  Viz http://geeknizer.com/android-maps-3d-compass-orientation-offline-storage/...

 8. 8 Radek Hulán 30.06.11, 07:06:47
  FB

  [7] o tom píšu i v článku, ale offline cache mizivé části mapy (trasy) není to samé co celá offline mapa. Navíc to je k ničemu pokud se naviguje v zahraničí bez tvorby trasy předem, v PC, či na připojení zdarma.

 9. 9 Ing. Holásek Jakub 01.07.11, 09:07:03
  FB

  [8] Souhlas. Pokud bychom vzali v úvahu možnosti čistě offline řešení (i když osobně bych asi preferoval kombinaci s online variantami), nachází se tu varianta http://www.mapdroyd.com/ . Je samozřejmé, že pro Nokie bude vhodnější nativní Ovi maps, ale pro ostatní zařízení to asi až tak úplně jednoznačné nebude. Nezkoušel jste náhodou i tuto alternativu pro porovnání? Díky

 10. 10 Tom 16.01.12, 12:01:15
  FB

  V článku píšete že do OVI maps lze stáhout hlas Pavla Lišky. Můžete prosím říci kde? Děkuji.