Neznalost či mystifikace?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Neznalost či mystifikace?

JHNemáte pocit, že zprávy z burzy jsou často zmatečné nebo přímo zavádějící?

 

Vezměme si takovou typickou zprávu: „Na burzu dorazila špatná nálada, investoři vyprodávali akcie většiny firem!“. Jeden neznalý podstaty by si myslel, že o akcie dnes nebyl zájem a všichni prodávali.
Co to je za nesmysl?! Všichni prodávali?!
Není to snad tak, že každá jedna zobchodovaná akcie musí mít svého prodávajícího i svého kupce?
Pokud se zobchoduje za jeden den např. 100 miliónů akcií, tak to znamená, že investoři nakoupili 100 miliónů akcií a současně prodali 100 miliónů akcií. Nic víc, nic míň. Akcie se přece neztrácejí! Dovolím si tedy tvrdit, že výše uvedená zpráva „z burzy“ je nesmyslná, respektive zavádějící. Stačí napsat, burza šla nahoru a o kolik nebo burza šla dolů a o tolik.


Otázka je, proč to oni profesionálové takto píší? Je to tím, že jsou nevzdělaní nebo je to tím, že nás záměrně mystifikují a snaží se veřejnost strhnout k aktivnímu obchodování (Kupujte! Prodávejte!)?? Na tom oni samozřejmě profitují (poplatky!).
Odpovězte si sami.


Jediné, co mne zajímá je, zda šla burza nahoru, či dolu a o kolik. Pokud šla nahoru, tak to vypadá, že kupci byli více lační a prodávající se drželi zpět. Pokud šla dolu, tak si myslím, že zpět se drželi kupující a prodávající „tlačili na pilu více“. Toť vše.


Další zásadní věc je, jaký objem akcií se za den zobchodoval, ale to už je zase další téma.
Média mají na burzovní veřejnost značný vliv. My investoři a burzovní hráči bychom měli jejich argumentaci důkladně prověřovat!


Komentáře

 1. 1 420 420 26.05.08, 17:44:48
  FB

  Dle mého názoru jste neznalý vy. Na burzu dorazila špatná nálada, investoři chtěli prodat 200 miliónů akcií. Jiní chtěli nakoupit pouze 100 miliónů. Zrealizovala se transakce za 100M.
  V ten den investoři opravdu "prodávali", nikdo to však nechtěl koupit. => burza šla dolů.

 2. 2 Hýsek Jan 26.05.08, 18:02:30
  FB

  [1] Zdravím 420. Nechci se vás dotknout, ale ještě jednou si prosím přečtěte, co jste právě napsal. Píšete, že to nikdo nechtěl koupit, ale současně prý někdo nakoupil za 100 miliónů.
  Protiřečíte si. Proč by někdo nakupoval za 100 miliónů, pokud o akcie neměl zájem? Charita?
  A to byla právě moje myšlenka! Akcie se neztrácejí! Přesně stejný počet akcií, který chtěli jedni nakoupit, druzí chtěli prodat a tedy akcie přešly z jedněch rukou do druhých a za odpovídající cenu. Račte se nad tím ještě jednou v klidu zamyslet.

 3. 3 420 420 26.05.08, 20:27:59
  FB

  Chtěl jsem říci, že nechtěli koupit celý nabízený objem (200mil.), ale koupily pouze 100 miliónů akcií. Špatně jsem to napsal.

  Věta "Na burzu dorazila špatná nálada, investoři vyprodávali akcie většiny firem!" logicky znamená, že bylo více lidí, kteří chtějí prodat, než lidí, kteří chtějí nakoupit. Touto větou chtějí říct, že je převis nabídky nad poptávkou. To, že každá prodaná akcie má svého kupce, je samozřejmost a tím se burzovní zpráva nezabývá, jen upozorňuje na situaci převisu, která ovlivňuje cenu. Ta v tomto případě bude klesat. To je to, co přece chcete vyčíst z burzovních zpráv. Nebo snad ne?

 4. 4 Hýsek Jan 26.05.08, 21:50:13
  FB

  A to je přesně to co kritizuji! Ta zpráva je velmi zavádějící!
  Podstatná je pouze informace, že na burze je špatná nálada a že index šel dolů. Ostatní je zcela zavádějící. Uvedu příklad z praxe. Letos v zimě došlo k velkým propadům na trzích. V jeden den v lednu se v Praze zobchodovalo extrémní množství akcií, např. akcií ČEZu. To extrémní množství "někdo" prodal a současně "někdo" nakoupil. "Někdo" (bylo jich jistě více, patřím mezi ně) měl připraveno cca 8 miliard Kč a za ně nakoupil akcie ČEZu v okamžiku opravdové paniky na trhu. Jistě ty akcie za tuto cenu považoval za dobrou investici že? Jenže v ten samý den vystoupí v televizi makléř a říká divákům s nešťastnou tváří, že investoři se zbavovali všech akcií, které jim přišly pod ruku! A to je právě to zavádějící! Už zapomenul dodat, že investoři také nakupovali vše, co jim přišlo pod ruku!!! Takže buď je to manipulátor a nebo vůbec nerozumí podstatě trhu.
  A tedy věta: "Na burzu dorazila špatná nálada, investoři vyprodávali akcie většiny firem!" je polopravda. Správně by zde muselo být uvedeno také to, že investoři současně nakupovali akcie většiny firem! Jde pouze o to, na jaké ceně se strany dohodly.
  Takto lze tedy snadno manipulovat s trhem.

 5. 5 shromazdovani osobnich dat? 27.05.08, 19:43:57
  FB

  Zajímavé

 6. 6 Hýsek Jan 27.05.08, 19:52:00
  FB

  [5] To jsem rád, že vám to téma přijde zajímavé. Jsme dva.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem